Jump to content



Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;


Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;  

1.194 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Με τα χρόνια αλλάζει η μέθοδος προσφοράς στην αγορά, τα καταστήματα, αλλά και ο τρόπος που ψωνίζουμε.

Τα ηλεκτρονικά καταστήματα πλέον έχουν ξεπεράσει σε μεγάλο ποσοστό τα "βρεφικά" προβλήματα, όπως λανθασμένες διαθεσιμότητες, έλλειψη ποικιλίας μεθόδων πληρωμής, αξιοπιστίας, κλπ. Το ίδιο συμβαίνει και με τα e-Shops του εξωτερικού. Τέλος, στο παιχνίδι έχουν μπει γερά και τα websites δημοπρασιών, Ελληνικά και μη.

Η κύρια διαφορά που προκύπτει πάντα είναι:
- Καλύτερη τιμή σε ηλεκτρονικό κατάστημα και παράδοση "από αύριο".
- Μεγαλύτερη τιμή σε φυσικό κατάστημα και άμεση παραλαβή.

Εσείς, τι προτιμάτε; Τιμή ή ταχύτητα;

Σημείωση:
Η δημοσκόπηση αφορά τη συνήθεια σας, δεν κοιτάμε τις ακραίες περιπτώσεις που δεν βρίσκετε κάτι κάπου αλλού.

Ψηφίστε την πρώτη επιλογή σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια θα χρειαστώ κάτι άμεσα. Παίρνω συνήθως όπου υπάρχει η καλύτερη τιμή με προτίμηση στις προσφορές. Έχω πχ στο νου μου ότι θέλω έναν 120άρη SSD και περιμένω να ποστάρει κάποιος στο thread με τις προσφορές. Θα τον πάρω απ' όπου κι αν είναι (πλην getitnow) :p

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχει χρόνο παράδοσης κάτω από 7 εργάσιμες, πάω στο φθηνότερο από τα "αξιόπιστα" μαγαζιά. Τώρα άμα υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας, ψάχνω και άλλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο. Ως επι το πλείστον αγοράζω επιτακτικά και λόγω εργασίας αλλα και επειδή ειμαι παρορμητικός.

Οταν κάτι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ομως, ας ερθει και μέσω Narnia σε 2 μηνες. :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προτιμώ χαμηλότερη τιμή μέσω internet. Την προηγούμενη εβδομάδα που καιγόμουν βέβαια έσκασα 40€ για 32άρι φλασάκι..

Sent from my Huawei Ideos X5 1.12.9(ret4rt) using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται και απο μενα

αν θελω κατι γιατι ξυπνησα με χαρα και το θελω ΤΩΡΑ παω και μεχρι χαλκιδα να το παρω

αν ομως ειναι δευτερης προτεραιοτητας τοτε ας κανει και 2 μηνες να ερθει

οποτε δε ξερω τι να ψηφισω

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προστεθούνε δύο επιλογές συγκεκριμένα για την περίπτωση "ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΑΙ" ( με τις επιλογές φυσικά να είναι "ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΑΙ, παίρνω φθηνότερο από έξω", ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΑΙ παίρνω το φθηνότερο από Ελλάδα" )

Link to comment
Share on other sites

Με τις τιμές που έχουν τα ελληνικά καταστήματα και τους μισθούς που υπάρχουν,το να αγοράσει κάποιος από εδώ το θεωρώ τουλάχιστον κοροιδία αν όχι κλεψιά!

Εννοείτε πλέον αγορές από εξωτερικό και για να μην έχουμε και τα διάφορα παρατράγουδα και ευτράπελα με τις εγγυήσεις που υπάρχουν εδώ!

Οπότε αγορές από εξωτερικό εκτός αν βρούμε κάτι μεταχειρισμένο ή αν υπάρξει κάποια πολύ καλή προσφορά σε ελληνικό κατάστημα.

edit

Αλήθεια [MENTION=1]The Lab[/MENTION]...ποιος είσαι???2003 & 79 μνμτα!!!???:hmm:

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια [MENTION=1]The Lab[/MENTION]...ποιος είσαι???2003 & 79 μνμτα!!!???:hmm:

Some say that he see's your thoughts before you post them and that he knows the names of anonymous. All we know is he's called The Lab.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε δεν ξεπερναει τα 100 ευρω απο ελλαδα,ολα τα αλλα ανεξαρτητως αν ειναι pc parts η ανταλλακτικα αμαξιου απο εξωτερικο και κατα προτιμηση γερμανια,δεν εχω χασει ποτε χρηματα αλλα ωρες ωρες εχω κανει δυνατα τεστ υπομονης.

Επισης παντα επικοινωνια με το καταστημα εξωτερικου μεσω mail για διαθεσιμοτητα και τροπο αποστολης,αφου πολλες φορες στελνουν οτι εχουν διαθεσιμο,χωρις καν να ενημερωνουν.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται και απο μενα

αν θελω κατι γιατι ξυπνησα με χαρα και το θελω ΤΩΡΑ παω και μεχρι χαλκιδα να το παρω

αν ομως ειναι δευτερης προτεραιοτητας τοτε ας κανει και 2 μηνες να ερθει

οποτε δε ξερω τι να ψηφισω

Καλό θα ήταν να προστεθούνε δύο επιλογές συγκεκριμένα για την περίπτωση "ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΑΙ" ( με τις επιλογές φυσικά να είναι "ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΑΙ, παίρνω φθηνότερο από έξω", ΔΕΝ ΤΟ ΒΙΑΖΟΜΑΙ παίρνω το φθηνότερο από Ελλάδα" )
Όλα τα παραπάνω. Κάθε περίπτωση αγοράς προϊόντος είναι ξεχωριστή.

Να ψηφίσετε την προτίμησή σας, τον κανόνα, τι συνηθίζετε. Κάθε αγορά είναι διαφορετική, η ουσία της δημοσκόπησης είναι πόσο θυσιάζει κανείς την ταχύτητα παράδοσης για χαμηλότερη τιμή.

Αν δεν σας ενδιαφέρει η χαμηλότερη τιμή κατά κανόνα, τότε μάλλον θα επιλέξετε την πρώτη επιλογή. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω προτιμω μια μετρια τιμη με αμεση παραδοση επι τοπου,δηλαδη μ'αρεσει να πηγαινω με το ζεστο χρημα στην τσεπη να το ευχαριστιεμαι ρε παιδι μου! Λατρευω τις αγορες απο παρορμηση ... λεφτα δεν εχω:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Βασικό μου πρόβλημα είναι να έχω τουλάχιστον ένα πισι ώστε να μπορώ να δουλέψω.

Από τη στιγμή που το έχω αυτό, οτιδήποτε άλλο μπορώ να περιμένω και κανένα μήνα να έρθει, αρκεί να είναι αρκετά πιο φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα, παιζει ρολο και η ποιοτητα του after sales service.

Δηλαδη θα αποφυγω ενα Ελληνικο μαγαζι που το εχει 5-10% φτηνοτερα και θα προτιμησω ενα ξενο, που ξερω οτι αν χρειαστει rma, θα γινει απροβληματιστα. Ασχετως αν θα περιμενω λιγο παραπανω !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.