Jump to content



Συζήτηση: Encoding, software-quicksync-cuda-stream


Volrath

Recommended Posts

Είμαι στη διαδικασία του να περάσω καμιά 150ρια dvd (παλιάς πολεμικής σειράς combat!) στο δίσκο σε Η264, οπότε δοκίμασα όλες τις εκδοχές του hw acceleration, και κάμποσους encoders και είπα να σας πω την γνώμη μου.

Από hardware άποψης, είχα στην διάθεση μου έναν i5k, έναν γέροντα q6600, 460sli (στον sb) και μία 6870 (στον παππού), όλα στοκ προς το παρών.

Encoding:

Αρχικά ο αγαπημένος μου, avidemux. Κάνει τα πάντα, σε καλή ποιότητα/μέγεθος, άπειρα φίλτρα. Όμως είναι αργός, και δεν έχει cuda/quicksync/stream. Στον q6600, ένα βίντεο mpeg2 47min το πέρναγε σε Η264 mpeg4 σε ~25m (περίπου 50fps με κάνα-2 φίλτρα). Σε "medium" preset ~250MB. Σοκ πρώτο: Στον ι5k 95fps στο ίδιο βίντεο.

Μετά δοκίμασα τον SUPER, που ακούγεται αριστερά δεξιά. Δεν υποστήριζε βέβαια hw acceleration, αλλά είπα να το δοκιμάσω.

Δε ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις κατά την εγκατάσταση. Παρ'ολο που με ρώτησε άμα θέλω το babylon, και του είπα όχι, και με ρώτησε άμα συμφωνώ στο TOS του babylon και του είπα όχι, το εγκατέστησε. Το ίδιο και με την ηλίθια barα για firefox (πάλι καλά την εγκατάσταση την μπλόκαρε το firefox).

Τι clusterφακ ήταν αυτό Θεέ μου...μεγάλε έχω ένα desktop 1920x1200, και βάζεις σε ένα παραθυράκι 800χ600 ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις; Προσπαθούσα να φτιάξω τα options και νόμιζα ότι έπαιζα ναρκαλιευτή..όχι αυτό το κουτάκι...το δίπλα..αργκκκκ. Όποιος έφτιαξε το UI σε αυτό το πρόγραμμα, χρειάζεται ευθανασία. Το τελειωτικό χτύπημα, για κάποιο λόγο δεν έφτανε ποτέ 100% cpu usage, και στο cancel freezare τελείως...Γειαααα σας.

Cyberlink MediaEspresso. Μου χρειαζόταν ένας καφές μετά το προηγούμενο. Με αυτό το πρόγραμμα, πήγαμε τελείως στο άλλο φάσμα. One click encode. Δυστυχώς πολύ λίγα options. Υποστηρίζει όμως quicksync. Σοκ 2ρο: το ίδιο mpeg2 αρχείο με πριν (25m στον q6600,14m στον i5 στο avidemux), 5 λεπτάκια!!! στον espresso. Δυστυχώς όμως στο ίδιο profile/παρόμοιο bitrate, 1GB το αρχείο (250MB στο avidemux), έχει στανταρ αναλύσεις οπότε βάζει bars στο βίντεο (εξού και το μεγαλύτερο μέγεθος) και ο ήχος έκανε σπασίματα.

Δοκίμασα encoding στον q6600 με ΑΤΙ stream, ~15m, χωρίς 16-17m. Το μόνο κέρδος ήταν το cpu usage (100% χωρίς stream, 50-55% με stream).

HD Video Converter. Εδώ θα καταλήξω εδώ μαλλον. Απλο interface για όσους δε θέλουν να ασχοληθούν, κάμποσα options για όσους θέλουν. Cuda/Stream support. 12m το ίδιο βίντεο με stream στον q6600, 14m χωρίς. 320ΜΒ το αρχείο, το autofit στην ανάλυση δουλεύει μια χαρά (0 black bars) και ο ήχος μια χαρά. Δε το δοκίμασα στον i5k, μιας και δεν έχει dvd, και η διαδικασία του να περάσω το dvd μέσω του δικτύου μου παίρνει κάνα 5λεπτο, οπότε θα ήταν μικρό το κέρδος). Έχω την εντύπωση ότι δημιουργεί μικρά σπασίματα (απειροελάχιστα, άμα είσαι ψείρας μπορεί και να το δεις όμως).

Το cuda, το είχα δοκιμάσει παλιότερα, αλλά η ποιότητα ήταν δράμα. Βέβαια η σειρά που κάνω encode είναι πανάρχαια, και η ποιότητα VCD ουσιαστικά, αλλά παρ'αυτά είναι θέμα ψυχολογίας.

Στο stream πάντως, στα 2 προγράμματα που το κοίταξα, πάνω απο 5-10% GPU usage η 6870 δεν είδε, και ποτέ δεν ανέβασε τα ρολόγια απο idle...δε ξέρω γιατί...

Με τι κάνετε εσείς encode; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει και τον mediacoder nt, είναι γραμμένος με το api της cuda...

Μετά υπάρχουν και encoders με το api του opencl, αλλά δεν ξέρω τι έχει γίνει με την nvidia και αν τελικά το υποστηρίζει, γιατί έχω κάτι χρόνια ν' ασχοληθώ... πάντως ρίξε μια ματιά και στον MainConcept που είναι και για opencl και cuda...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον από ότι καταλαβαίνω περισσότερο στην ταχύτητα κολάς παρά την ποιότητα εικόνας, βάλε ένα DVD στον i5, και παίξε με το QuickSync @ Badaboom.

Θα γλιτώσεις πολύ χρόνο, και θα έχεις αρκετά καλή ποιότητα, καλύτερη από Cuda/Stream, και κοντά σε αυτή του x86 CPU σε αυτά τα χαμηλά bitrates.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για αυτό, ότι είναι μεν γρήγορο, αλλά όπως και οι περισσότεροι cuda encoders, χάνει πολύ σε ποιότητα. Έχω και τις nvidia τις κάρτες πάνω στον i5, οπότε μάλλον ψάχνω είτε για quicksync είτε για ati app/stream ή κάποιον γρήγορο software.

EDIT

Εφόσον από ότι καταλαβαίνω περισσότερο στην ταχύτητα κολάς παρά την ποιότητα εικόνας, βάλε ένα DVD στον i5, και παίξε με το QuickSyn @ Badaboom.

Θα γλιτώσεις πολύ χρόνο, και θα έχεις αρκετά καλή ποιότητα, καλύτερη από Cuda/Stream, και κοντά σε αυτή του x86 CPU σε αυτά τα χαμηλά bitrates.

α, παίζει και με quicksync; Θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για αυτό, ότι είναι μεν γρήγορο, αλλά όπως και οι περισσότεροι cuda encoders, χάνει πολύ σε ποιότητα. Έχω και τις nvidia τις κάρτες πάνω στον i5, οπότε μάλλον ψάχνω είτε για quicksync είτε για ati app/stream ή κάποιον γρήγορο software.

EDIT

α, παίζει και με quicksync; Θα το κοιτάξω

Ναι, αλλά για να δεί το QuickSync η βλακεία θα πρέπει να μην έχεις πάνω καμμία PCI-e VGA.

Αν δεί external VGA δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το QuickSync μιας και δεν έχει menu να επιλέξεις τι να χρησιμοποιήσει ( fail programmers 101 )

Link to comment
Share on other sites

Παλιά που διάβαζα συγκριτικό για cuda/stream/quicksync, για το quicksync διάβαζα ότι είχε την καλύτερη ποιότητα μαζί με το stream έναντι του cuda. Υποθέτω, αντίθετα με ότι θέλει να πιστεύουμε η Nvidia, οι gpus δεν είναι και ότι καλύτερο. Για αυτό και στις ΑΤΙ το stream δεν φαίνεται να πολύ φορτώνει την κάρτα.

Μια ιδέα. Πόση ώρα θα σου πάρει να βάλεις το dvd drive στο κουτί με τον i5k?

Link to comment
Share on other sites

Παλιά που διάβαζα συγκριτικό για cuda/stream/quicksync, για το quicksync διάβαζα ότι είχε την καλύτερη ποιότητα μαζί με το stream έναντι του cuda. Υποθέτω, αντίθετα με ότι θέλει να πιστεύουμε η Nvidia, οι gpus δεν είναι και ότι καλύτερο. Για αυτό και στις ΑΤΙ το stream δεν φαίνεται να πολύ φορτώνει την κάρτα.

Μια ιδέα. Πόση ώρα θα σου πάρει να βάλεις το dvd drive στο κουτί με τον i5k?

Σωστά θυμάσαι.

Το Cuda, βασικά τα προγράμματα που υπάρχουνε εώς τώρα για Encoding @ GPU είναι τραγικά, και δεν δίνουνε έμφαση στην ποιότητα εικόνας.

Δεν είναι θέμα του Cuda, ούτε της GPU, τα όποια limits έχουνε οι γραφικών στην επεξεργασία video είναι κοινά και δεν αλλάζουνε δίχως αλλαγές ( προσθήκες ) αρχιτεκτονικής των GPUs.

Το θέμα είναι ότι το software είναι τελείως ΓΤΠ και δεν υποστηρίζει καν τα μισά από αυτά που υποστηρίζουνε οι GF & Radeon HD σαν κάρτες.

Ποιοτικά το ATi Stream είναι λίγο καλύτερο από το Cuda, και το QuickSync κάμποσο καλύτερο των 2 :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για οτιδήποτε hw acceleration, για quicksync χρειάζεται drivers από Intel (hardware acceleration κάτι λέγεται, εκτός τους κλασικούς vga drivers), και για της ΑΤΙ, πάλι επιπλέον download εκτός του catalyst. Όχι τίποτα αλλο, αλλά μου πήρε "λίγη" ώρα να σετάρω virtu d-mode, και άντε να καταλάβω γιατί δεν έχω quicksync στο ένα, ενώ στο άλλο (ATI app/stream) ακόμα δεν είμαι σίγουρος 100% ότι δουλεύει..4-5% χρήση σε idle speeds...

EDIT

app-6816.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασα badaboom και arcsoft media converter όπου υπήρχε gpu acceleration, παρόλο που το gpuz λέει ότι η 250gts δεν υποστηρίζει cuda.

Δεν βρίσκω converter που να υποστηρίζει ati app, το xilisoft video converter δεν δείχνει να μπορώ να χρησιμοποιήσω ούτε cuda ούτε και ati app, και μάλιστα crashάρει στο τέλος του encoding!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα badaboom και arcsoft media converter όπου υπήρχε gpu acceleration, παρόλο που το gpuz λέει ότι η 250gts δεν υποστηρίζει cuda.

Δεν βρίσκω converter που να υποστηρίζει ati app, το xilisoft video converter δεν δείχνει να μπορώ να χρησιμοποιήσω ούτε cuda ούτε και ati app, και μάλιστα crashάρει στο τέλος του encoding!

Ο xilisoft HD video converter δούλευε μια χαρά σε μένα, σε μία 6870. Δεν είχε την τρελή επιτάχυνση, αλλά ήταν από μόνος του αρκετά γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Το AVIVO δεν σου κανει?

Το βρισκεις σαν optional

HydraVision Package

ATI Radeon

Έχει θέμα με τα codecs πολλές φορές - βγάζει ότι το τάδε αρχείο δεν υποστηρίζεται οπότε πλακώνεις τις επανεγκαταστάσεις των codecs μπας και διορθωθεί - ενώ δεν έχει και ξεκάθαρες επιλογές για το τελικό αρχείο. Είναι ένα τεράστιο μπλέξιμο (για μένα τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα αν μπορει να παιξει με τα αρχεια σου (δεν το εχω δοκιμασει) αλλα εγω χρησιμοποιω Handbrake. Δεν υποστηριζει HW Acc απο GPU, αλλα οσα cores και να του δωσεις θα τα χρησιμοποιησει (σε H.264, σε MPEG4 δεν φτανει τοσο μεγαλο utilization).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.