Jump to content



προβλημα με τις ηλεκτρικες εγκαταστασεις


matteus

Recommended Posts

Καλησπερα ρε παιδια σημερα αγορασα ενα apc surge protector το οποιο εχει πανω 1 λαμπακι που γραφει πρεπει να αναβει πρασινο αλλιως σημαινει οτι δεν δεχεται καλο ρευμα απο τον τοιχο.

Δοκιμασα σε ολες τις μπριζες στο σπιτι και μονο σε μια αναβει. Δεν εχει πολυ καιρο που πηρα το καινουργιο μου συστημα και αρχιζω να στεναχωριεμαι οτι 2 βδομαδες τωρα που το εχω ετσι μπορει να επαθε και καμια ζημια.

Μπορω να τσεκαρω με καποιο προγραμμα τα ρευματα που δεχεται το τροφοδοτικο μου ?

Εχετε να προτεινεται κατι αλλο εκτος απο τoν ηλεκτρολογο που θα φερω αυριο ? :wall:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Αυτό που αγόρασες δεν λέει και κάτι ιδιαίτερο ........

Όλες οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις πρέπει να έχουν κατάλληλες καλωδιώσεις ώστε να ΜΗΝ έχεις πτώση τάσης σε σχέση με την ονομαστική τιμή λόγω αντίστασης του αγωγού, πάνω από 1% !!!!

Προφανώς το εργαλειάκι που χρησιμοποίησες ανίχνευσε μεγαλύτερη πτώση τάσης , οπότε και σου έβγαλε ακαταλληλότητα.

Αυτό γίνεται γιατί το μήκος των αγωγών (φάση + ουδέτερος) είναι αρκετά μεγάλο. Κανονικά ο ηλεκτρολόγος σου θα έπρεπε να έχει προχωρήσει σε αντιστάθμιση με παχύτερους αγωγούς στην γραμμή αυτή το οποίο προφανώς δεν έκανε .......! Rαγωγού = ρ (ειδική αντίσταση χαλκού) x [L (μήκος αγωγού) /[/B] S (διατομή αγωγού)]

Πες μου όμως ποιος ηλεκτρολογος της πιάτσας κάθεται να υπολογίσει κάτι τέτοιο...... Κανείς ........

Πάρε ένα Voltόμετρο και τσέκαρε να δεις τι τάση έχεις στην πρίζα που σε ενδιαφέρει να τοποθετήσεις το σύστημά σου.

Πες μας τι τάση βλέπεις, Ισως να σου το βγάζει σαν σφάλμα αλλά η μέτρηση να είναι ελάχιστα εκτός ορίων που στην ουσία δεν θα σου προκαλέσει κανένα πρόβλημα.

EDIT : με τον ηλεκτρολόγο ΔΕΝ θα πετύχεις κάτι, εκτός και αν δεχτείς και τον βάλεις να σου αλλάξει τα καλώδια εντός των σωληνώσεων (και αν τον παίρνει η διατομή του σωλήνα) με παχύτερα, πχ. από NYA 1,5mm^2 σε 2,5mm^2 .........

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχαριστω για την απαντηση με βοηθας πολυ.

Θα δανειστω ενα βολτομετρο και θα μετρησω, παντως οταν κλεισω τα παντα μεσα στο δωματιο ακουγεται ενα ηλεκτρικο βουητο που δεν ειναι απο το τροφοδοτικο.:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον θα τραβηξω ξεχωριστη γραμμη για τους υπολογιστες να γλυτωσω απο το πακ πακ που ακουγεται στα ηχεια οταν κλεινω καποιο φως στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον θα τραβηξω ξεχωριστη γραμμη για τους υπολογιστες να γλυτωσω απο το πακ πακ που ακουγεται στα ηχεια οταν κλεινω καποιο φως στο σπιτι.

Δεν φταίει η ηλεκτρολογική εγκατάστασή για αυτό. Τα ηχεία που χρησιμοποιείς δεν έχουν ηλεκτρομαγνητική θωράκιση. Όσο και να παιδέψεις την ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν πρόκειται να έχεις αποτελέσματα. Πάρε καινούρια ηχεία.

Όσο για το surge protector αυτό φιλτράρει τις στιγμιαίες αιχμές τις τάσεις. Σκαμπανεβάσματα στην τάση κοντά στα 220V περνάνε κανονικότατα. Ακόμα και με σταθεροποιητή τάσης με σερβομηχανισμό που έχω συνδέσει στο δικό μου γραφείο πάλι δεν μπορείς να έχεις εντελώς καθαρή τάση στην πρίζα (220V)

Πάρε πιο ακριβά ηχεία και αν σου φαίνεται δύσκολη ή αλλαγή καλωδίων εντός σπιτιού αγόρασε και εσύ ένα σταθεροποιητή τάσης με σερβομηχανισμό. Δεν είναι πολύ ακριβώς. Νομίζω κανα 50άρι αγόρασα τον δικό μου για 1500VA. Από 150 -240 V νομίζω ότι με μικρές σχετικά αποκλίσεις (2-3 Volts συνήθως) δίνει τάση κοντά στην ονομαστική.

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαση το σερβομηχανιμα, η αλλαγη καλωδιων δεν υφισταται πρεπει να κοστιζει και δεν ειναι δικο μου το σπιτι. Θα μετρησω τι ταση δινει η πριζα να σας πω μπας και βγαλουμε ακρη ,ειμαι σκραπας στα ηλεκτρολογικα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχαριστω για την απαντηση με βοηθας πολυ.

Θα δανειστω ενα βολτομετρο και θα μετρησω, παντως οταν κλεισω τα παντα μεσα στο δωματιο ακουγεται ενα ηλεκτρικο βουητο που δεν ειναι απο το τροφοδοτικο.:yes4:

Αυτό είναι από άλλο πράγμα ! το να έχεις χαμηλή τάση δεν θα σου δημιουργούσε παράσιτο ! Αυτό που θα σου δημιουργούσε θα ήταν αυξημένο ρεύμα στα κυκλώματα = αυξημένες θερμοκρασίες = κίνδυνος να καούν/ καταστραφούν.

Υπάρχει κάπου στο σπίτι κάποιο τροφοδοτικό που να βγάζει DC 12V ???? Πχ έχεις στο σπίτι σου LED -ταινίες που χρειάζονται τέτοια τροφοδοτικά ή κάτι αντίστοιχο ???

Αν έχεις κάτι τέτοιο , τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει αυτό το τροφοδοτικό και σου μεταφέρει αρμονικές μέσα από το δίκτυο των 220V και σε άλλες συσκευές = ηχεία κ.λ.π.

Σε τέτοιες περιπτώσεις ακόμα και θωράκιση να έχουν τα ηχεία (η οποία χρησιμοποιείται για να μην έχεις μαγνήτιση σε παλαιές τηλεοράσεις σε ηχεία home cinema και όχι για καλύτερο ήχο) δεν θα έχεις αποτέλεσμα!

Αν έχεις τέτοιο τροφοδοτικό στο σπίτι, αφαίρεσέ το και ξαναπροσπάθησε να δεις αν ακούς παράσιτο από τα ηχεία !!

Τέλος στο καλώδιο τροφοδοσίας των ηχείων δοκίμασε να βάλεις έναν- δυο φερρίτες θα σε βοηθήσουν θα κόψεις το παράσιτο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το λαμπάκι που λες ότι δεν ανάβει αφορά την σωστή γείωση του σπιτιού; Έχω ένα τέτοιο γι'αυτό το λέω. Επίσης το ότι ακούς βόμβο στα ηχεία όταν ανάβεις/σβήνεις τα φώτα είναι ένδειξη ότι κάτι δε δουλεύει καλά στην όλη εγκατάσταση .

Ο θόρυβος που ακούς , αν δεν είναι από τον πίνακα , κλείσε μία - μία τις ασφάλειες ή αποσύνδεσε συσκευές για να δεις πότε δεν έχεις θόρυβο. Παίζει να είναι από συσκευή , από κάποιο μετασχηματιστή ή από χαλαρωμένο καλώδιο σε εν λειτουργία πρίζα που είναι και το πιο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

πριν να ασχοληθείς με τις μπρίζες σου για μέτρησε όταν θα έχεις το πολήμετρο την τάση εισόδου στο σπίτι σου στον κεντρικό πίνακα γιατί εμένα φίλε μου δεν μου κάθετε το πρόβλημα να είναι μέσα στο σπίτι σου .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από άλλο πράγμα ! το να έχεις χαμηλή τάση δεν θα σου δημιουργούσε παράσιτο ! Αυτό που θα σου δημιουργούσε θα ήταν αυξημένο ρεύμα στα κυκλώματα = αυξημένες θερμοκρασίες = κίνδυνος να καούν/ καταστραφούν.

Υπάρχει κάπου στο σπίτι κάποιο τροφοδοτικό που να βγάζει DC 12V ???? Πχ έχεις στο σπίτι σου LED -ταινίες που χρειάζονται τέτοια τροφοδοτικά ή κάτι αντίστοιχο ???

Αν έχεις κάτι τέτοιο , τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει αυτό το τροφοδοτικό και σου μεταφέρει αρμονικές μέσα από το δίκτυο των 220V και σε άλλες συσκευές = ηχεία κ.λ.π.

Σε τέτοιες περιπτώσεις ακόμα και θωράκιση να έχουν τα ηχεία (η οποία χρησιμοποιείται για να μην έχεις μαγνήτιση σε παλαιές τηλεοράσεις σε ηχεία home cinema και όχι για καλύτερο ήχο) δεν θα έχεις αποτέλεσμα!

Αν έχεις τέτοιο τροφοδοτικό στο σπίτι, αφαίρεσέ το και ξαναπροσπάθησε να δεις αν ακούς παράσιτο από τα ηχεία !!

Τέλος στο καλώδιο τροφοδοσίας των ηχείων δοκίμασε να βάλεις έναν- δυο φερρίτες θα σε βοηθήσουν θα κόψεις το παράσιτο.

adpanos ευχαριστω φιλε, δεν εχω τροφοδοτικό που να βγάζει DC 12V τουλαχιστον ετσι νομιζω δεν καταλαβα ακριβως τι λες. Παντως θα δοκιμασω αυτο με τους φερριτες και θα γυρισω πισω το πολυμπριζο μπας και φταιει αυτο γιατι οι μετρησεις που πειρα απο τον τοιχο ειναι νορμαλ μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον εβγαλα ακρη, το λαμπακι που εχει το πολυμπριζο πανω και δεν αναβει ειναι ο ελεγχος

της γειωσης. Στην πριζα που αναβει οι μετρησεις τασης και ουδετερου μου βγαζουν 224 οσο ταση δινει δηλαδη. Σε ολες τις αλλες μου εμφανιζει 0.01.

Οποτε μαλλον να φωναξω και εναν ηλεκτρολογο να το δει καλου κακου :hm: ?

Link to comment
Share on other sites

Μα και να μου πει οτι το σπιτι δεν εχει καλη γειωση δεν μπορω να κανω τιποτα 7 χρονια μενω εδω και δεν καηκα :toomuchne.

Καλυτερα να μιλησω τηλεφωνικος με καποιον ηλεκτρολογο να μην πληρωνω τζαμπα 30αρια.

Link to comment
Share on other sites

Στο ανέφερα πιο πάνω για τη γείωση αλλά φαίνεται δε το πρόσεξες. Τα καλώδια που μετράς στην πρίζα είναι τρία φάση , ουδέτερος και γείωση. Μεταξύ φάσης και ουδετέρου όπως και φάσης γείωσης πρέπει να έχεις τα 230V (λέμε τώρα) της ΔΕΗ. Αν μεταξύ φάσης και γης δεν έχεις τάση σημαίνει ότι κάπου το κύκλωμα είναι ανοιχτό. Αν ισχύει το παραπάνω μόνο σε μία πρίζα παιζει να έχει λασκάρει κάνα καλώδιο μέσα στην πρίζα ή κάτι άλλο αλλά εκεί πάντα . Θα πρέπει να ανοίξεις την πρίζα. Αν δεν κατέχεις φώναξε ηλεκτρολόγο γιατί με το ρεύμα δεν παίζουμε.

Πάντως εκτιμώ και από τα πιο πάνω συμπτώματα που αναφέρεις ότι κάτι παίζει σχετικά με όλη την εγκατάσταση του σπιτιού , θα φανεί αν λύσεις το θεμα με τη γείωση και λοιπά προβλήματα παραμείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.