Jump to content



Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;


Τι έχει μεγαλύτερη σημασία στις αγορές σας; Τιμή ή χρόνος παράδοσης;  

1.194 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Αγοράζω online από Ελλάδα με πιο συμφέρουσα τιμή και περιμένω λίγες εργάσιμες 752 39,75%

Αγοράζω online από άλλη χώρα με τη χαμηλότερη τιμή και περιμένω όσο χρειαστεί 958 50,63%

Πριν απο τη κριση, μας ηταν αγνωστα πιστευω σε πολλους απο εδω μεσα και οι δυο παραπανω τακτικες.

Απλα πηγαιναμε βουρ οπου το βρουμε πιο γρηγορα να κατσουμε να το στησουμε κτλπ.

Τωρα με τη κριση πιστευω οτι αγοραζουμε μονο αν χαλασει κατι ( ή αν βοηθησουμε εμεις να "χαλασει").

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βασικά είναι πόσο ανάγκη έχω αυτό που χρειάζομαι. Αν πχ μιλάγαμε για τροφοδοτικό pc και δεν είχα pc, τότε θα το παιρνα όπου το βρισκα πιο φτηνά σε κατάστημα. Αλλά σε γενικές γραμμές στα όχι απαραίτητα απέξω και όσο χρειαστεί ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ με τον seventh_son αναφορικά με το πόσο ανάγκη έχω αυτό που χρειάζομαι.

Επίσης δεν έχει να κάνει μόνο με την τιμή. Θέλω να πω ότι για μένα μετράει και το πόσα θα κερδίσω σε απόλυτες τιμές.

π.χ. αν θέλω μια MicroSd των 10€ και έξω την βρήκα 8,5€ δεν θα μπω καν στην διαδικασία παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το προϊόν.

Για παράδειγμα, ακουστικά για χρήση στο δρόμο παίρνω μόνο από φυσικό κατάστημα σε οποιαδήποτε παραπάνω τιμή από εξωτερικό, ακόμα και με παραγγελία που μπορεί να αργήσει και ένα μήνα, γιατί θα χρησιμοποιήσω κατά 99% την εγγύηση στη διάρκειά της.

Για οτιδήποτε δεν χρειάζομαι άμεσα, και όταν λέω άμεσα εννοώ πέθανε η μητρική και δεν έχω pc, η τιμή προέχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα "βιασύνης". Αν για παράδειγμα σου χαλάσει ο SSD που έχεις το λειτουργικό σου και μείνεις χωρίς PC, τότε θα κοιτάξεις να το αγοράσεις στην καλύτερη τιμή που θα βρεις από Ελλάδα, μιας και θα έχεις παράδοση σε 2-3 ημέρες. Αν όμως σκέφτεσαι να αντικαταστήσεις τον SSD που ήδη έχεις στο PC σου με έναν καλύτερο, τότε δεν σε ενδιαφέρει αν θα αργήσει 10 μέρες προκειμένου να γλιτώσεις 15-20%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω καταστήματα απο eBay για μεγάλο ποσοστό αγορών δεύτερης σημασίας. Οι διαφορές απο ελληνικά καταστήματα είναι τραγικές. Είναι αλήθεια πως έτσι δεν στηρίζω την ελληνική οικονομία μα οι διαφορές είναι τόσο αξιοσημείωτες που θεωρώ κοροϊδία να δίνω τα χρήματά μου σε 100 εμπόρους μεσάζοντες. Συνεπώς κάνω όσο πιο καλό προγραμματισμό γίνεται στις αγορές μου και περιμένω 1-2 μήνες ώστε να μου έρθουν. Αυτή η πρακτική αφορά αντικείμενα μέχρι το πολύ 5 κιλά. Απο εκεί και πέρα, αν με ενδιαφέρει κάποια οικιακή συσκευή σαφώς και θα αναζητήσω κάποιο κατάστημα με παρουσία στο διαδίκτυο ή μη, αρκεί να βρίσκεται η έδρα του κοντά μου, εντός Αθηνών και προαστίων και δεν έχω πρόβλημα να περιμένω 2-3 μέρες να έρθει εφ'όσον η τιμή του συμφέρει. Στην περίπτωση που καίγομαι και αντιμετωπίζω πρόβλημα ή πρέπει να δώσω λύση στη δουλειά μου, κάνω πάντα μια γρήγορη αναζήτηση σε μηχανές αναζήτηης τιμών και διαλέγω το πρώτο κατάστημα που βρίσκεται πιο κοντά μου με άμεση διαθεσιμότητα και τιμή που κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Βεβαια εχω την τυχη να μενω Γερμανια οποτε το Αμαζον ειναι ο καλυτερος μου φιλος αλλα και πριν που εμενα Ελλαδα κοιτουσα τιμη/χρονος παραδοσης 70-30.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.