Jump to content



Σύνθεση για νέο οικονομικό PC


Incredible

Recommended Posts

καλησπέρα! λόγω υποχρεώσεων έχω χάσει τις εξελίξεις των τελευταίων δύο χρόνων οπότε γνωρίζω ελάχιστα πράγματα

απλά για να σας βοηθήσω θέλω να έχει όσον το δυνατό μεγαλύτερη δυνατότητα αναβάθμισης και γι αυτό τον λόγο σκέφτομαι να πάω στην AMD (που δεν είναι της λογικής ένα socket/επεξεργαστή) με μια πολύ καλή μητρική (ίσος με onboard κάρτα γραφικών)

το pc το θέλω και για παιχνίδια (όχι υπερβολές, να περνάει η ώρα) ιντερνετ ταινίες κτλ κτλ κτλ

ελπίζω να σας βοήθησα για το τί περίπου θέλω!

ααα το κουτί να κοστίζει μέχρι 500e (δίχως το case γιατί έχω)

κ οθόνες ποντίκια κτλ κτλ βρίσκω μόνος μου!

και καμία ψυκτρούλα καλύτερη να βάζατε μέσα καλό θα ήταν μιας και θα ήθελα να ασχοληθώ και με το overclocking

ευχαριστώ :upside::upside:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Εγω στη θέση σου θα πήγαινα σε i3 2100 ώστε αν χρειαστεί να μπορώ να πάω μετά σε κάποιον i5 ή και i7 sandy ή ivy bridge. Παρόλαυτα και για να μην έχουμε μπατιρντί εδω μέσα με τους fans, σου κάνω μία πρόταση με amd που πιστεύω θα σε υπερκαλύψει για τις απαιτήσεις που λες:

Τροφοδοτικό: Corsair Builder Series CX500 V2 | Skroutz.gr

Επεξεργαστής: AMD Phenom II X4 965 Box Black Edition | Skroutz.gr

Μητρική: Asrock 970 Extreme3 | Skroutz.gr

Μνήμη: Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu | Skroutz.gr

Κάρτα γραφικών: Sapphire Radeon HD6850 1GB | Skroutz.gr

Σκληρός: Seagate ST500DM002 Barracuda 500GB, 7200rpm, SATA 6GB/s,16MB | Skroutz.gr

Για ψύκτρα + DVD-RW πας στα 550, αν και δεν χρειάζεσαι κανένα o/c.

Link to comment
Share on other sites

να μην πάω σε FM1 επεξεργαστή; με την λογική ότι είναι πιo καινουργιοι; για ΑΜ3 επεξεργαστές πόσο ακόμα θα υπάρχουν;

το τροφοδοτικό δεν είναι λίγο μικρό (για μελοντική αναβάθμιση;)

ευχαριστώ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τους bulldozer μάλλον. Πιο καινούριοι είναι αλλά δεν είναι και καλύτεροι. ΑΜ3+ είναι η μητρική που σου λέω και παίρνει και bulldozers. Αν εννοείς τους Llano, έρχονται τώρα οι καινούριοι και μάντεψε: Η ΑΜD αλλάζει socket! :)

Μετά τον i3 + 1155 αυτή είναι η καλύτερη πρόταση που μπορεί να γίνει σ αυτά τα λεφτά νομίζω.

Το τροφοδοτικό είναι αρκετό για οποιαδήποτε σχεδόν μονοπύρηνη κάρτα γραφικών. Εκτός αυτού, δεν χωράει στο μπάτζετ σου μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το σοκετ δεν θα πάιρνει τους καινούριους, τους trinity δηλαδή. Αυτός ο επεξεργαστής είναι πολύ πιο αδύναμος από τον phenom που σου προτεινω και η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του δεν κάνει για παιχνίδια σε σοβαρή ανάλυση. Μπορείς να πας στον Α8 αν θέλεις τέτοιον (τότε θα μπει και ssd στο μηχάνημα) αλλά σε full hd ανάλυση θα έχεις θέμα στα παιχνίδια.

Βασικά σχεδόν όλοι οι επεξεργαστές amd και intel είναι καλύτεροι από αυτόν που λινκαρες.

Link to comment
Share on other sites

στο παραπάνω σύστημα αν πάρω αυτή τη μητρική

Gigabyte 990FXA-D3 (AM3+, DDR3, 990 FX) - Μητρικές - plaisio.gr

μου φαίνεται καλύτερη;

και κατά πόσο θα μπορω στο άμεσο μέλλον θα αξίζει και θα μπορώ να του ρίξω και άλλα λευτά για αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δώσεις τόσα για amd μητρική, πήγαινε σε i5 κατευθείαν να ξενοιάσεις. Δεν έχει νόημα. AMD θα πάρεις επειδή είναι φτηνό. Αν βάλεις μητρική ακριβότερη από τον επεξεργαστή, κάτι δεν κολλάει.

Για τις απαιτήσεις που έχεις το μηχάνημα δεν θα χρειαστεί καμία αναβάθμιση για χρόνια. Έναν ssd θα χρειαστεί όταν το αποφασίσεις.

Αν θέλεις ουσιαστική αναβαθμισιμότητα, πήγαινε όπως σου είπα δις σε i3. Για τον λόγο ότι αν πας σε amd και σου καρφωθεί η ιδέα στο μέλλον να βάλεις κάποιον hi end επεξεργαστή, ποιόν θα βάλεις? Δεν υπάρχει, εδώ είναι το θέμα. Και δεν θα υπάρξει καθώς η amd έχει επισήμως ανακοινώσει ότι εγκαταλείπει το κυνήγι των επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δώσεις τόσα για amd μητρική, πήγαινε σε i5 κατευθείαν να ξενοιάσεις. Δεν έχει νόημα. AMD θα πάρεις επειδή είναι φτηνό. Αν βάλεις μητρική ακριβότερη από τον επεξεργαστή, κάτι δεν κολλάει.

Για τις απαιτήσεις που έχεις το μηχάνημα δεν θα χρειαστεί καμία αναβάθμιση για χρόνια. Έναν ssd θα χρειαστεί όταν το αποφασίσεις.

Αν θέλεις ουσιαστική αναβαθμισιμότητα, πήγαινε όπως σου είπα δις σε i3. Για τον λόγο ότι αν πας σε amd και σου καρφωθεί η ιδέα στο μέλλον να βάλεις κάποιον hi end επεξεργαστή, ποιόν θα βάλεις? Δεν υπάρχει, εδώ είναι το θέμα. Και δεν θα υπάρξει καθώς η amd έχει επισήμως ανακοινώσει ότι εγκαταλείπει το κυνήγι των επιδόσεων.

κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για τον κόπο σου:upside:

αν δεν σε εχω κουράσει θα μου φτιάξεις και ενα ενδεικτικό σύστημα intel καθώς και τι προοπτικές αναβαθμισιμότητας θα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως, δεν με κούρασες. Μόνο, πες μου αν θες λίγο καλύτερα τι εννοείς με αυτήν την φράση: το pc το θέλω και για παιχνίδια (όχι υπερβολές, να περνάει η ώρα)

κανένα προ, need for speed, και κανένα fps τύπου medal of honor

τέτοια πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Σε intel πας εδώ:

Επεξεργαστής: Intel Core i3-2100 | Skroutz.gr

Μητρικη: Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 | Skroutz.gr

Η μητρική παιρνει όλους τους sandy και ivy bridge (i5 και i7) και σηκωνει και crossfire και sli αν θελήσεις να βάλεις δεύτερη κάρτα γραφικών.

Από τη σκοπιά της αναβαθμισιμότητας υπερέχει σε σχέση με όλες τις amd συνθέσεις και απο πλευράς επεξεργαστή είσαι στα ίδια περίπου επίπεδα με τον phenom που σου έβαλα παραπάνω (ξεκάθαρα καλύτερος στα παιχνίδια).

Ο επεξεργαστής αυτός δεν είναι ξεκλείδωτος για o/c αλλά η μητρική έχει chipset z68 ώστε να μπορείς να κλοκάρεις τον επομενο αν το θελήσεις ποτέ. Αν και για τις δουλείες που κάνεις, ποτέ δεν θα χρειαστεί. Το χόμπι, άλλο καπέλο.

Αν εισαι τύπος που σε 2-3 χρόνια θα θέλει να αλλάξει cpu, πηγαινε στον intel. Aλλιώς στον phenom που σου πρότεινα αρχικά.

Αν αποκλείσεις το o/c μπορείς να πέσεις κανα 20αρι ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Σε intel πας εδώ:

Επεξεργαστής: Intel Core i3-2100 | Skroutz.gr

Μητρικη: Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 | Skroutz.gr

Η μητρική παιρνει όλους τους sandy και ivy bridge (i5 και i7) και σηκωνει και crossfire και sli αν θελήσεις να βάλεις δεύτερη κάρτα γραφικών.

Από τη σκοπιά της αναβαθμισιμότητας υπερέχει σε σχέση με όλες τις amd συνθέσεις και απο πλευράς επεξεργαστή είσαι στα ίδια περίπου επίπεδα με τον phenom που σου έβαλα παραπάνω (ξεκάθαρα καλύτερος στα παιχνίδια).

Ο επεξεργαστής αυτός δεν είναι ξεκλείδωτος για o/c αλλά η μητρική έχει chipset z68 ώστε να μπορείς να κλοκάρεις τον επομενο αν το θελήσεις ποτέ. Αν και για τις δουλείες που κάνεις, ποτέ δεν θα χρειαστεί. Το χόμπι, άλλο καπέλο.

Αν εισαι τύπος που σε 2-3 χρόνια θα θέλει να αλλάξει cpu, πηγαινε στον intel. Aλλιώς στον phenom που σου πρότεινα αρχικά.

Αν αποκλείσεις το o/c μπορείς να πέσεις κανα 20αρι ευρώ

αρχιζει να μου αρέσει ο intel! θα το δω αύριο καλύτερα και θα ξαναποστάρω! καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

με έψησες για i3 απλά πες μου αν αυτές οι μνήμες είναι καλές

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit* - Μνήμες - plaisio.gr

Θέλω να μου πεις μια κάρτα γραφικών που να μην ξεπερνάει τα 100 ευρώ, και αν ο ο i3 που μου είπες προσφέρεται για overclocking!

Link to comment
Share on other sites

με έψησες για i3 απλά πες μου αν αυτές οι μνήμες είναι καλές

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit* - Μνήμες - plaisio.gr

Θέλω να μου πεις μια κάρτα γραφικών που να μην ξεπερνάει τα 100 ευρώ, και αν ο ο i3 που μου είπες προσφέρεται για overclocking!

Να πας σε πολυπύρηνο επεξεργαστή και όχι διπύρηνο ....

Επίσης οι I3 είναι κλειδωμένοι και ΔΕΝ προσφέρονται για overclocking !

Τέλος θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το παρακάτω σύνολο :

AMD FX-8120 8-CORE 16MB CACHE 3,1Ghz AM3+ (8-πύρηνος, ξεκλείδωτος)(138€)

AMD FX Series FX-8120 - 3,1 GHz - Socket AM3+ (FD8210FRGUBOX)

Asrock Socket AM3 870 Extreme3 R2.0 GLan Audio Raid (69€) (AM3+ μητρική με 5 x SATAIII, 1X E-SATA III, 2X USB III, DIGI DRIVER MOSFED, EUFI BIOS, ROCK SOLLID, CROSSFIRE 2X8 LANES (PCI-E X16), πλήρως αναβαθμίσιμη σε μελλοντική γενιά επεξεργαστών της AMD!

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3 870 Extreme3 R2.0 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Geil Μνήμη PC Enhance Corsa 2 x 4 GΒ DDR3-1600 PC3-12800 CL9 (44€)

Geil Μνήμη PC Enhance Corsa 2 x 4 GΒ DDR3-1600 PC3-12800 CL9

ATI Radeon HD6850 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (136€)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21683&cat=5

Caviar Blue WD10EALX 3.5" - 1 TΒ (75€)

http://www.mrsmith.gr/index.php/shop/product/view/421/4011557

ή για φτηνότερα:

Barracuda SpinPoint ST500DM005 - 500 GΒ (60€)

http://mrsmith.gr/index.php/shop/product/view/421/4011536

Akasa ES Power AK-P550AG8-SLEU (52€)

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0607056&catid=020500

ή

Lepa Power Supply 500W ATX 24 pin N500-SA-EU(NC) Active-PFC Retail (46€)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29237&cat=17⊂=0&pmanuf=76&sort=3&step=undefined

Sharkoon Vaya (30€)

http://www.skroutz.gr/s/388109/Sharkoon-Vaya.html

Είναι το καλύτερο που μπορείς να έχεις με διαφορά και σε πολύ καλή τιμή. Στον επεξεργαστή αυτόν βάλε αργότερα μια καλή ψύκτρα και ανέβασέ τον στα 4,5Ghz+.

Από εκεί και πέρα με +20€ πηγαίνεις σε καλύτερη καρτούλα γραφικών την 6870 , αν θες !

Link to comment
Share on other sites

με έψησες για i3 απλά πες μου αν αυτές οι μνήμες είναι καλές

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit* - Μνήμες - plaisio.gr

Θέλω να μου πεις μια κάρτα γραφικών που να μην ξεπερνάει τα 100 ευρώ, και αν ο ο i3 που μου είπες προσφέρεται για overclocking!

Ίδιες με αυτές που σου έβαλα είναι αλλά επειδή έχουν ψηλές ψύκτρες μπορεί να έχεις πρόβλημα με ορισμένες ψύκτρες επεξεργαστή (να βρίσκουν). Όπως σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, o i3 δεν προσφερεται για overclocking. Αλλά και πάλι δεν χρειάζεται να κάνεις overclocking για τη χρήση που σε ενδιαφέρει (ταινίες, παιχνίδια) εκτός αν είσαι χομπίστας.

Κατά τα άλλα και εφόσον το μηχάνημα προορίζεται για games, θα σου έλεγα να μην πέσεις κάτω από την 6850 σε κάρτα γραφικών. Στα 100 υπάρχει η 6770 αλλά καλύτερα να κόψεις από αλλού αν δεν βγαίνεις με το μπάτζετ.

Ανακεφαλαιώνοντας: Αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις επεξεργαστή σύντομα, πάς καρφί σε i3. Και οι ΑMD θα αναβαθμίζονται αλλά το θέμα είναι σε τι. Αν κρίνουμε από την τελευταία "αναβάθμιση", μην έχεις μεγάλες προσδοκίες. Από την άλλη, αν πας στον i3 θα ξέρεις ότι οποιαδήποτε στιγμή, αλλάζεις τον επεξεργαστή σου με κάποιον high end. Και τέτοιους δεν βγάζει (ο 8120 δεν είναι τέτοιος) ούτε θα βγάλει στο μέλλον η amd (τουλάχιστον απ ότι δηλώνει η ίδια).

Η σύνθεση του adpanos είναι επίσης μια πολύ καλή πρόταση που μπορείς να δεις. Πέρα απ αυτά με τους "πολυπύρηνους κτλ" που δεν ισχύουν και αποτελούν απλουστεύσεις, θα σε καλύψει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, o i3 δεν προσφερεται για overclocking. Αλλά και πάλι δεν χρειάζεται να κάνεις overclocking για τη χρήση που σε ενδιαφέρει (ταινίες, παιχνίδια) εκτός αν είσαι χομπίστας.

από ιντελ που θα μπορούσα να πάω για να μπορώ να κάνω OVERCLOCKING (κυρίως για χόμπι αργώτερα για επιδόσεις); ας ξεφύγουμε λίγο δεν πειράζει!

Και οι ΑMD θα αναβαθμίζονται αλλά το θέμα είναι σε τι. Αν κρίνουμε από την τελευταία "αναβάθμιση", μην έχεις μεγάλες προσδοκίες. Από την άλλη, αν πας στον i3 θα ξέρεις ότι οποιαδήποτε στιγμή, αλλάζεις τον επεξεργαστή σου με κάποιον high end. Και τέτοιους δεν βγάζει (ο 8120 δεν είναι τέτοιος) ούτε θα βγάλει στο μέλλον η amd (τουλάχιστον απ ότι δηλώνει η ίδια).

μου φαίνεται καλύτερη η intel για αναβάθμιση γιατί αργώτερα παίρνω ένα ακριβό cpu και μετά αλλάζω κάρτες γραφικών!

με μπερδέψατε πάνω που αποφάσισα!

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα το πληρώσεις το "χόμπι" σου +120 ευρώ αν επιλέξεις intel (πηγαίνοντας στον i5 2500K + ψύκτρα). Καλύτερα θα ήταν να πας σε amd, αν σε ενδιαφέρει το overclocking και θέλεις να μείνεις στο μπάτζετ σου. Είτε στον phenom που σου πρότεινα, είτε ακόμα καλύτερα (για o/c) στον 8120 που σου πρότεινε ο adpanos. Δεύτερη κάρτα γραφικών ή καλύτερη κάρτα γραφικών θα μπορείς να βάλεις σε όποιον cpu και να πας.

Για τις επιδόσεις και το overclocking στο ξαναείπα. Δεν θα δεις καμία διαφορά σε επιδόσεις εκτός από πολύ συγκεριμένες εφαρμογές (πχ. video editing) που απ ότι λες δεν χρησιμοποιείς.

Επεξεργαστής: Intel Core i5-2500K Box | Skroutz.gr

Ψύκτρα: Thermalright TRUE Spirit 120 | Skroutz.gr

Να ξέρεις πάντως ότι αν πας σε τέτοια λύση, το μηχάνημα είναι υπερβολικό για τη χρήση που θα κάνεις.

ΥΓ. Δες και το κατάστημα mr smith μήπως βρεις τίποτα χώμα τιμές στον i5 2500k και στα άλλα. Δεν στο πρότεινα εξαρχής γιατί είναι καινούριο με υπερβολικά χαμηλές τιμές σε μερικά είδη και δεν ξέρω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι I3 είναι κλειδωμένοι και ΔΕΝ προσφέρονται για overclocking !

So what??

ΠΡοσφερουν αρκουντως ικανοποιητικες επιδοσεις @δefault ...και το οποιο oc γινεται πλεον ή θα ειναι για bench ..ή καθαρα για ψυχολογικους λογους.

Προσωπικα αντι για ζ68+2100 θα επαιρνα καποια μητρικη των 100Ε με ζ77 και 2120 ..(ο οποιος εχει 4-5Ε παραπανω απο τον 2100).

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα το πληρώσεις το "χόμπι" σου +120 ευρώ αν επιλέξεις intel (πηγαίνοντας στον i5 2500K + ψύκτρα). Καλύτερα θα ήταν να πας σε amd, αν σε ενδιαφέρει το overclocking και θέλεις να μείνεις στο μπάτζετ σου. Είτε στον phenom που σου πρότεινα, είτε ακόμα καλύτερα (για o/c) στον 8120 που σου πρότεινε ο adpanos. Δεύτερη κάρτα γραφικών ή καλύτερη κάρτα γραφικών θα μπορείς να βάλεις σε όποιον cpu και να πας.

Για τις επιδόσεις και το overclocking στο ξαναείπα. Δεν θα δεις καμία διαφορά σε επιδόσεις εκτός από πολύ συγκεριμένες εφαρμογές (πχ. video editing) που απ ότι λες δεν χρησιμοποιείς.

Επεξεργαστής: Intel Core i5-2500K Box | Skroutz.gr

Ψύκτρα: Thermalright TRUE Spirit 120 | Skroutz.gr

Να ξέρεις πάντως ότι αν πας σε τέτοια λύση, το μηχάνημα είναι υπερβολικό για τη χρήση που θα κάνεις.

ΥΓ. Δες και το κατάστημα mr smith μήπως βρεις τίποτα χώμα τιμές στον i5 2500k και στα άλλα. Δεν στο πρότεινα εξαρχής γιατί είναι καινούριο με υπερβολικά χαμηλές τιμές σε μερικά είδη και δεν ξέρω τι παιζει.

άρα με μόνο κριτήριο τις επιδόσεις και την αναβαθμισημότητα να πάω στο i3 που λέγαμε;

So what??

ΠΡοσφερουν αρκουντως ικανοποιητικες επιδοσεις @δefault ...και το οποιο oc γινεται πλεον ή θα ειναι για bench ..ή καθαρα για ψυχολογικους λογους.

Προσωπικα αντι για ζ68+2100 θα επαιρνα καποια μητρικη των 100Ε με ζ77 και 2120 ..(ο οποιος εχει 4-5Ε παραπανω απο τον 2100).

για 2120 έχεις δίκειο! κάποια μητρικη με ζ77 όπως;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.