Jump to content



Δεν τη θέλω τη δεύτερη VGA!


astrolabos

Recommended Posts

Το θέμα. Έχω ένα Dell L702x το οποίο έχει δύο κάρτες γραφικών.

4aEjJ.png

Το θέμα μου είναι οτι νταβατζιλίδικα και χωρίς να με ρωτάει, αυτό χρησιμοποιεί την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και όχι την nvidia. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το πείσω να μην χρησιμοποιεί καθόλου την intel κάρτα γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στις ρυθμίσεις της Nvidia στο Control Panel έχει να διαλέξεις αν θες. Κάπου λεει preferred graphics processor.

Έχεις κάποιο screenshot?

αν την κανεις disable απο device manager τι θα γινει ;

η επιλογη απο το bios δεν εχει για καταργηση ;

Την έκανα και εξακολουθεί να έχει την intel@1280x1024. Από το bios δεν έχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι διαβαζω ιντερνετικα καθως δε γνωριζω το Dell L702x

βλεπω οτι κικαρει οποτε θελει τη μια απο τις δυο.

Αναλογα αν ειναι 3d εφαρμογη ή οχι.

Παντως κατι τραγικα του στυλ : η nvidia ειναι για εξοδο σε αλλο μονιτορ (3δ ισως)και η ιντελ για

την οθονη του καθαυτου λαπιτοπ παιζει να ισχυουν.

Link to comment
Share on other sites

απεγκατέστησε από device manager και έπειτα με driver cleaner τους nvidia drivers και τους intel hd (αν τους έχει). RESTART. ξανά device manager και κάνεις disable την intel. κατεβάζεις driver για την κανονική nvidia 550 (ή έκδοση για mobile περιέχει optimus technology aka intel+nvidia μαζί) τους κάνεις extract και αντικαθιστάς το inf στο φάκελο display driver με modded inf της αντίστοιχης έκδοσης από το www.laptop2go.com κάνεις setup / restart και λογικά είσαι ΟΚ. Σε ένα alienware έπαιξε μια χαρά :T:

Link to comment
Share on other sites

τιποτα το καλυτερο ειναι μεσω bios να ψαχτεις,παιζει να χει επιλογη

εγω στο vaioz ,χακεψα το bios με ενα modded,και την εξαφανισα εντελως την intelhd :D

μου βγαλε επιλογη switchable graphics και απλα off,επειτα περασα οτι driver nv mob υπαρχει με modded info

Link to comment
Share on other sites

Στο Dell δυστυχώς δεν έχει κάτι τέτοιο. Η πιο εύκολη λύση είναι τελικά αυτό που μου πρότεινε ο Costasdr. Έβαλα σαν προεπιλεγμένη την Nvidia και όλα τελειώσαν. Πήρα 0.8 παραπάνω στην αξιολόγηση συστήματος!

Link to comment
Share on other sites

αστην επανω την μπαταρια. δουλευει σαν UPS.

απλα σε τακτα διαστηματα, βγαλτο απο την πριζα και ασε την μπαταρια να αποφορτιστει πληρως!!

Έτσι ακριβώς.

Στο HP μου, κάθε μήνα την αδειάζω μια φορά, και μάλιστα όχι πλήρως (μέχρι 6-7%).

3+ χρόνια πλέον και έχει μόλις 10% wear ενώ κρατάει ακόμα 1.5+ ώρα.

Αρκετά παιδιά όμως έχουν καταστρέψει τις μπαταρίες τους, σε σημείο να σβήνει αμέσως το laptop αν βγει από το ρεύμα και πάντα αναρωτιώμουν πως το καταφέρνουν.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.