Jump to content



Σύνθεση για νέο οικονομικό PC


Incredible

Recommended Posts

[MENTION=24339]Incredible[/MENTION]

Σχετικά με τα τροφοδοτικά, επειδή βλέπω οτι κοιτάς τροφοδοτικά της Corsair, η σειρά πάει ως εξής:

CX ~ GS < TX < HX < AX

Η διαφορά δεν έχει να κάνει με τα watt, αλλά με την ποιότητα κατασκευής τους. Ακόμη και οι σειρές CX και GS αποτελούν ποιοτικές σειρές τροφοδοτικών και θα σε καλύψουν μια χαρά.

Απλά μην ψαρώνεις με τα watt. Για το μηχάνημα που θέλεις να στήσεις, ακόμα και το CX430 σου κάνει. Για να καταλάβεις ακόμα καλύτερα αυτό που λεω, σου δίνω ένα παράδειγμα:

Το TX650 είναι υπερ-κομπλέ για σύστημα με i7 3770K overclocked, high end motherboard, 16GB ram και GTX680.

Οπότε το να βάλεις 700-800 watt για i3 και κάρτα γραφικών των 80-130 € είναι απλά υπερβολή.

Σχετικά με την κάρτα γραφικών, κάπου αναφέρεις οτι θέλεις να πας σε κάρτα των 80 € και μετά να κάνεις CF ή SLi. Αυτό για μένα προσωπικά είναι πεταμένα χρήματα. Και ξέρεις γιατί; Γιατί κάρτες των 80 € σε CF ή SLi δε θα σου δώσουν και κανένα σπουδαίο boost σε σχέση με μια κάρτα και γιατί όταν θα πας για δεύτερη κάρτα, θα έχουν βγεί καινούριες και καλύτερες σειρές. Συμφωνώ απόλυτα με τον [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] που είπε οτι αν θέλεις CF ή SLi παίρνεις τις κάρτες με τη μια και το κάνεις.

Πάρε ενα ποιοτικό τροφοδοτικό ~500 watt και μια καρτούλα ~6850-6870 να παίζεις τα παιχνίδια σου όμορφα και ωραία.

Να ρωτήσω! αφού στήσω το pc χρειάζεται κάποια επιπλέον ενέργεια για να ενεργοποιήσω την κάρτα γραφικών του cpu ή απλά συνδέω το καλώδιο της οθόνης με το mobo και λειτουργεί το pc;;

Το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Σχετικά με την κάρτα γραφικών, κάπου αναφέρεις οτι θέλεις να πας σε κάρτα των 80 € και μετά να κάνεις CF ή SLi. Αυτό για μένα προσωπικά είναι πεταμένα χρήματα. Και ξέρεις γιατί; Γιατί κάρτες των 80 € σε CF ή SLi δε θα σου δώσουν και κανένα σπουδαίο boost σε σχέση με μια κάρτα και γιατί όταν θα πας για δεύτερη κάρτα, θα έχουν βγεί καινούριες και καλύτερες σειρές. Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα που είπε οτι αν θέλεις CF ή SLi παίρνεις τις κάρτες με τη μια και το κάνεις.

κάρτα θα πάρω σε λίγους μήνες γύρω στα 150ε (είναι μικρό το μπατζετ και δεν θέλω να ρίξω κάτι άλλο για να μπει και κάρτα) cf δεν θα κάνω ντε και καλά! απλά θέλω να έχω την δυνατότητα στο μέλλον!

@Incredible

Πάρε ενα ποιοτικό τροφοδοτικό ~500 watt

θα το πάρω από πλαίσιο, το 500 corsair που έχει δεν είναι και πολύ πιο φθηνό από το 650άρι! αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

...το 500 corsair που έχει δεν είναι και πολύ πιο φθηνό από το 650άρι! αξίζει

Απο Πλαίσιο:

Corsair CX500 70€

Corsair TX650 97€

Διαφορά 27 ευρώ.

Απο E-Gate:

Corsair CX500 57.90€

Απ' οτι βλέπω είσαι στο Ίλιον. Κατέβα μια βολτίτσα στο κέντρο (Λ. Αλεξάνδρας) και πάρτο απο εκεί. Μετά πετάξου μια βόλτα και στο Μοναστηράκι, στο Θανάση και φάε και 2 τυλιχτά, κρατώντας στο χέρι σου τη σακούλα με το νέο σου τροφοδοτικό :p

Link to comment
Share on other sites

η παραγγελία έφυγε το πρωί και το pc έρχεται την τρίτη!

Corsair Gaming Series GS600 600W PSU 80+ Certified (CMPSU-600GEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr (δεν ήταν διαθέσιμο το 500άρι)

Intel Core i3 2120 (s 1155 , 3.3 GHz , 3 MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Gigabyte Z68MA-D2H-B3 (s1155, Z68, DDR3) - Μητρικές - plaisio.gr

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit* - Μνήμες - plaisio.gr

Seagate ST3750525AS 750GB HDD 3.5" (32MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

και κάποια τελευταία θεματάκια που έχω!

1)λοιπόν, τί γίνεται μετά τα sata;; (έχω χάσει επεισόδια) σε τι sata μπαίνει ο σκληρός και σε τί το cd-driver (εννοώ 1,2,3);;

2)Το case μου έχει fan controler! αυτό που συνδέεται; έχω βρει καλώδια για την τροφοδοσία του!

3)η κάρτα γραφικών του επεξεργαστή, χοντρικά με ποιά κάρτα γραφικών θα μπορούσε να αντιστοιχιστεί;

ευχαριστώ!

1) O σκληρός είναι sata 3. Τον χώνεις στην άσπρη υποδοχή απο την μητρική που αναφέρεις (έχει 2 sata3 θέσεις). Άν έχει αλλάξει κάτι απλά κοίτα το manual/βιβλιαράκι. To cd/driver το χώνεις στην πρώτη sata 2 υποδοχή (έχει 4 μπλέ) π.χ στην sataII_1 ή όποια θές μιάς και δέν παίζει ρόλο. Θα είσαι κομπλέ και δέν υπάρχουν τα γνωστά MASTER/SLAVE από IDE εποχές. Τσεκάρεις στο BIOS και από πού θές να BOOTάρεις και είσαι READY.

2) Το case σου είναι το APEVIA που είχες αναφέρει ή κάποιο άλλο. Συνήθως τα fan controller παίρνουν τροφοδοσία από molex που το συνδέεις στο τροφοδοτικό σου και μετά συνδέεις τους ανεμιστήρες σου σε αυτό (θα έχει λογικά 3-PIN υποδοχές) Έχεις καμιά picture του controller?

3) Απλά για να πάρεις μια ιδέα (hd 2000 στον δικό σου)

Link to comment
Share on other sites

1) O σκληρός είναι sata 3. Τον χώνεις στην άσπρη υποδοχή απο την μητρική που αναφέρεις (έχει 2 sata3 θέσεις). Άν έχει αλλάξει κάτι απλά κοίτα το manual/βιβλιαράκι. To cd/driver το χώνεις στην πρώτη sata 2 υποδοχή (έχει 4 μπλέ) π.χ στην sataII_1 ή όποια θές μιάς και δέν παίζει ρόλο. Θα είσαι κομπλέ και δέν υπάρχουν τα γνωστά MASTER/SLAVE από IDE εποχές. Τσεκάρεις στο BIOS και από πού θές να BOOTάρεις και είσαι READY.

2) Το case σου είναι το APEVIA που είχες αναφέρει ή κάποιο άλλο. Συνήθως τα fan controller παίρνουν τροφοδοσία από molex που το συνδέεις στο τροφοδοτικό σου και μετά συνδέεις τους ανεμιστήρες σου σε αυτό (θα έχει λογικά 3-PIN υποδοχές) Έχεις καμιά picture του controller?

3) Απλά για να πάρεις μια ιδέα (hd 2000 στον δικό σου)

1) τι μπορεί να έχει αλλάξει;;

2)φωτογραφίες δεν μπορώ τώρα (από αύριο) πάντως τα φαν στο προηγούμενο pc που λειτουργούσε εκεί ήταν απ' ευθείας συνδεδεμένα στο psu αλλά θα το ψάξω καλύτερα αύριο που θα έχω χρόνο

3)ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) τι μπορεί να έχει αλλάξει;;

2)φωτογραφίες δεν μπορώ τώρα (από αύριο) πάντως τα φαν στο προηγούμενο pc που λειτουργούσε εκεί ήταν απ' ευθείας συνδεδεμένα στο psu αλλά θα το ψάξω καλύτερα αύριο που θα έχω χρόνο

3)ευχαριστώ!

1) Αναφερόμουν κυρίως στο ΧΡΩΜΑ των SATA θυρών, σε περίπτωση που έχει αλλάξει κάτι όταν το παραλάβεις. Nothing serious to worry about :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, το pc το έχω σχεδόν τρεις βδομάδες και είμαι ευχαριστημένος.

ακόμα και από τα γραφικά οριακά, με καλύπτει αν και θα μπει κάρτουλα τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο!

έχω όμως κάποια μικρά θεματάκια!

1) τις μνήμες μου στο bios τις δείχνει 1333Mhz και στο cpu-z 668Μhz (δεν έπρεπε να δείχνει 1600 και 800; )

2)κλόκαρα λίγο την gpu! την πήγα από τα 1100 στα 1350

δηλαδή 23% o/c και τρέχοντας το 3d mark vantage είδα βελτίωση στο σκορ της gpu κατά 31% σε αυτή την συχνότητα είναι σταθερός, στα 1400 δεν μπορεί να παίξει καν παιχνίδια! κερδίζω τίποτα ουσιαστικό στο gaming από αυτή την υπόθεση; ξέρω ότι χρειάζεται κάρτα αλλά μέχρι να πάρω θέλω να μπορώ να παίζω call of duty (playable τα mw2 και bo εκτός από πολύ λίγες στιγμές) με λίγα fps παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τις μνήμες μπορείς από το bios να τις ορίσεις χειροκίνητα στα 1600. Δεν θα δεις διαφορά καμία, αλλά καντο αν θες για ψυχλολογικούς λόγους. Δες παρακάτω πως:

Να αφήσεις ήσυχη την gpu του επεξεργαστή. Εξαρχής φίλε incredible είχε επισημανθεί ότι δεν κάνει για παιχνίδια. Δεν κερδίζεις τίποτα, μόνο αποσταθεροποιείς/ζεσταίνεις το σύστημά σου άσκοπα.

post-23268-1416076411,0622_thumb.jpg

post-23268-1416076411,1424_thumb.jpg

post-23268-1416076411,186_thumb.jpg

post-23268-1416076411,242_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις μνήμες μπορείς από το bios να τις ορίσεις χειροκίνητα στα 1600. Δεν θα δεις διαφορά καμία, αλλά καντο αν θες για ψυχλολογικούς λόγους. Δες παρακάτω πως:

Να αφήσεις ήσυχη την gpu του επεξεργαστή. Εξαρχής φίλε incredible είχε επισημανθεί ότι δεν κάνει για παιχνίδια. Δεν κερδίζεις τίποτα, μόνο αποσταθεροποιείς/ζεσταίνεις το σύστημά σου άσκοπα.

To έκανα. γιατί όμως ο συχνότητα των μνημών δεν έxει τόσο σημασία;

και αυτή η βελτίωση στο 3d mark γιατί δεν υπάρχει και στα παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

To έκανα. γιατί όμως ο συχνότητα των μνημών δεν έxει τόσο σημασία;

και αυτή η βελτίωση στο 3d mark γιατί δεν υπάρχει και στα παιχνίδια;

Με τις μνήμες στα 1600 θα δεις μέσο όρο 0.5 frames διαφορά στα παιχνίδια.

Η βελτίωση υπάρχει και στα παιχνίδια. Απλά δεν αρκεί. Γύρνα τον στοκ να μην έχεις σκοτούρες, δεν κερδίζεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με τις μνήμες στα 1600 θα δεις μέσο όρο 0.5 frames διαφορά στα παιχνίδια.

Η βελτίωση υπάρχει και στα παιχνίδια. Απλά δεν αρκεί. Γύρνα τον στοκ να μην έχεις σκοτούρες, δεν κερδίζεις τίποτα.

καλά από τις μνήμες περίμενα να δω ένα λίγο πιο γρήγορο σύστημα (πχ κατά το booτάρισμα)

και την gpu την πείραξα μήπως κερδίσω κάποια fps παραπάνω, καθώς παίζω cod στα όρια του playable και λίγα fps παραπάνω (5-10) θα είχαν διαφορά.

Τέλος πάντων, το πισί θα μείνει κλειστό για ενάμιση μήνα (πάω διακοπές:hi::hi:) και όταν γυρίσω θα αρχίσω να ψάχνω για κάρτα και οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

To μπουτάρισμα εξαρτάται από το bios και κυρίως τον δίσκο (ssd αν πάρεις θα δεις τεράστια διαφορά). Σε λίγο έρχεται uefi έκδοση για την μητρική σου και θα κερδίσεις κάποια δευτερόλεπτα.

Τα 5-10 frames που ζητάς, δεν είναι λίγα. Κάρτες γραφικών που έχουν 5-10 frames διαφορά η μία από την άλλη στα παιχνίδια, έχουν περίπου 100 ευρώ διαφορά στην τιμή.

Δεν φτιάχτηκαν για παιχνίδια τα ενσωματωμένα γραφικά των sandy, μάλιστα στα πρώτα ποστ, αν θυμάμαι, είχα αναφέρει -περιοριστικά- ποιά θα μπορείς να παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

To μπουτάρισμα εξαρτάται από το bios και κυρίως τον δίσκο (ssd αν πάρεις θα δεις τεράστια διαφορά). Σε λίγο έρχεται uefi έκδοση για την μητρική σου και θα κερδίσεις κάποια δευτερόλεπτα.

Τα 5-10 frames που ζητάς, δεν είναι λίγα. Κάρτες γραφικών που έχουν 5-10 frames διαφορά η μία από την άλλη στα παιχνίδια, έχουν περίπου 100 ευρώ διαφορά στην τιμή.

Δεν φτιάχτηκαν για παιχνίδια τα ενσωματωμένα γραφικά των sandy, μάλιστα στα πρώτα ποστ, αν θυμάμαι, είχα αναφέρει -περιοριστικά- ποιά θα μπορείς να παίζεις.

Τι είναι το uefi? ναι η gpu του sandy προφανώς δεν είναι για παιχνίδια απλά επειδή σ κάποια παιχνίδια μ ικανοποιεί (δν το περίμενα) και μέχρι να πάρω καρτα, ειπα να την πειραξω, τέλος πάντων θα το δούμε το θέμα κάρτα μετα το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
. Σε λίγο έρχεται uefi έκδοση για την μητρική σου και θα κερδίσεις κάποια δευτερόλεπτα

ήρθε;

λοιπόν, λόγω φοιτητοκατάστασης θα πάρω tv και θα την έχω ταυτόχρονα και σαν οθόνη στο pc!

είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο!

Samsung T23B350EW LED TV-Monitor 23'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

LG M2352D-PZ LED-TV-Monitor 23'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

btw ποιά vga θα μπορεί να κάνει παρέα σε αυτές; (μέχρι 150 και με προοπτική αγοράς το αργότερο σε 2 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε, ναι. Διάβασε αναλυτικά τις οδηγίες για το πώς θα το εγκαταστήσεις εδώ: Gigabyte και UEFI Bios * UpDate * - Επεξεργαστές & Μητρικές - Insomnia.gr

Από τα μονιτορς τώρα, θα πρόκρινα το δεύτερο λόγω καλύτερου πανελ. Κάρτα γραφικών δες την 7850. Αυτή τη στιγμή έχει 210 ευρώ, ίσως πέσει λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.