Jump to content



Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;


Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;  

1.194 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αυτά με την στήριξη της ελληνικής οικονομίας μην τα ακούω... Στήριξη είναι να αγοράσεις πατάτες ελληνικές και όχι Αιγύπτου. Το να τα σκάσω στο "ελληνικό" κατάστημα ηλεκτρονικών που πουλάει με τραγικές τιμές μου είναι πλέον αδιανόητο. Ας βάλουν normal τιμές να τους προτιμάμε. Άσες που πολλές φορές όταν έρθει η ώρα του support σου κάνουν τον... "κινέζο". Ε τότε να αγοράζω από Κίνα να τελειώνουμε.

 

Πόσο κορόιδο πρέπει να γίνω για να αγοράζω - απλά πράγματα- θήκη για κινητό/tablet/ζελατίνες με ΕΛΕΕΙΝΕΣ τιμές. 20€ για generic tablet case???? ΤΙ λε ρε φίλε.... 4€ από ebay. Λογικευτείτε να ψωνίζουμε από εσάς...

 

Ας μην σχολιάσουμε τις ελεεινές διαθεσιμότητες στα πάντα. Πας σε κατάστημα και δεν βρίσκεις τίποτα. 2-3 πράγματα από το κάθε είδος και αν θες αγοράζεις αυτό... Και πάλο -λυπάμαι- αλλά με το ζόρι αυτά που θέλετε εσείς δεν αγοράζω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε δω όταν θα κάνεις rma το tablet που θα σκάσεις 25 ευρώ για να πάει Κίνα και υπομονή 2 μήνες για επιστροφή τι θα λες gdp

Αυτό είναι calculated risk. Αντίθετα όταν τα σκας στους ντόπιους περιμένεις σωστό support. Και δυστυχώς είναι γεμάτα τα forums από την άθλια αντιμετώπιση που τυγχάνουν πολλοί πελάτες.
Link to comment
Share on other sites

Αγορά είναι. Δες και παράπονα για αγορές από Γερμανία πχ από μεγάλες αλυσίδες.

Δεν υποστηρίζω τα καταστήματα προς θεού. Έχεις δίκιο ότι όταν κάνουν αυτό που πρέπει και είναι αυτονόητα,

τα αποθεώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... κάτι το οποίο πραγματικά δεν σε βιάζει αξίζει να περιμένεις για αυτό και λίγο παραπάνω.

Όταν όμως βιάζεσαι τότε ένα μικρό + στη τιμή εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί και πάρα πολύ να το δώσω.

Συνήθως βέβαια και εγώ αγοράζω από amazon or ebay και σπάνια από ελληνικά καταστήματα διότι πολύ απλά συνήθως είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβά απ'ότι τα προαναφερθέντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παντως που πρεπει να παραδεχτουμε ειναι οτι τα δικαιωματα του καταναλωτη στην Ελλαδα ειναι ακομα σε πρωτογονο σταδιο. Οπως και η εξυπηρετηση σε γενικες γραμμες. Απο τοτε που μετακομισα Γερμανια το Αμαζον ειναι ο καλυτερος μου φιλος. Βρισκω τις καλυτερες τιμες και εχω το προιον το αργοτερο 2 μερες μετα την παραγγελια. Εχω δικαιωμα να το επιστρεψω μεσα σε 2 βδομαδες και να παρω τα λεφτα μου πισω ακομα και αν δεν ειναι χαλασμενο. Αρκει να το στειλω πισω με τη συσκευασια του, ασχετα αν το ανοιξα. Κρινεις τον πωλητη κατοπιν απο την συναλλαγη και πιστεψτε με καιγονται για καλες κριτικες γιατι ο ανταγωνισμος στο αμαζον ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παντως που πρεπει να παραδεχτουμε ειναι οτι τα δικαιωματα του καταναλωτη στην Ελλαδα ειναι ακομα σε πρωτογονο σταδιο. Οπως και η εξυπηρετηση σε γενικες γραμμες. Απο τοτε που μετακομισα Γερμανια το Αμαζον ειναι ο καλυτερος μου φιλος. Βρισκω τις καλυτερες τιμες και εχω το προιον το αργοτερο 2 μερες μετα την παραγγελια. Εχω δικαιωμα να το επιστρεψω μεσα σε 2 βδομαδες και να παρω τα λεφτα μου πισω ακομα και αν δεν ειναι χαλασμενο. Αρκει να το στειλω πισω με τη συσκευασια του, ασχετα αν το ανοιξα. Κρινεις τον πωλητη κατοπιν απο την συναλλαγη και πιστεψτε με καιγονται για καλες κριτικες γιατι ο ανταγωνισμος στο αμαζον ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

 

Ισχύει 100% αυτό.

Από το Amazon και άλλα φυσικά reputable μαγαζιά (γιατί δεν είναι το μοναδικό) τα πάντα είναι μέσα σε 2-3 ημέρες στη πόρτα σου και η επιστροφή προϊόντων πάρα πολύ εύκολη και απλή.

Στην Ελλάδα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας σε πολλές περιπτώσεις.. (Βλέπε e-shop τουλάχιστον πριν από μερικά χρόνια γιατί ορκίστηκα ότι δεν θα ψωνίσω ποτέ ξανά από εκεί και δεν ξέρω τι παίζει τώρα) οπού η συσκευασία είχε σκιστεί λίγο παραπάνω και δεν το δέχονταν πίσω... Καταστάσεις για γέλια και για κλάματα ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω πάντα το φθηνότερο κι ας περιμένω και μήνες. Μόνο αν υπάρχει κίνδυνος τελωνείου ή θέματα με την εγγύηση, θα προτιμήσω από Ελλάδα κι ας είναι ακριβότερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εννοείται πως ψάχνω πάντα το φθηνότερο και ας περιμένω λίγο παραπάνω. Βέβαια όταν η διαφορά τιμής είναι μικρή αναλογικά με τον χρόνο παράδοσης θα προτιμήσω τη γρήγορη παράδοση και ας δώσω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποιοτητα-τιμη..Με χρονικη καθυστερηση μπορουμε να ζησουμε δεν χαθηκε και ο κοσμος...Καλο ειναι να κοιταμε και το μαγαζι....Για 5-10e παραπανω προτιμω αυτο που πιστευω οτι ειναι καλυτερο γιατι αν τυχει και το χρειαστω ξερω οτι δεν θα παω και θα μου ανεβει η πιεση 25 μεχρι να βγαλουμε ακρη.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 8 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Δέν με ενδιαφέρει ο χρόνος παράδοσης , εάν το βρώ φτηνότερο, περιμένω να το παραλάβω και απο το εξωτερικό.

Σημαντικό πράγμα είναι και η εν λόγω υποστήριξη μετά την αγορά εάν χρειαστείς οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη φυσικά αμα δειτε στο σκρουτζ ενα οποιοδήποτε αντικείμενο θα δειτε οτι εχει τρελή διακύμανση απο τον εκάστοτε πωλητή εως και το ενα τριτο τις τιμης σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μόνο η τιμή μετράει πλέον σε συνδυασμό με το after sales support. 1000 φορές να περιμένω 5 μέρες παραπάνω άλλα να ξέρω ότι αν γίνει κάτι θα με καλύψουν. Και όχι άλλα καπέλα στα ελληνικά καταστήματα. Αν θέλουν να αγοράζουμε από εδώ να πουλάνε φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.