Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

Κόψτε τις γεύσεις και τα αρώματα, να ατμίζετε άοσμες βάσεις. Αν παίρνετε υγρό με άρωμα Camel, πως θα απεξαρτηθείτε; Αυτό έκανα εγώ και παράλληλα κατέβαζα τη νικοτίνη 1mg. κάθε μήνα, ώσπου κάπνιζα αέρα και σταμάτησα τελείως.

Άοσμη βάση φίλε Lakisss, μου θυμίζει φαγητό χωρίς καθόλου αλάτι, μαγειρεμένο στον ατμό! Δηλαδή άοσμο και εντελώς άγευστο, μπλιαχ! :suicide2:

Προτιμώ να συνεχίσω να είμαι εξαρτημένος... :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ή ατμίζεις ή όχι :p

Ενταξυ ειναι σχετικα νωρις ακομα, σταδιακα θα μειωθει μην ξεχνας πως εκανα πολλα παραπανω τσιγαρα απο εσενα οποτε η αναγκη μου σε νικοτινη ειναι αυξημενη.

12-13W με τι αντισταση?

Το Prodence με 1.8Ω πανω απο 9W μου φερνει καμενο :/

Την 1,8Ω έχω ακόμα μέσα, απο τότε που το πήρα. Ώρε ώρες διαβάζει και 1,9Ω πλέον, πότε να την αλλάξω?

Στα 12W με την τρούπα στο προτελευταίο ρουφάω, οριακά αν το κρατήσω λίγο παραπάνω πατημένο ή ρουφήξω πολύ γρήγορα-αργά ναι, αρπάζει.

Έχει ένα sweetspot όμως που σου φέρνει και ζεστό και αρωματικό ατμό χωρίς καψάλιασμα.

Στα <10W δε με ικανοποιεί ο ατμός, πολύ κρύος και λεπτός.

Χαχαχά, ούτε συνεννοημένοι να είμαστε, πέσαμε όλοι μαζί ταυτόχρονα με τους Vamo V5 και τους ατμοποιητές της Aspire! :p

Για τον Ναυτίλο, τον ζαχαρώνω κι εγώ παιδιά, θα είναι ο επόμενος ατμοποιητής που θα δοκιμάσω, μια κι έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα παντού. :worship:

Από υγρά, προς το παρόν έχω καταλήξει σε δύο, αλλά μου αρέσουν αυστηρά τα γλυκά και φρουτώδη, σιχαίνομαι δηλαδή τα καπνικά:

α. μείγμα μέντα της Atmos Lab 0 mg νικοτίνη κατά περίπου 2/3, μαζί με 1/3 Frosty Peach της Umami στα 9 mg νικοτίνη. Καταλήγει περίπου στα 3 mg νικοτίνη, και κάνω περίπου 3 ml την ημέρα από δαύτο.

β. μείγμα 50-50% (μισό, μισό) από δύο υγρά της Hangsen, λεμόνι στα 8 mg και σοκολάτα στα 0 mg, οπότε και αυτό καταλήγει κάπου στα 4 mg νικοτίνη. Κάνω περίπου 1 ml την ημέρα από αυτό...

Αν και δεν είχα και πολύ ιδέα πριν αποφασίσω τι θα πάρω, βλέποντας τον Ναυτίλο στο μαγαζί ήταν προφανές οτι για εκεί πήγαινα. Τα review τον εκθειάζουν και όχι άδικα imo.

Το πάνω μέρος είναι λίγο meh, το κάτω άριστο, οι αντιστάσεις του επίσης.

Απ'οτι κατάλαβα καλά είμαι με τα 2ml max, εσύ κάνεις 3+1=4ml δλδ?

Κόψτε τις γεύσεις και τα αρώματα, να ατμίζετε άοσμες βάσεις. Αν παίρνετε υγρό με άρωμα Camel, πως θα απεξαρτηθείτε; Αυτό έκανα εγώ και παράλληλα κατέβαζα τη νικοτίνη 1mg. κάθε μήνα, ώσπου κάπνιζα αέρα και σταμάτησα τελείως.

Άσε μας να κάνουμε το γούστο μας ρε σπασικλάκι! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Την αντίσταση την αλλάζεις όταν μειωθεί η παραγωγή ατμού ή αρχίσει να σου φέρνει καμένο.

Καλό είναι πριν την πρώτη χρήση να στάζεις μία δύο σταγόνες υγρό και να την αφήσεις κάνα τέταρτο να μουλιάσει καλά το φυτίλι.

Πάντως όποιος ψάχνει για κάτι πιο διακριτικό από τον Ναυτιλο, καλό είναι να δει τον Davide.

Έπαθα πλάκα με το ντουμάνι, το χτύπημα και την γεύση του.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και με την προσθήκη δαχτυλιδιού γίνεται και αυτός ρυθμιζομενου αέρα στην τζούρα.

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Την 1,8Ω έχω ακόμα μέσα, απο τότε που το πήρα. Ώρε ώρες διαβάζει και 1,9Ω πλέον, πότε να την αλλάξω?

Στα 12W με την τρούπα στο προτελευταίο ρουφάω, οριακά αν το κρατήσω λίγο παραπάνω πατημένο ή ρουφήξω πολύ γρήγορα-αργά ναι, αρπάζει.

Έχει ένα sweetspot όμως που σου φέρνει και ζεστό και αρωματικό ατμό χωρίς καψάλιασμα.

Στα <10W δε με ικανοποιεί ο ατμός, πολύ κρύος και λεπτός.

Το πάνω μέρος είναι λίγο meh, το κάτω άριστο, οι αντιστάσεις του επίσης.

Απ'οτι κατάλαβα καλά είμαι με τα 2ml max, εσύ κάνεις 3+1=4ml δλδ?

Για το θέμα της αντίστασης, στον Gemini mini τουλάχιστον, ο Vamo V5 άρχιζε να τη μετράει προς τα πάνω με τη χρήση, τη ξεκινούσε κανονικά από τα 2Ω και μπορούσε να τη φτάσει ακόμα και στα 2,3-2,4Ω, μετά από σχεδόν τρεις βδομάδες χρήσης. Σε συνδυασμό με την αλλοίωση της γεύσης του υγρού, καταλάβαινες εύκολα ότι η κεφαλή είχε πλέον τελειώσει.

Στον Aspire BDC mini όμως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, ακόμα και μετά από 18 μέρες χρήσης στη πρώτη κεφαλή, ο Vamo V5 τον μετρούσε σταθερά στα 1,8Ω. Και η γεύση του υγρού, οριακά αλλαγμένη, χθες άλλαξα κεφαλή, και οι διαφορές στη γεύση οριακές, με καλύτερο και περισσότερο όμως ντουμάνι η καινούρια κεφαλή.

Σε κατανάλωση υγρών ναι, κάπου εκεί παίζω από 3,5 έως 4ml συνολικά την ημέρα.

Για τον Ναυτίλο τώρα, το μόνο αρνητικό που έχω διαβάσει, είναι η προσοχή που θέλει στο γυάλινο τανκ, μια και μπορεί να σπάσει από πέσιμο ή να ραγίσει από υπερβολικό σφίξιμο. Μου αρέσουν πολύ και τα μεταλλικά τανκ που έχουν βγάλει για τον Ναυτίλο, αλλά έχουν το μείον ότι δεν βλέπεις τη στάθμη του υγρού. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... :p

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαινω η ανοδος της τιμης της αντιστασης ανεβαινει με τη χρηση καθως πιανει μακα.

Ειδικα τα καπνικα υγρα αφηνουν αρκετη.

Η λυση ειναι πλυσιμο με ζεστο νερο ή καθαρο οινοπνευμα/βοτκα και καλο στεγνωμα.

Δεν παρατεινεται ομως ο χρονος ζωης της, απλα φευγουν τα υπολοιματα ειδικα σε περιπτωση που θες να αλλαξεις υγρο και να πας σε αλλη γευση.

Oσο για τον Ναυτιλο, οντως το τζαμι του ειναι πολυ εκτεθειμενο, πολλοι το εχουν σπασει και αγορασανε ανταλλακτικο.

Προσωπικα δεν μου εχει τυχει να φαει χτυπημα εδω και ενα μηνα αλλα καλου κακου το ss tank ειναι στη θηκη για παν ενδεχομενο.

Οι αντιστασεις του και το ατμισμα ειναι φοβερο παντως, το αυξημενο κοστος του δικαιολογηται απολυτα. Tο ιδιο και η ποιοτητα κατασκευης.

Γνωμη μου ειναι να προχωρησεις στην αγορα και να μη φοβηθεις τοσο για το τζαμι, λιγη προσοχη χρειαζεται μονο να μη φαει κανα γερο πεσιμο οπως ολοι οι ατμοποιητες με pyrex tank.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα τον αγοράσω τον Ναυτίλο τις επόμενες μέρες, δεν το συζητώ αυτό. Και μάλλον θα προτιμήσω κι εγώ το γυάλινο τανκ, μου αρέσει πολύ να βλέπω το υγρό και τη στάθμη του. Κάποια στιγμή θα βγάλουν, φαντάζομαι, μεταλλικό τανκ με γυάλινο μάτι, όπως υπάρχουν για τον Καϊφούν, οπότε θα το τσιμπήσω.

Αλήθεια, από πού τον αγόρασες; Από Ελλάδα στα 33+ ευρώ ή από Fasttech που παίζει στα 13-14 ευρώ; Μου κάνει εντύπωση που αναφέρουν αρκετοί στα feedbacks που δίνουν στο fasttech ότι είναι γνήσιος, μόλις έλεγξαν τον κωδικό στο site της Aspire... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα τον πήρα, δεν ήθελα να το διακινδυνευσω να τον πάρω από fasttech.

Το Vamo όμως και τον φορτιστή για τις μπαταρίες τον πήρα από εκεί μιας και οι τιμές ήταν χώμα και δεν παιζαν απομιμήσεις

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Είπα τελικά να δοκιμάσω και εγώ σαν noob πριν κανα 2μηνο με το alter ego slim white το οποίο δεν με ικανοποίησε ( σχετικά μικρη ποσότητα ατμού τα kartomiser χαλια και τα clearomiser μέτρια ) και μπαταρία που έβγαινε knock out σε κανα 2ωρο αν το γκάζωνες ( είχε 2 μπαταρίες το κιτ btw ) Και κατέληξα στο Mini epsilon της nobacco Το οποιο εχει αρκετα καλο συστημα ατμοποιητη με 2πλη αντίσταση και μπαταρία κοντά στην χρυσή τομή ( μεγεθος αυτονομία )

Aπο υγρά είχα καταλήξει στο 4 της Nobacco καπνιστική με ξηρούς καρπούς Σημερα ομως δοκίμασα το ry7 της natura το οποιο ειναι το καλυτερο απο τις καπνιστικες που εχω δοκιμάσει .

Nα πω την αλήθεια καπου κανω και κανα κανονικό τσιγάρο αλλα απο τον εναν μικρό καπνό στις 2 μέρες τωρα μπορει να περασουν και 2-3 μερες χωρις να κανω κανένα τσιγάρο .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Athens2004, μακάρι να σε πάει καλά έτσι, γιατί σε δύο περιπτώσεις γνωστών μου που συνέχιζαν, έστω και πολύ περιορισμένο, το κανονικό τσιγάρο παράλληλα με το ηλεκτρονικό, αργά ή γρήγορα μετά από κάποιους μήνες ξαναγύρισαν στο κανονικό τσιγάρο. :TD:

Ένα άλλο πολύ θετικό σημείο του ηλεκτρονικού τσιγάρου, ειδικά τώρα στη διάρκεια του καλοκαιριού, είναι το ότι μπορείτε να "ατμίζετε" σαν φουγάρο το η.τ. σας, ακόμα και μέσα σε πολύ μικρούς κλιματιζόμενους χώρους, με τη πόρτα κλειστή, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. :T:

Το δωμάτιο που δουλεύω είναι το μικρότερο του σπιτιού, κάπου στα 11-12 τ.μ., και έχει ένα εννιαράκι κλιματιστικό. Τις τελευταίες μέρες το κλιματιστικό δουλεύει σχεδόν συνέχεια με τη πόρτα κλειστή, κι εγώ μέσα ατμίζω σαν κανονικό φουγάρο! :rofl:

Παρόλα αυτά, το δωμάτιο απλά παίρνει το άρωμα Frosty Peach και μέντας από το υγρό που ατμίζω, απλά υπέροχο... :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξεκίνησα με την λογική να το κόψω τελείως ( εκτός και αν προκύψει ) αλλά να μην ντουμανιάζω το σπίτι , να μην κάνω το ένα πίσω απο το αλλο ( κανονικο τσιγαρο ) στο γραφείο ,,, στα καφε επίσης που απαγορεύεται το κάπνισμα ( τωρα το καλοκαιρι βεβαια παλεύεται γιατί έχουν σχεδόν όλα καρέκλες έξω = οπου επιτρεπεται το κανονικο . Συνηθως κανονικο ανάβω αν βγώ εξω και πιω πανω απο 6-7 μπύρες - ποτα :D H για τεχνικούς λόγους ( πχ αν ξεχασω να εχω φορτισμένη 2ρη μπαταρία η αν μείνω απο υγρό σε κανα club bar κλπ οπου δεν παιζει να το γεμισεις οn the fly <- αν και αυτο λύνεται με 2ρο τανκ ) Αν κανω 3-4 κανονικα την βδομαδα παλι win ειναι .

Νομίζω παντως πως τα βελτιώνουν συνέχεια τα ηλεκτρονικα οπου τα τωρινα σε σχεση με πριν 2-3 χρονια ειναι μερα με την νυχτα και λογικα οπως θα ειναι και τα επόμενα σε κανα 2 χρονια .

Να πω και την αμαρτία μου ηθελα να δοκιμάσω και καμία γεύση cannabis καποια στιγμή :D

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω παντως πως τα βελτιώνουν συνέχεια τα ηλεκτρονικα οπου τα τωρινα σε σχεση με πριν 2-3 χρονια ειναι μερα με την νυχτα και λογικα οπως θα ειναι και τα επόμενα σε κανα 2 χρονια .

Να πω και την αμαρτία μου ηθελα να δοκιμάσω και καμία γεύση cannabis καποια στιγμή :D

α. Συμφωνώ απόλυτα, το η.τ. εξελίσσεται με καταιγιστικούς ρυθμούς, τόσο στους ατμοποιητές όσο και στα mods γίνεται το έλα να δεις, σχεδόν κάθε μέρα βγαίνουν καινούρια μοντέλα! :o

β. Χιχιχιχι, ουδέν σχόλιο... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

E ναι πολύς κόσμος έφευγε με τρέξιμο με το που του ερχόταν στα χείλη το υγρό λόγω κακών μηχανισμών .

Για να λέμε και την αλήθεια ( αρνητικά του ) πάντως δεν είναι τελείως plug n play θέλει κάποια - συντήρηση - καθάρισμα - οργάνωση και αυτο ειναι ενας λόγος που δεν έχει απλωθεί ευρέως και σε μεγαλύτερες ηλικίες η σε άτομα μη εξοικειωμένα με τα ηλεκτρονικά γενικότερα

Link to comment
Share on other sites

Θα είχαν ενδιαφέρον, νομίζω, τα στατιστικά στοιχεία από τις πωλήσεις σε παγκόσμιο επίπεδο του η.τ. τα τελευταία δέκα χρόνια, τόσο από τα πλήρη πακέτα (eCo-C, eGo-T κτλ.) όσο και από τα επιμέρους τμήματα του η.τ., δηλαδή ατμοποιητές, mods, μπαταρίες, φορτιστές κτλ.

Πιστεύω πάντως ότι πρέπει να μιλάμε για πραγματική έκρηξη των πωλήσεων, ειδικά τη τελευταία διετία, διαφορετικά δεν θα ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια τα κινέζικα εργοστάσια που αναλαμβάνουν τις... κλωνοποιήσεις! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ατμιζω επειδή μου αρέσει πολύ.

Το ότι από έναν καπνό την ημέρα κατελειξα ακαπνος εδώ και ενάμιση μήνα είναι άμεση συνέπεια του η/τ.

Χαίρομαι που πλέον ξαναβρήκα την υγεία μου και νιώθω ήδη καλύτερα, την τσέπη μου που ήθελα τουλάχιστον σαράντα ευρώ την εβδομάδα για καπνό φιλτρακια και τσιγαροχαρτα, και έχω καταφέρει και την κοπέλα μου να σταματήσει τον καρκίνο και να ατμιζει από ευχαρίστηση.

Δεν γυρνάω πίσω στο κ/τ πλέον με τπτ!

Sent from LG G2

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα βγάλουν, φαντάζομαι, μεταλλικό τανκ με γυάλινο μάτι, όπως υπάρχουν για τον Καϊφούν, οπότε θα το τσιμπήσω.

Όσοι έχετε τον Ναυτίλο, κυκλοφόρησαν ήδη τα υβριδικά δοχεία, δηλαδή μεταλλικό όλο το σώμα, εκτός από το τελείωμα στο κάτω μέρος που είναι από πλαστικό. Βέβαια, έτσι βλέπεις τη στάθμη μόνο όταν τελειώνει πλέον το υγρό, αλλά "από το ολότελα, καλή είναι κι η Παναγιώταινα!" :hehe:

Ακριβούτσικα είναι βέβαια, αλλά μόλις κυκλοφόρησαν, αργότερα με τη ζήτηση πιστεύω να πέσουν οι τιμές τους... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αυτός εδώ, έχει το tank, αλλά μόνο σε διάφανο χρώμα, δεν έχει τα υπόλοιπα χρώματα δηλαδή, και στέλνει σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες, ανάμεσα στις οποίες και την Ουκρανία.

Θα μπορούσα στο paypal να δηλώσω τη διεύθυνση της οικογένειας της γυναίκας μου στην Ουκρανία, να έστελνε τα tanks σε αυτούς και να μας τα έστελναν, μια και θα ήθελα κι εγώ φυσικά ένα για μένα. :dance3:

Αλλά υπάρχει ένα μικρό θεματάκι. Ο αθεόφοβος χρεώνει 32 ολόκληρα δολάρια μεταφορικά για Ουκρανία, δηλαδή δύο φορές την αξία του tank! :o

Αν μπορούσα, θα του έλεγα τι να τα κάνει τα tanks, αλλά θα με μπανάρει ο συντονιστής του φόρουμ! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.