Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Άλλο πράγμα το "δεν μου αρέσει/δεν με βολεύει" ένα OS

και άλλο το "είναι μ*****α" ένα OS...

Προσωπικά, μετά από κάμποσο καιρό χρήσης, θα ξενέρωνα αν έπρεπε να γυρίσω στα 7.

Το νέο UI εμένα με έχει βολέψει αφού χώρια τις εφαρμογές που έχω βρει και με βολεύουν για απλά πράγματα (rss feeds, twitter κλπ) έχω όλες τις εφαρμογές γκρουπαρισμένες όπως θέλω κρατώντας ταυτόχρονα την επιφάνεια εργασίας καθαρή από shortcuts, ενώ με το ενιαίο search βρίσκεις τα πάντα πανεύκολα.

Γενικά πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας. Εγώ πχ το start button το χρησιμοπούσα 2-3 φορές την εβδομάδα, κι αυτό για να κάνω shutdown ή restart.

Είναι νωρίς ακόμα για να πούμε αν θα πετύχουν ή αποτύχουν.

Vista πάντως δεν νομίζω ότι είναι...

Link to comment
Share on other sites

και γω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με τα 8...θεμα συνηθειας ειναι...

αυτό λέω κι εγώ! απλά ρε παιδί μου σου δίνουν την αίσθηση ότι οπτικά σαν να πήγαν ένα βήμα πίσω. τα προς επιλογή χρώματα μου θυμίζουν κουτί με μαρκαδόρους carioca.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω μια προσωπική μικρή άποψη έπειτα απο 1 εβδομάδα με τα 8.

τα συνηθισα απο την πρώτη μισή ώρα.δε καταλαβαίνω γιατι ξυνιζουν μερικοι.προφανως ειναι χρήστες τύπου ´´start/my documents.

για το boot η το shutdown δε χρειάζεται καν να πω κάτι για όσους ξέρουν.δεν βρήκα κάτι αρνητικό μέχρι στιγμής.

επίσης στο score μου βγάζει σε 2χ gtx 680 μόνο 6,5 βαθμολογία,ειναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοεί το σκορ μόνο για γραφικά. Δεν έχω καλό μέτρο σύγκρισης, αλλά κι εμένα μου ακούγεται χαμηλούτσικο. Οι κάρτες γραφικών είναι το κατεξοχήν σημείο που ένας νέος driver μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά. Θα περίμενα λίγο, δεδομένου ότι και για Ati κάρτες έχουν ακουστεί μερικές γκρίνιες για την απόδοση σε Win 8 ως προς Win 7.

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικο run απο που μπορεις να το τρεξεις πλεον?

Γιατι εγω το ειχα στο start.

Εγω πραγματικα δεν βρισκω λογο να τα βαλω.

Η μαλλον δεν βρισκω λογο να βγαλω τα win7 που παιζουν ρολοι και ειναι και πανεμορφα..

Το μονο που ζηλευω ειναι οτι μπορεις να κανεις pause/resume στις μεταφορες αρχειων..

αλλα θα αντεξω και χωρις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός πως χρειάζεται να κάνω διπλάσια κλικς για τερματισμό λειτουργίας, με εκνευρίζει.. Το γεγονός ότι συγχρονίζει όπως και όποτε θέλει τις social εφαρμογές είναι απλά τραγικό (έβαλα το email μου για να συγχρονίσει τις επαφές (από messenger) και μου έβγαλε φόρα παρτίδα, επαφές που έχω σβήσει -όχι block, delete- .........................άντε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας μετά :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικο run απο που μπορεις να το τρεξεις πλεον?

Γιατι εγω το ειχα στο start.

Εγω πραγματικα δεν βρισκω λογο να τα βαλω.

Η μαλλον δεν βρισκω λογο να βγαλω τα win7 που παιζουν ρολοι και ειναι και πανεμορφα..

Το μονο που ζηλευω ειναι οτι μπορεις να κανεις pause/resume στις μεταφορες αρχειων..

αλλα θα αντεξω και χωρις αυτο.

Windows key+R :p

Link to comment
Share on other sites

Xαχα και λεω ,ε κατι+R θα ειναι και αρχισα ναπαταω.Ε το βρηκα μονος μου.

Αλλα παλι shortcuts δεν ξερουμε χρησιμοποιουμε ολοι..αν θελει καποιος να το ανοιξει κανονικα που το βαζει?Taskbar?desktop?

Φοβερες αποριες εχω ε?

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Xαχα και λεω ,ε κατι+R θα ειναι και αρχισα ναπαταω.Ε το βρηκα μονος μου.

Αλλα παλι shortcuts δεν ξερουμε χρησιμοποιουμε ολοι..αν θελει καποιος να το ανοιξει κανονικα που το βαζει?Taskbar?desktop?

Φοβερες αποριες εχω ε?

Το κάνεις Pin to Start και το έχεις στο Start pile.

Link to comment
Share on other sites

με καλη διάθεση πάντα νομίζω είναι υπερβολικό αυτό που λες. πιστευω ότι αν δώσει δυνατότητα απενεργοποίησης ή έστω περιορισμού του metro και επαναφερει το glass effect θα μας ξενίζουν λιγότερο. εγώ δηλώνω ικανοποιημένος και είναι εμφανώς πιο γρήγορα.

Οι διαφορές από τα 7 ποιές είναι δομικά; Γιατί αν είναι να έχω 8 με εμφάνιση 7, ποιός ο λόγος να τα αγοράσω; (όχι να τα βάλω, επικεντρώνομαι στο κόστος αλλαγής είτε είναι 15€ είτε 200€)

καθηστε ρε παιδια, τα εβαλα σε Laptop 2 ετιας και δουλευουν ολα σαν ΕΛΒΕΤΙΚΟ ΡΟΛΟΙ...δεν χρειαστηκε να βαλω ΚΑΝΕΝΑ driver...

Για παίξε τίποτα FPS στο laptop ή τρέξε τίποτα 3DMark να μας πεις κι εμάς πόσο καλούς drivers έχουν... Για μπες σε τίποτα Online games με τόσες bg apps να τρέχουν και δες τα pings σου να είναι στα 100+

και γω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με τα 8...θεμα συνηθειας ειναι...

Δεν είναι μόνο συνήθεια. Ανέφερα παραπάνω ΠΟΛΛΑ προβλήματα και αρκετά σοβαρά μερικά για εμένα. Με το Metro δεν είχα πρόβλημα, με τη γενική νοοτροπία είχα.

Άλλο πράγμα το "δεν μου αρέσει/δεν με βολεύει" ένα OS

και άλλο το "είναι μ*****α" ένα OS...

Προσωπικά, μετά από κάμποσο καιρό χρήσης, θα ξενέρωνα αν έπρεπε να γυρίσω στα 7.

Το νέο UI εμένα με έχει βολέψει αφού χώρια τις εφαρμογές που έχω βρει και με βολεύουν για απλά πράγματα (rss feeds, twitter κλπ) έχω όλες τις εφαρμογές γκρουπαρισμένες όπως θέλω κρατώντας ταυτόχρονα την επιφάνεια εργασίας καθαρή από shortcuts, ενώ με το ενιαίο search βρίσκεις τα πάντα πανεύκολα.

Πάμε πάλι... Συνήθεια όσον αφορά στο interface. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέματα σχεδιασμού

Είναι νωρίς ακόμα για να πούμε αν θα πετύχουν ή αποτύχουν.

Vista πάντως δεν νομίζω ότι είναι...

Γιατί δεν είναι Vista; Τα Vista ήταν κλάσεις ανώτερα από τα ΧΡ. Τα 7 είναι απλά Vista-tweeked. Με το ίδιο σκεπτικό, αν είναι να κάνεις τόσο tweeking στα 8 για να γίνουν 7 (σε λειτουργίες όχι εμφάνιση), τότε γιατί να τα βάλεις;

αυτό λέω κι εγώ! απλά ρε παιδί μου σου δίνουν την αίσθηση ότι οπτικά σαν να πήγαν ένα βήμα πίσω. τα προς επιλογή χρώματα μου θυμίζουν κουτί με μαρκαδόρους carioca.

Δεν πήγαν πίσω, πήγαν αλλού: Mobile. Εκεί στοχεύουν. Ενιαία πλατφόρμα για όλα. Αλλά πως να το κάνουμε, ο υπολογιστής σπίτι δεν είναι πλέον προσωπική συσκευή. Δε μπορείς να εφαρμόσεις ακριβώς το ίδιο σκεπτικό.

με το skype τι παιζει που πρεπει ντε και καλα να κανεις merge το windows account ?

Άλλη μια @@ που διαπίστωσα ευτυχώς νωρίς: Οποιοδήποτε account κι αν προσθέσεις (email, messanger, skype, facebook, twitter, linkedin, κλπ) ενσωματώνει όλα τα contacts μαζί!!!

να πω και εγω μια προσωπική μικρή άποψη έπειτα απο 1 εβδομάδα με τα 8.

τα συνηθισα απο την πρώτη μισή ώρα.δε καταλαβαίνω γιατι ξυνιζουν μερικοι.προφανως ειναι χρήστες τύπου ΄΄start/my documents.

Όχι φίλε μου, δεν είμαστε χρήστες του τύπου start/my documents και αυτό ακριβώς είναι που υποστηρίζουν τα 8, ΜΟΝΟ το Start. Για να πας στο File Explorer θέλεις 4 κλικς, ενώ πριν ήταν 1. Θέλουμε παράθυρα (Windows). Που είναι; Θέλουμε έλεγχο του τι κάνει το OS. Που είναι; Θέλω να ξέρω ποιός μου τρώει resources χωρίς να ανοίξω τον task manager. Να βλέπω άμεσα τι τρέχει, ποιός κατεβάζει και ακόμα ποιό σημαντικό, ποιός στέλνει.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι... Συνήθεια όσον αφορά στο interface. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέματα σχεδιασμού

Γιατί δεν είναι Vista; Τα Vista ήταν κλάσεις ανώτερα από τα ΧΡ. Τα 7 είναι απλά Vista-tweeked. Με το ίδιο σκεπτικό, αν είναι να κάνεις τόσο tweeking στα 8 για να γίνουν 7 (σε λειτουργίες όχι εμφάνιση), τότε γιατί να τα βάλεις;

Δεν έχω διαβάσει όλο το thread οπότε δεν ξέρω τι προβλήματα έχεις και για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι γράφεις... Δεν ξέρω σε τι διαφωνείς, δηλαδή, από αυτά που έγραψα.

Τα vista τα έφερα ως παράδειγμα γιατί θεωρούνται αποτυχημένα από τους περισσότερους και είπα ότι κατά τη γνώμη μου τα win 8 δεν θα έχουν την ίδια μοίρα. Τη στάμπα του αποτυχημένου δηλαδή. Έτσι νομίζω εγώ...

Από εκεί και πέρα απλά κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρία χρήσης και το γεγονός ότι ούτε προβλήματα έχω μέχρι στιγμής και περισσότερο από τα 7 μου αρέσουν ακόμα κι αν πρόκειται για λεπτομέρειες (νέο ui, app store, νέο search, βελτιωμένο copy-paste κλπ) χωρίς να έχω κάνει κάποιο tweeking.

Αν εσύ κάνεις άλλη χρήση κι έχεις 1 δις προβλήματα ενώ δεν σου αρέσει και το interface, δεν υπάρχει λόγος να πας στα 8.

Πάντα τη γνώμη μου λέω, δεν πρότεινα σε κανένα να τα αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλο το thread οπότε δεν ξέρω τι προβλήματα έχεις και για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι γράφεις... Δεν ξέρω σε τι διαφωνείς, δηλαδή, από αυτά που έγραψα.

Είναι λίγο πιό πίσω, μερικά posts. Διάβασέ το και μετά πες μου τη γνώμη σου πάνω σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Wizard! λοιπον μετα απο τεστ που εκανα στο 2ετιας λαπ τοπ μου των 500 ευρω εχω να σου πω οτι στο 3d mark 2011 πηρα απο 512 points 505 points, στο BF3 σε 1920χ1080 με ultra dx11 απο 8 fps πηγε στα 7.5 fps....

Tελικα μαπα τα windows 8, θα επιστρεψω στα 7αρια... :p

....μου κανεις πλακα και σου κανω πλακα!

Στο lap top τα βαλαμε ειπαμε και οχι στο κεντρικο μας θηρίο!

Link to comment
Share on other sites

....μου κανεις πλακα και σου κανω πλακα!

Στο lap top τα βαλαμε ειπαμε και οχι στο κεντρικο μας θηρίο!

Δε σου κάνω πλάκα. Αναφέρθηκες σε σταθερότητα drivers κρίνοντας από το desktop... Σου είπα, ότι προφανώς και δεν είναι η σωστή μέθοδος αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.