Jump to content



Overclocking 2600k


The_Blade

Recommended Posts

..Τη συμβουλή του Freedom για 1333 τις μνήμες την ακολούθησες?, επίσης "PLL Overvoltage/Internal PLL Overvoltage" το έχεις enabled?..

Το Voltage ψηλά σε idle, κάνει τη μισή ζημιά από voltage ψηλά και σε thermal stress.. στον ημιαγωγό. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply
Το Voltage ψηλά σε idle, κάνει τη μισή ζημιά από voltage ψηλά και σε thermal stress.. στον ημιαγωγό. ;)

Το pll overvoltage δεν το έχω ενεργοποιημένο.

από ότι έχω καταλάβει βοηθάει σε μεγάλα multi μόνο...

τις μνήμες τις έχω ρίξεικαι τώρα βγάζω την 5η 5αρα linx , παίρνει 50 κάτι λεπτά η μία.

από ότι κατάλαβα έφταιγε το vcore.

με το aida βλέπω ότι παίζει 1.344-1.352-1.360 τώρα. Σκέφτομαι να φορτώσω xmp στις μνήμες και να ρίξω ένα 8ωρο linx τώρα.

Τι γνώμη έχετε για να ρίξω το CPU PLL στα 8gb ram δούλευε μια χαρά με 1.6, κερδίζω τίποτα το ουσιαστικό σε θερμοκρασίες;;;

( δεν θα μπλέξω με offset τελικά απλά σκοπεύω αφού το σταθεροποιήσω στο 4.6 θα φτιαξω και ένα 4.2 profile για κάθε μέρα.)

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το offset ειναι οτι δεν εχεις σε idle μεγάλα vcore..

Το Pll overvoltage στις asus ειναι για 4,5++.Eγώ το χρειάζομαι για 4,7 και πάνω.

Κλεισε ολα τα turbo και τα C states βρες το vcore&vid που χρειαζεται για την συχνότητα που θες.(2linx ειναι αρκετά).

Μετά ανοιξε turbo και C states που πιστευεις οτι χρειάζεσαι και παίξε με offset.

Το vid αλλάζει για όλες τις συχνότητες οπότε πρεπει να ξέρεις ποσο ειναι πχ @ 4,7Ghz 1,3811VID και vcore 1.416V

load line calibration - ultra high

vrm manual - 350

phase control - extreme

duty control - extreme

cpu current capability - 130%

Για να βρεις το σωστό offset (lowest vcore)

Ξεκίνα με auto στο cpu offset voltage,boot windows και στρέσαρε με IntelBurnTest για να δεις τα VID και το vcore που δίνει μόνο του.

Σε ενδιαφέρει το VID και το vcore θες να το ρίξεις μιας και το auto υπερβάλει στις τάσεις(οχι πολύ no worries).

Οταν βρεις τα VID και το vcore ξανά bios και πλεον στο offset προσθέτεις ή αφαιρείς

Το Vid το ξέρεις απο πρίν και το vcore το ξέρεις(απο auto) αλλα θα θες να το μειώσεις.

Vcore - VID = offset

1.416V - 1.3811V = +0.035V

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

μια ελαφρά μυρωδιά "ζεσταμένου" πλαστικού (όπως μυρίζει μια οθόνη στην εξαγωγή αέρα) πόσο ανησυxητική είναι μετά από 3, 5 ώρες linx;;;

ελπίζω να είναι τα πλαστικά tiewraps που έχω πάνω στο cooler :p

η μητρική του 1090τ μου παρέδωσε πνεύμα πάνω στο linx, για να δούμε...

μπορεί να κάψω κάτι χωρίς να παραδώσει αμέσως πνεύμα η μητρική? πχ κάποια από τα CPU Power phases....

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο game θα δεις πιο ευκολα αν εχεις αρκετα ρευματα (bsod 124),το να λιώσεις το cpu με stress test δεν πολυ λέει...Τι temps εχεις με το linx???

77-80 έχω σταμάτησα προς το παρόν και το γύρισα σε λίγο prime 1792 fft και 1344 fft.

το linx είναι δολοφονικό ρε γμτ, αν και στο google δεν βρίσκω άλλους που να έκαψαν μητρική.

Βέβαια ο 1090τ@4 πρέπει να τράβαγε πολύ περισσότερα watt.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλες θερμοκρασίες δεν λεει για το chipaki.Γύρνα το καλύτερα στα 4,5 ετσι και αλλιως διαφορές δεν θα δεις,απλα θα πέσουν 3-5C οι βαθμοί

δεν πρόκειται όμωςνα τις πιάσει ποτέ σε νορμάλ χρήση, ακόμα και με 2 κορυφαίες κάρτες. Το θέμα είναι να περάσει τα stability tests.

ουτως ή άλλως θα φτιάξω ένα προφίλ 4.5, και το βασικότερο ένα 4.2 για όσο καιρό η εκάστοτε gpu μου πιάνει 99% usage σταθερά.

απλά θέλω να το σετάρω full τώρα για να μην υποφέρει μετά το λειτουργικό από πολλά bsod.

Οσο για τη μυρωδιά πολύ ζεστού πλαστικού, μου την έχει βγάλει 2 φορές μια προχτές και μια σήμερα, είναι όμως πιο ελαφριά από την οσμή μιας Lcd τηλεόρασης-οθόνης οπότε παραμένω ψύχραιμος.

Ισως να φτάιει και που είναι αδούλευτο το mobo, στην αρχή πάντα μυρίζουν κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή

Λοιπόν έχω ρυθμίζει το CPU στις εξής συχνότητες:

4.2= 1.230 vcore

4.4=1.280 vcore

4.5=1.310 vcore

4.6=1.355 vcore

Σε όλες τις συχνότητες:

VCCIO=1.05

PLL=1.6125

PLL Overvoltage Disabled

Vdimm=1.5 Ram @ 1866 (xmp profile)

Ολα αυτά είναι δοκιμασμένα με 2* Linx 10 runs @ 15 gb .

Μετά από ένα σοβαρό άρθρο που διάβασα κατέληξα ότι πάνω από 10 runs ΙΒΤ / LINX είναι περιτό και επιζήμιο για το cpu.

Έχω τρέξει 2688, 1792,1344 FFT's Prime 95 BLEND gia 30 λεπτά το καθένα σε όλες τις ρυθμίσεις με επιτυχία.

Αρα η απορία μου είναι:

Τωρα πρέπει να τρέξω 12ωρα Prime για όλες τις συχνότητες;

Η αν τα περάσει σε μία από όλες είναι οκ;

Η λογική πίσω από αυτό είναι το ότι αφού αντέχει το linx για ενδεχόμενη αποτυχία στο prime θα φταίει ο συνδιασμός VCCIO & PLL & οι ρυθμίσεις της RAM και OXI το vcore ή η συχνότητα του CPU..... σωστό ή λάθος;

Θα χρησιμοποιώ κυρίως το 4.2, εκτός και αν καταλήξω σε κάποιο πολύ δυνατό GPU το οποίο να μπορεί να χρησιμοποιήσει την επεξεργαστική ισχύ.

Επίσης προς το παρόν θα δουλεύψω με 8 gb ram. Λογικά αν είμαι Stable σε 16gb θα είμαι ακόμια πιο ασφαλής με 8gb.

(αφού τα άλλα θα πάνε σε άλλο μηχάνημα, απλά επειδή στο επόμενο έτος πιθανότατα θα πάω στα 16 ήθελα να το έχω σετάρει από τώρα.)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ όλα βαίνουν καλώς μου έτυχε το εξής:

Στα 4.5@1.31v, 1.6125 pll τρέχοντας prime95 fft=1792 (ίσως 1344) έφαγα μπλε οθόνη 124.

To κακό είναι ότι τρέχω ξανά τα ίδια και δεν υπάρχει μπλέ οθόνη, αρα δεν ξέρω πως να λύσω το πρόβλημα.

Τι προτείνετε; έχει νόημα το pll τόσο χαμηλά; μήπως ήταν τυχαία διακύμανση του vcore και να ανεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω χθές δοκίμασα 4,5GHz με Auto το ρευμα το πήγε 1,34V. c1 enable, c2,c3 disable. Θέλω το speedstep δηλαδή να πηγαίνει 1600 όταν δεν κάνω τίποτα. Οι μνήμες είναι δύο 4αρες Kingston hyperx που έχω στα 1600 με XMP profile αναφέρουν 1,65V.

Με όλα αυτά τρέχει κανονικά δεν βγάζει μπλε οθόνες παιχνίδι επαιξα κάπου στις 2 ωρες χωρίς πρόβλημα, 3dmark11 έβγαλε κανονικα, το problemo έρχεται στο Intel burn test, στο Very High με 4gb ram μου πετάει μύνημα για instability στο 9/10 και στο maximum στο 2/10.

Λέτε να φταίνε οι μνήμες ?:unsure:

η μητρική είναι Asus P8Z68V-PRO rev1

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο offset που κατάφερε να περάσει το maximum stress test (3 φορές συνεχόμενες, 30 times) του intel burn ήταν το +70 με 1.1V VCCIO. Η τάση του κυμάνθηκε στο 1.344 1.352 και 1.360 . Την περισσότερη ώρα του τεστ ήταν στο 1.344 και στο 1.352 . Η Μέγιστη θερμοκρασία που έπιασε ήταν 79 C o Core2. Την Α70 έχω για ψύκτρα . Idlάρη στα 1600 με 1.072~1.280 maximum. Τι λες να το αφήσω έτσι ή είναι μεγάλη η θερμοκρασία του?:...:

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι.

Αν μπορείς δώσε και το Vcore που βλέπεις στο bios, γιατί ενδέχεται να έχεις Vdroop.

To Vcore στα windows από πού το μετράς? Ρωτάω γιατί αν δε το βλέπεις από το πρόγραμμα της motherboard ενδέχεται να είναι εσφαλμένο.

Όσο για τη θερμοκρασία μπορείς να κάνεις 3 πράγματα:

1) Να βάλεις άλλο ένα φαν στην Α70 σε διάταξη push-pull. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς ανεμιστήρα με καλό static pressure.

2) Nα αλλάξεις πάστα. Η arctic MX-2 κάνει θαύματα.

3) Να βάλεις ανεμιστήρες στο κουτί αν δεν έχεις βάλει παντού ή να βάλεις καλύτερους από τους ήδη υπάρχοντες. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς ανεμιστήρες με καλό airflow.

Όσα περισσότερα κάνεις από αυτά, τόσο καλύτερη θερμοκρασία θα πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάστα έχω αυτήν ακριβώς που αναφέρεις, 3 μήνες είναι που την έχω βάλει (όταν πείρα και ψύκτρα δηλαδή). Στην Α70 έχω βάλει τους κόφτες στα 2 FANS που έχει για push pull, και τρέχουν στα 1600, άμα τους βγάλω θα πάνε 2000 οι στροφές τους αλλά θα αυξηθεί ο θόρυβος. Απο airflow, έχω 3 12αριδες μπροστα (500-1000, 1400~1800 και 1400) οι στροφές τους και έναν 12αρι πίσω 1500~2000 στροφες και ένα 90άρη πάνω απο αυτόν με 1900 στροφές.

Το Vcore με το cpu-z και το AIDA64 δείχνουν την ίδια ακριβώς ένδειξη. Θα περάσω και το AiSuite να δω και εκεί πόσο λέει.

Απο ότι είδα βγήκε νέο BIOS για την p8z68, 29/05 δεν το είχα δει, θα το βάλω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.