Jump to content



Overclocking 2600k


The_Blade

Recommended Posts

Αρα βρεξει χιονίσει εισαι στα 4.6Ghz και το idle Vcore σου ειναι πανω κατω ίδιο με την τιμή που έχεις ορίσει στο bios (και η μαξ peak τιμή σε full load ιδια ή λιιιγο μικρότερη απο αυτή που εχεις δηλώσει στο bios)

Κατέβασε την τρέχουσα beta η οποία ειναι η v3.94-1575.

Λεω να απομονώσεις πρωτα τις μνήμες και να ασχοληθεις με την cpu ουτως ώστε τουλαχιστον να ξερεις οτι δεν σου προκαλουν αυτες το προβλημα. Αυτό σε πρωτη φαση μπορεις να το κανεις ριχνοντας την συχνοτητα τους ουτως ώστε να επικεντρωθείς στην cpu.

Αν θέλεις να δοκιμασεις μεγαλύτερο Vcore be my guest, προσωπικά αν ήξερα οτι οι μνημες (η καλυτερα το συστημα με τις μνημες) δεν προκαλούν το συγκεκριμένο συμπτωμα αυτό ακριβώς θα έκανα.

οι μνήμες είναι ripjaws-x 14900 4*4gb 9-10-9-28 @1.5v σε xmp

τι setings να βάλω για να τις απομονώσω ή τι τεστ να τρέξω?

να τις βάλω 11-11-11-30 στα 1333? 1.5 v?

πως βάζω το aida να καταγράφει? δεν το βρίσκω ρε gmt.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

τι setings να βάλω για να τις απομονώσω ή τι τεστ να τρέξω?

να τις βάλω 11-11-11-30 στα 1333? 1.5 v?

Θα εβαζα καρφωτα 1333Mhz και τα timings/Voltage του SPD για τα 1333Mhz.

Θα εκανα ακριβώς τα ιδια τεστς με αυτά με τα οποια αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα (Linx στην περίπτωση σου), για να εχεις και ενα σημειο αναφορας.

πως βάζω το aida να καταγράφει? δεν το βρίσκω ρε gmt.

File-->Preferences-->Update Frequency-->βαλε τα ολα 1sec να τελειωνει η υποθεση

File-->Preferences-->Logging--->Τικαρε το "Log sensor readings to CSV log file", Apply, OK και ξεκινάει.

Αν κλεισεις το AIDA θα σταματησει να loggαρει. Αν αφησεις τικαρισμενη αυτη την επιλογη τοτε καθε φορα που θα ανοιγεις το AIDA θα ξεκιναει να loggάρει.

Αν θελεις να μεινει το AIDA ανοιχτο αλλα να σταματησει να loggάρει, ξαναπήγαινε και ξετίκαρε το "Log sensor readings to CSV log file", Apply, OK και θα σταματήσει.

Καθε φορά θα σου φτιαχνει 2 αρχεία, το ενα ειναι τα στατιστικα (min, max, average τιμες).

Αν τικάρεις το "Log started and stopped processes" τοτε στο αρχείο θα "παρεμβάλονται" και οι εκκινησεις/σταματημα εφαρμογών που τρεχουν απο πίσω. Κακό στην δική σου περιπτωση αν θελεις να αναλύσεις τα raw data, καλό αν θελεις να κανεις μονιτοριν κατι άλλο οπότε προσωπικά θα το αφηνα ξετικαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Θα εβαζα καρφωτα 1333Mhz και τα timings/Voltage του SPD για τα 1333Mhz.

Θα εκανα ακριβώς τα ιδια τεστς με αυτά με τα οποια αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα (Linx στην περίπτωση σου), για να εχεις και ενα σημειο αναφορας.

File-->Preferences-->Update Frequency-->βαλε τα ολα 1sec να τελειωνει η υποθεση

File-->Preferences-->Logging--->Τικαρε το "Log sensor readings to CSV log file", Apply, OK και ξεκινάει.

Αν κλεισεις το AIDA θα σταματησει να loggαρει. Αν αφησεις τικαρισμενη αυτη την επιλογη τοτε καθε φορα που θα ανοιγεις το AIDA θα ξεκιναει να loggάρει.

Αν θελεις να μεινει το AIDA ανοιχτο αλλα να σταματησει να loggάρει, ξαναπήγαινε και ξετίκαρε το "Log sensor readings to CSV log file", Apply, OK και θα σταματήσει.

Καθε φορά θα σου φτιαχνει 2 αρχεία, το ενα ειναι τα στατιστικα (min, max, average τιμες).

Αν τικάρεις το "Log started and stopped processes" τοτε στο αρχείο θα "παρεμβάλονται" και οι εκκινησεις/σταματημα εφαρμογών που τρεχουν απο πίσω. Κακό στην δική σου περιπτωση αν θελεις να αναλύσεις τα raw data, καλό αν θελεις να κανεις μονιτοριν κατι άλλο οπότε προσωπικά θα το αφηνα ξετικαρισμένο.

ok, το vccio 1.05;

Link to comment
Share on other sites

ok, το vccio 1.05;

Ναι, εγω θα το αφηνα default (υπενθυμιζω οτι εχω 8Gb, δεν εχω εμπειρία για περισσοτερα απο 2 στικς, δεν χρειάστηκε ποτε να ασχοληθώ περαιτερω με την εν λογω ρυθμιση).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγω θα το αφηνα default (υπενθυμιζω οτι εχω 8Gb, δεν εχω εμπειρία για περισσοτερα απο 2 στικς, δεν χρειάστηκε ποτε να ασχοληθώ περαιτερω με την εν λογω ρυθμιση).

Mε τα settings που είπαμε έχω βγάλει 20 runs + 12 και τρέχει. αν όντως βγεί σταθερό σε 2 20αρες linx τι προτείνεις για τη συνέχεια;

prime95 έτσι ή να σετάρω τη μνήμη (αν αποδειχτεί οτι έφταιγε αυτή τι μένει να ρυθμίσω το ram voltage);;

post-10639-1416076035,7008_thumb.jpg

post-10639-1416076036,2091_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Mε τα settings που είπαμε έχω βγάλει 20 runs + 12 και τρέχει. αν όντως βγεί σταθερό σε 2 20αρες linx τι προτείνεις για τη συνέχεια;

prime95 έτσι ή να σετάρω τη μνήμη (αν αποδειχτεί οτι έφταιγε αυτή τι μένει να ρυθμίσω το ram voltage);;

Σημειωσε καπου τα settings σου και προχώρα σε Prime. Ριξε μια ματια στα προηγουμενα ποστς για προτάσεις. ;)

Ενα την φορα. Κανε οτι τεστ θελεις με την cpu για να εισαι "σιγουρος" για την σταθεροτητα και όταν με το καλό γινει αυτό πιάσε τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Σημειωσε καπου τα settings σου και προχώρα σε Prime. Ριξε μια ματια στα προηγουμενα ποστς για προτάσεις. ;)

Ενα την φορα. Κανε οτι τεστ θελεις με την cpu για να εισαι "σιγουρος" για την σταθεροτητα και όταν με το καλό γινει αυτό πιάσε τις μνημες.

μόλις είχα μπλε οθόνη στο πρωτο run linx με τα ίδια ακριβώς settings που έβγαλα δυο 20αρες.... τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

μόλις είχα μπλε οθόνη στο πρωτο run linx με τα ίδια ακριβώς settings που έβγαλα δυο 20αρες.... τι προτείνεις?

Ποσταρε τα logs (και στατς) των 2 επιτυχημένων 20αριών και του αποτυχημένου run.

Αν έχεις φτάσει στο όριο του ανωτατου Vcore που εισαι διατεθιμένος να δώσεις τότε κατέβασε ένα βημα τον multiplier , άσε ολα τα υπολοιπα οπως είναι και δοκιμασε.

ΥΓ: γράψε και τις τρέχουσες ρυθμισεις σου γιατι σε έχω "χάσει"...

Link to comment
Share on other sites

Ισως σε βοηθήσουν τα δικά μου settings 2500K στα 4,6Ghz περνάει 20linx και εχω αφήσει και prime95 για 10ωρο,μετά ήθελα να παίξω skyrim οποτε το έκοψα ;p

Max volts που εχω δει με intelburntest και cpu-z

1.652V@5.4(αλλα έπαιξε τρόμος με τα temps και το εκλεισα..)

1.488V@5.2

1.464V@5.1

1.456V@5

1.388V@4.8

1,320V@4.6

1.304V@4.5

1.256V@4

120412085624.jpg

120412085633.jpg

120412085646.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποσταρε τα logs (και στατς) των 2 επιτυχημένων 20αριών και του αποτυχημένου run.

Αν έχεις φτάσει στο όριο του ανωτατου Vcore που εισαι διατεθιμένος να δώσεις τότε κατέβασε ένα βημα τον multiplier , άσε ολα τα υπολοιπα οπως είναι και δοκιμασε.

ΥΓ: γράψε και τις τρέχουσες ρυθμισεις σου γιατι σε έχω "χάσει"...

δυστυχώς η έκδοση που είχα δεν έσωζε τα logs. κατεβάζω καινούρια τώρα.

είμαι με όλα default εκτός vcore 1.345 bios. llc ultra και όλες οι επιλογές για o/c στο extreme.

ανέβασα vcore 1355 τώρα και ρίχνω 5αρες γιατί διαπιστώνω ότι αν είναι να ρίξει bsod συνήθως είναι στα πρώτα 3 loop.

και συνήθως μετά από reset.

Voltage θα δώσω όσο χρειαστεί για 4.6..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] το LLC (ULTRA) είναι το πιο σφικτό να υποθέσω έε? (load~=idle)? αν ναι, κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι η αιτία των "περίεργων" bsods... και άλλων bsods που πιθανόν να αντιμετωπίσεις σε everyday usage.. . Ο κάθε επεξεργαστής έχει κάποιο lookup table (δοκιμάζοντας διάφορα υποθετικά φορτία με 1/2/.../8 threads και καταγράφοντας τις τιμές από τον δικό μου το παρατήρησα), που για κάθε συχνότητα & thread count load βάζει άλλο vid, όταν βάλεις τελείως "άκαμπτη" τάση, τότε ενώ έχεις βρει σταθερότητα στα 4.6 π.χ. με 1.35idle/load τάση, όταν πέσει λίγο το φορτίο όπου η cpu ΘΑ ρίξει το VID, αλλά θα μείνει στα ΙΔΙΑ mhz τότε η τάση που θα πάρεις θα είναι 1.32 π.χ. idle/load και προφανώς "πάπαλα".. . Σημείωσε κάπου ποια είναι η ελάχιστη μέση τιμή (μέσω AIDA) που χρειάζεται ο επεξεργαστής σου με fixed vcore πρώτα - για δεδομένη συχνότητα, και στη συνέχεια προσπάθησε με δοκιμές και LLC στην ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ρύθμιση να πετύχεις ίδια μέση τιμή. το κέρδος σε αυτή την περίπτωση είναι ότι για να πετύχεις το 4.6/1.35 πιθανόν να έχεις π.χ. 4.6(8thread) 1.41 idle(δεν σε απασχολεί τόσο γιατί είναι στιγμιαίο και χωρίς ρεύμα εκείνη τι στιγμή ;))/1.35load ->>0.06 drop αλλά επίσης 4.6(1thread π.χ.) 1.38 idle/1.35 load->>0.03 drop, και αυτό για τον προφανή λόγο ότι άλλο vdrop έχει με 1t load και άλλο με 8t, οπότε παρά τα διαφορετικά VID που θέλει να δώσει η cpu, εσύ θα πάρει την ίδια τελική τάση ανεξαρτήτως thread load ;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] το LLC (ULTRA) είναι το πιο σφικτό να υποθέσω έε? (load~=idle)? αν ναι, κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι η αιτία των "περίεργων" bsods... και άλλων bsods που πιθανόν να αντιμετωπίσεις σε everyday usage.. . Ο κάθε επεξεργαστής έχει κάποιο lookup table (δοκιμάζοντας διάφορα υποθετικά φορτία με 1/2/.../8 threads και καταγράφοντας τις τιμές από τον δικό μου το παρατήρησα), που για κάθε συχνότητα & thread count load βάζει άλλο vid, όταν βάλεις τελείως "άκαμπτη" τάση, τότε ενώ έχεις βρει σταθερότητα στα 4.6 π.χ. με 1.35idle/load τάση, όταν πέσει λίγο το φορτίο όπου η cpu ΘΑ ρίξει το VID, αλλά θα μείνει στα ΙΔΙΑ mhz τότε η τάση που θα πάρεις θα είναι 1.32 π.χ. idle/load και προφανώς "πάπαλα".. . Σημείωσε κάπου ποια είναι η ελάχιστη μέση τιμή (μέσω AIDA) που χρειάζεται ο επεξεργαστής σου με fixed vcore πρώτα - για δεδομένη συχνότητα, και στη συνέχεια προσπάθησε με δοκιμές και LLC στην ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ρύθμιση να πετύχεις ίδια μέση τιμή. το κέρδος σε αυτή την περίπτωση είναι ότι για να πετύχεις το 4.6/1.35 πιθανόν να έχεις π.χ. 4.6(8thread) 1.41 idle(δεν σε απασχολεί τόσο γιατί είναι στιγμιαίο και χωρίς ρεύμα εκείνη τι στιγμή ;))/1.35load ->>0.06 drop αλλά επίσης 4.6(1thread π.χ.) 1.38 idle/1.35 load->>0.03 drop, και αυτό για τον προφανή λόγο ότι άλλο vdrop έχει με 1t load και άλλο με 8t, οπότε παρά τα διαφορετικά VID που θέλει να δώσει η cpu, εσύ θα πάρει την ίδια τελική τάση ανεξαρτήτως thread load ;)

αυτο ειχα σκεφτει και εγω. το llc παιζει απο 0-125. εγω το ειχα στο 100 δηλαδη idle ιδιο με load. να παω στο 75 η στο 0;

το οτι το τσιπακι μου θα δουλευει idle 1.4 24/7 δεν το βλαπτει; μονο το load voltage μετραει;

Link to comment
Share on other sites

αν χαμηλώσεις το LLC, θα πρέπει να αντισταθμίσεις την τάση που του βάζεις από το bios, αυξάνοντάς την κατά όσο χρειάζεται ώστε σε linx 8 thread, να πέφτει στα ίδια με πριν επίπεδα. το τσιπάκι προφανώς και δεν θα δουλεύει 1.4 24/7, θα δουλεύει εκεί στην αλλαγή από 1600/(0.8-1volt) σε 4.6, και σε ελαφρά φορτία , στα οποία αν καταγράφεις // και την κατανάλωση μαζί με την τάση στο aida, θα δεις οτι θα είναι αρκετά χαμηλά, οπότε δεν στρεσάρεται τόσο.

Μεταξύ μας, και εγώ νιώθω άβολα όταν βλέπω 1.4 μπροστά ακόμη και σε idle, και ας ξέρω ότι εκείνη τη στιγμή που έχει το 1.4 ΔΕΝ στρεσάρεται ;), βάλτον 4.5 για 100mhz, "χ...κε η φοράδα στ'αλώνι"

Link to comment
Share on other sites

αν χαμηλώσεις το LLC, θα πρέπει να αντισταθμίσεις την τάση που του βάζεις από το bios, αυξάνοντάς την κατά όσο χρειάζεται ώστε σε linx 8 thread, να πέφτει στα ίδια με πριν επίπεδα. το τσιπάκι προφανώς και δεν θα δουλεύει 1.4 24/7, θα δουλεύει εκεί στην αλλαγή από 1600/(0.8-1volt) σε 4.6, και σε ελαφρά φορτία , στα οποία αν καταγράφεις // και την κατανάλωση μαζί με την τάση στο aida, θα δεις οτι θα είναι αρκετά χαμηλά, οπότε δεν στρεσάρεται τόσο.

Μεταξύ μας, και εγώ νιώθω άβολα όταν βλέπω 1.4 μπροστά ακόμη και σε idle, και ας ξέρω ότι εκείνη τη στιγμή που έχει το 1.4 ΔΕΝ στρεσάρεται ;), βάλτον 4.5 για 100mhz, "χ...κε η φοράδα στ'αλώνι"

Εγώ παίζω με fixed voltage όμως οπότε idle voltage δεν θα πέφτει. Θα είναι 1.4 περίπου σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο δεν είχα προσέξει στην προηγούμενη σελίδα ότι έχεις κλειστό EIST, όλο μου το ποστ αναφέρεται στο πώς να έχεις και offset με βάση τα συμπεράσματα που έχεις βγάλει ήδη για τον επεξεργαστή σου σε δεδομένη συχνότητα/τάση(με fixed).. . Aggressive LLC + μεγάλη τάση δεν θα έβαζα ποτέ.. για να αποφύγω μεγάλα spikes που δεν πρόκειται να τα πιάσει ποτέ το aida/cpuz/etc etc.. Θα δοκίμαζα με μια πιο συντηρητική ρύθμιση (50-75μαξ) για fixed vcore(και αντίστοιχα την μικρή αύξηση vcore που θα απαιτηθεί στο bios). Για μια ακόμη φορά θα σου προτείνω να ασχοληθείς με offset vcore. Τη συμβουλή του Freedom για 1333 τις μνήμες την ακολούθησες?, επίσης "PLL Overvoltage/Internal PLL Overvoltage" το έχεις enabled?

Σε μένα π.χ. το χρειάζεται για πάνω από 4700, μέχρι 4700 "ψήνει και καφέ" (μεταφορικά και ...κυριολεκτικά..:p), μόλις το ενεργοποιώ όμως για παραπάνω ΜΗz... η σταθερότητα... πάει περίπατο, ναι μπορώ να κάνω bench, κλπ.. αλλά σταθερό όπως το εννοώ ΔΕΝ είναι :(

Link to comment
Share on other sites

papatsonis το παρόν θρεντ εστιάζεται (μεχρι που το "αφησα" τουλαχιστον) γυρω απο αυτό (εκτός αν εγω έχω αποβλακωθεί τελείως, το οποίο ειναι μαλλον και το πιο πιθανο):

έχω το εξής πρόβλημα.

Ενώ πολλές φορές ολοκληρώνω 20-30 runs linx με 15 gb ram, κάνωένα reset και με τα ίδια settings βαράει bsod στα 3 runs.

Έχω δοκιμάσει cpu pll από 1.6 έως 1.8 και VCCIO από 1.05-1.12 με τα ίδια αποτελέσματα .

To vcore πάντα 1.336-1.344.

Τα ίδια αποτελέσματα.

Μετά έβαλα το cpu pll και το VCCIO default και ανέβασα vcore στο 1.344-1.352. Πάλι τα ίδια. έβγαλε μια 20αρα και μετά από reset bsod σε 3 run.

Τουλάχιστον όταν πάω σε 1.336-1.28 vcore τότε έχω στάνταρ bsod μετά από 1-3 run, πάλι το bsod είναι το 124.

Μπορεί να θέλει παραπάνω vcore, δηλαδή ενώ σε 1.336-1.344 βγάζει κάποιες φορές και 30 runs ( με 8 gb ram είχε βγάλει 200) και μετά να ρίχνει bsod στα 3 με vcore 1.344-1.352 και να φταίει το vcore;;

Περιμένω ιδέες

(Υ.Γ. έκανα enable c3 c6 διότι διάβασα ότι με manual voltage αν είναι disabled οδηγούν σε idle bsod. Επίσης Spread Spectrum Disabled όπως και C1e)

Δεν εχει σχέση ούτε με idle, ούτε με μετάβαση OC απο fixed σε offset εκτος και αν ειλικρινά εχω χασει την μπάλα οπότε ζητάω προκαταβολικά συγνώμη.

Παρόλα αυτά μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις με βάση αυτά:

[MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] το LLC (ULTRA) είναι το πιο σφικτό να υποθέσω έε? (load~=idle)? αν ναι, κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι η αιτία των "περίεργων" bsods... και άλλων bsods που πιθανόν να αντιμετωπίσεις σε everyday usage.. . Ο κάθε επεξεργαστής έχει κάποιο lookup table (δοκιμάζοντας διάφορα υποθετικά φορτία με 1/2/.../8 threads και καταγράφοντας τις τιμές από τον δικό μου το παρατήρησα), που για κάθε συχνότητα & thread count load βάζει άλλο vid, όταν βάλεις τελείως "άκαμπτη" τάση, τότε ενώ έχεις βρει σταθερότητα στα 4.6 π.χ. με 1.35idle/load τάση, όταν πέσει λίγο το φορτίο όπου η cpu ΘΑ ρίξει το VID, αλλά θα μείνει στα ΙΔΙΑ mhz τότε η τάση που θα πάρεις θα είναι 1.32 π.χ. idle/load και προφανώς "πάπαλα".. . Σημείωσε κάπου ποια είναι η ελάχιστη μέση τιμή (μέσω AIDA) που χρειάζεται ο επεξεργαστής σου με fixed vcore πρώτα - για δεδομένη συχνότητα, και στη συνέχεια προσπάθησε με δοκιμές και LLC στην ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ρύθμιση να πετύχεις ίδια μέση τιμή. το κέρδος σε αυτή την περίπτωση είναι ότι για να πετύχεις το 4.6/1.35 πιθανόν να έχεις π.χ. 4.6(8thread) 1.41 idle(δεν σε απασχολεί τόσο γιατί είναι στιγμιαίο και χωρίς ρεύμα εκείνη τι στιγμή ;))/1.35load ->>0.06 drop αλλά επίσης 4.6(1thread π.χ.) 1.38 idle/1.35 load->>0.03 drop, και αυτό για τον προφανή λόγο ότι άλλο vdrop έχει με 1t load και άλλο με 8t, οπότε παρά τα διαφορετικά VID που θέλει να δώσει η cpu, εσύ θα πάρει την ίδια τελική τάση ανεξαρτήτως thread load ;)

...πως συνδιαζεις τον ρολο του VID με το Vcore οταν έχεις θέσει fixed Vcore?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη απο τον OP για το off topic

(τρομάρα να μου'ρθει και διαβαζα σημερα τα data sheets της intel για τους sandy bridge, κάτι έχασα πάλι, φακ!)

Link to comment
Share on other sites

papatsonis το παρόν θρεντ εστιάζεται (μεχρι που το "αφησα" τουλαχιστον) γυρω απο αυτό (εκτός αν εγω έχω αποβλακωθεί τελείως, το οποίο ειναι μαλλον και το πιο πιθανο):

Δεν εχει σχέση ούτε με idle, ούτε με μετάβαση OC απο fixed σε offset εκτος και αν ειλικρινά εχω χασει την μπάλα οπότε ζητάω προκαταβολικά συγνώμη.

Από βιασύνη, νόμιζα ότι παίζει με offset, και δεδομένου του "Ultra LLC" τέτοια "κούλα" -εκ πρώτης όψεως- κολλήματα μου φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά.. εξ'ου και η τοποθέτηση περί VID και χαλαρού LLC

Παρόλα αυτά μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις με βάση αυτά:

...πως συνδιαζεις τον ρολο του VID με το Vcore οταν έχεις θέσει fixed Vcore?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη απο τον OP για το off topic

(τρομάρα να μου'ρθει και διαβαζα σημερα τα data sheets της intel για τους sandy bridge, κάτι έχασα πάλι, φακ!)

To πιο πάνω, - προφανώς με fixed vcore το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παρατηρείς το VID που έχει η cpu σου, για δεδομένη συχνότητα/thread load.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα βρήκατε μου λέτε εγώ τι να κάνω τώρα; :p

Προς στιγμήν έχω βάλει llc high και παίζω με 1.36 idle που χτυπάει 1.336 under load για να δω αν θα έχω την ίσια συμπεριφορά. Ή αποκλείσαμε τελείως να φταίει το LLC; To volatage σε idle είναι πιο αβλαβές αpό ότι σε load?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.