Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ με τον trendy. Άλλωστε τι την ενδιαφέρει την at&t ή οποία εταιρεία της νόμισμα έχει ο καθένας και τι θα κάνει τα χρήματα. Αυτή δουλειά να γίνεται θέλει

Sent from my mobile Optimus 2x

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. έρχομαι 08/05/2013 στο Brno για εργασία στο Spielberg Center. Θελω τη βοήθεια σας σε κάποιες απορίες. Υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω το μεσίτη?? Επίσης, στην τιμή που αναγράφουν διάφορα μεσιτικά site, κάνουν κάποια καλύτερη τιμή όταν το κλείνεις (βλ. Ελλάδα)??Τέλος, αυτά τι στο καλό σημαίνουν "+ 1500 Kč inkaso, + kauce"? ¨ολο κάτι τέτοια βλέπω. Με χαρά να σας γνωρίσω και κάθε συμβουλή σας είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Παζάρι σηκώνουν απο την εμπειρια σας στα ενοίκια;;επίσης Πείτε μου τι εταιρεία κινητής προτείνετε;φτηνή κ καλή. συνάλλαγμα απο ΑΤΜ;σωστά ;

Συνάλλαγμα ποτέ από ATM. Έχει Exchange points με καλύτερη ισοτιμία. Ένα στην Vankovka (google it) έχει την καλύτερη που έχω βρει.

Παζάρια δεν έκανα και δεν μπορώ να σου πω.

Εταρεία κινητής βάζεις ότι έχουν οι πιο πολλοί φίλοι σου, λόγω των αντίστοιχων προγραμμάτων για πιο φθηνές κλήσεις. Εγώ πχ έβαλα Vodafone γιατί σου δίνει 150MB τον μήνα δωρεάν (χωρίς να θέλει ανανέωση). Αν έχουν και οι άλλοι βολεύει γιατί μιλάτε δωρεάν (πχ με viber)

Link to comment
Share on other sites

Συνάλλαγμα ποτέ από ATM. Έχει Exchange points με καλύτερη ισοτιμία. Ένα στην Vankovka (google it) έχει την καλύτερη που έχω βρει.

Παζάρια δεν έκανα και δεν μπορώ να σου πω.

Εταρεία κινητής βάζεις ότι έχουν οι πιο πολλοί φίλοι σου, λόγω των αντίστοιχων προγραμμάτων για πιο φθηνές κλήσεις. Εγώ πχ έβαλα Vodafone γιατί σου δίνει 150MB τον μήνα δωρεάν (χωρίς να θέλει ανανέωση). Αν έχουν και οι άλλοι βολεύει γιατί μιλάτε δωρεάν (πχ με viber)

Ευχαριστώ. Από μεσίτες;ξέρεις κανένα αξιόπιστο;τέλος,με 8500czk. Υπάρχει πιθανότητα να βρω κτ αξιόλογο κοντά στο Spielberg center?

Link to comment
Share on other sites

Foreigners.cz

Για μεσιτικό καλό είναι πρόσχαρη με καλά αγγλικά .

Σπίτι θα βρείς εδώ όταν φτάσεις και όχι από το Internet.

Μόλις φτάσεις ρώτα το ΗR της εταιρείας για site χωρίς μεσιτικά και εάν έχουν πίνακα ανακοινώσεων όπου κάποιος

μπορεί να έχει αναρτήση αγγελίες για ενοικίαση .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Αυτό θα κάνω. Απλώς κοιτάζω το ιντερνετ, ώστε να έχω εικόνα. Το αρνητικό είναι ότι έρχομαι απόγευμά στις 08/05 και στο Ηράκλειο (τόπος καταγωγής) δεν έχει η ΤΤΕ συνάλλαγμα. Με ενημέρωσε το παιδί πρίν ότι καλυτερα από ανταλλακτήριο από τράπεζα. Εν αντιθέσει, στην ΤΤΕ μου είπαν μακριά από ανταλλακτήριο...Βάζουν κρυφές χρεώσεις. Τέλος πάντων, με χαρά να σας γνωρίσω από κοντά. Εργοδότης είναι η Lufthansa. Εχετε ακούσει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Lol. Τι κρυφές χρεώσεις ; Δεν παίρνεις δάνειο. Δίνεις ευρώ και σου δίνουν κορώνες. Για σιγουριά δες στο ΤΤΕ την αναλογία και ρώτα εδώ να σου πούνε πόσο είναι στα ανταλλακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα έρθει πάντως που είχα αλλάξει στην Εθνική με είχε σκίσει με την ισοτιμία. Τα ανταλλακτήρια πέριξ του σταθμού των τρένων έχουν την καλύτερη ισοτιμία, καλύτερη και από τις τράπεζες. Και χωρίς προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πρώτα εάν η Lufthansa θα σου έχει διαμονή για τις πρώτες ημέρες που θα έρθεις. Το λέω αυτό για το εάν χρειάζεσαι μόνο να μετατρέψεις 50 ευρώ σε κορώνες σε ανταλλακτήριο του αεροδρομίου. Μπορεί κάτι να σου τύχει και να χρειάζεται να έχεις κορώνες πάνω σου. Συμφωνώ και εγώ ότι στα ανταλλακτήρια εδώ θα βρεις πολύ καλύτερη ισοτιμία. 'Εχω κάνει χρήση και ξέρω. Για την εμπειρία μου ψάχνοντας για σπίτι είχα 13 ημέρες μπροστά μου, μέχρι να φύγω από το ξενοδοχείο. Τελικά από site χωρίς μεσιτικά που οι αγγελίες ήταν και στα αγγλικά βρήκα δωμάτιο σε μεγάλο διαμέρισμα που διαμένω με άλλους. Το site δεν το έχω αποθηκεύσει, αλλά μου το έδωσαν από το HR. Για Lufthansa δεν ξέρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά. θα έχω σπίτι για τον πρώτο μήνα. Αυτό είναι θετικό. Βιέννη πετάω. Με το κίτρινο λεωφορείο θα έρθω. Ελπίζω να δέχεται ευρώ, ειδάλλως θα πάω στο ανταλλακτήριο του αεροδρομίου. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.