Jump to content



Ταξίδι σε Ευρώπη - mobile internet για Skype


Τζώρτζης

Recommended Posts

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Εβδομαδιαία ταξίδια σε Ευρώπη (Ιταλία, Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία, Αγγλία, Ισπανία, Πορτογαλία ίσως και σκανδιναβικές) οδικώς σημαίνουν άμεση εύρεση λύσης για επικοινωνία με Ελλάδα.

Τι τρόπος υπάρχει για χρήση του Skype για ελαχιστοποίηση των εξόδων επικοινωνίας; Πιο συγκεκριμένα όχι συνεχούς αναζήτησης wifi spots ή cafes αλλά ανά πάσα ώρα να υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας μέσω Skype.

Τα φώτα σας συμφορουμίστες :happy:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μιλήσεις με τον πάροχο κινητής που έχεις εδώ. Όλοι συνεργάζονται με ξένες εταιρίες κινητής και Ίντερνετ, οπότε μπορεί να σου δώσουν ένα καλό πακετάκι ή προσφορά.

Επίσης κοίταξε και το Skype WiFi αν έχεις iDevice.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε.

Σίγουρα

Ιταλία, Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία, Αγγλία,

όπου και αν σταθείς

ή σε όποιο καφέ και αν πας

η εστιατόριο είμαι 100% σιγουρος

ακόμα και ξενοδοχείο ότι υπάρχει.

Δεν ξέρω τι σήμα θα έχει άλλα θα βρείς Wifi.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις αυτήν την στιγμή είναι να πας σε Vodafone/cosmote/wind

και να ενεργοποιήσεις το 3G με Megabyte μέσα για να μπορείς να έχεις αρκετό χρόνιο για χρήση του 3G γιατί άμα είσαι Non-stop σε κάποια φάση τελειώνει. μου φαίνεται το ακριβότερο είναι 15 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι που ακούγεται χρήσιμο.

Βέβαια θα έπρεπε να είχα ρωτήσει πρώτα στη wind, όπου υπάρχει συνδρομή πρόγραμμα Wind L αλλά ας όψεται..

Η συγκεκριμένη προσφέρει δυνατότητα χρήσης των MB εντός της EE/EOX με κόστος 5€ το μήνα στο πάγιό σου. Data roamer

Θα μιλήσω αύριο διότι πληρώνονται ήδη 750mb στο πάγιο του προγράμματος τα οποία θα πιάσουν τόπο όπως φαίνεται, μιας και αντιστοιχούν περίπου σε 250' ομιλίας skype to skype ή περί τα 700' skype to mobile/fixed lines.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω λεπτομεριες, αλλα ισως το Vodafone Passport να σε βολεψει !

χο χο

εάν το δεις καλύτερα

το vodafone passport (και το κοσμοτε τραβελερ) είναι άλλη μια πατέντα των ελληνικών για να τα αρπάζουν ( ; )!

η χρέωση είναι 0,83 την κάθε κλήση (εισερχόμενη (εώς 1 ώρα) - εξερχόμενη + χρέωση προγράμματος (δεν ισχύουν τα 1500 δωρεαν))

επειδή κυρίως θα έχεις εισερχόμενες κλήσεις (λογικά) και υπολογίζοντας τη χρονοχρέωση / λεπτο (εάν δεν είχες το passport/ traveller) θα δεις ότι ΔΕ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ για κλήσεις κάτω των 5-6 λεπτων (εισερχόμενες).

Οι δικές μου κλήσεις τουλάχιστον μετα βίας ξεπερνούν το τρίλεπτο, και επειδή έτυχε να έχω πολλές εισερχόμενες εκείνη την περίοδο μου έτσουξε λίγο. (και για αυτό γράφω κιολας :p)

έλεγξε καλά τι σε συμφέρει για την περιαγωγή, μη βρεθείς προ εκπλήξεων!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σαν στρατανιώτης στην κύπρο είχα βάλει το passport και με έπαιρνε από εδώ η κοπέλα μου και μιλούσαμε για μια ωρίτσα με ούτε 1€\κλήση.Βέβαια αυτή είχε δωρεάν προς vodafone και έτσι...!!!:magic:

Μιλούσαμε δυο τρεις φορές την ημέρα και ήταν μια χαρά,αλλά άμα είναι να γίνονται περισσότερες κλήσεις τότε δε νομίζω να συμφέρει.

Βέβαια τότε δεν είχαμε και smart phones!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να παίρνεις κάρτα στις χώρες που πηγαίνεις και να τις βάζεις όταν φτάνεις εκεί;

Αυτό κάνω κι εγώ.

Άποψή μου είναι ότι σε συμφέρει αυτό που δίνει η wind με τα +5 ευρώ στο πάγιο.

Είναι απίστευτη προσφορά αν ελέγξεις πόσο έχει το data roaming (π.χ. η O2 μου το... προσφέρει με 1 λίρα το mbyte :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσα τελικά πως με 5€ το μήνα στο πάγιό σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα MB προγράμματός σου εντός της ΕΕ. Κρυφές χρεώσεις δεν υπάρχουν μόνο τα 5€.

Οπότε θα το χρησιμοποιήσω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.