Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Εγω να κανω μια ηλιθια ερωτηση απλα για να ειμαι σιγουρος...εχω 2 σκληρους στον εναν εχω μουσικη εικονες βιντεο και τα λοιπα... και στον αλλον τα windows αμα περασω τα 8αρια δεν πιστευω να πειραχτει ο σκληρος με τα πραγματα που εχω μεσα??

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πειραζεται τπτ αρκει να μην κανεις fοrmat (διαμορφωση )ή διαγραφη τομου

Ακομα και σε δισκο με windows περασεις απο πανω windows 7 ή 8 δεν πειραζονται τα αρχεια του χρηστη αφου τα παλια windows τα παει στο φακελο "windows old"

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update to BIOS γιατί είχα κάποια θέματα και βγήκε καινούριο που τα διορθώνει...

Μετά το reboot, τα 8αρια αποφάσισαν ότι θέλουν ΠΑΛΙ activation!!!

Παίρνω τηλέφωνο στη M$ για να κάνω το activation και μου ζητάει να περάσω τις 9 ομάδες από ΕΞΙ αριθμούς, μόνο που τα 8αρια δίνουν 9 ομάδες από ΕΦΤΑ ΑΡΙΘΜΟΥΣ!!!! ΗΛΙΘΙΟΙ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ με την σειρά μου ένα πρόβλημα που εδώ και κάτι μέρες μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!

Πήρα πριν 3 μέρες ένα Toshiba Satellite C855-1QF από τον Κοτσόβολο με Windows 8 μέσα. Πάω σπίτι το ανοίγω και μου την έδωσε να τα βγάλω όλα να κάνω τον δίσκο ένα partition (σβήνοντας όλες αυτές τις χαζομάρες που κάνουν με restore κτλ) και να κάνω ένα Clean Install φτιάχνοντας δύο partition της αρέσκιας μου.

Ξεκινάω λοιπόν να βρω το Serial Number, αλλά τίποτα. Με τα πολλά βρίσκω ότι το Serial Number Πλέον είναι με κάποιον τρόπο αποθηκευμένο στα BIOS!!! Μετά από μεγάλο γολγοθά κατάφερα μέσω Paragon να φτιάξω τα partitions αλλά τώρα κόλησα στα windows!!!

Βάζω δισκάκι των Windows 8 Pro 64bit αλλά εκεί που υποτίθετε ότι χητάει serial, μου βγάζει μήνυμα λανθασμένου κωδικού, γιατί προφανώς μπαίνει το Serial που είναι αποθηκευμένο από Windows 8 (home πιθανώς)!!!

Το ερώτημα μου είναι, τι κάνω τώρα; Μπορώ να αφαιρέσω αυτό το serial από το BIOS ή όπου αλλού είναι; Μπορώ να βρω windows 8 (home)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα 3 φορές και μου λέει συνεχώς ότι περνάω κάτι λάθος.

Πάτα συνέχεια 0 όταν σου ζητάει τα νούμερα. Θα σου λέει ότι κάνεις λάθος κτλ. Επέμενε εσύ και μετά από λίγο σε συνδέει με τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Λογικά μαζί τους θα βγει μια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι παίζετε παιχνίδια Online, βγάλτε το QoS από την κάρτα δικτύου, τρώει 30-40ms.... Στα 7 ούτε που το καταλάβαινες...

Eπειδη δεν εχω υποψιν μου τι λες, μπορεις να το εξηγησεις λιγο;

Τι ειναι αυτο, πως το βγαζουμε και τι επιπτωσεις εχει πρακτικα αν τελικα βγει;

Τα 7 εχω ακομα αλλα φανταζομαι θα ενδιαφερει κι αλλους εδω με 8αρια.

Link to comment
Share on other sites

QoS = Quality of Service

Είναι η διαδικασία με την οποία μπορείς να εξασφαλίσεις ότι κρίσιμες δικτυακές εφαρμογές (πχ βιντεοκλήσεις) θα έχουν εξασφαλισμένο bandwidth, σε βάρος λιγότερο κρίσιμων (πχ ιστοσελίδες).

Ανάλογα με την υλοποίηση (ιδανικά πρέπει να είναι end-to-end) έχεις και μερικά μειονεκτήματα - στα win 8 φαίνεται να προσθέτει καθυστέρηση, αλλά εικάζω ότι είναι απλά θέμα ρυθμίσεων...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν εχω υποψιν μου τι λες, μπορεις να το εξηγησεις λιγο;

Τι ειναι αυτο, πως το βγαζουμε και τι επιπτωσεις εχει πρακτικα αν τελικα βγει;

Τα 7 εχω ακομα αλλα φανταζομαι θα ενδιαφερει κι αλλους εδω με 8αρια.

Δεξί κλικ στο εικονάκι του δικτύου στο taskbar > Open Network & Sharing Center

Στα connections θα δεις κάπου δεξιά την κάρτα δικτύου σου (ethernet controller, lan, κλπ)

Κλικ απάνω της και Properties.

Στη λίστα με ότι χρησιμοποιεί θα δεις

Client for MS Networks

QoS Packet Scheduler

File & Print sharing

....

Αποεπιλέγεις το QoS.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βρω αν έχει απαντηθεί χωρίς επιτυχία...

Μπορούμε όσοι τα έχουμε αγοράσει να τα περάσουμε σε παραπάνω απο έναν υπολογιστή?

Ευχαριστώ.

Μία άδεια των Windows 8 Pro Upgrade είναι για έναν Η/Υ και βάση του EULA πρέπει να εγκατασταθούν πάνω από μία προηγούμενη έκδοση των Windows.

Βέβαια η Windows 8 Pro Upgrade άδεια είναι μεταφέρσιμη, δηλαδή για παράδειγμα αν την έχεις σε ένα PC ή laptop μπορείς να την βγάλεις από το ένα σύστημα και να αναβαθμίσεις μια άλλη φυσική μονάδα.:banging:

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βρω αν έχει απαντηθεί χωρίς επιτυχία...

Μπορούμε όσοι τα έχουμε αγοράσει να τα περάσουμε σε παραπάνω απο έναν υπολογιστή?

Ευχαριστώ.

Σε παρουσίαση των 8 που παραβρέθηκα κάπου, είπαν πως μπορεί να μπει σε 4 διαφορετικές συσκευές ταυτόχρονα.

Π.χ. desktop, tablet, laptop, netbook... και μάλιστα, αν βγάλεις το κλειδί από το tablet, μπορείς να κάνεις εγκατάσταση σε άλλο tablet.. μα δεν το πολυπίστεψα (too good to be true) οπότε δεν παίρνω κι όρκο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.