Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

"Τι προλαβε να μην σου αρεσει σε λιγοτερο απο μερα που τα επαιξες;"

Το ότι ξόδεψα πάνω από 2 λεπτά μέχρι να βρω πώς μπαίνω στο παλιό καλό desktop. Δεν λέω, καλό λειτουργικό αλλά μάλλον είναι πιο touchscreen oriented από ό,τι θα βόλευε τους κλασσικούς desktop users...

Link to comment
Share on other sites

εγκαθιστά κανεις το pokki (η κάποιο αλλο αντίστοιχο πρόγραμμα) και εχει και start button και μπαινει κατευθείαν στο desktop μην βλέποντάς καν το metro...

για μενα αν εξαιρέσουμε το μετρο, ειναι σαφώς καλύτερο λειτουργικό από τα 7.

Link to comment
Share on other sites

Το mail ειναι μια υπενθυμιση για ενεργοποιηση του media center κλειδιου πριν την 31-1-13.

Οπως διαβασα το Mail καταλαβαίνω οτι μετα την ημερομηνια αυτη δεν μπορει πλεον να γινει ενεργοποιηση του κλειδιου.Οσοι δηλ ειχαν pro και ενεργοποιησαν σε media center, αν κανουν format μετα την 1 -2 -13 , δεν θα μπορουν να ξαναενεργοποιησουν τον κωδικο αυτο .Αρα το bug για "τσαμπα" windows 8 ισχυει μεχρι να γινει format,μετα , παπαλα...

Αρα αν χρειαστει να ξαναγινει εγκατασταση βαζεις τον κωδικο για pro

Οποιος εχει κανει ενεργοποίηση μπορει να χρησιμοποιησει το Advanced Tokens Manager και να κανει 1000 format και μετα restore το activation. Το δοκίμασα αρκετές φορές στο PC μου.

Μπες εδώ και παρτο.

Ειναι FREEWARE και ειναι απολύτως νομιμο εφόσον εχεις νομιμο κλειδί.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι ετσι θα συμπεριφερθηκες και στα vista, ετσι;

Τι προλαβε να μην σου αρεσει σε λιγοτερο απο μερα που τα επαιξες;

Γενικα 9 στα 10 βιαστικα συμπερασματα ειναι λαθος.

Δωσε τους μια καλη δοκιμη για καμια εβδομαδα και μετα βγαζεις ασφαλη συμπερασματα.

Δε μου άρεσε καθόλου η αισθητική τους -tabletοειδής. Το ολο περιβάλλον μου φάνηκε "άχρωμο", "άγευστο" και απρόσωπο.

Και οχι στα Vista δε συμπεριφέρθηκα έτσι. Ίσα ίσα που μου άρεσαν πολυ.

Τελοσπάντων, αυτά τα πράγματα είναι υποκειμενικά.

Link to comment
Share on other sites

εγκαθιστά κανεις το pokki (η κάποιο αλλο αντίστοιχο πρόγραμμα) και εχει και start button και μπαινει κατευθείαν στο desktop μην βλέποντάς καν το metro...

για μενα αν εξαιρέσουμε το μετρο, ειναι σαφώς καλύτερο λειτουργικό από τα 7.

Εχω εγω το pokki και ειμαι ευχαριστημένος.

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε ποια laptop ΔΕΝ μπορουμε να εγκαταστησουμε win7 λογο του "Windows Secure Boot"

Ποιες εταιριες το εχουν αυτο?

Απ' οτι εχω διαβασει το εχουν σιγουρα τα hp laptops αλλα ποιες αλλες μαρκες?

Και τελος ακομα και σε αυτα τα laptop υπαρχει τροπος να εγκαταστησουμε τα win7?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αλλα ΟΧΙ ΣΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ PC σιγα μην εβαζα σε δικο μου pc τα αθλιοτεα windows.

Απλα του παιδιου που ειναι το laptop μου ζητησε τα win8 οποτε.....

Εχεις καμια ιδεα τωρα σε αυτο που ρωταω τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

ειναι να βαλω σε φιλου laptop hp win 7 αυριο !!

ξερει κανεις πως λεγεται η επιλογη μεσα στο βιος που σου επιτρεπει να βαλεις οτι θες;

η δεν εχει ασχοληθει κανεις ακομα !!

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις σε οσους λενε για downgrade και περι αθλιου λογισμικου.

Τι ακριβως σας χαλαει στα win8;

Αν ειναι η μη υπαρξη start button μπορειτε να κανετε την δουλεια σας με το pokki/startmenu8.(ακουγεται κιολας στο technet οτι στο blue wave που ετοιμαζει η ms εξεταζεται η πιθανοτητα επιστροφης του start button.

Μηπως σας χαλανε τα fullscreen apps(music, pictures), ολα αυτα αλλαζουν.

Και οταν ειχε βγει η cp και την δοκιμασα στο vbox ημουν απο αυτους που λεγαν οτι για μεχρι εκει ειναι μονο και μονο επειδη σπαστηκα γτ εκανα 10 λεπτα για να βρω πως κλεινουν(περα απο το alt-f4).

Πληροφοριακα απο αυτα που εχω διαβασει κανουν καλυτερο memory management απο τα 7 και ανασταινουν παλια διπυρινα λαπτοπακια με 1-2gb ram που με τα 7 σε καποια σημεια τα βρισκαν σκουρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Για να αποφευχθουν παρεξηγησεις. Δεν τα παιρνω απο την ms ουτε μου την θιξατε για να την υπερασπιζομαι.

Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως βγαλατε τοσο συντομα αρνητικα συμπερασματα....

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί περιμέναμε να βελτιωθεί η εμπειρία χρήσης και να γίνουν κάπως πιο εύχρηστα και αυτά κατέληξαν να μας δυσκολέψουν ακόμα και στην πιο απλή διαδικασία. Προφανώς εάν τα δουλέψεις θα τα μάθεις αλλά ρε γμτ δεν έκανα μετάβαση από τα win7 στο Mountain Lion ή στο Fedora για να ψάχνομαι πού είναι το καθετί...

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις σε οσους λενε για downgrade και περι αθλιου λογισμικου.

Τι ακριβως σας χαλαει στα win8;

Αν ειναι η μη υπαρξη start button μπορειτε να κανετε την δουλεια σας με το pokki/startmenu8.(ακουγεται κιολας στο technet οτι στο blue wave που ετοιμαζει η ms εξεταζεται η πιθανοτητα επιστροφης του start button.

Μηπως σας χαλανε τα fullscreen apps(music, pictures), ολα αυτα αλλαζουν.

Και οταν ειχε βγει η cp και την δοκιμασα στο vbox ημουν απο αυτους που λεγαν οτι για μεχρι εκει ειναι μονο και μονο επειδη σπαστηκα γτ εκανα 10 λεπτα για να βρω πως κλεινουν(περα απο το alt-f4).

Πληροφοριακα απο αυτα που εχω διαβασει κανουν καλυτερο memory management απο τα 7 και ανασταινουν παλια διπυρινα λαπτοπακια με 1-2gb ram που με τα 7 σε καποια σημεια τα βρισκαν σκουρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Για να αποφευχθουν παρεξηγησεις. Δεν τα παιρνω απο την ms ουτε μου την θιξατε για να την υπερασπιζομαι.

Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως βγαλατε τοσο συντομα αρνητικα συμπερασματα....

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Γιατι πρεπει να μπω στην διαδικασια να χασω χρονο για να τα φερω στα μετρα μου?

Για να κανει το κομματι της η M$?

Link to comment
Share on other sites

Για να το πάω και λίγο παραπέρα: κάθομαι και πληρώνω την άδεια χρήσης των win8, βάζω πάνω όλα αυτά που έχουν αναφερθεί για την παραμετροποίησή τους και ξαφνικά κρασάρει το σύμπαν. Σκέφτομαι ότι αφού τα έχω στάξει ας πάρω τηλέφωνο την υποστήριξη να μου δώσουν λύση. Φυσικά θα πρέπει αναφέρω τί έχω κάνει μέχρι να κρασάρουν τα win8 οπότε το λογικό θα είναι να λάβω ως απάντηση: "Δεν είναι πρόβλημα των windows, απευθυνθείτε στον δημιουργό του προγράμματος παραμετροποίησης για να βγάλετε άκρη". Δεν έχει συμβεί στο παρελθόν ή δεν θα συμβεί στο μέλλον κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί περιμέναμε να βελτιωθεί η εμπειρία χρήσης και να γίνουν κάπως πιο εύχρηστα και αυτά κατέληξαν να μας δυσκολέψουν ακόμα και στην πιο απλή διαδικασία. Προφανώς εάν τα δουλέψεις θα τα μάθεις αλλά ρε γμτ δεν έκανα μετάβαση από τα win7 στο Mountain Lion ή στο Fedora για να ψάχνομαι πού είναι το καθετί...

Aν εννοεις το metro οντως δεν ειναι καθολου ευχρηστα.Αν το παρακαμψεις τοτε ειναι σαν τα 7.

Για να το πάω και λίγο παραπέρα: κάθομαι και πληρώνω την άδεια χρήσης των win8, βάζω πάνω όλα αυτά που έχουν αναφερθεί για την παραμετροποίησή τους και ξαφνικά κρασάρει το σύμπαν. Σκέφτομαι ότι αφού τα έχω στάξει ας πάρω τηλέφωνο την υποστήριξη να μου δώσουν λύση. Φυσικά θα πρέπει αναφέρω τί έχω κάνει μέχρι να κρασάρουν τα win8 οπότε το λογικό θα είναι να λάβω ως απάντηση: "Δεν είναι πρόβλημα των windows, απευθυνθείτε στον δημιουργό του προγράμματος παραμετροποίησης για να βγάλετε άκρη". Δεν έχει συμβεί στο παρελθόν ή δεν θα συμβεί στο μέλλον κάτι τέτοιο;

Σκεψου ενα αλλο παραδειγμα που εχει συμβει και σε αλλα παιδια που εχουν 8.

Οι 11.5 sata drivers της intel με απο ωρες τρωνε πολλη μνημη στο task manager.

Πρωτη σκεψη μου ηταν μαλλον φταινε τα 8 για αυτο και το χα ποσταρει κι εδω τοτε...

Ψαχνοντας περισσοτερο ειδα οτι οντως ηταν θεμα της intel και με προηγουμενους οδηγους δεν υπηρχε αυτο το memory leak.

Μεγαλο φαουλ της ms ειναι οτι εχει θεμα το uac...

Τα εχω κλεισει ολα,με εχω βαλει admin αλλα οταν πηαγ να περασω το atiman unistaller εφαγα πορτα...

Η μονη λυση οταν θελω να λειτουργησω την συγκεκριμενη εφαρμογη ειναι να κανω Login με το administrator account.:computer:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα πρόβλημα υλικού φίλε. Μην συγχέεις τις περιπτώσεις. Εγώ αναφερόμουν σε κόλλημα που αφορά καθαρά το λογισμικό (όχι drivers ή κάτι τέτοιο). Φαντάζομαι επίσης ότι η παράκαμψη του μέτρο με εργαλεία που δεν παρέχει η MS σημαίνει αυτόματα ότι δεν μπορείς να απευθυνθείς στην MS πλέον. Κι όλα αυτά γιατί αρνούνται να παραχωρήσουν στους προγραμματιστές διάφορα τμήματα του κώδικα των windows (λες και δεν τους καλύπτει η κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων) που τους χρειάζονται για να λειτουργούν σωστά τα προγράμματα που δημιουργούν.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Υποθετικά μιλάω ρε φίλε. Απλά θέλω να τονίσω ότι όταν αγοράζεις ένα προϊόν και το παραμετροποιήσεις ώστε να ταιριάζει στα γούστα σου (με εργαλεία που δεν είναι της MS) τότε χάνεις και την οποιαδήποτε υποστήριξη από την MS. Οπότε η συζήτηση του στυλ "βάλε το τάδε πρόγραμμα για να κάνεις τα win8 να μοιάζουν με win7" πάει περίπατο. Πληρώνω για να έχω ένα εύχρηστο προϊόν και υποστήριξη ανά πάσα στιγμή. Βέβαια η MS σπανίως ακολουθεί αυτήν την νοοτροπία...

Link to comment
Share on other sites

ειναι να βαλω σε φιλου laptop hp win 7 αυριο !!

ξερει κανεις πως λεγεται η επιλογη μεσα στο βιος που σου επιτρεπει να βαλεις οτι θες;

η δεν εχει ασχοληθει κανεις ακομα !!

Μαλλον "UEFIBoot" λεγεται.

Αλλα περισσοτερο υπαρχει στα desktop παρα στα laptop και ειδικα σε hd laptop δεν νομιζω να υπαρχει.

Τσεκαρε το και ενημερωσε μας.

Πολυ απλα η ms θα μπορουσε να προσθεσει στην εγκατασταση των win8 αν θελεις να εχεις το aero(win7 graphical user interface) ή metro(win8 graphical user interface) και ετσι ολοι να ειναι ευχαρηστημενοι και οχι να τα κανει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ METRO GUI ετσι δεν ειναι?

Στην ουσια με την κινηση που εκανε σου λεει τοσα χρονια απο τα win95 εως τα win7 καλα συνηθες στο κλασικο start menu κ.τ.λ. gui τωρα ξεμαθε το ολο αυτο και μαθε το νεο metro gui.

Ε ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ.....

Και αυτο γιατι με το metro ugi ειναι δυσκολο πρακτηκα να τα χειρηστεις με ποντικι αν δεν εχεις touch screen.....

Εν ολιγης προσωπικα αν δεν προσθεσει ΕΠΙΣΗΜΑ η ms και το aero gui ΔΕΝ προκειτε να τα βαλω μονιμα....

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.