Jump to content



Παράξενες ταχύτητες στο ADSL


deminhio

Recommended Posts

Μια ερώτηση,μετά από κάποιους κεραυνούς πριν από 2 εβδομάδες, έχω τα εξής παράξενα με το internet.Το router μου κλειδώνει στα 13mbit, και πως γίνετε εγώ να κατεβάζω κάποιες φορες με μεγιστη ταχύτητα 2,3mb(δλδ 23mbit);

Είναι για το καλο μου εννοείτε, αλλα μια αποριουλα έχω.

(Περιοχή δεν λέω, γιατί θα θέλετε να μετακομίσετε στην γειτονιά μου.)

:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

2) Πόση ώρα αφήνεις ανοιχτό το παράθυρο που σε ρωτάει που να το αποθηκεύσει και με τι όνομα

Μάλλον αυτό παίζει. Την ώρα αυτή το αρχείο έχει ήδη αρχίσει να κατεβαίνει και μετά φαίνεται πολύ μεγάλη η ταχύτητα για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε να δείτε, σε ότι και να κάνω δηλαδή, torrent, firefox, και ότι άλλο δοκιμάσω, σε όλα με λίγα λόγια.Για τον παροχή πληρώνω 24 πιανω το μέγιστο 14(κλειδώνει),πριν 4 χρονια έπιανα και 16 με 17.Και δεν είναι στιγμαία κρατάνε και παίζουνε ανάμεσα στο 2,1 με 2,3 μέχρι να κατεβει το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κανένα reset το modem από τότε που έγινε αυτό;

2,3MBytes/sec = 2.411.724,8Bytes/sec (*1024*1024) = 19.293.798,4Bps (*8) = 19,2Mbps

Ομοίως 2,1Mbytes/s = 17,6Mbps

Είναι όντως πιο πολύ από αυτό που κλειδώνεις, αλλά δεν πειράζει και τόσο. :)

Link to comment
Share on other sites

παραπονιεστε εσεις με τα 1.9ΜΒ/s..??? εμεις δλδ με τα 900ΚΒ/s τι να πουμε???

btw me 24αρα πιανεις μεχρι 3ΜΒ θεωρητικα...

Δεν παραπονιέμαι ,απλώς μου φάνηκε παράξενο , ενώ κλειδώνει 13 με 14 πιάνει σε download μέχρι 2,4 τον ελευταίο καιρό.Και το είπα μήπως το έχει κανένας άλλως εδω πέρα τα ιδια.

<< ΘΕΛΩ 50mbit ΜΕ 10 ΕΥΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ >>

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατί μου φαίνονται φυσιολογικά ολα αυτα?

Δεν μιλάω για του κεραυνους.. για τις ταχύτητες μιλάω..

με 2,2mb/sec σταθερα κατεβάζω ρε σεις.. και έιμαι και συνδεμένος με το ρουτερ με ασυρματο στικάκι

Link to comment
Share on other sites

Στο ADSL έχουνε όλα να κάνουνε με την απόσταση που έχεις από το DSLAM, και δευτερευόντως με την ποιότητα του χαλκού στην περιοχή, το crosstalk, τυχόν πηγές παρεμβολών κλπ κλπ.

Δεν υπάρχει φυσικό και αφύσικο.

Σε κατέβασμα δεδομένων δίχως κάποια τεχνική συμπίεσης από τον server, θα πιάνεις όσο συγχρονίζει το router σου πλήν ~1Mbps.

Αν π.χ. συγχρονίζεις στα 18Mbps στην πραγματικότητα θα πιάνεις περί τα 17Mbps που σημαίνει 2.07MB/s

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.