Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Δεν έχει νόημα να ψάξεις από τώρα για το Φεβρουάριο. Αρχές Ιανουαρίου θα είναι πιο καλή περίοδος.

δεν, διαφωνώ απλά θέλω να έχω μια σφαιρική άποψη ώστε να μπορέσω να εξηγήσω και στα άτομα που θα είμαστε μαζί.

Γιατί ουσιαστικά θα πρέπει να είμαστε και "κοντά" σε στάση ώστε να πηγαίνουμε με λεωφορείο στην σχολή.

Το κυριότερο μέλιμα μας είναι η στέγη και τό πόσα πράγματα θα είναι στην τιμή ώστε να ξέρουμε ,πως θα ρυθμίσουμε τα έξοδα του μήνα.

Γιατί στις φοιτιτικές εστίες δεν αξίζει να μείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;
Καπνίζουν πολλά χασίσια και πίνουν μπίρες.:beer:

(στις δικές μας τουλάχιστον)

Γιατί έχουν πάει άτομα στις συγκεκριμένες και τα πάρτυ βαράνε όλη νύχτα,και κυρίως πέφτει πολύ ΚΛΟΠΗ, και σύν της άλλης δεν είναι και καθαρές.

Εγώ για όλα αυτά είναι 150€ για εστίες.

Μπορώ με 160-170€ όμως πάλι στο άτομο γιατί μιλάμε για 3 να πάμε και να ενοικιάσουμε σπίτι.Προτιμότερο θα έίναι αυτό φυσικά

Γιατί ,ναι μεν πάω για να περάσω καλά να μάθω εμπειρίες κτλ. αλλά επειδή κυνηγάω και πτυχίο εν μέρη,θέλω να διαβάσω όχι να είμαι όλη μέρα ντάπα ντούμπα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με 160-170€ όμως πάλι στο άτομο γιατί μιλάμε για 3 να πάμε και να ενοικιάσουμε σπίτι.Προτιμότερο θα έίναι αυτό φυσικά

Τα 170€ είναι περίπου 4675 κορώνες. Για 3 υπνοδωμάτια οι 14.000 είναι πολύ λίγες. Υπολόγιζε από 20 και πάνω. Εγώ έχω 1 υπνοδωμάτιο + σαλόνι-κουζίνα και δίνω 10. Τρεις συνάδελφοι που μένανε σε σπίτι με μεγάλο σαλόνι κουζίνα δίνανε 23.000 + ίντερνετ. Και αυτά στο Μπρνο που είναι πιο φτηνά τα ενοίκια.

Στην Πράγα οι τιμές είναι από 14-15.000 το άτομο προς το κέντρο. Η αδερφή μου μένει με τον αρραβωνιαστικό της κοντά στο namesti Miru και δίνουν περίπου 20. Από μια ματιά που έριξα στην Πράγα 6, κοντά στο πανεπιστήμιο, δεν υπάρχει κάτι αρκετά μεγάλο στα 14.

Link to comment
Share on other sites

Τα 170€ είναι περίπου 4675 κορώνες. Για 3 υπνοδωμάτια οι 14.000 είναι πολύ λίγες. Υπολόγιζε από 20 και πάνω. Εγώ έχω 1 υπνοδωμάτιο + σαλόνι-κουζίνα και δίνω 10. Τρεις συνάδελφοι που μένανε σε σπίτι με μεγάλο σαλόνι κουζίνα δίνανε 23.000 + ίντερνετ. Και αυτά στο Μπρνο που είναι πιο φτηνά τα ενοίκια.

Στην Πράγα οι τιμές είναι από 14-15.000 το άτομο προς το κέντρο. Η αδερφή μου μένει με τον αρραβωνιαστικό της κοντά στο namesti Miru και δίνουν περίπου 20. Από μια ματιά που έριξα στην Πράγα 6, κοντά στο πανεπιστήμιο, δεν υπάρχει κάτι αρκετά μεγάλο στα 14.

Έως 16.000 κορώνες όριο έβαλα.

Βγήκαν κάποια αποτέλεσματα ,έστω ας μένω και μακριά πάνω απο 5 χλμ ,εδώ για Σίνδο μένω 15 χλμ.αρκεί να μεταφέρομαι με λεωφορείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο άσχημα στις εστίες ρε παιδιά :p

Για 6 μήνες δεν παίζει να σου ενοικιάσει πάντως τόσο μεγάλο σπίτι κάποιος στην Τσεχία, ιδιαίτερα Πράγα, οπότε το φτηνότερο θα ήταν στην εστία του πανεπιστημίου που θα είσαι.

ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ και να πας, στην Τσεχια, την πίνουν κανονικά και δεν τους λέει κανείς τίποτα. Σπίτι; Εστία; Στο δρόμο; Έξω απο εστιατόρια; lolz.

Εδώ στο σπίτι μου απο κάτω κάνανε μπάφους και ντουμάνιαζε το σπίτι έτσι και έιχα ανοιχτό παράθυρο.

Στις εστίες πάντως, καθώς έχω μείνει σε 2-3 διαφορετικές, για μικρό χρονικό διάστημα, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Φασαρία στα όρια του ανεκτού, υπάρχουν και φύλακες στις εισόδους οπου προσπαθούν να επιβάλουν, οσο γίνεται, μια τάξη. Ο μόνος λόγος να θέλεις να μήν μηνεις σε εστία, πάντως, είναι γιατι δεν σου αρέσει το περιβάλλον. Προσωπικά γιαυτό δεν έμεινα για πολύ καιρό. Αλλα 6 μήνες θα είσαι, κλάιν μάιν, δές πως ειναι και το χειρότερο και θα εκτιμήσεις πολλά όταν γυρίσεις πίσω :p

Για κλοπή πάντως, και απο ιδία πείρα, αλλα και απο πείρα φίλων δεν μπορώ να πώ οτι κλέβανε. Σαφώς φίλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά αλλα εμένα δεν μου έτυχε να ακούσω κάτι στα 7 χρόνια που έμενα στην Τσεχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερίζω,

σος ερωτηση για όποιον θυμάται: ζήτησα confirmation of employment letter απο την ΙΒΜ για χρήση από στρατολογία ελλάδος και στο confirmation letter αναγράφεται

"ο ταδε εργαζόμενος με permanent address in bla bla, Athens has been employed in IBM since ..for unlimited period of time".

Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει το ελλάδα με το ότι η permanent address δεν είναι τσέχικη και να πει "ααα οχι εσυ δεν μενεις τσεχία";

Εγω θυμάμαι οτι παντα μας λένε οτι η permanent address ειναι της χώρας μας και η temporary είναι η εδώ...

Γνωρίζει κανείς;

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, μόνιμη είναι στην Ελλάδα και προσωρινή στην Τσεχία. Εκτός αν μένεις 5 χρόνια, οπότε μπορείς να ζητήσεις μόνιμη στην Τσεχία. Λογικά δεν πρέπει να στραβώσουν, αλλά από το στρατό όλα να τα περιμένεις. Δεν μπορούν να σου γράψουν και την τσέχικη προσωρινή κατοικία στο γράμμα; Αλλιώς πήγαινε στην εφορία και βγάλε ένα daňový domicil, ώστε να έχεις φορολογική κατοικία στην Τσεχία και να μην υπάρχει αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Red Hat is hiring

 

Άνοιξε θέση στην ομάδα μου. Technical Support Engineer . Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει το email του να τον προτείνω.

 

Τα βασικά είναι:

 

  • Linux or UNIX system administration experience, including installation methods, networking, firewall, security, clustering, web servers, and databases using Linux
  • ψιλό Τroubleshooting and debugging skills
  •  English communication skills, both written and verbal; (να την παλεύεις στα Αγγλικά) fluency in an additional language like Spanish, French, German, Italian, etc. is a plus (λεφτά)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και καλή χρονιά.Είχα γράψει στο forum πριν περίπου 3 χρόνια για κάποιο θέμα που είχα τότε με το pc.Δεν είχε τύχει

να μπω ξανά από τότε.Πριν λίγο καιρό και ψάχνοντας πληροφορίες  για την Τσεχία βρήκα το συγκεκριμένο θέμα.Έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις 2-3 φορές.Αρκετά χρήσιμες πληροφορίες και θα ήθελα να ευχαριστήσω τους trendy,heavyaris,l2phile και όλους τους υπόλοιπους που έχουν γράψει εδώ.Μάλιστα έπεσα και εγώ στο ίδιο θέμα που έγραψαν κάποιοι φίλοι,στο οποίο έγραφαν για την κατάσταση που επικρατεί στις εταιρίες που συζητάμε και εδώ και είχα ψιλο-αρχίσει να αποκλείω το ενδεχόμενο να ψάξω για εργασία στην Τσεχία.

 

         Εγώ δεν έχω να δώσω κάποια πληροφορία,αφού ακόμα δεν είμαι Τσεχία ούτε έχω στείλει κάποιο βιογραφικό,αλλά είναι κάτι που θα κάνω (αν φυσικά δεν αλλάξει κάτι) μέσα στο '15,λογικά μετά το καλοκαίρι.θα ήθελα να γράψω την άποψη μου που ίσως βοηθήσει κάποιους που είναι στην ίδια κατάσταση με εμένα.Είχα και εγώ ενδοιασμούς για διάφορα πράγματα,όπως τα χρήματα,το τι ακριβώς θα κάνεις στη δουλειά,το κλίμα και γενικότερα ο τρόπος ζωής σε μια άλλη χώρα κτλ.Το θέμα είναι όμως τι κάνεις εδώ.Είτε θα είσαι άνεργος είτε θα κάνεις καμία δουλειά του ποδαριού (που και αυτές κακοπληρωμένες είναι).Νομίζω ότι δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για ένα άνθρωπο που είναι στα πιο παραγωγικά του χρόνια (25-35) να μην έχει εργασία.Όπως και τα περί κλίματος που έχει τύχει να το ακούσω και σε κουβέντα με φίλους.Ναι δεν λέω φοβερό κλίμα η Ελλάδα,αλλά άμα δεν έχεις να κάνεις ούτε τα προσωπικά σου έξοδα και είσαι κλεισμένος σε ένα διαμέρισμα δε νομίζω να το απολαμβάνεις και πολύ.Φυσικά αν κάποιος νομίζει ότι θα αλλάξει κάτι σύντομα στη χώρα ή νομίζει ότι ο ίδιος να κάνει κάτι για να αλλάξει η κατάσταση,μπορεί να κάνει την προσπάθεια του.Αν όμως όχι,είναι κρίμα να σπαταλάει κάποιος το χρόνο του περιμένοντας να αλλάξει ξαφνικά η κατάσταση.

 

  Αυτό που κατά την άποψη μου είναι σημαντικό πέρα από την ίδια την εργασία που μπορεί να βρεις είναι και η προοπτική που μπορεί να έχεις σε

μια εταιρία ή στην πόλη-χώρα που μένεις γενικότερα.Διάβασα αρκετούς φίλους να γράφουν ότι δεν τους καλύπτει η χ θέση γιατί θέλουν κάτι που να ασχολείται περισσότερο με δίκτυα κτλ.Φυσικά κάθε άποψη είναι σεβαστή και το καταλαβαίνω και εγώ ο ίδιος το να θέλει κάποιος να βρει κάτι που ταιριάζει περισσότερο στις γνώσεις που έχει.Αλλά μην ξεχνάμε ότι ένα πτυχίο,μια πιστοποίηση δεν μας κάνει απαραίτητα καλούς τεχνικούς ούτε έτοιμους να υλοποιήσουμε τις γνώσεις αυτές σε ένα εργασιακό περιβάλλον.Μην μου πει κάποιος π.χ με ccnp αλλά ελάχιστη ως καθόλου εργασιακή εμπειρία,θα πάει να στήσει bgp σε μια εταιρία με το καλημέρα,επειδή έκανε 5-10 labs σε κάποια σχολή ή στο gns.Θέλω να πω ότι ας αρχίσει κάποιος με τα πιο βασικά και μετά βλέπει.Μην ξεχνάμε ότι το troubleshooting (περισσότερες θέσεις που έχουν αναφερθεί ασχολούνται με αυτό το κομμάτι περισσότερο) είναι και το πιο δύσκολο.Το να στήσεις κάτι μπορεί να είναι εύκολο,Και να μην θυμάσαι 1-2 εντολές θα ψάξεις ένα βιβλίο θα μπεις στη cisco θα τις βρεις.Αν κάτσει καμία στραβή και δεν λειτουργεί καλά κάτι,άντε να  βρεις τι φταίει αν δεν έχεις και την κατάλληλη εμπειρία.Το σημαντικότερο για μένα όμως είναι η προοπτική.Δεν μιλάω μόνο εντός της εταιρίας αλλά γενικά.Όπως έγραψε και ο heavyaris το να γράψεις στο βιογραφικό σου ότι δούλεψες στη χ μεγάλη εταιρία θα σε βοηθήσει αργότερα όταν θα θέλεις να βρεις κάτι καλύτερο.Και δεν είναι μόνο αυτό.Κακά τα ψέμματα πολλές φορές αυτό που έχει σημασία είναι και οι γνωριμίες που έχεις.Τι θέλω να πω.Όταν δουλεύεις σε μια μεγάλη εταιρία  και κάθε μέρα θα μιλήσεις με αρκετούς συναδέλφους είναι θετικό.Παράδειγμα μπορεί να σου πει κάποιος για μια θέση σε μια άλλη εταιρία που μπορεί να σε ενδιαφέρει,μπορεί να πει μια καλή κουβέντα σε κάποιον για σένα κτλ.Θέλω να πω ότι είναι σημαντικό να έχεις καθημερινή επαφή με ανθρώπους του χώρου και φυσικά να ζεις και κάπου που υπάρχουν οι ευκαιρίες.Νομίζω είναι στο χέρι του καθενός να αποδείξει εάν αξίζει μια καλύτερη θέση,ένα καλύτερο μισθό.Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι ότι δεν υπάρχουν νέοι άνθρωποι που έχουν όρεξη και διάθεση για κάτι καλύτερο,το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν (ειδικά στο χώρο του IT όπως και σε άλλους κλάδους φυσικά) οι ευκαιρίες για να το αποδείξουν.Έγραψα αρκετά,ίσως να βοηθήσουν κάποιον,ίσως και όχι.Είχα και εγώ κάποιους ενδοιασμούς όπως έγραψα πιο πάνω.Θεωρώ όμως ότι είναι άσχημο να παραμένεις σε μια μίζερη κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα και να μην κάνεις μια δοκιμή (είτε αυτή η δοκιμή είναι στην Τσεχία που συζητάμε εδώ είτε κάποια άλλη χώρα) ειδικότερα όταν δεν έχεις κάποια υποχρέωση που σε κρατάει εδώ (γυναίκα,παιδιά).

 

 Κλείνοντας θα ήθελα να κάνω κάποιες χαζές ερωτήσεις σχετικά με το ενοίκιο και τα διάφορα services.Όπως γράψανε αρκετοί φίλοι εδώ και 

κοιτώντας στα διάφορα site με αγγελίες για να έχω μια εικόνα,στην τιμή του ενοικίου συμπεριλαμβάνονται και το ρεύμα,θέρμανση κτλ.Η χρέωση σε αυτά πως ακριβώς γίνεται;Θέλω να πω άλλο ρεύμα θα κάψω εγώ άλλο κάποιος άλλος.Για να γίνω πιο κατανοητός εμένα αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι ότι σε αυτές τις τιμές που αναφέρουν στα site,δεν θα έχεις θέμα με θέρμανση,ζεστό νερό κτλ. γιατί μιλάμε για μια χώρα που οι θερμοκρασίες είναι αρκετά χαμηλές σε σχέση με την Ελλάδα (στην Αθήνα τουλάχιστον).

Έγινε επεξεργασία από mak_1987
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας θα ήθελα να κάνω κάποιες χαζές ερωτήσεις σχετικά με το ενοίκιο και τα διάφορα services.Όπως γράψανε αρκετοί φίλοι εδώ και κοιτώντας στα διάφορα site με αγγελίες για να έχω μια εικόνα,στην τιμή του ενοικίου συμπεριλαμβάνονται και το ρεύμα,θέρμανση κτλ.Η χρέωση σε αυτά πως ακριβώς γίνεται;Θέλω να πω άλλο ρεύμα θα κάψω εγώ άλλο κάποιος άλλος.Για να γίνω πιο κατανοητός εμένα αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι ότι σε αυτές τις τιμές που αναφέρουν στα site,δεν θα έχεις θέμα με θέρμανση,ζεστό νερό κτλ. γιατί μιλάμε για μια χώρα που οι θερμοκρασίες είναι αρκετά χαμηλές σε σχέση με την Ελλάδα (στην Αθήνα τουλάχιστον).

Συνήθως πληρώνεις ένα μέσο όρο και στο τέλος ο ιδιοκτήτης κάνει συμψηφισμό και σου ζητάει ή σου επιστρέφει. Αλλιώς μπορείς να κάνεις μόνος σου συμβόλαιο σε κάποια εταιρεία παροχής και να πληρώνεις απ ευθείας εκεί. Τα σπίτια εδώ έχουν τέτοια μόνωση που κυκλοφορείς με το κοντομάνικο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πληρώνεις ένα μέσο όρο και στο τέλος ο ιδιοκτήτης κάνει συμψηφισμό και σου ζητάει ή σου επιστρέφει. Αλλιώς μπορείς να κάνεις μόνος σου συμβόλαιο σε κάποια εταιρεία παροχής και να πληρώνεις απ ευθείας εκεί. Τα σπίτια εδώ έχουν τέτοια μόνωση που κυκλοφορείς με το κοντομάνικο μέσα.

 

Καλά όχι ότι έχω κανένα ιδιαίτερο θέμα με το κρύο,απλά ήθελα να καταλάβω την λογική με την οποία πληρώνεις τα ποσά που αναφέρουν στις διάφορες αγγελίες.Γενικότερα από την εμπειρία σου το ποσό που αναφέρουν καλύπτει τις ανάγκες ενός  ατόμου;Πάντα σε λογικά πλαίσια μιλάμε όχι να έχεις από το πρωί μέχρι το βράδυ αναμμένα φώτα,καλοριφέρ κτλ.Όχι τίποτα άλλο,γιατί εδώ στην Ελλάδα  φοβόμαστε μην κάψει το καλοριφέρ λίγο παραπάνω και ψαχνόμαστε με τα κοινόχρηστα (και δυστυχώς υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι εδώ στην Ελλάδα που  τις τελευταίες 10-15 μέρες που έχουν πέσει οι θερμοκρασίες,δεν είχαν την δυνατότητα να ζεσταθούν).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εντάξει...νόμος στην Τσεχία:

"Αν αργήσει το service πάνω από 30 μέρες (όχι εργάσιμες), σου λέει το μαγαζί για νέο προϊόν ή επιστροφή χρημάτων" . Μόλις μου έτυχε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη

 

Ποιες είναι οι προοπτικές για να βρει κάποιος εργασία στην Τσεχία. Οσο αφορά εμένα

είμαι Πτυχιούχος πληροφορικής ΤΕΙ. Επαγγελματική εμπειρία έχω μόνο 3 χρόνια ως Ελ. Επαγγελματίας σαν Τεχνικός Η/Υ.

Θα με ενδιέφερε να βρώ καποια δουλειά στον τομέα μου είτε support είτε δίκτυα αν και δεν έχω καθόλου προϋπηρεσία;

Οπότε έχω καθόλου τύχη με αυτά τα προσόντα και μόνο αγγλικά.

Επιπλέον κάνω και Γερμανικά για το Β2 και θέλω να ψαχτω και για Γερμανία/Αυστρία/Ελβετία αλλά θέλω να μάθω τι

γίνεται και στην Τσεχία...

 

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπροσδεκτη.... Ευχαριστώ προκαταβολικά

Έγινε επεξεργασία από Fu Manchu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο Βερολίνο και παλεύω πάρα πολύ για μια δουλειά πάνω σε mobile development και μπορώ να πώ ότι το βλέπω σχεδόν ακατόρθωτο. Είμαι πτυχιούχος του Πανεπιστιμίου Δυτικής Μακεδονίας ως Μηχανικός Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών. Έχω ήδη στο App Store την πρώτη μου εφαρμογή και τώρα τελειώνω την δεύτερη. Επίσης ήμουν σε μια Γερμανική εταιρεία στο Αμβούργο για τρείς μήνες όπου και δούλεψα πάνω σε ένα υπάρχων πρότζεκτ και βγάλαμε ένα update της εφαρμογής. Τώρα πασχίζω να βρώ κάποια εταιρεία με συμβόλαιο κανονικό και ακόμη τίποτα. Θέλω να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον trendy για όλη την κατατοπιστική βοήθεια σε αυτό το thread και να ρωτήσω αν αξίζει να ασχολειθώ με την ΝΑΤΕΚ εξαρχείς. Έκανα εγγραφή στο site της εταιρείας και πρέπει να κάνω αιτηση τώρα για κάποια θέση ή επικοινωνουν μαζί μου; Επίσης πόσο ευκολο είναι να πετύχω μια θέση εκεί στην Τσεχία γιατί εδω (Γερμανία) από ότι αντιλαμβάνομαι οι απαιτήσεις είναι μεγάλες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από axelpart
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εταιρεία πληροφορικής η ΝΑΤΕΚ, recruiter είναι. Μπορείς να βρεις κάποιες θέσεις που έχουν ανοιχτές ή να περιμένεις να σε ενοχλήσουν. Καλύτερα το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.