Jump to content



Εξοικονομητές ηλεκτρικής ενέργειας. Ο μύθος και η...γυμνή πραγματικότητα!


Recommended Posts

Να του καεί η τηλεόραση του καραγκιόζη. Με απατεωνιές τη πήρε.

Ακου κει κανει σταθεροποίηση τάσης.

Αν θελει κανείς να κανει πλάκα να και τα στοιχεία του ECOnomizer - Κοκκαλάς Ευστράτιος - - EcoFinder.gr - Portal για το περιβάλλον (ειδήσεις, εταιρείες, άρθρα, γλωσσάρι, videos)

και το φοβερό site της γαμάτης εταιρίας του

ECOnomizer.gr | Κεντρική σελίδα, ρεύμα, οικονομία ρεύματος, power saver

(κάνει και συντήρηση το καμάρι)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], πρώτον ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ αδερφέ, πολύς χρονος, κοπος και ψυχική ενεργεια...τι άλλο να πω... :T:

Δευτερον, που στον @#@#% ήσουν πριν απο 13-14 χρόνια οταν προσπαθουσα να περάσω Ηλετροτεχνίες, Ηλεκτρικές Μηχανες και Ηλ. Μετρήσεις? (καποιες φωτογραφιες σου με πηγαν πολλά χρονια πισω φιλε, σαν να ημουν στα εργαστηρια) :wall:

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε????

ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ???? :wall:

Link to comment
Share on other sites

Πιο ολοκληρωμένο άρθρο δεν θα μπορούσε να φτιάξει κάποιος πάνω στο θέμα.Το πιο σημαντικό ήταν ότι ενώ διάβαζα και διάβαζα και πίστευα ότι πλέον έχει αναλυθεί κάθε πλευρά, το άρθρο συνεχιζόταν καλύπτοντας θέματα που ούτε που είχα υποψιαστεί ότι υπήρχαν. Πραγματικά φανταστική δουλειά από τον Seafalco. :clap::clap:

Κάθισα και το διάβασα όλο, αν και κάποια τμήματα της πειραματικής διαδικασίας έκαναν τα εγκεφαλικά μου κύτταρα να πέφτουν λιπόθυμα από την υπερπροσπάθεια να κατανοήσω τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε όλοι σας για τις συσκευές αυτές,αλλα η γνώμη μου είναι ότι όλα αυτά είναι μπαρούφες.

Κοιτάξτε να δείτε δεν θέλω να κάνω ολόκληρη ανάλυση γι'αυτό το θέμα, αλλα θα σας πω ένα απλο παράδειγμα,AΜΑ λέμε, AΜΑ είναι αλήθεια όλο αυτό το θέμα, γιατί κανενα κράτος δεν ενδιαφέρθηκε να το κάνει το σύστημα αυτό, ώστε να μην αγοράζει ρεύμα από άλλες χώρες(Βλέπε Ελλάδα),γιατί μας πρήζουν τάχαμ για την εξοικονόμηση ενέργειας στο σπίτι βάλτε κουφώματα μπούρδες k.a τέτοια. ΈΝΑ θα σας πω,βρείτε ένα μάγκα ηλεκτρολόγο(για εκείνους που ΘΑ χτίσουν σπίτι, η ΘΑ κάνουν ανακαίνιση),να σας εγκαταστήσει σωστή καλωδίωση και ένα σωστό πινακα,όχι made in Pakistan.Βάλτε λάμπες οικονομίας και κάντε το σταυρο σας να έχετε σταθερή τάση από την ΔΕΗ(λίγο δύσκολο, έως απίθανο),και για τους ατυχους να μην βρίκονται κοντά στην βιομηχανική περιοχή.

Από κει και πέρα ότι και να κάνετε από την ΔΕΗ δεν γλιτώνετε,10 ευρώ +/- .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε όλοι σας για τις συσκευές αυτές,αλλα η γνώμη μου είναι ότι όλα αυτά είναι μπαρούφες.

Κοιτάξτε να δείτε δεν θέλω να κάνω ολόκληρη ανάλυση γι'αυτό το θέμα, αλλα θα σας πω ένα απλο παράδειγμα,AΜΑ λέμε, AΜΑ είναι αλήθεια όλο αυτό το θέμα, γιατί κανενα κράτος δεν ενδιαφέρθηκε να το κάνει το σύστημα αυτό, ώστε να μην αγοράζει ρεύμα από άλλες χώρες(Βλέπε Ελλάδα),γιατί μας πρήζουν τάχαμ για την εξοικονόμηση ενέργειας στο σπίτι βάλτε κουφώματα μπούρδες k.a τέτοια. ΈΝΑ θα σας πω,βρείτε ένα μάγκα ηλεκτρολόγο(για εκείνους που ΘΑ χτίσουν σπίτι, η ΘΑ κάνουν ανακαίνιση),να σας εγκαταστήσει σωστή καλωδίωση και ένα σωστό πινακα,όχι made in Pakistan.Βάλτε λάμπες οικονομίας και κάντε το σταυρο σας να έχετε σταθερή τάση από την ΔΕΗ(λίγο δύσκολο, έως απίθανο),και για τους ατυχους να μην βρίκονται κοντά στην βιομηχανική περιοχή.

Από κει και πέρα ότι και να κάνετε από την ΔΕΗ δεν γλιτώνετε,10 ευρώ +/- .

Η αποζημείωση για το ηλεκτρικό ρεύμα ζήτημα να είναι το 1/3 του λογαριασμού που πληρώνεις.

Τα υπόλοιπα είναι δημοτικά τέλη (sic), ΕΡΤ, κοινωνικές πολιτικές (για να έχουν οι πολύτεκνοι και τα νησιά χρηματική υποβοήθηση ώστε να πληρώνουν πιο φτηνά το ρεύμα), ΑΠΕ (γιατί με τέτοια οικονομική κατάσταση, οι ανανεώσιμες πηγές μας έλειπαν) και άλλα τέτοια ωραία.:getlost:

Εγώ προβλέπω τωρα να θησαυρίζουν αυτοί οι "επιστήμονες" πουλώντας αυτές τις "επαναστατικές συσκευές"

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος για να κάνεις εξοικονόμηση στις καταναλώσεις είναι λάμπες οικονομίας, ή έστω εκεί που έχεις ενδοιασμούς για τις υπεριπωδεις που εκπέμπουν, λάμπες αλογόνου, να συνδεθείς με το μειωμένο τιμολόγιο, κάποιοι αυτοματισμοί που θα συνδέουν π.χ. τον θερμοσίφωνα , όταν θα έχεις το μειωμένο.

Όλα αυτά φέρνουν κάποια οικονομία , αλλά όχι εντυπωσιακά πράγματα.

Όσον αφορά στους επιτήδειους, ας ελπίσουμε ότι το άρθρο αυτό θα βοηθήσει τον κόσμο να ξεφύγει από τις παγίδες, δίνοντάς του κάποια εφόδια και γνώση που μπορεί να καλύψει τα κενά στα οποία πατάνε οι πρωωθητές των προϊόντων αυτών.

[MENTION=22374]deminhio[/MENTION].

Ταλαιπωρημένο σε ακούω, όσον αφορά στη σταθερότητα της τάσης της ΔΕΗ.

Συνήθως απ' ότι ξέρω δεν υπάρχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις, για πες τι περίπτωση έχεις αντιμετωπίσει;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]: Το μόνο που θα προσθέσω σε όσα σου ήδη έχουν πει είναι πως σύστησα το site σε γνωστούς μου εξαιτίας των όσων έγραψες (και κάποιων άλλων εξαίρετων βέβαια συνοδοιπόρων σου όπως, για παράδειγμα, ο [MENTION=403]crmaris[/MENTION] με τις "επιδόσεις" του στις αξιολογήσεις τροφοδοτικών). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος για να κάνεις εξοικονόμηση στις καταναλώσεις είναι λάμπες οικονομίας, ή έστω εκεί που έχεις ενδοιασμούς για τις υπεριπωδεις που εκπέμπουν, λάμπες αλογόνου,

Led : Έχουν φύγει πολύ μπροστά σε κατανάλωση και απόδοση φωτισμού. Απλά χρειάζεται προσοχή στην επιλογή χρώματος, γιατί πάνω από 5000k δυσκολεύει το διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

Led : Έχουν φύγει πολύ μπροστά σε κατανάλωση και απόδοση φωτισμού. Απλά χρειάζεται προσοχή στην επιλογή χρώματος, γιατί πάνω από 5000k δυσκολεύει το διάβασμα

Mea culpa!! :slap:

Πράγματι, είναι πολύ καλά, αν κετεβάσουν και τις τιμές τους να γίνουν λίγο πιο προσιτά , είναι μια πολύ καλή λύση!

Link to comment
Share on other sites

Mea culpa!! :slap:

Πράγματι, είναι πολύ καλά, αν κετεβάσουν και τις τιμές τους να γίνουν λίγο πιο προσιτά , είναι μια πολύ καλή λύση!

Οι τιμές στην Ελλάδα σε αυτά τα προϊόντα πάντα ήταν τσιμπημένη και δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ. Δεν αξίζει να τα πληρώσεις σε Έλληνα όταν ξέρεις τι θέλεις να πάρεις, αντίθετα συμφέρει να πάρεις από εξωτερικό. Ούτως ή άλλως η ποιότητα κατασκευής δεν έχει ιδιαίτερη σημασία σε προϊόντα ηλεκτρονικά.

Αγόρασα πρόσφατα Ledοταινία από γνωστή αλυσίδα ηλεκτρολογικού υλικού και από το ebay. Εμφανισιακά δεν έχουν καμία διαφορά και αποδίδουν και οι δύο το ίδιο, αλλά η τιμή στην Ελλάδα ήταν 35% μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στην Ελλάδα σε αυτά τα προϊόντα πάντα ήταν τσιμπημένη και δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ. Δεν αξίζει να τα πληρώσεις σε Έλληνα όταν ξέρεις τι θέλεις να πάρεις, αντίθετα συμφέρει να πάρεις από εξωτερικό. Ούτως ή άλλως η ποιότητα κατασκευής δεν έχει ιδιαίτερη σημασία σε προϊόντα ηλεκτρονικά.

Αγόρασα πρόσφατα Ledοταινία από γνωστή αλυσίδα ηλεκτρολογικού υλικού και από το ebay. Εμφανισιακά δεν έχουν καμία διαφορά και αποδίδουν και οι δύο το ίδιο, αλλά η τιμή στην Ελλάδα ήταν 35% μεγαλύτερη.

Η μαύρη αλήθεια είναι ότι οι δικοί μας εδώ είναι λίγο "δαγκανιάρηδες" (κάποιοι...σε σημείο κανιβαλισμού θα έλεγα :fist: ), το κακό είναι ότι για να ξεμπλέξουμε κάποτε από όλους αυτούς και να γίνουν οι έμποροί μας λίγο πιο επαγγελματίες, θα πρέπει να ψωνίζουμε και από εδώ.

Οπότε αυτό που βλέπω σαν "συνδυασμό" εγώ είναι να τους "ζορίζουμε" -όπου μας "παίρνει"- με τις τιμές του εξωτερικού, και όταν δεν αγοράζουμε να τους το λέμε γιατί, και όπου μπορούμε να ψάχνουμε την πηγή.

Πρόσφατα παραδείγματα :

Τροφοδοτικό το πήρα από εδώ σε συγκεκριμένο κατάστημα τα ίδια χρήματα που το έφερνα απ' 'εξω (περίπου 300Ε). και σε άλλη περίπτωση, βρίσκοντας την πηγή, πήρα ένα πιστόλι θερμού αέρα (με 7 εξαρτήματα) 25% φτηνότερα από ότι φίλος πήρε σκέτο το πιστόλι από αλλού, όπου είχε και κάποια γνωριμία!

Άρα μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι, ας υποστηρίξουμε αυτούς που είναι σωστοί, για να ανέβουν και οι άλλοι όταν δούν ότι χάνουν πελάτες , δεν μπορεί , θα αποκτήσουν ένα κίνητρο για να βρούν τον "ίσιο" δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη αλήθεια είναι ότι οι δικοί μας εδώ είναι λίγο "δαγκανιάρηδες" (κάποιοι...σε σημείο κανιβαλισμού θα έλεγα :fist: ), το κακό είναι ότι για να ξεμπλέξουμε κάποτε από όλους αυτούς και να γίνουν οι έμποροί μας λίγο πιο επαγγελματίες, θα πρέπει να ψωνίζουμε και από εδώ.

Οπότε αυτό που βλέπω σαν "συνδυασμό" εγώ είναι να τους "ζορίζουμε" -όπου μας "παίρνει"- με τις τιμές του εξωτερικού, και όταν δεν αγοράζουμε να τους το λέμε γιατί, και όπου μπορούμε να ψάχνουμε την πηγή.

Πρόσφατα παραδείγματα :

Τροφοδοτικό το πήρα από εδώ σε συγκεκριμένο κατάστημα τα ίδια χρήματα που το έφερνα απ' 'εξω (περίπου 300Ε). και σε άλλη περίπτωση, βρίσκοντας την πηγή, πήρα ένα πιστόλι θερμού αέρα (με 7 εξαρτήματα) 25% φτηνότερα από ότι φίλος πήρε σκέτο το πιστόλι από αλλού, όπου είχε και κάποια γνωριμία!

Άρα μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι, ας υποστηρίξουμε αυτούς που είναι σωστοί, για να ανέβουν και οι άλλοι όταν δούν ότι χάνουν πελάτες , δεν μπορεί , θα αποκτήσουν ένα κίνητρο για να βρούν τον "ίσιο" δρόμο!

Συμφορουμίτες μου όταν ανοίξετε κατάστημα εδώ στην Ελλάδα και σας έρθουν εφορία,ΦΠΑ, περαιώσεις,νοίκια, τεβε, ικα κτλ θα καταλάβετε γιατί αναγκάζονται κάποιοι (χωρίς να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι) να πουλάνε πιό ακριβά από e-bay και συναφή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες μου όταν ανοίξετε κατάστημα εδώ στην Ελλάδα και σας έρθουν εφορία,ΦΠΑ, περαιώσεις,νοίκια, τεβε, ικα κτλ θα καταλάβετε γιατί αναγκάζονται κάποιοι (χωρίς να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι) να πουλάνε πιό ακριβά από e-bay και συναφή.

Η κατάσταση που επικρατεί στην Ελληνική αγορά είναι πονεμένη ιστορία, και δεν μιλάω για το πως εχει διαμορφωθεί με την κρίση.

Μιλάω για τον επεγγελματισμό, Την σχέση του πωλητή με τον αγοραστή, που στην πλειοψηφία των οικονομικών συναλαγών διέπεται μόνο από τη μία συνισταμένη αυτών.

Κια εννοώ ότι αυτή που λέιπει είναι η γνώση αυτού που πουλάς και η είλικρινής πληροφόρηση του πελάτη για το προϊόν, αυτό εχει γίνει τόσο σπάνιο που όταν κάπου το συναντήσεις σου κάνει εντύπωση και πολλές φορές αποτελεί και το βασικό κριτήριο να ξαναψωνίσεις απο τον συγκεκριμένο επαγγελματία.

Προσωπικά δίνω μεγάλη σημασία στον παράγοντα αυτό , ακόμα και εις βάρος της τιμής του προϊόντος, γιατί τελικά αποδυκνείεται ότι μπορεί να δώσεις κάτι παραπάνω αλλά αποφέυγοντας τις παγίδες - με την βοήθεια του ειλικρινούς και καλά πληροφορημένου πωλητή-, τελικώς και σε βάθος χρόνου, είσαι τελικά κερδισμένος και οικονομικά!

Αντ' αυτού όμως αυτό που συναντάμε τόσο συχνά είναι η έλειψη γνώσης και ακόμα χειρότερα η έλειψη ειλικρίνειας, ή για να το θέσω πιο ευγενικά , η απόκρυψη της πλήρους αλήθειας.

Απλά ο πωλητής "επαφίεται" στην γνώση του αγοραστή, για να αποφύγει ο τελευταίος την "παγίδα", για να δεί τα ψιλά γραμματάκια κλπ.

Έτσι λοιπόν, ο αγοραστής έχει από την μια μεριά το Internet -που δεν του παρέχεται καμιά βοήθεια πέραν αυτής που μπορεί να αποκομίσει μόνος του- με τις χαμηλές τιμές, και από την άλλη την ντοπια αγορά -όπου και παλι δεν έχει να περιμένει καμιά βοήθεια πέραν αυτής που μπορεί να βρεί απο μόνος του- με τις τιμές όμως αρκετά υψηλότερες.

Νομίζω ότι η επιλογή του αγοραστή είναι μονόδρομος.......>>>>Internet.

Και επίσης πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος που έχουν οι ντόπιοι πωλητές να προωθήσουν τις δουλειές τους -δεδομένως των αντικειμενικών παραγόντων που αυξάνουν τις τιμές τους- είναι να δουλέψουν στην κατεύθυνση της επαφής με τον πελάτη , την γνώση του προϊόντος και την ειλικρίνεια.

Γιατί ακόμα κι' αν ο πελάτης δεν αγοράσει την συγκεκριμένη φορά -όπου οι αποκαλύψεις του πωλητή για ένα προϊόν του ήταν αποτρεπτικές-, σίγουρα η στάση του πωλητή θα καταγραφεί με πολύ θετικές εντυπώσεις και θα αποτελεί ένα σημείο αναφοράς για μελοντικές αγορες, τόσο του ίδιου πελάτη , όσο -και αυτό είναι πολύ σημαντικό- και των ανθρώπων που αυτός ο εντυπωσιασμένος πελάτης, κοινοποίησε τις εντυπώσεις του.

Εν κατακλείδι , το θεμα των αγορών απο Ελλάδα δεν έχει μόνο την οικονομική παράμετρο -που και αυτή μπορεί να βελτιωθεί- αλλά και τις παραμέτρους της γνώσης και του ήθους, που αυτές -απευθυνόμενες στο Ελληνικό φιλότιμο- έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης κι μπορούν να αποτελέσουν την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα στον επιτυχημένο επαγγελματία και αυτόν που έχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχεις με την εγχώρια αγορά. Σίγουρα δεν θα είναι οι καλύτερες και θα έχεις τους λόγους σου. Και εγώ αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα και εις διπλούν, πρώτον ως καταναλωτής αλλά και ως επαγγελματίας που καταστρέφουν την εικόνα του κλάδου μου. Δεν μπορείς όμως να βάζεις όλους τους επιτηδευματίες στο ίδιο τσουβάλι και να απαξιώνεις την δουλειά τους. Αν κάποιος θέλει να αγοράζει "κουτάκια" από το Internet είναι επειδή θέλει να αγοράσει πιο φθηνά και όχι επειδή κανένας επαγγελματίας δεν ξέρει να του κάνει μια μελέτη συστήματος (π.χ. Η/Υ, δίκτυο, CCTV, Συναγερμός κ.α.) Με έχουν καλέσει σε αρκετές μη λειτουργικές εγκαταστάσεις που έχουν κάνει μή ειδικευμένοι οι οποίοι απλά μπήκαν σε ένα γνωστό Portal σύγκρισης τιμών, αγόρασαν με μειοδοτικά κριτήρια διάφορα κουτακια τα οποία τελικά εκ του συνόλου δεν έκαναν την δουλειά που ήθελε ο χρήστης. Ποιός την πάτησε; Ο αγοραστής γιατί τα λεφτά του πήγαν χαμένα, ο εκάστοτε επαγγελματικός κλάδος γιατί απαξιώνεται η επιστημονική του αξία. Ποιός βγήκε κερδισμένος; Ο κινέζος που πουλάει φθηνά κουτάκια.

Μακάρι να ξεσκαρτάρουμε κάποια στιγμή από τους αεριτζήδες!

Ά! Άσε που τον τελευταίο καιρό λόγω οικονομικών δυσχερειών ο κόσμος προκειμένου να "γλιτώσει" λεφτά κοιτάζει μόνο το κόστος. Αλίμονο στους επαγγελματίες... παιδιά ραντεβού στον Κορυδαλλό για χρέη στο ΤΕΒΕ και την Εφορία.

ΥΓ. Μήπως τζάμπα σπουδαζα τόσα χρόνια;

Έγινε επεξεργασία από Infotech
συμπλήρωμα
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, άλλωστε κι εγώ δεν τους βάζω σε ένα τσουβάλι, αλλά ενας κακός κάνει πολύ κακό.

Οι εμπειρίες μου είναι κάτω του μετρίου, στα πιο πολλά καταστήματα, συναλλάσομαι με ανθρώπους που δεν αγαπάνε αυτό που κάνουν (υπάλληλοι) και το χειρότερο είναι ότι κάτω απο τι συνθήκες που διαμορφόνωνται εδώ και αρκετό καιρό δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις.

Επειδή δεν μ' αρέσουν οι μεγάλες κουβέντες, παρακαλάω να μην με φέρει η περίσταση να κάνω κάτι που δεν μου αρέσει, γιατί τότε θα δοκιμαστούν και σε μένα αυτά που ζητάω και από τους άλλους , και τότε πραγματικά θα ήθελα να έχω το σθένος να κρατήσω την ίδια στάση με τώρα!

Όπως λές κι' εσύ , η θέση όλως των εργαζομένων είναι τόσο δύσκολη που δεν ξέρεις τι να πρωτοκάνεις, αλλά τώρα είναι που πρέπει να τα δώσουμε όλα.

Σχήμα "οξύμωρο", εκεί έχουμε έρθει, εδώ είναι που "κλείνει το ταμείο", και το χειρότερο απ' όλα είναι ότι, αυτών που μας έφεραν στην κατάσταση αυτή , δεν θα είναι "μείον"!

Κοιτάγομαι κάθε πρωΐ στο καθρέφτη και βλέπω έναν "άγνωστο" με σφιγμένα χείλη, που κάθε μέρα πρέπει να "καταδύεται λίγο βαθύτερα", για να βρεί το κουράγιο να χαμογελάσει σ' αυτούς π' αγαπάει!

Και κάθε μέρα διαπιστώνει ότι αυτή η φλογίτσα, "ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ", είναι εκεί σταθερή!

Να θυμόμαστε, αυτό που μας συμβαίνει τώρα δεν πρέπει να το ξεχάσουμε, πρέπει να το κρατήσουμε σαν πολύτιμο φυλαχτό, γιατί τώρα αφήνουμε τα "δήθεν" στην άκρη και "λογαριαζόμαστε" με αυτά που "μετράνε", οι δικοί μας άνθρωποι , οι φίλοι, συσπείρωση και ανασύνταξη, και πείσμα κι ελπίδα!

Και ελπίδα, τα όνειρα πάντα παίρνουν την εκδίκισή τους!

Συμπάθαμε για το "ξέσπασμα" αλλά το κύριο ζήτημα που εθίγει (και) εδώ ήταν το ηθικό!

Να είμαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.