Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Μια ερώτηση για να μην πληρώνω roaming και λοιπές χρεώσεις τώρα που θα ανέβω(vodafone έχω btw), παίζουν καρτοτηλέφωνα(δημόσια) για να μιλήσω με ιδιοκτήτες σπιτιών που θέλω να κανονίσω συνάντηση, αν ναι που μπορώ να προμηθευτώ ή έστω κάτι που να βοηθάει την κατάσταση;

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να μην πληρώνω roaming και λοιπές χρεώσεις τώρα που θα ανέβω(vodafone έχω btw), παίζουν καρτοτηλέφωνα(δημόσια) για να μιλήσω με ιδιοκτήτες σπιτιών που θέλω να κανονίσω συνάντηση, αν ναι που μπορώ να προμηθευτώ ή έστω κάτι που να βοηθάει την κατάσταση;

 

Μπαίνεις σε ένα μινι μάρκετ (καπνοπωλείο βασικά) και ζητάς μία sim κάρτα mobil.cz (virtual provider σαν Qtelecom). Κάνει 200 κορώνες και έχει μέσα ...200 κορώνες. (η κλήση νομίζω είναι 1,5 κορώνα το λεπτό) Και να μην σε βολέψει τελικά ο πάροχος την πετάς. Δεν έχεις χάσει τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κυκλοφορεί σκεύμασμα με αυτήν την ονομασία στην Τσεχία. Προφανώς και είναι photoshop lel, η εμπορική ονομασία είναι Lapozan, γενόσημο απο την medochemie. Αντιψυχωσικό σκεύασμα ολανζαπίνης 5mg.

Έγινε επεξεργασία από Yonah
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια τράπεζα που προτείνετε για μισθοδοσία;

 

Μου έχουν πεί για Raffeissen και Equabank;;

 

PS. Ακόμα δεν έχω βρεί διαμέρισμα, ελπίζω μέχρι την άλλη εβδομαδα να τα έχω καταφέρει. Επίσης αν θέλετε μπορούμε να συναντηθούμε κάποια μέρα το σουκού όσοι είστε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

 

Σκέφτομαι να μετακομίσω στο Brno στην περίπτωση που βρω δουλειά εκεί.

 

Το 1ο μου βιογραφικό το έστειλα στην AVG για Junior Test Engineer και αναρωτιόμουν αν δουλεύει κανείς από εσάς σε παρόμοια θέση και τι αρχικό μισθό πήρε.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

 

 

 

edit:

Φαντάζομαι ότι θα ακολουθήσουν κι άλλες ερωτήσεις μετά, όπως πχ τι περιλαμβάνει η συνέντευξη κ.ά., αλλά θα είμαι ήπιος, το υπόσχομαι :D

Έγινε επεξεργασία από TheSkaf
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι προχώρησα σε άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στην Raiffeisen, μιάς και για τους υπαλλήλους στην IBM έχουν ένα benefit, της πλάκας αλλά το έχουν στην ουσία δεν πληρώνεις μηνιαίως προμήθεια για την κατηγορία ekonto Komplet. Τουτέστην βλακείες. Να πώ και για όποιον σκοπεύει να επισκεφθεί την πολή να έχει μαζί του ευρώ και να τα συναλλάξει σε μικρομάγαζα που είναι για αυτή την δουλεια, κυρίως γιατί "κλέβουν" αρκετά τα ATMs, τουλάχιστον από δική μου εμπειρία.

 

Αύριο πρώτη μέρα, είδωμεν! Θα βρεθούμε να πιούμε κανένα "καφέ"; 

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ RF έχω, με τον ekonto komplet. Βολικός για αναλήψεις από παντού και στο εξωτερικό χωρίς προμήθειες. Κανονίζουμε μέσα στο ΣΚ για καφέ. Στείλε στον @l2phile και σε μένα το κινητό σου.

Έγινε επεξεργασία από trendy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιες ερωτησεις και εγω μιας και εγω ειμαι υποψηφιος για την atnt μεσω της nsc global....

μου ειπαν μηκτα 420.000  ποσα θα ειναι στην τελικη καθε μηνα στο χερι εαν αφαιρεσουμε τους φορους και τις κρατησεις....???

και κατι ακομα.. οι τιμες που βλεπω στα site για σπιτια ειναι με ολους τους λογαριασμους μεσα??? με θερμανση ρευμα κτλ ή ειναι extra αυτα...

και ενα ευχαριστω στον φιλο trendy και στα αλλα παιδια για τις οσες πληροφοριες εχουν μοιραστει μαζι μας...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βάζεις τον μηνιαίο μισθό σου και βλέπεις τι θα πάρεις στο "χέρι" 

πχ σε εσένα 420.000 / 12 = 35000 -> 26185 (966 euro)

 

- Ναι. Πολλοί βάζουν βέβαια ενοίκιο + utilities. Σε αυτήν την περίπτωση τα προσθέτεις.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Και εγω αυριο περναω την τελικη συνεντευξη με την nsc global . norther εσυ τελειωσες σε πηραν ; Ποτε σου ειπαν ?

 

Ευχαριστω

φιλε δημητρη  εγω παρασκευη θα δωσω την δευτερη με τον delivery manager της nsc

και θα ακολουθησει αλλη μια με τον manager της at&t απο οτι μου ειπε...

η αληθεια οτι με ανχωνει η ολη φαση της μεταναστευσης γιατι εχω ηδη δουλεια με μετριο μισθο και δεν ξερω εαν θα προχωρησω...

δωσε κανενα feedback αυριο αν μπορεσεις να μου πεις εντυπωσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια οτι με ανχωνει η ολη φαση της μεταναστευσης γιατι εχω ηδη δουλεια με μετριο μισθο και δεν ξερω εαν θα προχωρησω...

δωσε κανενα feedback αυριο αν μπορεσεις να μου πεις εντυπωσεις... :)

Η μετανάστευση είναι δύσκολη, και οσο περνάν τα χρόνια κι είσαι έξω γίνεται ακόμα πιο δύσκολη σε σχέση με τον κόσμο (οικογένεια, φίλους κτλ) που αφήνεις πίσω. Δυστυχώς όμως όπως είναι η κατάσταση σήμερα στην ελλάδα πρέπει να κοιτάς το μεθαύριο, κι όχι το μισθό που παίρνεις σήμερα. Πρέπει να τα βάλεις όλα κάτω και να αποφασίσεις, πχ τι ευκαιρίες εξέλιξης θα χεις εκεί και τι εδώ; Αν είσαι πιτσιρικάς πάντως βουρ φύγε ακόμα και για 1-2 χρόνια, οι διαφορετικές παραστάσεις ανοίγουν το μυαλό.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εγινε και η τελικη συνεντευξη και με πηραν οποτε ξεκιναω πρωτη του επομενου μηνα .

 

Οποτε ψαχνω για σπιτι αμμεσα και οποιος εχει κατι ας βοηθησει .

 

Norther  οι ερωτησεις ηταν προσωπικες του στιλ τι εχεις κανει και τα λοιπα και 2-3 τεχνικες για δικτυακα θεματα .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

 

Ναι εκανα και με τον manager αυτον και σε συνολο 4 συνεντευξεις ... Οποτε αν πανε ολα καλα θα παρουν και εσενα .. ;)

Έγινε επεξεργασία από ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΑΙΔΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Επειδή σκέφτομαι να αναζητήσω δουλειά στην Τσεχία για τους γνωστούς λόγους (οικονομική κρίση, ανεργία) , ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολο να βρεις δουλειά γενικότερα. Η εργασιακή μου εμπειρία είναι στον τραπεζικό τομέα και σε υπηρεσίες ασφαλείας - δεν έχω καμία σχέση με τεχνολογικά! Βέβαια δεν έχω πρόβλημα να προσπαθήσω σε κάποια δουλειά που ίσως έχω τις δυνατότητες να τα καταφέρω, ακόμα κι αν δεν έχω σπουδάσει το αντικείμενο. Ίσως να φαίνεται βλακώδης η ερώτηση μου αλλά .... Αν κάποιος που μένει εκεί γνωρίζει, αν μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από artdr
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ψάχνουν για υπαλλήλους σε αυτόν τον τομέα, δεδομένου ότι δεν ξέρεις τη γλώσσα. Αλλιώς και χωρίς εμπειρία μπορείς να εργαστείς σε κάποιο call center και με διάβασμα να αλλάξεις πόστο σε κάτι πιο σύνθετο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μετανάστευση είναι δύσκολη, και οσο περνάν τα χρόνια κι είσαι έξω γίνεται ακόμα πιο δύσκολη σε σχέση με τον κόσμο (οικογένεια, φίλους κτλ) που αφήνεις πίσω. Δυστυχώς όμως όπως είναι η κατάσταση σήμερα στην ελλάδα πρέπει να κοιτάς το μεθαύριο, κι όχι το μισθό που παίρνεις σήμερα. Πρέπει να τα βάλεις όλα κάτω και να αποφασίσεις, πχ τι ευκαιρίες εξέλιξης θα χεις εκεί και τι εδώ; Αν είσαι πιτσιρικάς πάντως βουρ φύγε ακόμα και για 1-2 χρόνια, οι διαφορετικές παραστάσεις ανοίγουν το μυαλό.

 

To πιστεύεις ότι όταν άνοιξα αυτο το θέμα, το έκανα γιατί θα έφευγε ο αδερφός μου για brno και τώρα θα καταλήξω να φύγω κι εγω?

 

Πλέον το ψάχνω κι εγώ σοβαρά, ενώ ήδη είμαι 36 ετών "δημόσιος υπάλληλος" με 15 χρόνια κλειστά, σε άσχετη με το χώρο δουλειά. Πήρα το ccna r&s πριν κανά 2 χρόνια και λέω να φύγω από το δημόσιο και να πάω για Πράγα (έχω το αδερφό μου εκει πλέον) για να ασχοληθώ επαγγελματικά με εργασία πληροφορικής (ενδεχομένως voip).

 

Το ερώτημα μου αφορά την εξέλιξη-κατάληξη στην Τσεχία, δηλαδή τι γίνεται με τα συνταξιοδοτικά-όρια ηλικίας και τις λοιπές λεπτομέρειες (ο αδερφός μου δεν το έχει ψάξει...)?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.