Jump to content



Recommended Posts

6700K @4,5Ghz VS προσομοιωμένος 6600Κ @4,7Ghz

Ram: 2800Mhz, 14-16-16-31 και για τους δύο

Κάρτα: GTX 1060 6Gb στα 2100 και 4500

Settings: Όλα τέρμα εκτός από  ΑΑ στο low(λιγότερη θολούρα), Reflections στο low(τα κλασσικά screen space reflections με αδικαιολόγητο performance hit) και motion blur off.

 

6600_K.jpg

 

6700k.jpg

 

Το παιχνίδι είναι απολύτως playable, αν έχεις σοβαρή cpu που αγοράζεται μια φορά για μια ζωή(σχήμα λόγου). Όχι κλειδωμένα τσιπ με ημερομηνία λήξης, στη λογική του "Ουφ, τη βγάλαμε και φέτος". Τα οποία σε τελική ανάλυση στοιχίζουν περισσότερο.

Όταν η υποδειγματική μηχανή του GTAV γεμίζει 4 cores, γιατί μια νέα, αδοκίμαστη μηχανή σχεδιασμένη "from the ground up" για multithreaded κονσόλες να μην "τραβήξει" για τα 6+ cores;

Ο 6600Κ κρατάει το 60άρι, σε γενικές γραμμές, στις εξωτερικές σκηνές και έχω δει και 80άρια. Μόνο σε απότομους ελιγμούς βλέπεις frame drops κάτω από τα 60. Επίσης υπάρχει το κλασσικό stuttering όταν κινείσαι συνέχεια και πρέπει να φορτωθούν νέες περιοχές. Με 6700Κ είναι πιο smooth και από το GTA V χωρίς σχεδόν ίχνος stuttering. Αναλόγως την κάρτα σου θα ρυθμίσεις τα αψυχολόγητα βαριά Reflections. Στις βραδυνές σκηνές τα πράγματα χειροτερεύουν και μπορεί να έχω drops κοντά στα 50, μέσα σε κατάφωτα σημεία της πόλης, με ομαλή κίνηση όμως.

 

Σαν game έχω δει ελάχιστα, αλλά όπως φαίνεται είναι το γνωστό mafia gameplay οπως είπε πριν ο tommybersten. Εκείνο που με ψιλοχάλασε είναι η κίνηση των "εχθρών" και η μέτρια αίσθηση στο shooting. Το roaming μέσα στην πόλη, ειδικά με i7, είναι ευχάριστη εμπειρία. Πρόκειται για game του ~7/10 έτσι όπως το κόβω.

 

Υ.Γ: Σχετικά με τον κακογραμμένο κώδικα.

Μου θυμίζει κάποιος πότε είδαμε κακογραμμένο game της παλιάς γενιάς να μαξάρει 6 cores; Σωστά. Ποτέ. Αν είχες 8350 σιχτίριζες που πέφτανε όλα σε ένα core και αυτοί με i5 δεν σε ειρωνεύονταν απλά. Σου αποδείκνυαν "επιστημονικά" ότι "ο ανθρώπινος κώδικας δεν μπορεί να δει πάνω από 4 cores"(παραφράζοντας τη γνωστή φράση με το ανθρώπινο μάτι και τα 30 fps). Τώρα άλλαξε η κατάσταση(βλέπε και GOW4) και αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Εκεί πάει το πράγμα χωρίς να λέω ότι μου αρέσει.

Γι'αυτό πουλάμε τους ι5 όσο είναι καιρός και πάμε σε 7700Κ με στοκ 4,5Ghz, μια non-z μητρική, απλή ψύκτρα  και μνημούλες. Ή εναλλακτικά 4 core/8 thread Zen και πάνω.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το τέσταραν στο DSOG. Σε 12 θρεντ χειροτερεύει. Έχει σεταριστεί για 6 cores(ή ίσως και 8). Ο hexacore είναι πάνω κάτω το ίδιο με τον 8-θρεντο ι7.

Ίσως μετά τα 6-8 cores τα μικρότερα θρεντ του παιχνιδιού, καταμεριζόμενα ανάμεσα σε 12 λογικούς πυρήνες, ανταγωνίζονται για περιορισμένους πόρους και προκαλούν προβλήματα. Όπως συνέβαινε και με τα games για μέχρι 4 cores στους 8-θρεντους  i7 παλιότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω φτάσει τις 15 ώρες στο παιχνίδι και ακόμα να τελειώσει , (έχει ακόμα αρκετό αν κρίνω ότι πρέπει να φάω άλλα 8 άτομα) πέρα τις μακακίες που κάνανε η ώρα περνάει ευχάριστα ... ( όταν το τελειώσω θα γράψω 10 - 15 γραμμές reviewdaki και αν αξίζει ή όχι η αγορά του)

 

 

εδιτ το mafia 2 στις 12 ώρες το είχα τελειώσει ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο φωτισμός τη μέρα και το σούρουπο έχει μπόλικες ατέλειες με τραγελαφικά αποτελέσματα. Ενώ και τη νύχτα βλέπεις κάτι κουλά, όπως το φεγγάρι να λάμπει σαν προβολέας σε κάτι φάσεις.

Η ατμόσφαιρα είναι φοβερή το βράδυ με τη μουσική στο ράδιο. Ο εξαιρετικός φωτισμός(τη νύχτα), τα λεπτομερή κτίρια και η δυνατότητα να μπαίνεις μέσα σε πολλά εξ αυτών για να κάνεις loot συμβάλλουν στη δημιουργία κλίματος.

Το gameplay, ευτυχώς, έχει και αρκετό stealth παρόλο που ο μηχανισμός του είναι επιφανειακός. Δίνει την εντύπωση ότι θέλει δουλειά ακόμα. Το έχω φτάσει μέχρι την αποστολή με τους νταβάδες στην πολλή αρχή.

Όσο επαναληπτικό και να γίνεται δεν το λες μάπα σε καμία περίπτωση και πιστεύω ότι το φαρμάκι έχει πηγή προέλευσης τις απαιτήσεις σε cpu. Γιατί όταν δεν μπορείς να παίξεις πώς να συγκεντρωθείς στο παίγνιο. Υπάρχουν διάφορες θεωρίες για τις τρελές απαιτήσεις με μία να την θεωρώ αρκετά πιθανή. Οι κονσόλες μοιράζουν τη μνήμη ανάμεσα σε cpu και gpu. Επειδή τα pc διαφέρουν και σε αυτό το πορτ έγινε πρόχειρη δουλειά έδωσαν, όπως φαίνεται, δουλειά της gpu στη cpu. Όπως είχε γίνει παλιότερα με το Far Cry 3. Αυτό είναι απλά ένα σενάριο βέβαια, το οποίο στηρίζεται στο γεγονός ότι οι κονσόλες έχουν αδύναμες cpu, οπότε δεν μπορεί να τρέχουν ό,τι και οι cpu στην pc version .

 

Η ουσία είναι ότι τα performance killers είναι τρία. Η cpu, τα reflections και το volumetric lighting. Τα δύο τελευταία φαίνεται στο Low να αποδίδουν ό,τι και στις κονσόλες, ενώ στο pc μάξαραν κάποιες παραμέτρους στο medium, high χωρίς να υπάρχει μεγάλη βελτιώση στο μάτι.

Άρα, είναι όλα θέμα cpu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ασχοληθεί πολύ με το 1 και 2. Ούτε και το GTA V τελείωσα ποτέ. Δεν είναι στο στυλ μου αυτό το είδος. Όχι το open world γενικά.

Για το 3 θα πω απλά ότι έχει μια ροή που δεν σε κουράζει ιδιαίτερα και μπορεί να ασχοληθώ μαζί του μέχρι το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

οκ το τελείωσα στις 27 ώρες έτσι λέει το steam :p  (χωρίς να κάνω τα side misions) :D

 

Mini review

 

Το story normal , ωμά : ένα κλασικό μαφιόζικο story βασισμένο στην εκδίκηση !  7/10

Τα γραφικά , αν κάθεσαι κοντά σε οθόνη ναι καταλαβαίνεις ότι είναι κάπως αλλά αν κάτσεις στα 2-3-4 μέτρα σου φαίνονται καλύτερα !  7/10

Λεπτομέρειες το παιχνίδι είχε αρκετές λεπτομέρειες όπου δεν θα κάτσω να τις αναλύσω όσοι το παίξουν αν είναι λίγο παρατηρητικοί θα τις δουν !  8,5/10

Μουσικοί δεν χρειάζεται να πω και πολλά , όσα κομμάτια έχει είναι όμορφα και καλά για την εποχή ...                    8,5/10

Σκηνοθεσία τα , cut scenes είναι καλοδουλεμένα , και θα μπορούσαν να είναι ταινία ...     8/10

Gameplay , όπως γράφουν πολλοί κάνεις τα ίδια και τα ίδια αλλά για κάποιο λόγο δεν αισθάνθηκα ότι βαρέθηκα κατά την διάρκεια του παιχνιδιού  7,5/10

Διάρκεια , αρκετά καλή 27-28 ώρες που μου πήρε για την ολοκλήρωση του main κομματιού χαλαρά ...    8,5/10

 

Δεν έχω να πω κάτι άλλο αλλά αν έμενες στις βασικές γραμμές του παιχνιδιού δεν είχε bugs , τα bugs που συναντίσανε στο internet ήτανε επειδή συμπεριφερθήκαν λες και παίζεις GTA , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ GTA !

 

Και τώρα η προσπάθεια των DEVs θα άξιζε για 10/10 αν δεν είχαν κάνει την πατάτα με την μηχανή γραφικών ! οπότε θα τους δώσω 8/10 για να μην το ξανακάνουν :p

 

Οπότε 8/10 ο MO , δεν ξέρω τι λέτε οι υπόλοιποι εγώ το ευχαριστήθηκα πάω να παίξω paladins :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

http://www.dsogaming.com/news/mafia-3-is-2k-games-fastest-selling-game-4-5-million-copies-shipped-in-its-first-week/

Quote

Mafia 3 is 2K Games’ fastest-selling game, 4.5 million copies shipped in its first week

LOL, μετράνε αυτά που στέλνουν.

 

Πλάκα πλάκα το game είναι το πιο smooth που έχω δει day one, αν έχεις 8 θρεντ cpu. Ούτε υποψία stuttering και είμαι στην πρώτη έκδοση ακόμα. Στα γραφικά όλη η ζημιά γίνεται από δύο features και μάλιστα στο ένα(reflections) δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές από low σε high. Θα μπορούσαν κάλλιστα να κοροϊδέψουν τους gamers κόβοντας ποιότητα από τα high settings με κάποιο patch, όπως κάνουν τόσοι και τόσοι. Καλό θα ήταν να διόρθωναν και τη χρωματική παλέτα που θυμίζει Doom. Ευτυχώς υπάρχουν έτοιμα reshades με tone mapping για να φύγει η κιτρινίλα και να φανεί η καλαισθησία των γραφικών. Το tone mapping μαζί με ένα adaptive sharpen είναι αρκετό. 

 

Στο gameplay σκέλος η καταδίωξη όταν σε κυνηγά η αστυνομία(σπάνιο αλλά συμβαίνει στα missions) είναι το πιο ενδιαφέρον κομμάτι. Ο λόγος που το βρίσκουν πολλοί "επαναλαμβανόμενο"(και ποιό game δεν είναι δηλαδή) είναι στην πραγματικότητα ο μικρός βαθμός δυσκολίας και η απλοϊκότητα στο να "καθαρίζεις" περιοχές. Κάποιες παράμετροι του gameplay όπως το να κρύβεις πτώματα μένουν εντελώς αναξιοποίητες, έτσι όπως είναι πρόχειρα στημένο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πριν 22 ώρες, το μέλος jamesbond έγραψε:

AMD athon 640

Δεν έχει SSE4 και αν δεν αλλάξουν κάτι δεν παίζει, δυστυχώς!!!

Το συγκεκριμένο SSE4 μπήκε από τους fx και μετά, οπότε η αλλαγή επεξεργαστή είναι μονόδρομος, εκτός αν αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.