Jump to content



προβλημα με τις ηλεκτρικες εγκαταστασεις


matteus

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
Οταν αγγιζω το κουτι του υπολογιστη αναβει το λαμπακι γειωσης του πολυμπριζου και με χτυπαει στατικος ηλεκτρισμος. Μαλλον υπαρχει καποια διαρροη?. Ελπιζω να μην το παρω στο χερι μεχρι να ερθει ηλεκτρολογος.

Αυτό γίνεται όταν αγγίζεις το κουτί, το οποίο είναι πρακτικά η γείωση του υπολογιστή, σε χτυπάει ηλεκτρισμός γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει γείωση στην πρίζα και γίνεσαι εσύ η γείωση. Μην φοβάσαι για τον υπολογιστή, αυτός δεν παθαίνει τίποτα. Για εσένα, δεν είμαι και τόσο σίγουρος, αφού έχεις ήδη περάσει το όριο αίσθησης (νιώθεις τον ηλεκτρισμό) και το όριο ασφαλείας δεν είναι πολύ μακρυά. Καλού κακού μην αγγίζεις το κουτί ξυπόλυτος ή όταν ακουμπάς άλλο μεταλλικό αντικείμενο που είναι σε επαφή με το έδαφος.

Αν παρα ταύτα έχεις φτάσει σε σημείο να σε χτυπάει ηλεκτρισμός και να λυπάσαι να πληρώσεις τον ηλεκτρολόγο να σου διαγνώσει/επισκευάσει την βλάβη, δεν έχει πολύ νόημα να το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Ε.F εγω βρισκω περιττο να φωναξω ηλεκτρολο. Απ' οτι γνωριζω στα περισσοτερα σπιτια δεν ειναι ολες οι πριζες γειωμενες. Λογικα υπαρχει η κεντρικη γειωση στα θεμελια της πολυκατοικιας η στο ρολοι. Πιστευεις οτι θα σκαψω να βαλω γειωση η θα γκρεμισω τους τοιχους για να περασει γειωση σε σπιτι που δεν ειναι δικο μου.

Ψαχνω εναν τροπο να λυσω το θεμα σορρυ αν το κουρασα.

Υ.Γ. Καλυτερα να αρχισω να ψαχνω για αλλο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε πρώτα απο όλα μην μασάς δεν είναι διαρροή 220v αυτή που αισθάνεστε στο κουτί του pc , να είσαι σίγουρος πως εάν ήταν διαρροή 220v θα την ένιωθες μια χαρά .

Κάτι παίζει μέσα στο κουτί σου , άνοιξέ τω και δές με προσοχή εάν απο την πείσω μεριά της mobo ακουμπάει κάτι στο σασί του κουτιού σου , στην τελική στίσε το pc εκτός κουτιού πάνω σε ένα ξύλινο τραπέζι να δεις την συμπεριφορά του εάν ξανά ανάβει το λαμπάκι στο πολύμπριζο .

Αυτά για τώρα .

Υ.Γ. Πού μένεις ? να έρθω να δω εγώ το σπίτι εάν βολεύει , χωρίς λ7 ;)

EDIT: Αυτά τα έχεις βάλει πίσω απο την μητρική? τους αποστάτες ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου συμβαίνει είναι απόδειξη του ότι δεν έχεις γείωση στη συγκεκριμένη πρίζα. Διάβασε προσεκτικά τα παραπάνω σχόλια και αν θέλεις να λύσεις το πρόβλημα φωνάζεις ηλεκτρολόγο , εκτός βέβαια αν σου αρέσει που και που να σφίγγεις δόντια . Και τέλος , κάθε σοβαρή ηλεκτρική εγκατάσταση οφείλει να έχει κάθε πρίζα γειωμένη. Το ρεύμα ούτε το ακούς ούτε το βλέπεις ούτε το μυρίζεις , μόνο το νιώθεις.

Link to comment
Share on other sites

...

Ε.F εγω βρισκω περιττο να φωναξω ηλεκτρολο. Απ' οτι γνωριζω στα περισσοτερα σπιτια δεν ειναι ολες οι πριζες γειωμενες. Αυτό είναι ανευθυνότητα του ηλεκτρολόγου-εγκαταστάτη και πολύ επικίνδυνο για τους κατοίκους του σπιτιού. Πρέπει όλες οι πρίζες να έχουν γείωση.

Λογικα υπαρχει η κεντρικη γειωση στα θεμελια της πολυκατοικιας η στο ρολοι. Πιστευεις οτι θα σκαψω να βαλω γειωση η θα γκρεμισω τους τοιχους για να περασει γειωση σε σπιτι που δεν ειναι δικο μου.

Όπως είπες πιο πριν κάποιες πρίζες σου έχουν γείωση, οπότε ίσως στην συγκεκριμένη ή σε κάποιες έχει κοπεί/αποσυνδεθεί το καλώδιο της γείωσης. Το τι ακριβώς θα χρειαστεί θα σου το πει ο ηλεκτρολόγος. Στο κάτω κάτω αν είναι πρόβλημα που δεν προκλήθηκε από εσένα, μίλα με τον ιδιοκτήτη για να καλύψει τα έξοδα της επισκευής.

Το να μην έχει γείωση όλο το σπίτι είναι τουλάχιστον εγκληματικό από μεριάς του ηλεκτρολόγου που έκανε την εγκατάσταση. Και φυσικά σε αυτήν την περίπτωση είναι ο μόνος που θα πρέπει να το επισκευάσει απ' την τσέπη του και να διορθώσει το προηγούμενο λάθος του γιατί είναι ευθύνη του και σηκώνει καταγγελία.

...

[MENTION=3931]pavou[/MENTION]

Αν δεν είχε αποστάτες το πιο πιθανό θα ήταν να μην δουλεύει ο υπολογιστής από το/τα βραχυκυκλώματα (αν δεν είχε καεί κιόλας).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3931]pavou[/MENTION]

Αν δεν είχε αποστάτες το πιο πιθανό θα ήταν να μην δουλεύει ο υπολογιστής από το/τα βραχυκυκλώματα (αν δεν είχε καεί κιόλας).

φίλε μου έχω δει pc μόνο με ροδέλες(χάρτινες τις καφέ) από την πίσω την μεριά απλά ρωτάω μιας και δεν βλέπω το pc του φίλου . Σίγουρα έχει κάπου πρόβλημα με την γείωση αλλά δεν είναι στα 220 . Μέσα στο pc του μου κάνει να είναι το πρόβλημα και μάλιστα αν θα διακινδύνευα πρόβλεψη θα έλεγα psu .

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι γνωριζω στα περισσοτερα σπιτια δεν ειναι ολες οι πριζες γειωμενες.

Αμ, δεν γνωρίζεις, εκεί είναι το πρόβλημα. Όλες οι πρίζες πρέπει να έχουν γείωση και μάλιστα με αντίσταση μικρότερης μίας συγκεκριμένης τιμής, μηδενός εξαιρουμένης, σε κάθε ηλεκτρική εγκατάσταση κάθε είδους και χώρου.

Σίγουρα έχει κάπου πρόβλημα με την γείωση αλλά δεν είναι στα 220

Στα 230V AC (πρίζα) είναι το πρόβλημα. Το τροφοδοτικό βγάζει μέχρι 12V και μάλιστα DC. Το όριο αίσθησης είναι τα 50V, ακόμα και να πιάσεις καλώδια του τροφοδοτικού εν λειτουργία δεν θα νιώσεις το παραμικρό και δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα. Αφού δεν έχει γείωση η πρίζα και το σώμα του τροφοδοτικού (κατ'επέκταση και το case) δεν γειώνεται, ότι διαρροή θα έβγαινε στην γείωση από το φιλτράρισμα του τροφοδοτικού μεταδίδεται από το σώμα του όταν το ακουμπήσει. Απλά το ρεύμα είναι πολύ μικρό, προφανώς γιατί το τροφοδοτικό δεν αφήνει τεράστια ποσά ισχύος να φύγουν προς την γείωση αλλά και γιατί η αντίσταση του ανθρώπινου σώματος είναι σημαντική, γι'αυτό δεν του κάνει τίποτα παρά να τον τσιμπάει. Το ρεύμα σκοτώνει, όχι η τάση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα δεν μπορώ να πιστέψω ότι η μπρίζα του δεν έχει γείωση μου είναι τελείως τρελό να υπάρχει μπρίζα σε σπίτι χωρίς γείωση , τώρα εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι εικασίες μιας και ο φίλος δεν μας βοηθάει .

the end .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Άσε φίλε είναι μανούρα να ψάχνω σπίτι και θέλει και ένα 1000ρι, βαψίματα κτλπ.

Τώρα με την μπαλαντέζα είμαι οκ εφόσον ανάβει το λαμπάκι του πολύμπριζου.

Δεν δίνει φράγκο αυτή, το μόνο που είπε ότι ίσως μας βαλει είναι αντιπλιξιακό η όπως λέγεται και δεν συμφώνησα γιατι μετά θα πέφτει κάθε τρεις και λίγο το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Άσε φίλε είναι μανούρα να ψάχνω σπίτι και θέλει και ένα 1000ρι, βαψίματα κτλπ.

Τώρα με την μπαλαντέζα είμαι οκ εφόσον ανάβει το λαμπάκι του πολύμπριζου.

Δεν δίνει φράγκο αυτή, το μόνο που είπε ότι ίσως μας βαλει είναι αντιπλιξιακό η όπως λέγεται και δεν συμφώνησα γιατι μετά θα πέφτει κάθε τρεις και λίγο το ρευμα.

Το ρελέ διαρροής ΔΕΝ δουλεύει σωστά αν δεν έχεις γείωση .... Η κλασική μέθοδος των ηλεκτρολόγων (παπατζίδων) όταν το ρελέ πέφτει από ψιλοδιαρροή είναι να βγάζουν στον αέρα την γείωση ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το σπίτι που είναι παλιό , κι άλλα σπίτια είνια παλιά και έχουν γειώσεις κανονικά. Φταίει το καρναβάλι ο ηλεκτρολόγος που το έφτιαξε έτσι.

Κι όμως είναι πάρα πολλά τα σπίτια της 10ετίας του 60+ που δεν έχουν αγωγούς γειώσεως ... Πάρα πολλά .

Link to comment
Share on other sites

Αμ, δεν γνωρίζεις, εκεί είναι το πρόβλημα. Όλες οι πρίζες πρέπει να έχουν γείωση και μάλιστα με αντίσταση μικρότερης μίας συγκεκριμένης τιμής, μηδενός εξαιρουμένης, σε κάθε ηλεκτρική εγκατάσταση κάθε είδους και χώρου.

Στα 230V AC (πρίζα) είναι το πρόβλημα. Το τροφοδοτικό βγάζει μέχρι 12V και μάλιστα DC. Το όριο αίσθησης είναι τα 50V, ακόμα και να πιάσεις καλώδια του τροφοδοτικού εν λειτουργία δεν θα νιώσεις το παραμικρό και δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα. Αφού δεν έχει γείωση η πρίζα και το σώμα του τροφοδοτικού (κατ'επέκταση και το case) δεν γειώνεται, ότι διαρροή θα έβγαινε στην γείωση από το φιλτράρισμα του τροφοδοτικού μεταδίδεται από το σώμα του όταν το ακουμπήσει. Απλά το ρεύμα είναι πολύ μικρό, προφανώς γιατί το τροφοδοτικό δεν αφήνει τεράστια ποσά ισχύος να φύγουν προς την γείωση αλλά και γιατί η αντίσταση του ανθρώπινου σώματος είναι σημαντική, γι'αυτό δεν του κάνει τίποτα παρά να τον τσιμπάει. Το ρεύμα σκοτώνει, όχι η τάση.

:tomato:Use your tongue:tomato:

Εγγύηση πως το 12άρι θα το καταλάβεις και με το παραπάνω:tongue: Για το 220 ούτε λόγος έστω και στιγμιαία:rip:

Link to comment
Share on other sites

:tomato:Use your tongue:tomato:

Εγγύηση πως το 12άρι θα το καταλάβεις και με το παραπάνω:tongue: Για το 220 ούτε λόγος έστω και στιγμιαία:rip:

Αν καταλάβεις τα 12V στην γλώσσα σου είναι γιατί προκαλείς capacitive arc με την παρουσία υγρασίας. Για να μην μπερδεύεσαι, σκέψου πως απλά δημιουργείς μία αποθήκη ενέργειας όπου πολλαπλασιάζεις την τάση και αυτή εκτονώτεται στιγμιαία, γι'αυτό νιώθεις το τσίμπιμα. Αν μπορούσες να νιώσεις τα 12V, θα τα ένιωθες και στο δέρμα σου.

Και όχι, το 220V AC (230V AC είναι πλέον πολλά χρόνια τώρα) δεν σε σκοτώνει στιγμιαία, αλλιώς δεν θα είχε μείνει ηλεκτρολόγος στον πλανήτη αυτό, εκτός που για να αλλάξεις λάμπα θα έπρεπε να καλείς πυροτεχνουργούς κάθε φορά. Εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα. Και, το είπα και παραπάνω, δεν σκοτώνει η τάση, το ρεύμα σκοτώνει, μετά την άγνοια φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο E.F. είναι τα πράγματα. Αν ακουμπήσεις στιγμιαία έναν αγωγό 230V θα νιώσεις από τσίμπημα έως τίναγμα το οποίο έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες (υγρασία σώματος, εάν φοράς υποδήματα αλλά και το είδος αυτών κλπ κλπ). Βέβαια σε σύγχρονη εγκατάσταση αυτό το άγγιγμα πιθανώς να προκαλέσει την πτώση του αντιηλεκτροπληξιακού, ο οποίος έχει συνήθως τιμή όπλισης έντασης τα 35mA. Η οικιακή εγκατάσταση είναι θανατηφόρα είτε όταν πιάσεις και κρατήσεις τον αγωγό και ταυτόχρονα δεν υπάρχει αυτόματος αποτροπής ηλεκτροπληξίας είτε όταν μετατρέψεις το σώμα σου σε αντίσταση πιάνοντας ταυτόχρονα αγωγό τάσης και ουδέτερο.

Όσο για τα 12V ούτε που θα τα νιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.