Jump to content



Overclocking 2600k


The_Blade

Recommended Posts

Ωραίος μια χαρά είσαι :T:

Ναι το AiSuite εννοούσα.

Δες μία και τί λέει το Vcore στο bios έτσι να μου φύγει η ιδέα (οτί έχει παραπάνω τάση απ'ότι βλέπεις στα windows).

Επίσης εφόσον τρέχεις ibt καλοκαιριάτικα θα ήθελες να έχεις τα φαν 100% την ώρα που το τρέχεις τουλάχιστον ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

καλοκαιριάτικα και μεσημέρι και χωρίς κλιματιστικό έτσι θέλει το μπου@#$(λο :p

τα default fans που δίνει η Α70 δεν είναι PWM. 1600 τρέχουν all the time. Αυτό θέλω μάλλον 2 12αρια φανάκια με 1400 έως 2000 maximum στο 100%. Καμιά πρόταση άμα θες δώσε να έχω υπόψην μου απο καλά FANS ?:wassat:

edit: στο bios τρέχει στα 3,4 ο επεξεργαστής με 1,21~1,23 vcore

Link to comment
Share on other sites

καλοκαιριάτικα και μεσημέρι και χωρίς κλιματιστικό έτσι θέλει το μπου@#$(λο :p

:worship::worship:

Για φανς θα πρότεινα κάτι σε Akasa Viper ας πούμε. Αν κάποιος άλλος γνωρίσει τίποτα καλύτερο, ας ποστάρει.

στο bios τρέχει στα 3,4 ο επεξεργαστής με 1,21~1,23 vcore

Όταν το κλοκάρεις στα 4.5 εννοούσα, πόσο δείχνει?

Link to comment
Share on other sites

επειδή μόλις χθες εγκατέστησα το νέο σύστημά μου με 2600Κ και Ζ77 και δεν έχω μεγάλη εξοικίωση ακόμα...Έχοντας όλα default στο βιος και τρέχοντας LINX παρατήρησα στα 3500Μhz (4c/8t) θερμοκρασίες μέχρι 63 βαθμούς αλλά η τάση δεν έχω καταλάβει ποιά ακριβώς ήταν...Coretemp και RealTemp έδειχναν μεταβαλόμενο VID από 1,25 έως 1,27 ενώ στο CPUZ ήταν 1,19...Λογικά με 1,25 πρέπει να παίζει 4.4 νομίζω αλλά ποια είναι η πραγματική τάση του επεξεργαστή;

Κάτι δεν έχω καταλάβει στην λογική των SB/Ivy vs Νehalem που είχα ως τώρα...στόχος είναι κλοκάρω με οffset...

Στα UEFI settings πως να ξεκινήσω να πειράζω (ακολουθώντας περπατημένη ήτοι βάλω να δουλέψει κατά 99%);

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια και εγω δεν εχω καταλαβει τι παιζει με το VID απο το Μαρτιο που περασα απο AMD σε 2600κ.Χρησιμοποιω το fixed mode στο core voltage και ειμαι στοκ στα 3,4 (το τουρμπο εφαγε κλεισιμο) με 1,075v vcore και 1,231v VID σε full load, ενω οταν ειμαι σε idle το vcore βρσκεται στο 1,056v και το VID στο 0,967v.

Link to comment
Share on other sites

Το coretemp και το realtemp δεν δειχνουν το vcore αλλα το VID που ειναι διαφορετικο απο το vcore. Εγω το vcore το βλεπω απο το cpu-z το οποιο το δειχνει σωστα.

Eμένα το cpu-z μου έδειχνε ότι ναναι στον 2600k μου. Το σωστό το έβλεπα μόνο από το easytune 6.

Διάβασα οτί το φτιάξανε στις latest versions αλλά δεν έκατσε να το τσεκάρω ακόμα.

Ίσως το κάνω όταν πάω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η μητρική δίνει 1.19 (στην περίπτωσή μου) ...Κάπου διάβασα πως το offset=Vcore-VID==> offset=1.19-1.27=-0.09?

To turbo δεν έπρεπε να δώσει 3,8Ghz; Γιατί δίνει 3,5Ghz;

Στο οc C3/C6 τα έχουμε enabled? To c1e και ΕIST δεν είναι επικαλυπτόμενα χαρακτηριστικά; Θέλω και τα 2 ενεργοποιημένα για να ρίχνω multι και vcore σε idle;

To Turbo πρέπει να είναι ενεργό για οc με οffset;

To να βάλω 45 multi με 1,25 vcore είναι εύκολο χωρίς powesaving features (C1E,EIST...Είναι θέμα το οc με οffset

Link to comment
Share on other sites

ναι, το vcore φένεται σωστό απο AIDA64 και CPU-Z.

[MENTION=21799]virus777[/MENTION] έχω ενεργοποιήμενο το Turbo Mode, όταν το απενεργοποιώ μου εξαφανίζει τον multiplier ρε συ απο το Ai Tweaker του BIOS. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο γιατί με βολεύει έτσι, σε idle να κατεβαίνει η σύχνοτητα του με το speedstep enable και target CPU speed 4500 με turbo mode.

Το PC είναι σταθερό όπως έγραψα και ποιο πάνω αλλά για καλοκαίρι είναι λίγο overkill πιστεύω.

στο 1,25V με 4,4Ghz που λέει ο φίλος απο πάνω δεν υπάρχει περίπτωση (σε μένα τουλάχιστον) να βγάλει ούτε καν το normal ΙΒΤ.

Link to comment
Share on other sites

στο 1,25V με 4,4Ghz που λέει ο φίλος απο πάνω δεν υπάρχει περίπτωση (σε μένα τουλάχιστον) να βγάλει ούτε καν το normal ΙΒΤ.

Ο δικος μου βγαζει παντως IBT στα 4,4ghz με 1,2 vcore και enabled c states.

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] Το ποσο θα φτασει το τουρμπο εξαρταται και απο το ποσοι πυρηνες θα λειτουργουν και νομιζω στα 3,5 λειτουργουν ολοι οι πυρηνες ενω στα 3,8 που ειναι το μαξ τουρμπο κλεινουν καποιοι...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η μητρική δίνει 1.19 (στην περίπτωσή μου) ...Κάπου διάβασα πως το offset=Vcore-VID==> offset=1.19-1.27=-0.09?

To turbo δεν έπρεπε να δώσει 3,8Ghz; Γιατί δίνει 3,5Ghz;

Για το offset κάτι τέτοιο είδα κ εγώ. Για το turbo πήγαινε στο bios και κάνε load optimised defaults. Πάει από μαμά εκεί.

Στο οc C3/C6 τα έχουμε enabled? To c1e και ΕIST δεν είναι επικαλυπτόμενα χαρακτηριστικά; Θέλω και τα 2 ενεργοποιημένα για να ρίχνω multι και vcore σε idle;
Το C3/C6 οι περισσότεροι τα κάνουν disable στο o/c για περισσότερη σταθερότητα. Θες c1e και ΕIST enabled για να ρίχνεις multι και vcore σε idle.
To Turbo πρέπει να είναι ενεργό για οc με οffset;
Εγώ χρονίζω τα turbo multiplier αντί για τον πυρήνα. Διάβασα οτί είναι καλύτερα έτσι.

Το 45 multi με 1,25 vcore δεν πέρασε κάποιο stress test, ε?

@HellhammeR Εσύ είσαι κομπλέ.:T:

Πάρκαρέ το εκεί 24/7.

Το ποσο θα φτασει το τουρμπο εξαρταται και απο το ποσοι πυρηνες θα λειτουργουν και νομιζω στα 3,5 λειτουργουν ολοι οι πυρηνες ενω στα 3,8 που ειναι το μαξ τουρμπο κλεινουν καποιοι...

όχι απλά αν κάνεις load optimised defaults πάνε κάπως έτσι:

38

37

36

35

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σημαινει οτι οταν κανει turbo boost και ειναι στα 3,5 χρησιμοποιουνται ολοι οι πυρηνες, οταν ειναι στα 3,6 χρησιμοποιουνται οι 3, στα 3,7 οι 2 και στα 3,8 ο ενας...

Googlαρε 'το να δεις...

EDIT: Βασικα κοιτα το και εδω

Link to comment
Share on other sites

με manual vcore 1,26 από Βιος με multi x45 είχα VID=1,3711, Voltage core=1,264 θερμοκρασίες έως 74 βαθμούς αλλά κρασαρε στο Linx (error 101-->περισσότερο vcore θέλει μάλλον αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω παραπάνω)

ΤΟ VCCIO δεν υπάρχει στο bios της Sabertooth! Μόνο το VCCSA...Tι γίνεται;

Nα σημειώσω ότι έχω 16GB RAM ...παίζει ρόλο στο PLL που το έχω ρίξει στο 1,7;

Link to comment
Share on other sites

^Tαϊσέ το λίγο Vcore ακόμα, αφού το ζητάει.

Περί VCCIO & VCCSA: (αντιγράφω από tom)

VCCSA: More commonly known as System Agent Voltage. Intel’s maximum System Agent Voltage (Vccsa) is 0.971v and minimum is 0.879v. Stock is 0.925v. System Agent Voltage should NOT be touched, it is supposed to be a fixed voltage, and it powers many things that the VCC does not power. One of the most important is the Power Control Unit (PCU) which controls internal power allocation of the processor. This voltage is to be generated by a separate VRM than used for SVID

VCCIO: more commonly known at QPI/VTT voltage, this is the VTT voltage. Formally known as Processor Power for I/O it is the voltage for the integrated memory controller as well as the PCI-E controller. While Intel’s Maximum is 1.05 +/- 3% = 1.08v, you can go higher, much higher. I would recommend staying below 1.2v for 24/7 use, but depending on the quality of the IMC on your chip, I have seen 2133 MHz done on as little at 1.1v. I used 1.12v for overclocking my Dominator 1600 MHz to 1866 MHz, and it did it without any problems. Do realize that this voltage contributes heat as well to the whole thermal package.

Πάντως σκέτο το linx δε λέει και πολλά.

Εγώ ήμουνα linxavx w/all the memory stable στα 4.5 με 1.31v, αλλά για να περάσω 7+ ωρίτσες prime (v.26.6) έπρεπε να ανέβω στα 1.35v με 1.1v qpi/vtt.

@stefanakos8 Δοκίμασες να τρέξεις prime στα 4,4ghz με 1,2 vcore και enabled c states? Και δεν έβγαζε bsod ή να σου έδειχνε τουλάχιστον έναν worker stopped?

Link to comment
Share on other sites

Στο IBT ετρεξα σε standard stress mode και παραδοξως το εβγαλε. Στο prime αν θυμαμαι καλα πρεπει να εκανε 2 η 4 (απο τους 8) workers stopped. Για τα c states δεν θυμαμαι αν τα ειχα ολα enabled γιατι ημουν σε πειραματισμους εκεινη την ωρα ("παλευα" μεχρι να φτασω τα 5,1ghz), αλλα νομιζω c1 και c3 ηταν enabled...

Link to comment
Share on other sites

Στο IBT ετρεξα σε standard stress mode και παραδοξως το εβγαλε. Στο prime αν θυμαμαι καλα πρεπει να εκανε 2 η 4 (απο τους 8) workers stopped.

Οπότε δεν είσαι σταθερός. Τη θες την τασούλα παραπάνω :devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.