Jump to content



Overclocking 2600k


The_Blade

Recommended Posts

Γειά σε όλους.

Overclockarω το νέο μου απόκτημα, έναν 2600κ σε μια p8z68-v gen3 με 16gb ripjaws-x 1866 1.5v.

Ψύξη TRUE ULTRA PUSH-PULL

Εχω φτάσει στα 4.6 και δεν καίγομαι να πάω πιο πάνω, απλά θέλω τη γνώμη σας για τα settings μου.

Multi 46

VRM FREW:350

CPU CURRENT:130%

vcore :1.34

LLC: Utra High

CPU PLL:1.6 (από 1.8)

RAM XMP PROFILE 1866 9-10-9-28 με 1.525 volt (Από 1.5)

VCCIO:1.10625

C1e, c3,c6 disabled

Έβγαλε 200 runs linx με 8 gb ram (@ 160 και συνολικά 16 gb μέσα στο μηχάνημα)(συνεχόμενα 12 ώρες) θερμοκρασία μέγιστο 80 σε εσωτερικό core. Και μάλιστα με VCCIO 1.075.

όταν άρχισα να τεστάρω με 15 gb ram στο linx είχαμε μπλε οθόνες με κωδικό 124, ανεβάζοντας το VCCIO το πρόβλημα μειώνεται και με 1.1 πέρασα την 15αρα linx runs χτες.

Οστόσο σήμερα βάρεσε bsod στο δεύτερο run. αυξησα VCCIO κατά 0.0625 στο 1.10625

Τι να κάνω θεωρώ ότι το cpu είναι σταθερό αφού έβγαλε 200 runs linx @ 8gb με ραμ 1600 αρα τώρα το πρόβλημα είναι στη μνήμη... αυτό δηλώνει και το 124 BSOD ή μπορεί να είναι και VCORE;

Μπορεί να φτάιει το χαμηλό CPU PLL το κατέβασα για να γλιτώσω θερμοκρασία και γιατί δεν φαίνεται να επιρεάζει (πουθενά δεν βρήκα να το συνδέουν με ram stability)... οι περισσότεροι προτείνουν 1.7 πήγα πολύ χαμηλά;;

Για την μνήμη να δώσω και άλλο VCCIO ή ram voltage; (to default είναι 1.5.) .

Είναι επικινδυνο το VCCIO στο 1.1-1.12 για να μου μείνει το cpu στο χέρι; ή στα ίδια επίπεδα επικινδυνότητας με το 1.34 vcore

Αν βγάλω τα 8 Gb ram θα θέλω λιγότερο VCCIO σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply
Καταρχας με λιγοτερο απο 1,34vcore δεν ειναι σταθερο το cpu?

1,34v μου φαινεται παρα πολυ για τα 4,6ghz...

τεσταρισμένο 100%

1.344 και λόγω vdroop φτανει σε στιγμές 1.336

Σε prime 95 είναι stable και πιο κάτω αλλά για να βγάλει linx πάνω από 50 runs θέλει 1.345 bios = 1.344-1.336 windows

Θα έλεγα ότι είναι ακριβώς στο μέσο όρο για τους 2600 , ίσως και λίγο κάτω. Από όσα διαβάζω δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

1.344 και λόγω vdroop φτανει σε στιγμές 1.336

Σε prime 95 είναι stable και πιο κάτω αλλά για να βγάλει linx πάνω από 50 runs θέλει 1.345 bios = 1.344-1.336 windows

Μια χαρά εισαι...

20 runs Linx AVX, max peak Vcore 1.344V (παιζω με offset/EIST/Turbo οπότε η το min Vcore δεν λεει τιποτα γιατι εξ'ορισμου το μικρότερο είναι του idle, κατω απο 1V), max peak cpu temp 72C, ambient temp 16.5C.

12 ώρες Prime, max peak Vcore 1.328V (min Vcore δεν μπορώ να δώσω για τους λογους που προανέφερα, δεν θα ειχε νοημα), max peak cpu temp 65C, ambient temp 16.5C.

Average και στις 2 περιπτωσεις εννοειται σημαντικά χαμηλοτερα...

Blend 8 gb ram για ένα 4ωρο.

Δεν στρεσσάρω 12ωρο με prime αν δεν περνάει το linx πρώτα....

αφού περνάει linx ρίχνω 12 ώρες prime 95 blend max memory

Σορυ που επιμένω αλλα ξαναρωτάω, με τι ακριβώς ρυθμισεις? (πλην του μεγεθους της μνημης)

Blend 4ώρο με όλα default σημαινει οτι ειναι ζήτημα να τρέξεις 16FFTs όλα και όλα (48 το πολύ στις 12 ώρες με 15 λεπτα default)...

Η βάλε συγκεκριμένο range FFTs ή μείωσε τον χρόνο των intervals (αντι για 15λεπτα που ειναι default) ή αλλαξε την συνολική διαρκεια του stability test σου ουτως ώστε αν γινεται να ελεγχονται όλα τα FFTs (απο 8Κ-4096Κ αφου θέλεις Blend ή οποιο αλλο Custom range σε ενδιαφέρει).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εισαι...

20 runs Linx AVX, max peak Vcore 1.344V (παιζω με offset/EIST/Turbo οπότε η το min Vcore δεν λεει τιποτα γιατι εξ'ορισμου το μικρότερο είναι του idle, κατω απο 1V), max peak cpu temp 72C, ambient temp 16.5C.

12 ώρες Prime, max peak Vcore 1.328V (min Vcore δεν μπορώ να δώσω για τους λογους που προανέφερα, δεν θα ειχε νοημα), max peak cpu temp 65C, ambient temp 16.5C.

Average και στις 2 περιπτωσεις εννοειται σημαντικά χαμηλοτερα...

Σορυ που επιμένω αλλα ξαναρωτάω, με τι ακριβώς ρυθμισεις? (πλην του μεγεθους της μνημης)

Blend 4ώρο με όλα default σημαινει οτι ειναι ζήτημα να τρέξεις 16FFTs όλα και όλα (48 το πολύ στις 12 ώρες με 15 λεπτα default)...

Η βάλε συγκεκριμένο range FFTs ή μείωσε τον χρόνο των intervals (αντι για 15λεπτα που ειναι default) ή αλλαξε την συνολική διαρκεια του stability test σου ουτως ώστε αν γινεται να ελεγχονται όλα τα FFTs (απο 8Κ-4096Κ αφου θέλεις Blend ή οποιο αλλο Custom range σε ενδιαφέρει).

Τι μητρική και τι cooler έχεις;

Επειδή δεν ξέρω να το δουλεύω καλά το prime απλά αλλάζω το memory size στο blend πες μου τι ρυθμίσεις να βάλω για maximum στρεσσάρισμα.

To VCCIO καλά είναι στα 1.1065;

Αφού βεβαιωθώ ότι είμαι σταθερός με fixed voltage λέω να πάω και εγώ σε offset , αν και το φοβάμαι για άκυρα bsod...

Link to comment
Share on other sites

Τι μητρική και τι cooler έχεις;

Δευτερο σύστημα της υπογραφής μου... ;)

(προσοχη στις ambient θερμοκρασιες που εχω δηλώσει, αυτές σε σχεση με τις cpu temps λενε την αληθεια, μονες τους οι cpu temps δεν λενε απολυτως τιποτα)

Επειδή δεν ξέρω να το δουλεύω καλά το prime απλά αλλάζω το memory size στο blend πες μου τι ρυθμίσεις να βάλω για maximum στρεσσάρισμα.

Πες μου πόση ώρα είσαι διατεθιμένος να το αφήσεις να τρέξει να σου πω αν ειναι τι interval να βάλεις.

To VCCIO καλά είναι στα 1.1065;

Δεν χρειαστηκε να ασχοληθω ποτέ αδερφε, 8Gb, 1600Mhz εδώ, οπότε default ειναι στην περίπτωση μου (1.05V)

Link to comment
Share on other sites

Δευτερο σύστημα της υπογραφής μου... ;)

(προσοχη στις ambient θερμοκρασιες που εχω δηλώσει, αυτές σε σχεση με τις cpu temps λενε την αληθεια, μονες τους οι cpu temps δεν λενε απολυτως τιποτα)

Πες μου πόση ώρα είσαι διατεθιμένος να το αφήσεις να τρέξει να σου πω αν ειναι τι interval να βάλεις.

Δεν χρειαστηκε να ασχοληθω ποτέ αδερφε, 8Gb, 1600Mhz εδώ, οπότε default ειναι στην περίπτωση μου (1.05V)

Ένα 12ωρο έλεγα.

Αν δεν είναι αρκετό να πάω και 18 αλλά με τόσο linx που έχω ρίξει δεν ξέρω αν χρειάζεται.

Αυτή τη στιγμή είμαι 4 ώρες και 38 λεπτά σε linx @ 15gb (27 runs έχω αλλά 3 για να ολοκληρώσει)

έχω 80αρια σε 2 core με ambient 27. (θερμόμετρο της πλάκας)

Δοκίμασε να ρίξεις το cpu ppl voltage απ'τα 1,8V στα 1,7V ή και πιο κάτω αν πάει.Παίζει να σου χαλαρώσει λίγο το vcore για να κάτσει στα 1,3V.:T:

Το έχω ήδη 1.6! αλλά δεν είχε καμία επίδραση στο vcore ούτε θετική ούτε αρνητική....

Link to comment
Share on other sites

Ένα 12ωρο έλεγα.

Για 12ώρες, ανοιξε το Prime σου, αν by default σου ανοιγει με το Preset του Blend τοτε απλα στο καπάκι διαλεξε Custom (οι ρυθμισεις θα παραμεινουν οι ιδιες, απλα θα σου ανοιξουν τα πεδία για να μπορεις να αλλαξεις τιμες) και βαλε 10-11 λεπτά ανα FFT (τοσα χρειάζεται πανω κατω για να περάσει και απο τα 70 FFTs στις 12 ώρες για το range 8K-4096K).

:T:

Αντε και καλά αποτελέσματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για 12ώρες, ανοιξε το Prime σου, αν by default σου ανοιγει με το Preset του Blend τοτε απλα στο καπάκι διαλεξε Custom (οι ρυθμισεις θα παραμεινουν οι ιδιες, απλα θα σου ανοιξουν τα πεδία για να μπορεις να αλλαξεις τιμες) και βαλε 10-11 λεπτά ανα FFT (τοσα χρειάζεται πανω κατω για να περάσει και απο τα 70 FFTs στις 12 ώρες για το range 8K-4096K).

:T:

Αντε και καλά αποτελέσματα. ;)

Θα το τρέξω το βράδυ, μόλις περασε 5 ώρες και δέκα λεπτά linx 30 runs. θα του ρίξω ένα 50αρι τώρα ώστε να κλείσει 8ωρο και το βράδυ prime.

Θα στήσω έναν 1090τ (μόλις γυρίσει η μητρική από rma) για δεύτερο μηχάνημα οπότε σκοπεύω να αφήσω τον 2600 προς το παρόν με 8gb ram, λες τότε να δοκιμάσω με μικρότερο VCIIO voltage;

Link to comment
Share on other sites

Θα το τρέξω το βράδυ, μόλις περασε 5 ώρες και δέκα λεπτά linx 30 runs. θα του ρίξω ένα 50αρι τώρα ώστε να κλείσει 8ωρο και το βράδυ prime.

Προσωπική μου αποψη, μην ασχοληθεις αλλο με το Linx, ειδικά αν μιλαμε για την εκδοση AVX (αν οχι, τοτε 20runs με το AVX και εισαι οκ, τα υπολοιπα θα τα "παρει" το Prime) οτι ήταν να δείς το ειδες.

Αν θέλεις κάνε 3 μισάωρα sessions Prime για τους 2688Κ (ο "αγαπημένος" μου, φακ), 1792Κ και 1344Κ με την μαξιμουμ μνημη που μπορεις να βαλεις.

Αν "περάσει" οι πιθανοτητες στο 12αωρο ειναι με το μερος σου (εφοσον εχεις Linxάρει και χωρίς αυριο). Αν όχι ειναι ευκαιρία να κανεις adjustments και να ξαναδοκιμασεις πριν μπεις στον μαραθωνιο Prime... ;)

Link to comment
Share on other sites

έχω το εξής πρόβλημα.

Ενώ πολλές φορές ολοκληρώνω 20-30 runs linx με 15 gb ram, κάνωένα reset και με τα ίδια settings βαράει bsod στα 3 runs.

Έχω δοκιμάσει cpu pll από 1.6 έως 1.8 και VCCIO από 1.05-1.12 με τα ίδια αποτελέσματα .

To vcore πάντα 1.336-1.344.

Τα ίδια αποτελέσματα.

Μετά έβαλα το cpu pll και το VCCIO default και ανέβασα vcore στο 1.344-1.352. Πάλι τα ίδια. έβγαλε μια 20αρα και μετά από reset bsod σε 3 run.

Τουλάχιστον όταν πάω σε 1.336-1.28 vcore τότε έχω στάνταρ bsod μετά από 1-3 run, πάλι το bsod είναι το 124.

Μπορεί να θέλει παραπάνω vcore, δηλαδή ενώ σε 1.336-1.344 βγάζει κάποιες φορές και 30 runs ( με 8 gb ram είχε βγάλει 200) και μετά να ρίχνει bsod στα 3 με vcore 1.344-1.352 και να φταίει το vcore;;

Περιμένω ιδέες

(Υ.Γ. έκανα enable c3 c6 διότι διάβασα ότι με manual voltage αν είναι disabled οδηγούν σε idle bsod. Επίσης Spread Spectrum Disabled όπως και C1e)

Link to comment
Share on other sites

έχω το εξής πρόβλημα.

Ενώ πολλές φορές ολοκληρώνω 20-30 runs linx με 15 gb ram, κάνωένα reset και με τα ίδια settings βαράει bsod στα 3 runs.

Έχω δοκιμάσει cpu pll από 1.6 έως 1.8 και VCCIO από 1.05-1.12 με τα ίδια αποτελέσματα .

To vcore πάντα 1.336-1.344.

Τα ίδια αποτελέσματα.

Μετά έβαλα το cpu pll και το VCCIO default και ανέβασα vcore στο 1.344-1.352. Πάλι τα ίδια. έβγαλε μια 20αρα και μετά από reset bsod σε 3 run.

Τουλάχιστον όταν πάω σε 1.336-1.28 vcore τότε έχω στάνταρ bsod μετά από 1-3 run, πάλι το bsod είναι το 124.

Μπορεί να θέλει παραπάνω vcore, δηλαδή ενώ σε 1.336-1.344 βγάζει κάποιες φορές και 30 runs ( με 8 gb ram είχε βγάλει 200) και μετά να ρίχνει bsod στα 3 με vcore 1.344-1.352 και να φταίει το vcore;;

Περιμένω ιδέες

(Υ.Γ. έκανα enable c3 c6 διότι διάβασα ότι με manual voltage αν είναι disabled οδηγούν σε idle bsod. Επίσης Spread Spectrum Disabled όπως και C1e)

Καταλαβαίνω οτι εφόσον εχεις 1800αρες μνημες και δεδομένου οτι χρησιμοποιείς τα ονομαστικά timings (και έχεις δώσει και κατι παραπάω σε voltage) θεωρείς οτι όλα επρεπε να παιζουν σωστα αλλα μπορούμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο?

Ρίξε τις μνήμες σου στα 1600 ή 1333Mhz (προσωπικά για αρχή θα τις εβαζα στα 1333) για να αποκλείσουμε ότι σχετιζεται με αυτές. Μην χρησιμοποιήσεις XMP profile, βάλε ότι χρειάζεται "χεράτα", όλες τις παραμέτρους τις ξέρεις ήδη.

Κάνε τα ίδια τεστς και δές αν το πάτερν "τρεχω λινξ-περνάει-ρεσταρτ-τρεχω λινξ-σκαει" παραμένει.

Αν παραμείνει τότε μπορείς σε παρακαλώ στο επόμενο session Linx AVX να κάνεις logging του Vcore? (αυτο θα σε βοηθήσει να γινει πολυ πιο ευκολη η μεταβαση αν ποτέ για καποιον λόγο θελεις να "μεταφέρεις" αυτο το OC σου απο fixed σε offset). Βάλε AIDA64, ρυθμισε το έτσι ουτως ώστε οι αισθητήρες να ανανεώνονται ανα 1 δευτερόλεπτο, ρυθμισε το να τα γράφει σε csv. Κάνε 20 runs, αν ειναι "πετυχημένο" κράτα κάπου τοσο το αναλυτικό log όσο και τα stats αρχεία.

Αφου έχεις βρεί pattern, κάνε restart (υποθέτω οτι αυτό εννοεις οταν λες "reset") ξανατρέξε Linx AVX και logαρε πάλι. Αν κρασάρει μαλλον το αναλυτικό αρχείο θα είναι για πέταμα αλλα θα δουμε τι θα κάνουμε.

Οταν έχεις τα αρχεία αν θέλεις πόσταρε τα. Μπορείς επισης να ποστάρεις ένα screen capture απο ένα επιτυχημένο Linx AVX session?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω οτι εφόσον εχεις 1800αρες μνημες και δεδομένου οτι χρησιμοποιείς τα ονομαστικά timings (και έχεις δώσει και κατι παραπάω σε voltage) θεωρείς οτι όλα επρεπε να παιζουν σωστα αλλα μπορούμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο?

Ρίξε τις μνήμες σου στα 1600 ή 1333Mhz (προσωπικά για αρχή θα τις εβαζα στα 1333) για να αποκλείσουμε ότι σχετιζεται με αυτές. Μην χρησιμοποιήσεις XMP profile, βάλε ότι χρειάζεται "χεράτα", όλες τις παραμέτρους τις ξέρεις ήδη.

Κάνε τα ίδια τεστς και δές αν το πάτερν "τρεχω λινξ-περνάει-ρεσταρτ-τρεχω λινξ-σκαει" παραμένει.

Αν παραμείνει τότε μπορείς σε παρακαλώ στο επόμενο session Linx AVX να κάνεις logging του Vcore? (αυτο θα σε βοηθήσει να γινει πολυ πιο ευκολη η μεταβαση αν ποτέ για καποιον λόγο θελεις να "μεταφέρεις" αυτο το OC σου απο fixed σε offset). Βάλε AIDA64, ρυθμισε το έτσι ουτως ώστε οι αισθητήρες να ανανεώνονται ανα 1 δευτερόλεπτο, ρυθμισε το να τα γράφει σε csv. Κάνε 20 runs, αν ειναι "πετυχημένο" κράτα κάπου τοσο το αναλυτικό log όσο και τα stats αρχεία.

Αφου έχεις βρεί pattern, κάνε restart (υποθέτω οτι αυτό εννοεις οταν λες "reset") ξανατρέξε Linx AVX και logαρε πάλι. Αν κρασάρει μαλλον το αναλυτικό αρχείο θα είναι για πέταμα αλλα θα δουμε τι θα κάνουμε.

Οταν έχεις τα αρχεία αν θέλεις πόσταρε τα. Μπορείς επισης να ποστάρεις ένα screen capture απο ένα επιτυχημένο Linx AVX session?

Θα κάνω αυτό που μου είπες με το aida. Το screen capture θα το ανεβάσω το βραδάκι.

Σκέφτηκα μήπως επειδή έχω load line calibration ultra, οπότε είμαι σε idle πολύ κοντά στο απαραίτητο voltage και κατά τη διάρκεια των στρεσσαρισμάτων πριν προλάβει να ανέβει το llc τρώω bsod....

οπότε αν βάλω high και ανεβάσω το idle vcore θα έχει το περιθώριο να αντιδράσει , όταν τρώει το load...

Α και κάτι άλλο.

Κάποια στιγμή πριν το BSOD πάγωσε το desktop και το voltage στο CPU-Z έλεγε 0.504 !!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μήπως επειδή έχω load line calibration ultra, οπότε είμαι σε idle πολύ κοντά στο απαραίτητο voltage και κατά τη διάρκεια των στρεσσαρισμάτων πριν προλάβει να ανέβει το llc τρώω bsod....

Δεν νομίζω να σχετιζεται με την δική σου περίπτωση, απο την στιγμή που αρχίζεις και τρέχεις Linx μεχρι και να πατήσεις στο στοπ δεν είσαι ουτε καν κοντα σε idle κατάσταση. Επίσης Ultra LLC στην δική σου περίπτωση σημαινει οτι λιγο πολυ ότι τιμή έχεις βαλει ως fixed Vcore αυτή θα παιρνεις και Idle (υποθέτω οτι εχεις το EIST enable αρα σε idle υποθετω οτι η συχνότητα πεφτει στα 1600Mhz ενω το Vcore σου παραμένει στα +1.344V, ή εστω μεγαλύτερο απο οτι σε full load, έστω και λιγο).

Δεν εχω ασχοληθεί ιδιαιτερα με το fixed Vcore (αντε το πρωτο 10ημερο που εφτιαξα το συστημα) οπότε δεν μπορώ να σου πω οτι ξερω τις ιδιορυθμίες του (αν υπαρχουν δηλαδη γιατι πολλους διαβαζω να παραπονιουνται για idle blue screen αλλα δεν το εχω αντιμετωπίσει ποτε)

(Λιγο μεγαλυτερη προσοχή θελει το idle Vcore οταν ρυθμιζεις με offset αλλα προσωπικά ποτε δεν ειχα idle BSOD προβληματα και το καλό ειναι οτι εχεις motherboard με ρυθμιση additional turbo voltage οποτε ουσιαστικα αν αποφασισεις -btw, δεν ειναι κατι που πρεπει σωνει και καλα να κανεις- να πας σε offset θεώρησε οτι λιγο πολύ μπορεις να ρυθμίσεις idle και load Vcores ουσιαστικά αυτόνομα.)

Α και κάτι άλλο.

Κάποια στιγμή πριν το BSOD πάγωσε το desktop και το voltage στο CPU-Z έλεγε 0.504 !!!

Καλά, ασε το CPU-Z είναι τόσο "αργό" που ακόμα και να κάθεσαι να το παρακολουθεις με τις ώρες κατα την ταπεινή μου εμπειρία δεν θα παρεις καμια "σοβαρη" πληροφορία για τις peak max και min τιμες. Προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου με το συγκεκριμένο προγραμμα εκτός και αν "πρεπει" να το χρησιμοποιήσω επειδή κάποιοι το θεωρούν "standard".

Για αυτό βαλε το AIDA (μην ξεχάσεις να σετάρεις τους σενσορες να κανουν log ανα 1 sec αλλιως θα ειναι τοσο "αργό" όσο CPU-Z) ή το HWinfo (by default ειναι σεταρισμένο στα 2000ms, βάλε το στα 1000ms) ή οποιο άλλο θεωρείς της προκοπής να λογκάρει σαν να μην υπάρχει αύριο ουτως ωστε να αναλύσεις με ηρεμία τα δεδομένα και να έχεις μια πιο πλήρη εικόνα.

ΥΓ: αν αποφασίσεις να λογκάρεις με το HWinfo (το οποιο προσωπικά ειναι το αγαπημένο μου μονιτοριν και logging προγκ) κατέβασε οποιαδήποτε beta εκδοση θελεις απο την εκδοση v3.94-1560 και ΜΕΤΑ. Ο λόγος ειναι οτι η ζωή σου στο να κάνεις extract τα δεδομένα θα είναι απειρως πιο ευκολη (δεν θα χρειαστει να κανεις 5 ωρες replace 30 διαφορετικα πραγματα για να αρχίζεις να τα επεξεργαζεσαι σε excel).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σχετιζεται με την δική σου περίπτωση, απο την στιγμή που αρχίζεις και τρέχεις Linx μεχρι και να πατήσεις στο στοπ δεν είσαι ουτε καν κοντα σε idle κατάσταση. Επίσης Ultra LLC στην δική σου περίπτωση σημαινει οτι λιγο πολυ ότι τιμή έχεις βαλει ως fixed Vcore αυτή θα παιρνεις και Idle (υποθέτω οτι εχεις το EIST enable αρα σε idle υποθετω οτι η συχνότητα πεφτει στα 1600Mhz ενω το Vcore σου παραμένει στα +1.344V).

(Λιγο μεγαλυτερη προσοχή θελει το idle Vcore οταν ρυθμιζεις με offset αλλα προσωπικά ποτε δεν ειχα idle BSOD προβληματα και το καλό ειναι οτι εχεις motherboard με ρυθμιση additional turbo voltage οποτε ουσιαστικα αν αποφασισεις -btw, δεν ειναι κατι που πρεπει σωνει και καλα να κανεις- να πας σε offset θεώρησε οτι λιγο πολύ μπορεις να ρυθμίσεις idle και load Vcores ουσιαστικά αυτόνομα.)

Καλά, ασε το CPU-Z είναι τόσο "αργό" που ακόμα και να κάθεσαι να το παρακολουθεις με τις ώρες κατα την ταπεινή μου εμπειρία δεν θα παρεις καμια "σοβαρη" πληροφορία για τις peak max και min τιμες. Προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου με το συγκεκριμένο προγραμμα εκτός και αν "πρεπει" να το χρησιμοποιήσω επειδή κάποιοι το θεωρούν "standard".

Για αυτό βαλε το AIDA (μην ξεχάσεις να σετάρεις τους σενσορες να κανουν log ανα 1 sec αλλιως θα ειναι τοσο "αργό" όσο CPU-Z) ή το HWinfo (by default ειναι σεταρισμένο στα 2000ms, βάλε το στα 1000ms) ή οποιο άλλο θεωρείς της προκοπής να λογκάρει σαν να μην υπάρχει αύριο ουτως ωστε να αναλύσεις με ηρεμία τα δεδομένα και να έχεις μια πιο πλήρη εικόνα.

ΥΓ: αν αποφασίσεις να λογκάρεις με το HWinfo (το οποιο προσωπικά ειναι το αγαπημένο μου μονιτοριν και logging προγκ) κατέβασε οποιαδήποτε beta εκδοση θελεις απο την εκδοση v3.94-1560 και ΜΕΤΑ. Ο λόγος ειναι οτι η ζωή σου στο να κάνεις extract τα δεδομένα θα είναι απειρως πιο ευκολη (δεν θα χρειαστει να κανεις 5 ωρες replace 30 διαφορετικα πραγματα).

το EIST το έχω disabled.

κατέβασα το aida αλλα δεν βγάζω άκρη από που να κάνω monitoring.

θα κατεβάσω και το HW info...

Αυτή τη στιγμή είμαι με 1.8 cpu pll και 1.05 vccio. Την ram την έχω σε xmp settings.

λες να μην δοκιμάσω με llc 75% και μεγαλύτερο vcore?

Link to comment
Share on other sites

το EIST το έχω disabled.

Αρα βρεξει χιονίσει εισαι στα 4.6Ghz και το idle Vcore σου ειναι πανω κατω ίδιο με την τιμή που έχεις ορίσει στο bios (και η μαξ peak τιμή σε full load ιδια ή λιιιγο μικρότερη απο αυτή που εχεις δηλώσει στο bios)

θα κατεβάσω και το HW info...

Κατέβασε την τρέχουσα beta η οποία ειναι η v3.94-1575.

Αυτή τη στιγμή είμαι με 1.8 cpu pll και 1.05 vccio. Την ram την έχω σε xmp settings.

λες να μην δοκιμάσω με llc 75% και μεγαλύτερο vcore?

Λεω να απομονώσεις πρωτα τις μνήμες και να ασχοληθεις με την cpu ουτως ώστε τουλαχιστον να ξερεις οτι δεν σου προκαλουν αυτες το προβλημα. Αυτό σε πρωτη φαση μπορεις να το κανεις ριχνοντας την συχνοτητα τους ουτως ώστε να επικεντρωθείς στην cpu.

Αν θέλεις να δοκιμασεις μεγαλύτερο Vcore be my guest, προσωπικά αν ήξερα οτι οι μνημες δεν προκαλούν το συγκεκριμένο συμπτωμα αυτό ακριβώς θα έκανα.

Αν έτσι λυθει προλημα (το ξαναλεω και αν δεν σχετιζεται αμεσα ή εμμεσα με τις μνημες) με το πολυ συγκεκριμένο πατερν που περιεγραψες τότε μαλλον ειναι κατι που έχω αντιμετωπίσει ήδη και θέλει συζήτηση (για αυτό θα ήθελα να λογκάρεις το Vcore σε όλη την διαρκεια των τεστς σου και σε κάθε session αν γινεται ειδικα μετα απο restart).

Το screen capture btw δεν το θελω επειδή δεν πιστευω οτι "περνάει", απλα θα ήθελα να ριξουμε μια ματια στο τι διαφορες υπαρχουν στα GFlops ανα run μπας και προκύψει κατι και απο εκει (αν και τα 4.6Ghz δεν ειναι ακραια συχνοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.