Jump to content


Εξοικονομητές ηλεκτρικής ενέργειας. Ο μύθος και η...γυμνή πραγματικότητα!


Recommended Posts

Τώρα έχω άδικο εγώ, που αισθάνομαι μια φαγούρα στα δάχτυλα!!!:sarcastic:

Να τα ανοίξω πρέπει, μόνο που δεν ξέρω κατά που να τα στρέψω ! ! !:rant:

Έλεος ! ! !:wall:

Πόσο δίκιο έχεις! Οι εποχές είναι δύσκολες και όλος ο κόσμος προσπαθεί να κόψει από παντού. Αυτό εκμεταλεύονται οι αλήτες και πλασάρουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Να σαι καλά που με το επιστημονικό και άκρως επεξηγηματικό "άρθρο" σου, μας εξηγείς με κάθε λεπτομέρεια τον τρόπο λειτουργίας ΔΕΗ και συσκευών.

Είναι η δεύτερη φορά που το διαβάζω και πιστεύω πως θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να βγεί και "εκτός" του Λαμπη για να βοηθηθεί και άλλος κόσμος!

Και πάλι μπράβο και για τις γνώσεις σου αλλά και για το ήθος σου, φίλε μου! :)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ολο ειναι να αποδειξεις στους ανθρωπους αυτους τα αυτονοητα.... και δυστυχως ειναι δυσκολο και το χω ζησει με συγγενεις μου.

δηλαδη τι ασχετοσυνη συνολικη εχεις οταν πιστευεις οτι ενα πραγμα που μπαινει στον ΑΝΑΠΤΗΡΑ του αυτοκινητου παει την καταναλωση 75% κατω??????????????????????

τελοσπαντων...

Του δείχνεις αυτό,

«Τρελή απάτη» με εξάρτημα που υπόσχεται οικονομία καυσίμων ως 70%

Επίκληση στην λογική κτλ. Που πραγματικά πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις οτι κάτι που κάνει €5, υπόσχεται κάτι που εταιρίες με budget δις € και εκατοντάδες άτομα με διδακτορικά να λιώνουν στα γραφεία, προσπαθώντας να πετύχουν μείωση 1%, είναι απάτη. *

Στο τέλος τον αφήνεις να το πάρει και όταν δει οτι δεν κάνει τίποτα τον "ξεφτιλίζεις" φραστικά και ελπίζεις να έβαλε μυαλό. :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος πάντα θα είναι υποχείριο των κομπιναδόρων. Είναι πιο εύκολο να ξεφορτωθείς τους κομπιναδόρους -καθώς λιγότεροι- παρά να μορφώσεις όλον τον κόσμο, που πιθανώς να μη θέλει κιόλας.

Η πιο απλή λύση είναι να γίνουν ενέργειες για να καταστραφούν αυτά τα άτομα, οικονομικά και ηθικά. Βλέπεις ιστοσελίδα; τράβα καταγγελία ή DoS attack (λέμε τώρα) Παίρνεις διαφημιστικό; Πέτα το στα μούτρα του. Σε παίρνουν τηλέφωνο; Ξέχεσέ τους και κλείσε το.

Πιστεύω ότι τουλάχιστον στο θέμα διαδικτύου οι ISP έπρεπε να έχουν μια μαύρη λίστα και να τους μπλοκάρουν τις σελίδες. Όπως και οι εταιρίες κινητής τα τηλέφωνα που σε παίρνουν, το κλείνουν και χρεώνουν διεθνείς κλήσεις.

Στη παραπάνω περίπτωση, ο σερβερ φαίνεται να είναι στη Βουλγαρία.

Link to comment
Share on other sites

το ακουω και κλαιω

θεωριες συνωμοσιας .... κατ εμε , ειναι μονο για αυτους που εχουν δυσλειτουργια στα εγκεφαλικα κυτταρα

παντως εχει ζουμι η ιστορια , μετα απο 10 λεπτα , ακομα μιλαει ο τυπος . ουαου απλα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το είδα όλο αν και βέβαια ο Tesla είχε όντως κατασκευάσει κινητήρα που δεν έκαιγε συμβατικά καύσιμα. Δυστυχώς, μετά τον θάνατό του, όλα τα σχέδια και τα συγγράμματα του Tesla τα κατάσχεσε το FBI οπότε δεν θα μάθουμε ποτέ περί τίνος ακριβώς επρόκειτο.

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα σκοντάφτει στην αρχή της διατήρησης της ενέργειας!

Δεν είναι δυνατόν να παράγεις περισσότερο έργο από αυτό που καταναλώνεις!

Δεν είναι δυνατόν να μην έχεις απώλειες!

Ακόμα και απειροστά μικρές να είναι, ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

Οπότε το ενεργειακό ισοζύγιο είναι πάντα αρνητικό!

Κι αν υπάρχουν περιπτώσεις που "μακροσκοπικά" μοιάζουν να έχουν εικόνα "θαύματος", δεν αντέχουν στην προσεκτική εξέταση!

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να μειώσουμε τις απώλειες!

Και ίσως κάποτε να φτάσουμε, μιμούμενοι τη φύση, σε μια -ας μου επιτραπεί η έκφραση- ενεργειολογική ισορροπία!:)

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα: όταν είπα ότι ο κινητήρας του Tesla δεν έκαιγε συμβατικά καύσιμα δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν υπήρχε κατανάλωση/μετατροπή κάποιας μορφής ενέργειας σε κινητική...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα: όταν είπα ότι ο κινητήρας του Tesla δεν έκαιγε συμβατικά καύσιμα δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν υπήρχε κατανάλωση/μετατροπή κάποιας μορφής ενέργειας σε κινητική...

Κανένα πρόβλημα, λάθος δικό μου, δεν πήγαινε σε εσένα το σχόλιο μου, αλλά πιο πάνω (μπλαμπλογικό "ιστορικόσυνομωσιολογικό" videάκι) και γενικότερα στους διάφορους θαυματοποιούς!

Ο Τέσλα ήταν πολύ Μεγάλος για να τον πιάσω απερίσκεπτα στο στόμα μου! :)

:T:

Link to comment
Share on other sites

για τον Τεσλα πολλα λενε , λιγα ξερουμε , και ακομα λιγοτερα ειναι αληθεια . Οσο καλος και να ηταν , αυτη η ταση του κοσμου , να θεοποιει το αγνωστο κατανταει κουραστικη . (αρε λιακοπουλε)

Link to comment
Share on other sites

για τον Τεσλα πολλα λενε , λιγα ξερουμε , και ακομα λιγοτερα ειναι αληθεια . Οσο καλος και να ηταν , αυτη η ταση του κοσμου , να θεοποιει το αγνωστο κατανταει κουραστικη . (αρε λιακοπουλε)

Ισως κ να έχεις δίκιο.

Τα μισά πάντως να ισχύουν απο οσα έχουν ακουστεί είναι πολύ μπροστά! !

Βασικά 100% υπάρχουν πολλές εναλλακτικές πηγές ενέργειας που για ευνόητους λόγους δεν βγαίνουν στην αγορά ;-)

*κ κατι ακόμα αν οι συσκευές που κάνουν οικονομία στα καύσιμα κ το ρεύμα, αν δούλευαν πραγματικά μη ξεχνάμε πως η θα ήταν παράνομες η θα είχαν φόρο ;-)

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από tsakali
Link to comment
Share on other sites

Απλά μιας και το θέμα είναι η ανάλυση μια απάτης, η συζήτηση πήγε και σε άλλες απάτες!

Ο Τέσλα αναφέρθηκε σαν αντιπαραβολή, δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς φιλοδοξεί να τον κατεβάσει από το "βάθρο" του! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να κάτσω να το ακούσω όλο, ποιο πολύ για να δω πόση ώρα θα κάνει να το βουλώσει. Και εκεί που νόμιζα ότι τελείωσε "Still Here?....blah blah blah".Ε κάπου εκεί το έκοψα.

Πολύ βαρετό από ένα σημείο και μετά, επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια, πολύ πλάκα όμως. $30 ζητάει. Δίνουν και εγγύηση επιστροφής χρημάτων. Τι μπορεί να πάει στραβά? :haha:

$47 νομίζω έλεγε στο video, $35 γράφει από κάτω, $30 βγάζει χρέωση όταν πατάς add to cart.

Link to comment
Share on other sites

Διπλή εγγύηση μαλιστα. Στα επιστρέφουν διπλά :p

Εγώ το έβαλα, πήγα ψώνισα, μαγείρεψα, έκανα μπάνιο, έφαγα

...και ακόμα μιλούσε για το ποσο γαματο ειναι :p

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 2 years later...

Παίδες το θέμα είναι αυτό....οι φίλοι μας οι Κινέζοι συνέχεια θα προχωρούν με την τεχνολογική τους εφυια 10αιτιες μπροστά απ' την Ευρώπη και ιδιαίτερος την ψοροκωστενα Ελλάδα...μια απλή πρακτική σκέψη λέει πως θα μειώσεις το ρεύμα που καίει η λάμπα σου????? Θα βάλεις λεντ τον 20watt πχ πως θα μειώσεις την κατανάλωση της κουζίνας σου θα πάρεις απ' το εδεσαικο(εφόσον είσαι Θεσσαλονίκη) Στην τελική αν θέλεις ζεστή τέλος τα σώματα τα αέρια κτλπ....χρησιμοποιηεις τα παλιά μπουφάν......τελικά παιδιά αποδυκνυετε δυστηχος ότι οι πρόγονοι μας μόνο τεχνολογικά ήταν πιο ημιμαθείς και αδέξιοι.....ας ξυπνήσουμε και ας βρούμε τρόπους μείωσης πλέον τον έξτρα πολυτελειων που έχουμε συνηθίσει ως τώρα......και πλέον να πάψουμε να πέφτουμε θύματα παραπλάνησης του σαπιοκουτιου και του διαδικτύου.....όπου τρυβεις ένα μπριζακι και βγαίνει το τζινι

Και βγαίνει το τζινι και σου φέρνει και το μ-----lh στο πιατο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.