Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Zarko δεν υπαρχει πιο αχρηστος απο εμενα στο να φτιαχνει αντιστασεις μονος του,

μιλαμε ειμαι μεγαλο κουλαδι!!!!, παρολα αυτα πλεον μου περνει 15 λεπτα η ολη διαδικασια, να κοψω συρμα να το στριψω να περασω το φυτιλι, και να το στρωσω με χαμηλα watt στην αρχη για να μην μου μεινει στο χερι η αντισταση. Την 1η φορα που το εκανα σε εναν τυπου genesis atty (Cobra) μου πηρε ...3ωρες με πολλες αποτυχημενες προσπαθειες. Αξιζει 100% και εκτος αυτου, θα κανεις Ο,ΤΙ αντισταση θες και οπως την θες, με η' χωρις non-res. συρμα, microcoil, kai to άλλο το καινουργιο το πριονοτο (δε ξερω πως λεγεται, ειναι σαν 2 συρματα στριμενα)

Το θέμα φίλε Zarras είναι το εάν αξίζει π.χ., ένας αρχάριος ατμιστής σαν κι εμένα να ασχοληθεί, προσπαθώντας να φτιάξει μόνος του τις φυτιλοαντιστάσεις του ή να τις αγοράσει έτοιμες. Και στο λέω αυτό, γιατί το τελευταίο τετράμηνο που ασχολούμαι με το η.τ., έχουν αναδειχθεί ήδη οι λανθασμένες αγορές που έκανα.

α. Αγόρασα τον μονό φορτιστή της TrustFire, με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι τόσο καιρό να φορτίζω μία μία τις μπαταρίες, και να γίνουν ρετάλια τα νεύρα μου! :rant: Στα ίδια ακριβώς χρήματα, θα μπορούσα να έχω αγοράσει εξαρχής τον διπλό της Nitecore, που αναγκάστηκα τελικά να αγοράσω έτσι κι αλλιώς.

β. Αγόρασα την κόκκινη AW 18650 στα 13 ευρώ, ενώ τα 10Α ρεύμα που μπορεί να δώσει, κι όχι μόνο αυτά ακόμα και τα 7 και τα 5Α, μου είναι παντελώς άχρηστα. Το μέγιστο ρεύμα που εγώ θα ζητήσω από τις μπαταρίες μου (όλων των τύπων), είναι τα 2,5Α που χρειάζομαι όταν παίζω τον Ναυτίλο με 1,6Ω αντίσταση στα 10W και 4V. Οπότε, εάν είχα αγοράσει μία Panasonic στα 3.400 mAh με τα ίδια χρήματα, θα είχα εκτιμήσει πολύ περισσότερο τη μεγαλύτερη αυτονομία που θα μπορούσε να μου δώσει, πάντα σε σχέση με την AW.

Εντελώς αντίθετα, θεωρώ το ζευγάρι των δύο Enerpower σαν πολύ σωστή αγορά, κι ας έσκασα 48 ολόκληρα ευρώ, μια και σε σχετικό review βγαίνουν πρωταθλήτριες στην περιοχή κατανάλωσης των 2Α ρεύμα, που είναι κι αυτή που με ενδιαφέρει σαν ατμιστή, δίνοντας πάνω από 280 λεπτά αυτονομία, συνολικά σαν ζευγάρι! :o

Σου αναφέρω τα συγκεκριμένα, σαν χαρακτηριστικά παραδείγματα λανθασμένων αγορών που κάνουμε σαν μη έμπειροι ατμιστές, επειδή δεν γνωρίζουμε επακριβώς τις ανάγκες μας.

Οπότε, φτάνουμε και στο τελικό σημείο: θα μπορώ εγώ, σαν αρχάριος ατμιστής, να εκτιμήσω τη διαφορά στη γεύση, στο ντουμάνι και στο χτύπημα, αν π.χ. αγόραζα τον Kayfun και έφτιαχνα μόνος μου τις φυτιλοαντιστάσεις, αντί να τις αγοράσω έτοιμες; :hmm:

Έγινε επεξεργασία από Zarko1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον χρόνο, την διάθεση και πόσο αγαπάς το άθλημα.

Όταν το βλέπεις σαν hobby, και έχεις και το χρόνο και την όρεξη να ασχοληθείς και να το ψάξεις, αξίζει και με το παραπάνω.

Από τότε που ξεκίνησα το η/τ, εδώ και δυόμιση μήνες δλδ, δεν έχω σταματήσει να ενημερωνομαι και να διαβάζω πληροφορίες για νέα προϊόντα και στησίματα, και γενικότερα ότι έχει να κάνει με το η/τ.

Τον επισκευασιμο ήταν απλά θέμα χρόνου να τον πάρω για πολλούς λόγους.

Δεν βλέπω την ώρα να έρθει, λογικά τέλος της επόμενης εβδομάδας θα τον έχω στα χέρια μου, οπότε θα σας δώσω τότε εντυπώσεις :)

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει και ο ιπποτης.

Δεν ξερω αν θα δεις τραγικες διαφορες αμα τις κανεις μονο σου.

Περισσοτερο θεωρω οτι θα δεις αυτες τις διαφορες που λες "παιζοντας'" με διαφορετικου τυπου συρματα κατι το οποιο δεν στο προσφερουν οι ετοιμες αντιστασεις.

Εχω ψηθει και εγω για τον kayfun, ο τυπος πρεπει να εχει βγαλει ενα σκασμο λ7 απο αυτο το project, αλλά απο οτι φαινεται αξιζε.

εδω 2 βιντεο για microcoil & navy nest, set up:

εδωθε μερικα εικονοστοιχεια απο τα επιστομια μαζι με το gaia

3panais.jpg

3mary.jpg

3lorraine.jpg

3julia.jpg

3dimmis.jpg

3couzi.jpg

3angelos.jpg

3buller.jpg

3patrick.jpg

Έγινε επεξεργασία από Zarras
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να σου βγουνε καλες.

Αν τις εκανε σχετικα προσφατα εισαγωγη, λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

Ενημερωσε με παντως αφου τις δοκιμασεις πως τα πανε :)

Λοιπόν, έχω βάλει από χτες την πρώτη κεφαλή στα 1,8Ω από τη πεντάδα του fabvape. Άψογη μέχρι στιγμής, όπως ακριβώς και η μία από τις δύο χύμα 1,8Ω που είχα αγοράσει, επίσης από το fabvape. Όταν λέω χύμα, εννοώ ότι ήταν γνήσιες κι αυτές φυσικά, απλά έκοψαν δύο κεφαλές από τη πεντάδα.

Δεν έχω φτάσει ακόμα να ξαναγεμίσω τον Ναυτίλο, δηλαδή η δεύτερη κεφαλή στα 1,8Ω είναι τώρα στα 4ml χρήση περίπου, αλλά είναι απλά άψογη, φοβερή γεύση και ντουμάνι, και θα είναι πολύ μεγάλη έκπληξη φίλε knight_77 αν αρχίσει να μου βγάζει καμμένο το απόγευμα, μόλις ξαναγεμίσω τον Ναυτίλο. :confused:

Αυτό που παρατήρησα στη πρώτη κεφαλή στα 1,8Ω πάντως που έβγαλα χτες, είναι ότι φαινόταν πολύ πιο "ταλαιπωρημένη" στις φυτιλοαντιστάσεις, αν και με λιγότερη χρήση, από την 1,6Ω που είχε ο Ναυτίλος από μαμά. Τα πάντα ήταν κατάμαυρα στην περιοχή, ενώ με χρήση κάπου στα 25-30ml, είχα αρχίσει να παρατηρώ μία πτώση στη γεύση του υγρού και στο ντουμάνι.

Αντίθετα η πρώτη 1,6Ω κεφαλή είχε πάει κάπου στα 35-40ml χρήση, και όταν την άλλαξα η φυτιλοαντίσταση έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση! :hmm:

Χρήση σταθερή και στις δύο περιπτώσεις: στα 9W και 4V οι δύο 1,8Ω. Στα 10W και 4V η 1,6Ω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κεφαλές, και οι 2 που άλλαξα με πήγαν ~25μέρες.

Από ~2ml/μερά πες, 50ml η μία.

1,8Ω και οι δύο, και ρουφάω με 11+W.

H δεύτερη έπεσε απότομα πάντως, το πρωί ήταν μια χαρά και το μεσημέρι σόλα...

Κάπως έτσι έγινε...

ΥΓ.

Τα υγρά με πολύ VG αφήνουν πολύ μάκα και τις χαλάν γρηγορότερα.

post-119-1416078610,0104_thumb.jpg

post-119-1416078610,4444_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Samael οι φωτογραφίες που έβαλες είναι το λιγότερο τρομακτικές!

Τι περιεκτικότητα PG/VG έκαψε αυτή η κεφαλή;

Ευτυχώς ή δυστυχώς είμαι Halcyon fanboy, τα οποία έχουν 60/40 PG/VG.

Βέβαια άτμισε κ άλλα έλαια, όπως το Tribeca που δε ξέρουμε πόση αναλογία έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες.

Μάλλον έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα, δεν εξηγείται αλλιώς.

Aπλά μου κάνει εντύπωση το μεγάλο failure rate σε αυτές που έχω πάρει :/

Kάτι μου λέει πάντως πως οι εργοστασιακοί μου, θα μπουν στο συρτάρι με το που έρθει ο Kayfun.

[MENTION=119]Samael[/MENTION] Λένε πως τα Halo έχουν αναλογια 70/30 PG/VG. Δεν ξέρω πάντως αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κεφαλές, και οι 2 που άλλαξα με πήγαν ~25μέρες.

Από ~2ml/μερά πες, 50ml η μία.

1,8Ω και οι δύο, και ρουφάω με 11+W.

25μερες η 1?

mike νομιζω τις εχεις κρατησει παρα πολυ, συνηθως αυτες ειναι για 8-10 το πολυ.

EDIT: ναι και αυτο που αναφερει ο ζαρκο πιο κατω, βγαζει ελαχιστο ντουμανι γιατι εχει μαζεψει μακα πλεον η αντισταση, και γινεται και πιο ενεργοβορο

Έγινε επεξεργασία από Zarras
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κεφαλές, και οι 2 που άλλαξα με πήγαν ~25μέρες.

Από ~2ml/μερά πες, 50ml η μία.

1,8Ω και οι δύο, και ρουφάω με 11+W.

H δεύτερη έπεσε απότομα πάντως, το πρωί ήταν μια χαρά και το μεσημέρι σόλα...

Κάπως έτσι έγινε...

Έπαθα πλάκα, δεν ξέρω πώς το κατάφερες αυτό. :o

Εμένα πάντως, ούτε για αστείο δεν με πάνε πάνω από 8-10 μέρες το πολύ. Μετά αρχίζει και φαίνεται έντονα η πτώση στη γεύση του υγρού και στο ντουμάνι. :hmm:

Οι φωτογραφίες είναι όντως τρομακτικές, δεν έχει απομείνει και τίποτα φίλε Samael!

Link to comment
Share on other sites

θα παθεις καμια δηλητηριαση χααχαχα

αυτος που στο ειπε, εχει κανει σιγουρα λαθος....

υπαρχει και η λυση του dry burn για να φυγει η μακα, και οντως λειτουργει.

αλλά αν τις κανεις μονος ειναι τοσο μικρο το κοστος που κανεις μια νεα.

Link to comment
Share on other sites

Mη με αγχώνετε ωρέ!

50ml max, ποιο ρεαλιστικά 40-45ml ανα κεφαλή πολλά είναι!? :(

PS:

Παρέλαβα μερικά μπιχλιμπίδια απο Fasttek σήμερα.

Μεταξύ αυτών και μία πεντάδα 1,8Ω για το Ναυτίλο.

Οπτικά πανομοιότυπες, σκρατσάρω και βλέπω αυτό. :hehe:

post-119-1416078615,0511_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη κεφαλή στα 1,6Ω με την οποία έρχεται φορεμένη από μαμά ο Ναυτίλος, πρέπει να την έφτασα κάπου στα 35-40ml χρήση. Δεν μέτρησα ακριβώς, αλλά κάπου εκεί πρέπει να έφτασε. Όμως τις 2-3 τελευταίες μέρες έπαιζε φανερά πλέον με αλλοιωμένη τη γεύση του υγρού, και το ντουμάνι είχε περιοριστεί.

Για τις κεφαλές από το fasttech για τον Ναυτίλο, είναι λογικό να εμφανίζονται σαν μαϊμού, :hehe: δεν ισχυρίζεται το κατάστημα ότι σου πουλάει τις γνήσιες. Το παράξενο είναι με τον κλώνο του Ναυτίλου στο fasttech, που ισχυρίζονται πολλοί χρήστες στο feedback ότι βάζουν τον κωδικό στο site της Aspire και τους βγαίνει σαν γνήσιος! :o

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία εβδομάδα, επιτέλους πηρα απάντηση απο την Aspire.

To e-mail ειναι το κάτωθι:

"We are very sorry for knowing about the problem and delaying your email.

Can you please tell us the security code for our reference?

The coils are the consumables, the use frequency, battery voltage, the PG:VG proportion of e-liquid all can impact the coils' life.

Many users use the product without reading our manual, the coils are not screw into the hardware tightly, it will burn fast...

And the BDC using the dual coils, which is strict on wicks, so it is really easy to burn, so we developed the BVC coils, these coils are without wick inside, the technology has upgraded the structure and function, so these coils will work till 2 weeks.

We generally receommend our customers to ask the shop where they bought from to exchange or repair, but if it is convenient for you, you can use below warranty code to get the BVC coils with a big discount from our online store(www.aspirecigonline.com):

If the BVC coils have any problem, you can contact our online store, we will refund you immediately, thanks. "

Ουσιαστικά αναγνωρίζουν το πρόβλημα και προτείνουν να αγοράσω με έκπτωση τις καινουργιες κεφαλές BVC από το e-shop τους.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να ήταν μία και μόνη ελαττωματική παρτίδα από κεφαλές, και να μην παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα. Αν θυμάμαι καλά, δεν έχουν γράψει άλλοι στο e-kapnisma στο θέμα του Ναυτίλου για πρόβλημα με καμμένο στη γεύση ή μήπως έχουν γράψει;

Τελικά τι έχει απογίνει; Εξακολουθούν όλες οι κεφαλές να σου δίνουν καμμένο στο Ναυτίλο ή διορθώθηκε το πρόβλημά σου με τις νέες κεφαλές από το κατάστημα;

Εγώ να σου επιβεβαιώσω πάντως τα χτεσινά. Έφτασα σήμερα σχεδόν 8-9ml στη δεύτερη κεφαλή με 1,8Ω αντίσταση. Όλα άψογα... :T:

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι, αν είσαι Αθήνα και εξακολουθεί το πρόβλημά σου να υφίσταται, θα μπορούσαμε να συναντιόμαστε κάπου και να σου έδινα μία σφραγισμένη από τις δικές μου 1,8Ω για να δοκίμαζες. Αν σου παρουσίαζε κι αυτή πρόβλημα, τότε η σκέψη μας θα πάει αλλού...

Έγινε επεξεργασία από Zarko1
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι πως τα δύο πακέτα ήταν από διαφορετικά μαγαζιά αγορασμενα.

Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση :)

Την περασμένη εβδομάδα έγινε αντικατάστασή στις τρεις που είχαν πρόβλημα, και ατμιζω με την πρώτη.

Έχω κάνει 4 ml, μια χαρά ως τώρα αλλά μετά τα 10 θα ξέρω με σιγουριά.

Το ότι πάντως αλλάξανε τις κεφαλές μου λέει πολλά.

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.