Jump to content



Overclocking 2600k


The_Blade

Recommended Posts

Ετσι κι αλλιως στοκ τον εχω (στο 1,075v), δεν χρειαζεται και παραπανω, ειδικα τωρα που η θερμοκρασια εχει παρει την ανηφορα και surfαρω στους 42c με την Η80 (35-37 θερμοκρασια δωματιου δεν αντεχω αλλο :stop: )...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

εννοείται ότι πρέπει να τον στρεσάρεις στο maximum στο IBT για να εισαι 100% σίγουρος.

[MENTION=22548]stefanakos8[/MENTION] δίκιο έχεις καλοκαιριάτικα δεν πρεπει να ασχολούμαστε με αυτά.

που έκανα stress και την κάρτα (7970) και τον επξεργαστή όταν βάζω το χέρι μου πίσω στο pc είναι σαν να έχω αερόθερμο μέσα στο δωμάτιο, αφού σκέφτομαι να ζεσταίνομε με benchmarks το χειμώνα :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και οταν σερφαρω το μεσημερακι και βαζω το χερι πανω απο το κουτι, οπου εχω εναν 200αρη ανεμιστηρα, ζεσταινομαι.

Δεν ξερω για ποσο θα συνεχισει ετσι ο καιρος αλλα ηδη περιμενω το χειμωνα να πειραξω λιγο τα ρολογια γιατι τωρα θα παρω τιποτα στο χερι...

Link to comment
Share on other sites

να προσέχετε με το ibt και το linx βαράτε 5-10 runs πολλές φορές με κενά ανάμεσα. (για 16 gb, me 8 αντέχει λίγο περισσότερο)

αν δώσετε πάρα πολλά (50-200αρια) μπορεί να τσιμπήσετε την mobo στο χέρι (το έπαθα) ή να πάθει degrade to cpu...

οι ίδιοι οι προγραμματιστές του λένε έως 5 runs.

Link to comment
Share on other sites

Η igpu του 2600Κ επηρεαζει την θερμοκρασια; Γιατι ενω ειναι ολα στοκ, ρευμα-ρολογια-4c/8t, βαραει 80αρια στο IBT maximum ram. Ή δεν παταει καλα η Η100 ή επειδη τον δουλευω με την igpu εχει θεμα με τις θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα χθες δειλά δειλά να πειράζω πραγματάκια στον 2600κ...Koτσάρω multix45 (@4,5Ghz) για να δω τι δίνει το σύστημα από μόνο του...Βλέπω

CPUZ- Vcore :1,316

AISUite Vcore:1,3200

RealTemp-Coretemp VID: 1,3761

Περνάει 2 passes Linx με ΑVX (16 λεπτά!!) και το σταματάω με max temp 79 βαθμούς

Βγάζουμε κάποιο πρώτο συμπέρασμα απ'αυτά ωστε να ρυθμίσουμε το μηχάνημα να παίζει στα 4,5 με οffset; Κάπου διάβασα ότι offset=Vcore-VID ήτοι -0,055 στην περίπτωση αυτή;

Επίσης σε κάθε συχνότητα turbo έχει διαφορετικό VID; Eίναι σταθερή αυτή η τιμή;

Ο ενδεδειγμένος τρόπος για να βρούμε την τιμή του offset ποιός είναι; Θέλω να πω πως βάζω διαδοχικά multi x44,x45,x46,x47,x48,x49,x50 & όλα τα άλλα auto, μπουτάρω, τρέχω Linx και σημειώνω τα αντίστοιχα VIDs που σε κάθε περίπτωση θα είναι τα ίδια για τις αντίστοιχες συνχότητες;

Link to comment
Share on other sites

Linx avx μου το πέρναγε και μένα στα 1,32v για 4.5. (20runs με όλη τη μνήμη). Μου πέταγε όμως μπλε οθόνες/wοrker stοpped στο prime. Επρεπε να ανεβώ στα 1.35 για να βγάλω 7μιση ωρίτσες prime (v26.6). Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με αυτό καλύτερα γιατί και δεν ανεβαίνει τόσο η θερμοκρασία και λιγότερη καταπόνηση στον επεξεργαστή κάνει και πιο αξιόπιστο είναι. Και πρόσεχε για μεγάλους πολλαπλασιαστές μην μπουτάρεις με το Vcοre στο autο και τρέχεις Linx γιατί δίνει όση τάση γουστάρει αυτό και θα πάρεις κάνα cpu ανά χείρας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ στα 4,5 είμουν στθαερός με offset στο +0,075 με 1,342~1,360V έφτανε max σε load. Και όταν λέω σταθερός εννοώ να μπορούσε να ολοκληρώσει τουλάχιστον 10 runs με το IBT στο maximum mode. Τώρα τον έχω αφήσει στο 4,4 με +0,060 offset με 1,32V. Αυτήν η διαφορά των 100MHz να έχει τόσο μεγάλη απόκλιση της σταθερότητας με τα Volts μου έκανε εντύπωση. Ίσως γιατί ξεπερνούσε τους 80 βαθμούς στα 4,5 χωρίς κλιματιστικό εννοείται. Ενώ με τα 4,4 είναι παντα κάτω απο 80 σε load.

Link to comment
Share on other sites

^Ναι εκεί στα 4.35-4.4 έχει 'σκαλί' και θέλει παραπάνω τάση για σταθερότητα. Αλλο ένα 'σκαλί' παρατηρείται στα 4.65 περίπου. Και φυσικά όσο η τασούλα ανεβαίνει, τόσο οι θερμοκρασίες οργιάζουν:X: Το θέμα είναι οτί αν το pc είναι καθαρά για gaming τα οφέλη (για sandy) πάνω από τα 4.3ghz είναι μηδαμινά, συχνότητα που την πιάνει κανείς με ελάχιστη αύξηση τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τραμπα του 920 με ενα 2600κ και μια asrock p67 professional fatality αποφασισα να δω τη ψαρια πιανει ο επεξεργαστης

Μερχι ποσο ρευμα να δωσω για καθε μερα ?

Κοιτουα διαφορα guide στο internet αλλα εχω χασει τη μπαλα με τη ταση να ξεκινησω δοκιμες στα 4.5-4.6 που θελω να τον παω περιπου

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 1.35-1.40 εισαι απολυτα safe.

Λογικα θα στα δωσει τα 4.5-4.6 σε με αυτα τα ρευματα.

Εννοειται βεβαια εαν εχεις κανα καλο κομματι ισως χρειαστεις και λιγοτερο.

Δεν ξερω τι κοματι ειναι απλα εκατσε "αναβαθμιση" τζαμπα και βγαλαμε και κερδος εφυγε 920 6GB dominator GT και η χ58 oc και πηρα cpu mobo ram και λεφτα και το χειροτερο κοματι να μου εκατσε παλι χαμενοσ δεν ειμαι γιατι τα πραγματα που πηρα ειναι με λιγοτερο απο 3 μηνες χρηση :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14294]evolution[/MENTION]

φάβα=

φαρδοκ*λε

!!!:getlost:

:p

Και άμα είσαι και με νεράκι μην ανησυχείς καθόλου και 1.4v+ να δώσεις!

[MENTION=5271]sstav[/MENTION]

Έτσι όπως τα λες είναι πάνω κάτω.Κάθε συχνότητα έχει δικιά της τιμή!Οπότε θα πρέπει να μπουτάρεις και να δεις πόση είναι αυτή και μετά πάνω σε αυτήν να πειραματιστείς!

Link to comment
Share on other sites

@evolution

φάβα=

φαρδοκ*λε

!!!:getlost:

:p

Γιατι το λες αυτο αραγε?

Και άμα είσαι και με νεράκι μην ανησυχείς καθόλου και 1.4v+ να δώσεις!

@sstav

Έτσι όπως τα λες είναι πάνω κάτω.Κάθε συχνότητα έχει δικιά της τιμή!Οπότε θα πρέπει να μπουτάρεις και να δεις πόση είναι αυτή και μετά πάνω σε αυτήν να πειραματιστείς!

δεν θελω να δωσω τοσο ρευμα εχω το ψυχολογικο οριο το 1.35 που ειχαμε και στο 1366 για μεγιστο απο οτι ειδα απο τι στιγμη που εχουμε θερμοκρασιεσ κατω απο 80 ειναι καλα

στα 4.5 me 1.35 δεν πηγε πανω απο 71-72 ο πιο ζεστος πυρηνας με ΗΤ Ον παντα

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ για τους λόγους σου δε θες να πας πάνω από 1.35 οκ.Αλλά και να πας είναι totally safe μέχρι και 1.4+ και πάντα με θερμοκρασίες μέχρι 80.

Πάντως μια χαρά είσαι και εκεί!Και ίσως μπορείς και με λιγότερη τάση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ για τους λόγους σου δε θες να πας πάνω από 1.35 οκ.Αλλά και να πας είναι totally safe μέχρι και 1.4+ και πάντα με θερμοκρασίες μέχρι 80.

Πάντως μια χαρά είσαι και εκεί!Και ίσως μπορείς και με λιγότερη τάση.

Προχειρα το δοκιμασα γιατι 1-2 guide Που βρηκα λεγαν για 1.25 ταση (πχ P67 Sandy Bridge Overclocking Guide For Beginners )και μολις ανοιγε win bsod και ελεγα καλα τοσο μαπα το καρπουζι που πηρα :p αυριο θα κατσω να δω στα 4.5 με ποσο ρευμα μπορω να παιξω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.