Jump to content



προβλημα με τις ηλεκτρικες εγκαταστασεις


matteus

Recommended Posts

Αν καταλάβεις τα 12V στην γλώσσα σου είναι γιατί προκαλείς capacitive arc με την παρουσία υγρασίας. Για να μην μπερδεύεσαι, σκέψου πως απλά δημιουργείς μία αποθήκη ενέργειας όπου πολλαπλασιάζεις την τάση και αυτή εκτονώτεται στιγμιαία, γι'αυτό νιώθεις το τσίμπιμα. Αν μπορούσες να νιώσεις τα 12V, θα τα ένιωθες και στο δέρμα σου.

Και όχι, το 220V AC (230V AC είναι πλέον πολλά χρόνια τώρα) δεν σε σκοτώνει στιγμιαία, αλλιώς δεν θα είχε μείνει ηλεκτρολόγος στον πλανήτη αυτό, εκτός που για να αλλάξεις λάμπα θα έπρεπε να καλείς πυροτεχνουργούς κάθε φορά. Εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα. Και, το είπα και παραπάνω, δεν σκοτώνει η τάση, το ρεύμα σκοτώνει, μετά την άγνοια φυσικά.

Το φαινόμενο αυτό με το capacitive arc που αναφέρεις δεν το γνώριζα, εξήγησε μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις γιατί συμβαίνει;Δηλαδή λειτουργεί σαν πυκνωτής η γλώσσα;Αν ναι γιατί πολλαπλασιάζεται η τάση όπως λες;Εγώ πίστευα ότι καταλαβαίνεις τέτοια τάση,καθώς και μικρότερη πχ 3V μπαταρίας, λόγο της παρουσίας ποιο ευαίσθητων νέυρων επάνω στην γλώσσα.

Όσο για το 230V δεν πιστέυω να ξέρεις πολλούς ηλεκτρολόγους που δοκίμασαν με την γλώσσα τους 230V έστω και στιγμιαία...η απόσταση μεταξύ της γλώσσας και του εγκεφάλου είναι πολύ μικρή, οπότε αν δεν σε στείλει αδιάβαστο, τουλάχιστον θα σου αφήσει παράσημο αναπηρίας.

Όπως τα λέει ο E.F. είναι τα πράγματα. Αν ακουμπήσεις στιγμιαία έναν αγωγό 230V θα νιώσεις από τσίμπημα έως τίναγμα το οποίο έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες (υγρασία σώματος, εάν φοράς υποδήματα αλλά και το είδος αυτών κλπ κλπ). Βέβαια σε σύγχρονη εγκατάσταση αυτό το άγγιγμα πιθανώς να προκαλέσει την πτώση του αντιηλεκτροπληξιακού, ο οποίος έχει συνήθως τιμή όπλισης έντασης τα 35mA. Η οικιακή εγκατάσταση είναι θανατηφόρα είτε όταν πιάσεις και κρατήσεις τον αγωγό και ταυτόχρονα δεν υπάρχει αυτόματος αποτροπής ηλεκτροπληξίας είτε όταν μετατρέψεις το σώμα σου σε αντίσταση πιάνοντας ταυτόχρονα αγωγό τάσης και ουδέτερο.

Όσο για τα 12V ούτε που θα τα νιώσεις...

cna μίλαγα για την γλώσσα και όχι για το σώμα.

Δοκίμασε 12V στην γλώσσα σου και πόσταρε αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Δοκίμασε 12V στην γλώσσα σου και πόσταρε αποτελέσματα...

Καλησπέρα σας θα σας παρακαλούσα να μην δίνετε τέτοιου είδους συμβουλές μιας και διαβάζουν και κάποιοι τα θέματα που ίσος προσπαθήσουν να ακολουθήσουν την εκάστοτε συμβουλή ασχέτως εάν αυτό που είπες ήταν απλά ένας σαρκασμός - αστειάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο αυτό με το capacitive arc που αναφέρεις δεν το γνώριζα, εξήγησε μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις γιατί συμβαίνει;Δηλαδή λειτουργεί σαν πυκνωτής η γλώσσα;Αν ναι γιατί πολλαπλασιάζεται η τάση όπως λες;Εγώ πίστευα ότι καταλαβαίνεις τέτοια τάση,καθώς και μικρότερη πχ 3V μπαταρίας, λόγο της παρουσίας ποιο ευαίσθητων νεύρων επάνω στην γλώσσα.

Δεν ξέρω εάν και κατά πόσο πολλαπλασιάζεται η τάση αλλά σκέψου ότι το σώμα μας είναι γεμάτο ηλεκτρολύτες οπότε είμαστε ένας μεγάλος πυκνωτής/μπαταρία/όπως θέλεις πες το. Επιπλέον τα νεύρα λειτουργούν με ηλεκτρικές εκκενώσεις (αυτός είναι ο τρόπος που μεταβιβάζουν σήματα στον εγκέφαλο) οπότε δεν είναι θέμα ευαισθησίας νεύρων αλλά περισσότερο θέμα παρουσίας ιδιαίτερων συνθηκών (υγρασία από το σάλιο + αυξημένη παρουσία ηλεκτρολυτών στην περιοχή). Με απλά λόγια η γλώσσα είναι πιο αγώγιμη από άλλα σημεία του σώματος.

Όσο για το 230V δεν πιστέυω να ξέρεις πολλούς ηλεκτρολόγους που δοκίμασαν με την γλώσσα τους 230V έστω και στιγμιαία...η απόσταση μεταξύ της γλώσσας και του εγκεφάλου είναι πολύ μικρή, οπότε αν δεν σε στείλει αδιάβαστο, τουλάχιστον θα σου αφήσει παράσημο αναπηρίας.

Το παράσημο αναπηρίας θα είναι η καμμένη γλώσσα, οι κατεστραμμένες φωνητικές χορδές κλπ. Το ηλεκτρικό ρεύμα λειτουργεί όπως το νερό: ακολουθεί πάντα την ευκολότερη δίοδο, γι' αυτό και η γείωση, για παράδειγμα, πρέπει να έχει αντίσταση μικρότερη των 1800Ω (αν θυμάμαι τόση είναι η αντίσταση του ανθρωπίνου σώματος) ώστε να προτιμήσει το ρεύμα την γείωση έναντι του σώματός μας. Άρα το ρεύμα δεν έχει κανέναν λόγο να περάσει από τον εγκέφαλο. Φυσικά μην το δοκιμάσεις για να διαπιστώσεις την αλήθεια των ισχυρισμών μου...

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο αυτό με το capacitive arc που αναφέρεις δεν το γνώριζα, εξήγησε μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις γιατί συμβαίνει;Δηλαδή λειτουργεί σαν πυκνωτής η γλώσσα;Αν ναι γιατί πολλαπλασιάζεται η τάση όπως λες;Εγώ πίστευα ότι καταλαβαίνεις τέτοια τάση,καθώς και μικρότερη πχ 3V μπαταρίας, λόγο της παρουσίας ποιο ευαίσθητων νέυρων επάνω στην γλώσσα.

Όσο για το 230V δεν πιστέυω να ξέρεις πολλούς ηλεκτρολόγους που δοκίμασαν με την γλώσσα τους 230V έστω και στιγμιαία...η απόσταση μεταξύ της γλώσσας και του εγκεφάλου είναι πολύ μικρή, οπότε αν δεν σε στείλει αδιάβαστο, τουλάχιστον θα σου αφήσει παράσημο αναπηρίας.

Όχι οι γλώσσα, οι θύλακες αέρα στην υγρασία. Κάθε θύλακας "φορτίζεται" σαν μπαταρία και όταν σπάσει το διηλεκτρικό τότε εκφορτίζονται όλοι μαζί, με την τάση να προστίθεται αθροιστικά. Βέβαια δεν έχει ένταση, εξού και το μόνο που νιώθεις είναι ένα τσίμπιμα. Δεν είναι θέμα ευαισθησίας νεύρων, τάση κάτω των 50V δεν γίνεται αντιληπτή απο το ανθρώπινο σώμα.

Και όχι, δεν ξέρω κανένα ηλεκτρολόγο που να δοκιμάζει τάση 230V με την γλώσσα. Αυτό ίσως διότι πέθαναν όλοι σε μικρή ηλικία. Αλλά και να το έκανε κάποιος αυτό το πανηλίθιο πράγμα, δεν θα πάθαινε απολύτως τίποτα ο εγκέφαλός του. Η ηλεκτρική τάση προκαλεί σύσπαση των μυών, δεν σου καίει τον εγκέφαλο. Επίσης, το ρεύμα θα κινηθεί προς την ευκολότερη δίοδο όπως ήδη ειπώθηκε, δηλαδή προς το πόδι σου ή το χέρι σου, εξαρτάται με τι ακουμπάς κάτι που να έχει την ελάχιστη αντίσταση ως προς την γη. Δεν θα πάει προς τα μαλλιά σου, εκτός και αν δοκιμάσεις να ακουμπήσεις το καλώδιο στην γλώσσα σου ενώ στέκεσαι με το κεφάλι, στην οποία περίπτωση ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ που τα κατάφερες.

Γι'αυτό η πιο επικίνδυνη επαφή με αγωγό ηλεκτρισμού είναι με το αριστερό χέρι και γείωση με αριστερό πόδι ή δεξί χέρι - το ενδιάμεσο στην διαδρομή του είναι οι πνεύμονες και η καρδιά, οπότε θα προκαλέσει είτε αναπνευστική ανακοπή ή καρδιακή μαρμαρυγή.

Το ηλεκτρικό ρεύμα λειτουργεί όπως το νερό: ακολουθεί πάντα την ευκολότερη δίοδο, γι' αυτό και η γείωση, για παράδειγμα, πρέπει να έχει αντίσταση μικρότερη των 1800Ω (αν θυμάμαι τόση είναι η αντίσταση του ανθρωπίνου σώματος) ώστε να προτιμήσει το ρεύμα την γείωση έναντι του σώματός μας. Άρα το ρεύμα δεν έχει κανέναν λόγο να περάσει από τον εγκέφαλο. Φυσικά μην το δοκιμάσεις για να διαπιστώσεις την αλήθεια των ισχυρισμών μου...

Η αντίσταση γείωσης θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε η αντίσταση του εδάφους ανά λειτουργικό μέτρο γείωσης προς το μέγιστο ρεύμα βραχυκύκλωσης να δίνει τάση επαφής στον χρήστη μικρότερη των 50V RMS. Στην πράξη αυτό συνήθως σημαίνει μικρότερη των δύο Ohm. Ασχέτως βέβαια ότι δεν έχω μετρήσει ΠΟΤΕ κάτω από 2Ω σε σπίτι, ακόμα και καινούργιο. Οπότε αν γδαρθεί κανένα καλώδιο της κουζίνας, πιθανόν ένα τιναγματάκι να το φάτε μέχρι να πέσει ο αντιηλεκτροπληξιακός...

Link to comment
Share on other sites

Όχι οι γλώσσα, οι θύλακες αέρα στην υγρασία. Κάθε θύλακας "φορτίζεται" σαν μπαταρία και όταν σπάσει το διηλεκτρικό τότε εκφορτίζονται όλοι μαζί, με την τάση να προστίθεται αθροιστικά. Βέβαια δεν έχει ένταση, εξού και το μόνο που νιώθεις είναι ένα τσίμπιμα. Δεν είναι θέμα ευαισθησίας νεύρων, τάση κάτω των 50V δεν γίνεται αντιληπτή απο το ανθρώπινο σώμα.

Και όχι, δεν ξέρω κανένα ηλεκτρολόγο που να δοκιμάζει τάση 230V με την γλώσσα. Αυτό ίσως διότι πέθαναν όλοι σε μικρή ηλικία. Αλλά και να το έκανε κάποιος αυτό το πανηλίθιο πράγμα, δεν θα πάθαινε απολύτως τίποτα ο εγκέφαλός του. Η ηλεκτρική τάση προκαλεί σύσπαση των μυών, δεν σου καίει τον εγκέφαλο. Επίσης, το ρεύμα θα κινηθεί προς την ευκολότερη δίοδο όπως ήδη ειπώθηκε, δηλαδή προς το πόδι σου ή το χέρι σου, εξαρτάται με τι ακουμπάς κάτι που να έχει την ελάχιστη αντίσταση ως προς την γη. Δεν θα πάει προς τα μαλλιά σου, εκτός και αν δοκιμάσεις να ακουμπήσεις το καλώδιο στην γλώσσα σου ενώ στέκεσαι με το κεφάλι, στην οποία περίπτωση ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ που τα κατάφερες.

Καλημέρα καλή η όλη θεωρία περί θυλάκων αέρα, αλλά υπάρχει κάποια έρευνα-έγγραφο που να αποδεικνύει το παραπάνω;Εσύ από που το διάβασες;Ψάχνω αλλά κάτι που να φέρνει στην θεωρία αυτήν δεν βρίσκω.

Όσον αφορά την δύτερη παράγραφο που έγραψες:Πιστέυεις δηλαδή ότι κρατώντας Π.Χ. Με το αριστερό σου χέρι φάση και με το δεξί ουδέτερο το ρέυμα δεν θα διαρέυσει τον εγκέφαλο σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλή η όλη θεωρία περί θυλάκων αέρα, αλλά υπάρχει κάποια έρευνα-έγγραφο που να αποδεικνύει το παραπάνω;Εσύ από που το διάβασες;Ψάχνω αλλά κάτι που να φέρνει στην θεωρία αυτήν δεν βρίσκω.

Όσον αφορά την δύτερη παράγραφο που έγραψες:Πιστέυεις δηλαδή ότι κρατώντας Π.Χ. Με το αριστερό σου χέρι φάση και με το δεξί ουδέτερο το ρέυμα δεν θα διαρέυσει τον εγκέφαλο σου;

Υπάρχουν δεκάδες έρευνες που να αναφέρονται στο παραπάνω, απλά εσύ αφενός δεν ξέρεις να τις βρεις γιατί δεν είσαι όχι επιστήμονας αλλά ούτε καν ηλεκτρολόγος αλλά, και να τις έβρισκες, δεν έχεις συνδρομή σε κανένα επιστημονικό περιοδικό. Οπότε, και να θέλω να σου δείξω, όχι απλά δεν μπορείς να το ανοίξεις για να διαβάσεις, αλλά και να διαβάσεις δεν θα ξέρεις τι γράφει. Σου λείπουν έτη γνώσεων επί του θέματος και, αφού βλέπω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι καν την πορεία που θα ακολουθούσε το ηλεκτρικό ρεύμα, μιλάμε για πολλά έτη. Ψάξε να βρεις για air pockets σε high voltage insulation ή ακόμα και για γεννήτρια cockcroft, έχει ακριβώς την ίδια αρχή λειτουργίας, αλλά προφανέστατα δεν θα καταλάβεις καν τι διαβάζεις ή πως αναγάγεται αυτό το φαινόμενο στην...γλώσσα σου.

Δεν πιστεύω, γνωρίζω. Τεράστια διαφορά. Το ρεύμα θα ακολουθήσει την ευκολότερη δίοδο, δηλαδή αριστερό-δεξί χέρι στην μικρότερη δυνατή διαδρομή, όπως το γνωρίζει και ο ποιο αδαής ηλεκτρολόγος και πρωτοετής φοιτητής. Δεν θα "διαρρεύσει" προς πουθενά αλλού. Αυτό είναι βασικότατη αρχή του ηλεκτρισμού, που θα έπρεπε να γνωρίζεις από το λύκειο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δεκάδες έρευνες που να αναφέρονται στο παραπάνω, απλά εσύ αφενός δεν ξέρεις να τις βρεις γιατί δεν είσαι όχι επιστήμονας αλλά ούτε καν ηλεκτρολόγος αλλά, και να τις έβρισκες, δεν έχεις συνδρομή σε κανένα επιστημονικό περιοδικό. Οπότε, και να θέλω να σου δείξω, όχι απλά δεν μπορείς να το ανοίξεις για να διαβάσεις, αλλά και να διαβάσεις δεν θα ξέρεις τι γράφει. Σου λείπουν έτη γνώσεων επί του θέματος και, αφού βλέπω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι καν την πορεία που θα ακολουθούσε το ηλεκτρικό ρεύμα, μιλάμε για πολλά έτη. Ψάξε να βρεις για air pockets σε high voltage insulation ή ακόμα και για γεννήτρια cockcroft, έχει ακριβώς την ίδια αρχή λειτουργίας, αλλά προφανέστατα δεν θα καταλάβεις καν τι διαβάζεις ή πως αναγάγεται αυτό το φαινόμενο στην...γλώσσα σου.

Δεν πιστεύω, γνωρίζω. Τεράστια διαφορά. Το ρεύμα θα ακολουθήσει την ευκολότερη δίοδο, δηλαδή αριστερό-δεξί χέρι στην μικρότερη δυνατή διαδρομή, όπως το γνωρίζει και ο ποιο αδαής ηλεκτρολόγος και πρωτοετής φοιτητής. Δεν θα "διαρρεύσει" προς πουθενά αλλού. Αυτό είναι βασικότατη αρχή του ηλεκτρισμού, που θα έπρεπε να γνωρίζεις από το λύκειο.

ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ και ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ.:clap:

Επειδή δεν προσπαθώ να δημιουργήσω εντάσεις ούτε να αντικρούσω κάτι από αυτά που λές, μιας και όπως ανέφερες δεν έχω τις γνώσεις που θα είχε ηλεκτρολόγος, μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος σε αυτά που λες, διότι απαντήσεις του τύπου ψάξε για αυτό (το οποίο κατ' εσέ έχει την ίδια αρχή λειτουργίας ) ξεχνώντας αυτόματα όλες τις παραμέτρους που ισχύουν λόγο εφαρμογής του φαινομένου στο ανθρώπινο σώμα δεν μπορώ να τις πάρω στα σοβαρά.

Μιλώντας για θύλακες αέρα αναφέρεσαι στους "πόρους" της επιφάνειας του δέρματος φαντάζομαι.Οι οποίοι υπάρχουν σε όλη την επιφάνεια του ανθρώπινου δέρματος.Αν ναι, σε περίπτωση που βρέχαμε μέρος του δέρματος μας δεν θα εμφανιζόταν το ίδιο φαινόμενο κατά την επαφή ηλεκρικής πηγής στο σημείο αυτό;

Γνωρίζω πως το ρέυμα ακολουθεί την συντομότερη και ποιο έυκολη (από πλευράς αντίστασης) διαδρομή για να καταλήξη στην γη.

Όμως...post-19973-1416077013,3901_thumb.jpg

Στην φωτο που μόλις τράβηξα χρησιμοποιώ μετασχηματιστή με output 3v.Όπως βλέπεις με μία μικρη πτώση τάσης το ρέυμα φτάνει στην γλώσσα μου (και στο κεφάλι το δοκίμασα ακουμπώντας, το άκρο που έχω στο στόμα, στο κεφάλι.)

Κατά τα λεγόμενα σου το ρέυμα θα έπρεπε να ακολουθήσει "ευθεία" πορεία από το ένα χέρι στο άλλο.Πράγμα που δεν συνέβει αφού όπως φαίνεται το πολύμετρο μέτρησε τάση και στο στόμα μου.

Το πείραμα έγινε με χαμηλή τάση και δεν συνιστώ σε κανέναν, σε καμία περίπτωση, να το δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ και ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ.:clap:

Επειδή δεν προσπαθώ να δημιουργήσω εντάσεις ούτε να αντικρούσω κάτι από αυτά που λές, μιας και όπως ανέφερες δεν έχω τις γνώσεις που θα είχε ηλεκτρολόγος, μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος σε αυτά που λες, διότι απαντήσεις του τύπου ψάξε για αυτό (το οποίο κατ' εσέ έχει την ίδια αρχή λειτουργίας ) ξεχνώντας αυτόματα όλες τις παραμέτρους που ισχύουν λόγο εφαρμογής του φαινομένου στο ανθρώπινο σώμα δεν μπορώ να τις πάρω στα σοβαρά.

Μιλώντας για θύλακες αέρα αναφέρεσαι στους "πόρους" της επιφάνειας του δέρματος φαντάζομαι.Οι οποίοι υπάρχουν σε όλη την επιφάνεια του ανθρώπινου δέρματος.Αν ναι, σε περίπτωση που βρέχαμε μέρος του δέρματος μας δεν θα εμφανιζόταν το ίδιο φαινόμενο κατά την επαφή ηλεκρικής πηγής στο σημείο αυτό;

Γνωρίζω πως το ρέυμα ακολουθεί την συντομότερη και ποιο έυκολη (από πλευράς αντίστασης) διαδρομή για να καταλήξη στην γη.

Όμως...[ATTACH]54405[/ATTACH]

Στην φωτο που μόλις τράβηξα χρησιμοποιώ μετασχηματιστή με output 3v.Όπως βλέπεις με μία μικρη πτώση τάσης το ρέυμα φτάνει στην γλώσσα μου (και στο κεφάλι το δοκίμασα ακουμπώντας, το άκρο που έχω στο στόμα, στο κεφάλι.)

Κατά τα λεγόμενα σου το ρέυμα θα έπρεπε να ακολουθήσει "ευθεία" πορεία από το ένα χέρι στο άλλο.Πράγμα που δεν συνέβει αφού όπως φαίνεται το πολύμετρο μέτρησε τάση και στο στόμα μου.

Το πείραμα έγινε με χαμηλή τάση και δεν συνιστώ σε κανέναν, σε καμία περίπτωση, να το δοκιμάσει.

Μάλιστα. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός με διδακτορικό, ακαδημαϊκός και με δεκάδες δημοσιεύσεις. Και εσύ παίρνεις ένα όργανο των 5€ και προσπαθείς να μου αποδείξεις με 3V DC τάση ότι περνάει ρεύμα μέσα από το στόμα σου όταν ακουμπας μία μπαταρία. Και μάλιστα μετρώντας ΤΑΣΗ. Δεν έχεις ιδέα όχι το τι δείχνει το όργανο αλλά ούτε και πως το χρησιμοποιούν. Ούτε και από τα χέρια σου δεν περνάει ρεύμα από τον μετασχηματιστή, δεν είναι ικανή στα 3V να διαπεράσει το δέρμα. Ούτε στα 5, ούτε στα 10, ούτε στα 12 (που είναι η τάση στις οικιακές ηλεκτρονικές συσκευές και τα οχήματα για τον προφανή λόγο) V DC δεν το αισθάνεσαι μα ουτε και καν διαπερνά το δέρμα.

Σταμάτα να φαντάζεσαι ότι μιλάω για πόρους του δέρματος ή οτιδήποτε. Είπα ξεκάθαρα ότι μιλάω για τους θύλακες αέρα που προκαλούνται από την υγρασία. Και ότι ισχύει παντού για τον ηλεκτρισμό ισχύει και στο ανθρώπινο σώμα, δεν είμαστε κάτι "ουτοπικό" ή "ειδικό", ύλη είμαστε όπως και οτιδήποτε στην φύση. Απλά δεν αντιλαμβάνεσαι πως λειτουργεί ο ηλεκτρισμός γενικά, πόσο μάλλον ειδικά φαινόμενα. Οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα μόνος σου, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Υπάρχει λόγος που λένε ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Εν κατακλείδι, απλά θα σου υποδείξω να σταματήσεις να παίζεις με το ηλεκτρικό ρεύμα. Υπάρχει λόγος που κάποιοι σπουδάζουν 5 χρόνια πριν ασχοληθούν με αυτό. Δεν μπορώ να σου περάσω γνώσεις ετών μέσα από ένα φόρουμ, ακόμα κι αν το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός με διδακτορικό, ακαδημαϊκός και με δεκάδες δημοσιεύσεις. Και εσύ παίρνεις ένα όργανο των 5€ και προσπαθείς να μου αποδείξεις με 3V DC τάση ότι περνάει ρεύμα μέσα από το στόμα σου όταν ακουμπας μία μπαταρία. Και μάλιστα μετρώντας ΤΑΣΗ. Δεν έχεις ιδέα όχι το τι δείχνει το όργανο αλλά ούτε και πως το χρησιμοποιούν. Ούτε και από τα χέρια σου δεν περνάει ρεύμα από τον μετασχηματιστή, δεν είναι ικανή στα 3V να διαπεράσει το δέρμα. Ούτε στα 5, ούτε στα 10, ούτε στα 12 (που είναι η τάση στις οικιακές ηλεκτρονικές συσκευές και τα οχήματα για τον προφανή λόγο) V DC δεν το αισθάνεσαι μα ουτε και καν διαπερνά το δέρμα.

Σταμάτα να φαντάζεσαι ότι μιλάω για πόρους του δέρματος ή οτιδήποτε. Είπα ξεκάθαρα ότι μιλάω για τους θύλακες αέρα που προκαλούνται από την υγρασία. Και ότι ισχύει παντού για τον ηλεκτρισμό ισχύει και στο ανθρώπινο σώμα, δεν είμαστε κάτι "ουτοπικό" ή "ειδικό", ύλη είμαστε όπως και οτιδήποτε στην φύση. Απλά δεν αντιλαμβάνεσαι πως λειτουργεί ο ηλεκτρισμός γενικά, πόσο μάλλον ειδικά φαινόμενα. Οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα μόνος σου, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Υπάρχει λόγος που λένε ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Εν κατακλείδι, απλά θα σου υποδείξω να σταματήσεις να παίζεις με το ηλεκτρικό ρεύμα. Υπάρχει λόγος που κάποιοι σπουδάζουν 5 χρόνια πριν ασχοληθούν με αυτό. Δεν μπορώ να σου περάσω γνώσεις ετών μέσα από ένα φόρουμ, ακόμα κι αν το ήθελα.

ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ για δέυτερη φορά.

Παρόλο που δέν σε ρώτησα ούτε τι σπούδασες, ούτε πόσο κοστίζει το πολύμετρο μου (βέβαια αν τα βρίσκεις εσύ αυτά με 5€ θα ήθελα 5-10 κομμάτι:p), δέν μου είπες γιατί το πολύμετρο έδειχνε τάση από την στιγμή που όπως λες η τόσο μικρή τάση δεν διαπερνά το ανθρώπινο δέρμα.

Όπως και να έχει ηλεκτρολόγε μηχανικέ με διδακτρορικό ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις γνώσεις (θύλακες αέρα,κλπ) τα συμπεράσματα (αδυναμία χρήσης πολυμέτρου,κλπ) και τις συμβουλές(να σταματίσω να παίζω με το ρέυμα) αποκόμισα πολλά από την συζήτηση συγνώμη αν έγινα κουραστικός:D.Καλό βράδι.

Υ.Γ.για τα πολύμετρα στήλε μου π.μ. να κανονίσουμε όπως σου είπα παραπάνω αν τα βρεις ποτέ με τάληρο.:to_pick_ones_nose:

Υ.Γ.2Θα ασχοληθώ λοιπόν με κάτι άλλο προς το παρόν και όταν πάρω και εγώ τα απαραίτητα πτυχία θα ξανακατρακυλήσω στην αρρώστια με τα πιτσία και το χαρτντγουέαρ τους!:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ωραία όλα αυτά, τελικά εγώ είμαι καλυμμένος ή θα είμαι καμμένος σύντομα :woot:

Πλέον και πιστολάκι για τα μαλλιά να θέλει να βάλει κάποιος τραβάμε με μπαλαντέζα από τις γειωμένες μπρίζες του σπιτιού.

Όσο για τον υπολογιστή το λαμπάκι του πολύμπριζου ανάβει κανονικά, απλά αναγκάζομαι να παίρνω το ρεύμα απο την γειωμένη μπρίζα στο μούφα πολύμπριζο και έπειτα από εκεί με μπαλαντέζα στο καλό μου πολύμπριζο και στον υπολογιστή δηλαδή χρησιμοποιώ πολύμπριζο πάνω στο πολύμπριζο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Ο ηλεκτρολόγος που φώναξα είπε πως όντως οι μισές μπρίζες στο σπίτι δεν έχουν γείωση παρά μόνο αυτές του μπάνιου που βάζαν παλιά τα πλυντήρια και στην κουζίνα για ηλεκτρικές συσκευές που τραβάνε πολύ ρεύμα.

Είναι εφικτό να περαστεί γειωση στο σπίτι με 150 ευρώ, αλλά από την στίγμη που δεν μου ανήκει λέω να την περάσω με τα πολύμπριζα.

Σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ για δέυτερη φορά.

Παρόλο που δέν σε ρώτησα ούτε τι σπούδασες, ούτε πόσο κοστίζει το πολύμετρο μου (βέβαια αν τα βρίσκεις εσύ αυτά με 5€ θα ήθελα 5-10 κομμάτι:p), δέν μου είπες γιατί το πολύμετρο έδειχνε τάση από την στιγμή που όπως λες η τόσο μικρή τάση δεν διαπερνά το ανθρώπινο δέρμα.

Όπως και να έχει ηλεκτρολόγε μηχανικέ με διδακτρορικό ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις γνώσεις (θύλακες αέρα,κλπ) τα συμπεράσματα (αδυναμία χρήσης πολυμέτρου,κλπ) και τις συμβουλές(να σταματίσω να παίζω με το ρέυμα) αποκόμισα πολλά από την συζήτηση συγνώμη αν έγινα κουραστικός:D.Καλό βράδι.

Υ.Γ.για τα πολύμετρα στήλε μου π.μ. να κανονίσουμε όπως σου είπα παραπάνω αν τα βρεις ποτέ με τάληρο.:to_pick_ones_nose:

Υ.Γ.2Θα ασχοληθώ λοιπόν με κάτι άλλο προς το παρόν και όταν πάρω και εγώ τα απαραίτητα πτυχία θα ξανακατρακυλήσω στην αρρώστια με τα πιτσία και το χαρτντγουέαρ τους!:whistle2:

Το γεγονός ότι πιστεύεις ότι δείχνει τάση ενώ μιλάς για ρεύμα δείχνει ότι δεν έχεις ιδέα από ηλεκτρισμό. Πως να εξηγήσω τι δείχνει το όργανο σε κάποιον που ούτε να το χρησιμοποιεί ξέρει, ούτε τι δείχνει ξέρει, ούτε αντιλαμβάνεται καν την διαφορά μεταξύ τάσης και ρεύματος; Να κάτσω να βγάλω τα μάτια μου γράφοντάς σου κατεβατά, πάλι εβδομάδες θα μου πάρει, αφού όχι απλά ούτε τα βασικά δεν γνωρίζεις, αλλά ακόμα χειρότερα νομίζεις πως γνωρίζεις πράγματα που είναι εντελώς λάθος, τα οποία είναι μακράν δυσκολότερο να αντιληφθείς πλέον ποιά είναι τα σωστά. Άντε να καταλάβεις πως μετράει διαφορά δυναμικού, για την οποία δεν έχουν καμία σχέση τα καλωδιάκια που κρατάς, ή ότι διαφορά δυναμικού σε σημαίνει σε καμία περίπτωση αυτομάτως και ροή ρεύματος. Και στην κάσα της πόρτας να ακουμπούσες το ένα άκρο και στο καλοριφέρ το άλλο, κάτι θα έδειχνε.

Ναι, έχεις δίκιο, δεν είναι του τάληρου, είναι Κινέζικες φτηνές αμπεροτσιμπήδες των 20€. 30€ τα πουλάνε τα συγκεκριμένα Mastech 20 καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας. Αυτό είναι που κατάλαβες απ'όσα σου είπα και που σε πείραξε. Και 1000€ όργανο να είχες, αφενός δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς, αφετέρου δεν έχεις ιδέα τι έδειξε. Οπότε μπορεί από ακρίβεια να είναι "για πρόχειρο κι αν" αλλά δεν έχει σημασία στην περίπτωσή σου, άσε το στην ησυχία του το ταλαίπωρο. Δεν είμαι εδώ για να σου μάθω τα πάντα περί ηλεκτρισμού, δεν γίνεται και να θέλω, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε συμβουλέψω να μην σκαλίζεις επικίνδυνα πράγματα που δεν τα γνωρίζεις για να μην σκοτωθείς. Πέρα από αυτό, "λέγε ότι θες λέγε" που λέει και ο Καρράς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ωραία όλα αυτά, τελικά εγώ είμαι καλυμμένος ή θα είμαι καμμένος σύντομα :woot:

Πλέον και πιστολάκι για τα μαλλιά να θέλει να βάλει κάποιος τραβάμε με μπαλαντέζα από τις γειωμένες μπρίζες του σπιτιού.

Όσο για τον υπολογιστή το λαμπάκι του πολύμπριζου ανάβει κανονικά, απλά αναγκάζομαι να παίρνω το ρεύμα απο την γειωμένη μπρίζα στο μούφα πολύμπριζο και έπειτα από εκεί με μπαλαντέζα στο καλό μου πολύμπριζο και στον υπολογιστή δηλαδή χρησιμοποιώ πολύμπριζο πάνω στο πολύμπριζο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Ο ηλεκτρολόγος που φώναξα είπε πως όντως οι μισές μπρίζες στο σπίτι δεν έχουν γείωση παρά μόνο αυτές του μπάνιου που βάζαν παλιά τα πλυντήρια και στην κουζίνα για ηλεκτρικές συσκευές που τραβάνε πολύ ρεύμα.

Είναι εφικτό να περαστεί γειωση στο σπίτι με 150 ευρώ, αλλά από την στίγμη που δεν μου ανήκει λέω να την περάσω με τα πολύμπριζα.

Σας ευχαριστω ολους.

Φίλε matteus συγνώμη ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα τις συζήτησης.Μπηκα να βοηθήσω και κατέληξα :fight: με τον άλλο από πάνω.

Η λογική λέει πως θα έπρεπε να περάσεις και στις λοιπές μπρίζες γείωση,όχι μόνο για να μην τραυματιστείς εσύ αλλά και οι επόμενοι ένοικοι.

Παρόλα αυτά με την κατάσταση που επικρατεί και δεδομένου του ότι μπορεί να μην έχεις την οικονομική ευκολία,θα σου πρότεινα, αν πρόκειτε να μετακομίσεις στο κοντινό μέλλον να μην μπεις στα έξοδα-κόπο ΑΛΛΑ να χρησιμοποιείς συσκευές με μετασχηματιστές χαμηλής τάσεως στην μπρίζες αυτές, τουλάχιστον, για την ασφάλεια σου.Βέβαια εξυπακούεται ότι θα πρέπει να ενημερώσεις τους επόμενους για το πως έχει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου ωραία όλα αυτά, τελικά εγώ είμαι καλυμμένος ή θα είμαι καμμένος σύντομα :woot:

Πλέον και πιστολάκι για τα μαλλιά να θέλει να βάλει κάποιος τραβάμε με μπαλαντέζα από τις γειωμένες μπρίζες του σπιτιού.

Όσο για τον υπολογιστή το λαμπάκι του πολύμπριζου ανάβει κανονικά, απλά αναγκάζομαι να παίρνω το ρεύμα απο την γειωμένη μπρίζα στο μούφα πολύμπριζο και έπειτα από εκεί με μπαλαντέζα στο καλό μου πολύμπριζο και στον υπολογιστή δηλαδή χρησιμοποιώ πολύμπριζο πάνω στο πολύμπριζο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Ο ηλεκτρολόγος που φώναξα είπε πως όντως οι μισές μπρίζες στο σπίτι δεν έχουν γείωση παρά μόνο αυτές του μπάνιου που βάζαν παλιά τα πλυντήρια και στην κουζίνα για ηλεκτρικές συσκευές που τραβάνε πολύ ρεύμα.

Είναι εφικτό να περαστεί γειωση στο σπίτι με 150 ευρώ, αλλά από την στίγμη που δεν μου ανήκει λέω να την περάσω με τα πολύμπριζα.

Σας ευχαριστω ολους.

12€ καλώδιο 100m ΝΥΑ 1,5mm^2 (κιτρινοπράσινο)

5€ μια ατσαλίνα 10m !

5€ στόκος σπατουλαρίσματος

2€ 20 καπάκια κουτιών διακλαδώσεως στρόγγυλα !

------------------------------------------------------------

με 24€ και 1 ημέρα προσωπικής σου εργασίας έχει τελειώσει !:D

Απλά κόψε ρεύμα από τον πίνακα (καλύτερα από το ρολόι) και πάρε και βαζελίνη ή σαπούνι για πιάτα για να γλιστράει ...:whistle2:

Τα έξοδα μετακόμισης είναι μεγαλύτερα πάντα !

Αν οι πρίζες δεν είναι σούκο, τότε SCHNEIDER SEDNA 1,5€ το τεμάχιο με προστασία για παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα να περασεις τα καλωδια!!! Σπιτι μ τα κανω μοναχος μου οπως και στην δουλεια μου!!!:rubik::rubik: Θελει προσοχη φυσικα.....και με κατεβασμενo γενικο-ρελε!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.