Jump to content



Overclocking 2600k


The_Blade

Recommended Posts

Μάλλον θα λέγανε για 2500Κ. Οι 2600Κ και με ΗΤ οn θέλουν παραπάνω τάση για να είναι σταθεροι. Πιστεύω εκεί γύρω στα 1.33 με 1.36 θα τη βρείς την άκρη για 4.5.

Δεν ξερω για αυτο μου φανηκε και περιεργο 1η φορα καθομε να ασχοληθω με OC σε SB

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως κανει η επιλογη Turbo limit ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply
Δεν ξερω για αυτο μου φανηκε και περιεργο 1η φορα καθομε να ασχοληθω με OC σε SB

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως κανει η επιλογη Turbo limit ?

Turbo Power Limit εννοείς?

Ειναι όριο Watt που μπάινει στο πόσο ισχύ θα τραβήξει ο επεξεργαστής.

Στο o/c οι περισσότεροι το βάζουν 300W π.χ. έτσι ώστε ουσιαστικά να το αφαιρέσουν (me too).

Link to comment
Share on other sites

Turbo Power Limit εννοείς?

Ειναι όριο Watt που μπάινει στο πόσο ισχύ θα τραβήξει ο επεξεργαστής.

Στο o/c οι περισσότεροι το βάζουν 200W π.χ. έτσι ώστε ουσιαστικά να το αφαιρέσουν (me too).

Oταν λες ουσιαστικα να το αφαιρεσουν? εμενα εχει 3 επιλογες long duration power limit(W) , short duration power limit (W) και long duration power limit(Sec)

Aπο οτι ειδα την 3η επιλογη την βαζω 1 sec τις αλλες ?

Link to comment
Share on other sites

Bασικά 300W εννοούσα (λαθάκι).

Μπορείς να δεις εδώ το πόσα watts στιγμιαία μπορεί να ζητήσει ο 2600Κ σε 100% load.

Απλά το βάζεις τόσο για να είσαι σίγουρος οτί όταν τρέξεις ένα stress test στον κλοκαρισμένο cpu σου δε θα σου πετάξει μπλε οθόνη λόγω του "κόφτη" (power limit).

Με το long duration power limit(Sec) διαχωρίζεις το limit σε long ή short.

Έτσι όπως το έχεις βάλει για παράδειγμα,

όταν τραβάει τα Χ Watt για πάνω από 1sec το θεωρεί long duration power limit, και

όταν τραβάει τα Y Watt για κάτω από 1sec το θεωρεί short duration power limit.

Bάλτα και τα 2 300W και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά 300W εννοούσα (λαθάκι).

Μπορείς να δεις εδώ το πόσα watts στιγμιαία μπορεί να ζητήσει ο 2600Κ σε 100% load.

Απλά το βάζεις τόσο για να είσαι σίγουρος οτί όταν τρέξεις ένα stress test στον κλοκαρισμένο cpu σου δε θα σου πετάξει μπλε οθόνη λόγω του "κόφτη" (power limit).

Με το long duration power limit(Sec) διαχωρίζεις το limit σε long ή short.

Έτσι όπως το έχεις βάλει για παράδειγμα,

όταν τραβάει τα Χ Watt για πάνω από 1sec το θεωρεί long duration power limit, και

όταν τραβάει τα Y Watt για κάτω από 1sec το θεωρεί short duration power limit.

Bάλτα και τα 2 300W και καθάρισες.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.