Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Μιας και δουλεύω στην εν λόγο εταιρία, αν και σε τελείως διαφορετικό κομμάτι, και στο Λονδίνο, δεν έχει κουπόνια, έχει κινητό εταιρικό αλλά σε Mobile εργαζόμενους, έχει 50% σε γυμναστήρια (1 εδώ στο Λονδίνο αλλά τεράστια αλυσίδα), κλασσικά ιδιωτική ασφάλιση, αν θες έξτρα και οδοντιατρική, και μέχρι εκεί.

Γενικά οι παροχές σε σχέση με άλλες εταιρίες είναι μέτριες.

Συγνώμη αλλά δεν βοηθάς :p

Οι ex-teammates μου στην Αμερική είχαν τελείως άλλα προνόμια από εμάς στην Τσεχία.

Εντυπωσεις απο καποιον που να δουλευει τωρα στην IBM?

Είναι αναλόγως την θέση/μάνατζερ. Οι πιο πολλοί γνωστοί μου από IBM έχουν φύγει, άλλος σε 2 μήνες, άλλος σε 4-5 χρόνια, αλλά το ίδιο γίνεται και στην ΑΤ&Τ.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

E για αυτό είπα "Στο Λονδίνο" και είμαι και σε άλλο κομμάτι άσχετα αν είμαι κάτω απο software group. :p

Πχ επίσης στο Βέλγιο 2 bands πιο κάτω απο μένα έχουν και αυτοκίνητο. Ενώ εγώ το πήρα τώρα με την προαγωγή στο εν λόγο band.

Αλλά γενικά όπως την έχω δει την εταιρία και λόγο του ότι έχει σχεδόν μισό εκατομμύριο υπαλλήλους δεν νομίζω κάπου να είναι google σε παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα το ενδεχομενο "μεταγραφης" σε IBM αλλης χωρας και αλλου department παιζει? Τα certifications που παρεχουν (αν τα παρεχουν) ειναι δωρεαν? Αξιζουν κατι ή ειναι της πλακας? Να ξεκαθαρισω οτι αναφερομαι σε IBM Τσεχιας.

Link to comment
Share on other sites

Σε σπονσοραρουν για internal + external certifications, οπότε όχι δεν είναι της πλάκας.

Μεταγραφή γενικά παίζει, αλλά δεν είναι εύκολη υπόθεση, πρέπει να το δικαιολογήσεις κάπως, και επίσης ΔΕΝ θα πας πχ πίσω στην Ελλάδα με μισθό Τσεχίας, αλλά δείχνεις σαν να απολύεσαι απο εκεί και να προσλαμβάνεσαι ξανά στην άλλη χώρα. Δεν είναι αδύνατο, απλά όχι σύνηθες.

Link to comment
Share on other sites

Σε σπονσοραρουν για internal + external certifications, οπότε όχι δεν είναι της πλάκας.

Μεταγραφή γενικά παίζει, αλλά δεν είναι εύκολη υπόθεση, πρέπει να το δικαιολογήσεις κάπως, και επίσης ΔΕΝ θα πας πχ πίσω στην Ελλάδα με μισθό Τσεχίας, αλλά δείχνεις σαν να απολύεσαι απο εκεί και να προσλαμβάνεσαι ξανά στην άλλη χώρα. Δεν είναι αδύνατο, απλά όχι σύνηθες.

Έχεις σκεφτεί ή έχεις δει συναδέλφους σου να πηγαίνουν σε αντίστοιχο τμήμα (στην IBM) σε άλλη ήπειρο πχ Ασία μεριά?

Σε english-speaking τμήμα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μερικες πρακτικες ερωτησεις απο εσας που ζειτε στο Brno. Ποια τραπεζα ειναι η πιο συμφερουσα για να ανοιξω λογαριασμο? Καλυτερος με την εννοια πιο value for money παροχος ιντερνετ και κινητης τηλεφωνιας? Συμφερει να κανει καποιος συνδεση? Επισης τα πιο συχνα εγγραφα που ζητουνται για τις παραπανω περιπτωσεις ποια ειναι?(ταυτοτητα,διπλωμα οδηγησης κτλ). Καποια αλλα απαραιτητα εγγραφα τα οποια πρεπει να εχω μαζι μου? Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από τη Raiffeisen, κάποιοι άλλοι από την Airbank. Εξαρτάται από το τι λογαριασμό θα ανοίξεις. Αρκετές τράπεζες κρατάνε έξοδα λογαριασμού αν δεν έχεις καταθέσεις κάθε μήνα από ένα ποσό και πάνω. Άλλες χρεώνουν τις αναλήψεις. Θα πρέπει να το ψάξεις.

Πάροχο ίντερνετ θα επιλέξεις αφού βρεις σπίτι, δε δίνουν όλοι παντού. Οι πιο διάσημοι είναι upc, netbox, tmobile, O2. Επίσης παίζει και κάποιος ασύρματος πάροχος.

Για κινητό υπάρχουν Ο2, tmobile, vodafon και κάποιοι virtual όπως tesco. Δεν ξέρω αν έχουν κάποια προσφορά στην IBM, όπως είχαμε παλιότερα στην at&t από την tmobile.

Ταυτότητα (η καινούρια με τους λατινικούς χαρακτήρες) ή διαβατήριο για τους ελέγχους είναι αρκετά. Για αποδεικτικό κατοικίας ή θα κουβαλάς μαζί το συμβόλαιό σου ή θα πας στην αστυνομία ξένων να δηλωθείς και να σου σφραγίσουν το διαβατήριο με τα στοιχεία κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά ,

Όπως πολλοί άλλοι από Ελλάδα είμαι κι εγω άνεργος.

Πριν ένα μήνα πήρα το ccna και ο καθηγητής μου, με ενημέρωσε

Ότι η nscglobal προσλαμβάνει άτομα για Τσεχία για την AT&T.

Ξέρετε αν ειναι ακομα ανοιχτές οι θέσεις;

Προσπαθώ να στείλω βιογραφικό αλλα κάποιο error

Μου εμφανίζει ο server.

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

3+kk σημαίνει 3 υπνοδωμάτια και σαλόνι με κουζίνα στον ίδιο χώρο.

βρε απο εδώ το βάζω βρε απο εκεί το βάζω ,μόνο 2 υπνοδωμάτιο μου βγάζει ενώ βάζω 3+kk.

Το υποψιάστηκα ότι ήταν τα υπνοδωμάτια αλλά δεν έχει κόλλησει ο δίας.

Είμαστε 3 άτομα που θέλουμε να μείνουμε κοντά στο :

Czech University of Life Sciences Prague (CULS) --> Czech University of Life Sciences Prague

Μας πληρώνουν 377€ τον κάθε έναν για την υποτροφία μας κτλ.

Και αντί να μείνουμε σε εστίες που έχουμε ακούσει αρνητικά συμφωνήσαμε για ένα σπίτι προς ενοικίαση.Η σχολή είναι στο :

Διεύθυνση Kamýcká 961/129, 165 00 Praha 6-Suchdol,

Όσο και αν ψάχνω σε ιστοσελίδες δεν βρίσκω σπίτι γύρω,επιπλωμένο για 3 άτομα και να είναι "καλό" όχι κανένα ερείπιο.

Συνολικά λέμε να δώσουμε έως 600€ για σπίτι άντε και λίγο παραπάνω αν αξίζει.Αρκεί να έχει στην τιμή νερό,ρεύμα,ίντερνετ κτλ.

Μέσα στην σχολή θα τρώμε κτλ. αλλά θέλουμε να έχουμε πρόσβαση στο πανεπηστήμιο σχετικά άμεσα,όχι να κάνουμε 30 λεπτά.

Εντός 10 χλμ. πιστεύω ότι είναι καλά να μείνουμε,το θέμα είναι που;

όσοι μπορείτε ας βοηθήσετε.

Φεβρουάριο έχουμε την μεταφορά που ξεκινάει το Erasmus.

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετές αγγελίες θα είναι το τρίτο υπνοδωμάτιο το σαλόνι. Για 3 άτομα κοιτάξτε το 4+1 ή 4+kk αν θέλετε την κουζίνα μαζί με το σαλόνι σε ξεχωριστό χώρο. Και να προσέξετε τα τετραγωνικά στην αγγελία να είναι αντιπροσωπευτικά του διαμερίσματος, καθώς και από τις φωτογραφίες να φαίνεται η διαρρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετές αγγελίες θα είναι το τρίτο υπνοδωμάτιο το σαλόνι. Για 3 άτομα κοιτάξτε το 4+1 ή 4+kk αν θέλετε την κουζίνα μαζί με το σαλόνι σε ξεχωριστό χώρο. Και να προσέξετε τα τετραγωνικά στην αγγελία να είναι αντιπροσωπευτικά του διαμερίσματος, καθώς και από τις φωτογραφίες να φαίνεται η διαρρύθμιση.

Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια ;

Ή κάποιος που μένει εκεί με το χρηματικό όριο που βάζουμε;

Γενικά γιατί θα έρθουμε για 6 μήνες και λόγω τελειόφιτοι παίρνουμε +6 αν θέλουμε και θα μείνουμε κοντά χρόνο ΑΝ όλα πάνε καλά.Αλλίως σίγουρα τους 6 μήνες έχουμε.

Όσο και αν ψάχνω σε ιστοσελίδες με μπερδεύει λίγο το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.