Jump to content



Σύνθεση για νέο οικονομικό PC


Incredible

Recommended Posts

με αφορμη το ποστ του τρεχχ ειπα για τον 2120..(ειχε προτεινει 2100)

σκρουτζαρε ζ77 και βρες οποια θες και σου κανει απο asus/gigbyte/asrock/msi.

Oλες θα σου προσφερουν τα ιδια πραματα εκτος το οποιου layout/χρωματος/θυρες προεκτασεις (που ειναι και ισως το πιο σημαντικο αναλογα τι θες να φορτωσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
So what??

ΠΡοσφερουν αρκουντως ικανοποιητικες επιδοσεις @δefault ...και το οποιο oc γινεται πλεον ή θα ειναι για bench ..ή καθαρα για ψυχολογικους λογους.

Προσωπικα αντι για ζ68+2100 θα επαιρνα καποια μητρικη των 100Ε με ζ77 και 2120 ..(ο οποιος εχει 4-5Ε παραπανω απο τον 2100).

Καλύτερα στην z68 καθώς δεν έχει ουσιαστικές διαφορές με την z77 και -στον βαθμό που τον ενδιαφέρει- θα μπορεί να στο μέλλον να κάνει crossfire Χ8 και όχι Χ4.

Στα ίδια χρηματα, παίρνεις χειρότερη μητρική αν πας σε z77.

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον καταλήγω στο σύστημα που μου πρότεινε ο trexx με τον 2120, με την λογική ότι σε 2-3 χρόνια θα μπορώ να αλλάξω cpu gpu ram κτλ κτλ ανάλογα με τις ανάγκες!

το overclocking όμως δεν μπορεί να δώσει λίγη ζωή ακόμη σε ένα παλιό σύστημα πριν την αναβάθμιση; ή δεν αξίζει να το σκέφτομαι πέρα απο το χαβαλέ της υπόθεσης;

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον καταλήγω στο σύστημα που μου πρότεινε ο trexx με τον 2120, με την λογική ότι σε 2-3 χρόνια θα μπορώ να αλλάξω cpu gpu ram κτλ κτλ ανάλογα με τις ανάγκες!

το overclocking όμως δεν μπορεί να δώσει λίγη ζωή ακόμη σε ένα παλιό σύστημα πριν την αναβάθμιση; ή δεν αξίζει να το σκέφτομαι πέρα απο το χαβαλέ της υπόθεσης;

Κάτι ανάμεσα σε αυτά τα 2 που λες. Αν σε παίρνει το budget πήγαινε για ι5 έστω και κλειδωμένο που ανεβαίνει τουλάχιστον στα 4 ghz, και θα είσαι καλυμένος για αρκετά παραπάνω απο τα 2-3 χρόνια που λες (ακόμα και σε στοκ συχνότητες). Απο εκεί και πέρα, και ο amd bulldozer που σου προτείνανε ανεβαίνει στα 4.5-4.6 για καθημερινή χρήση αλλά:

Έχει άσχημες επιδόσεις στα σημερινά games,πόσο μάλλον σε 2-3 χρόνια.

Καίει 500 watt στην καθησιά του (αναλογίσου πόσο είναι)

Ακόμα και στα 4,7 συνήθως είναι πίσω ακόμα και απο τον i3 2120 για την χρήση που το θες.

Άρα καταλήγουμε ή σε i3 2120 ή δίνεις ένα 80άρι παραπάνω και πας στον i5.

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον καταλήγω στο σύστημα που μου πρότεινε ο trexx με τον 2120, με την λογική ότι σε 2-3 χρόνια θα μπορώ να αλλάξω cpu gpu ram κτλ κτλ ανάλογα με τις ανάγκες!

το overclocking όμως δεν μπορεί να δώσει λίγη ζωή ακόμη σε ένα παλιό σύστημα πριν την αναβάθμιση; ή δεν αξίζει να το σκέφτομαι πέρα απο το χαβαλέ της υπόθεσης;

Στο συγκεκριμένο σύστημα και λαμβάνοντας υπόψιν τη χρήση και την αναβαθμισιμότητα, όχι. Μόνο για το χαβαλέ της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ψωνίσεις κάνε ένα ποστ, αν θέλεις, με όλα τα parts έτσι για να είσαι πιο σίγουρος σε περίπτωση που μας έχει ξεφύγει κάτι αλλά και για να πάρεις και άλλες γνώμες όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα στην z68 καθώς δεν έχει ουσιαστικές διαφορές με την z77 και -στον βαθμό που τον ενδιαφέρει- θα μπορεί να στο μέλλον να κάνει crossfire Χ8 και όχι Χ4.

Στα ίδια χρηματα, παίρνεις χειρότερη μητρική αν πας σε z77.

μεγαλη κουβεντα κατα ποσο μπορει να τον ενδιαφερει/αξιζει να παει σε xfire/sli.

Επισης αξιολογη κουβεντα το ποσο κερδιζει απο 8χ +8χ αντι 16χ + 4χ..

Οπως το βλεπω αν δε τα σκασει εξαρχης για 2 super καρτες εξαρχης δεν προκειται να κανει ποτε.

Tεσπα..αν και υπαρχουν z77 με 2 8χ(με λιγα λεφτα παραπανω) +οτι ολες εχουν τον ελεγκτη usb3 στο chipset..δεν ειναι και ασχημη η επιλογη της ζ68.

Απλα δεν το βλεπω το θεμα χειροτερης καλυτερης αλλα νεοτερο παλιοτερο.

Επι της ουσιας για αυτα που θελει παντως δεν προκειται να δει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι θέμα στάθμισης βασικά. Στο z77 δεν πηγαίνει με λίγα λεφτά παραπάνω αλλά με 60+ ευρώ παραπάνω (για cf X8). Το πόσο αξίζει είναι όντως μεγάλο θέμα. Τα ίδια ισχύουν και για το native usb3.

Link to comment
Share on other sites

O χριστός κι η μάνα του! Εννοείται ότι θα χρειαστείς καινούρια. Αν είναι να μείνεις με αυτήν, μην παίρνεις pc. :sorry:

χαχαχα είναι απο τον πρώτο μου υπολογιστή <3

τον είχα χαλάσει και ξαναφτιάξει άπειρες φορές! οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται!!! χαχα :p

αλλά από οθόνες δεν ξέρω.... αν πάρω μια 80-120 ευρώ καλή δε θα ναι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Υπολόγιζε 140 με 190. Μπορείς να την πάρεις και αργότερα βέβαια, αλλά με την οθόνη που έχεις τώρα το σύστημά σου δεν θα αξιοποιείται.

Ενδεικτικά η φτηνότερη και η ακριβότερη:

LG IPS225V | Skroutz.gr

Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Oι ίντσες (22 και πάνω), η ανάλυση (να είναι 1920 Χ 1080), το panel (να είνα ips - πιο ξεκούραστο, πιο ζωντανά χρώματα). Τέλος, αν και είναι αυτονόητο για τις περισσότερες, να συνδέεται ψηφιακά (dvi ή hdmi). Υπάρχουν ακόμα μερικές που παίρνουν μόνο vga (αναλογικό).

Μετά παιζουν και άλλες δυνατότηες όπως η βάση, ο βραχίονας κτλ κτλ που σε ενδιαφέρουν μόνο σε εξειδικευμένες περίπτωσεις.

Με βάση τα παραπάνω κριτήρια οι δύο που σου έβαλα παραπάνω είναι η φτηνότερη και η ακριβότερη που τα πληρούν και κοστίζουν κάτω από 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν καταλήγω εδώ:

Intel Core i3 2120 (s 1155 , 3.3 GHz , 3 MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Corsair Gaming Series GS600 600W PSU 80+ Certified (CMPSU-600GEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr (μου φαίνεται καλύτερο από το 500άρι! άσε που μπορεί να μου την βιδώσει για κανένα crossfire, δεν θα είναι καλύτερο;; )

Gigabyte Z68AP-D3 (s 1155 , Z68 , DDR3 , HDMI) - Μητρικές - plaisio.gr

Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm - Μνήμες - plaisio.gr

Seagate ST500DM002 500GB HDD 3.5" (16MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

απορίες:

κατά πόσο η κάρτα γραφικών του επεξεργαστή μπορεί να με ικανοποιήσει; (με την προοπτική να μπει μια καλή κάρτα σε λίγους μήνες)

το ανεμιστήρι στο τροφοδοτικό ρουφάει ή βγάζει αέρα;

το case μου είναι παλιό αλλά αρκετά καλό Apevia X-Alien 21 Blue ATX Mid-Tower Case with Clear Side, Front USB, Firewire and Audio - 420-Watt Power Supply at TigerDirect.com έχει δύο ανεμηστήρια μπροστά δύο πίσω ένα πάνω και ένα στο πλάι!

δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το psu (πχ αν βγάζει αέρα θα είναι βουλωμένο) ή κάτι άλλο;

(έκανα λίγη οικονομία σε κάποια πράγματα σε σχέση με την αρχική πρόταση)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν καταλήγω εδώ:

Intel Core i3 2120 (s 1155 , 3.3 GHz , 3 MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Corsair Gaming Series GS600 600W PSU 80+ Certified (CMPSU-600GEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr (μου φαίνεται καλύτερο από το 500άρι! άσε που μπορεί να μου την βιδώσει για κανένα crossfire, δεν θα είναι καλύτερο;; )

Gigabyte Z68AP-D3 (s 1155 , Z68 , DDR3 , HDMI) - Μητρικές - plaisio.gr

Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm - Μνήμες - plaisio.gr

Seagate ST500DM002 500GB HDD 3.5" (16MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

απορίες:

κατά πόσο η κάρτα γραφικών του επεξεργαστή μπορεί να με ικανοποιήσει; (με την προοπτική να μπει μια καλή κάρτα σε λίγους μήνες)

το ανεμιστήρι στο τροφοδοτικό ρουφάει ή βγάζει αέρα;

το case μου είναι παλιό αλλά αρκετά καλό Apevia X-Alien 21 Blue ATX Mid-Tower Case with Clear Side, Front USB, Firewire and Audio - 420-Watt Power Supply at TigerDirect.com έχει δύο ανεμηστήρια μπροστά δύο πίσω ένα πάνω και ένα στο πλάι!

δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το psu (πχ αν βγάζει αέρα θα είναι βουλωμένο) ή κάτι άλλο;

(έκανα λίγη οικονομία σε κάποια πράγματα σε σχέση με την αρχική πρόταση)

Για το τροφοδοτικό: Καλύτερο με την έννοια της ποιότητας, δεν είναι απαραίτητα. Πιο ισχυρό είναι αλλά μόνο για την περίπτωση crossfire. Σε τέτοια περίπτωση όμως καλύτερα με 10 ευρώ παραπάνω να πας σε αυτό: Corsair Enthusiast Series TX650 V2 | Skroutz.gr Το τροφοδοτικό αυτό βάζει αέρα έτσι όπως είναι ο ανεμιστήρας του.

Η μητρική που διάλεξες δεν έχει usb3 και δεν κάνει για crossfire (δες αυτήν της υπογραφής μου)

Η ενσωματωμένη του επεξεργαστή θα μπορεί να παιξει κάποια ελαφριά παιχνίδια σε μικρή ανάλυση και low settings (μέχρι να αλλάξεις μονιτορ) αλλά τίποτα παραπάνω. Αν θες παιχνίδια, παίρνεις το γρηγορότερο κάρτα.

Δες και άλλα καταστήματα. Το πλαίσιο είναι γενικά ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικό: Καλύτερο με την έννοια της ποιότητας, δεν είναι απαραίτητα. Πιο ισχυρό είναι αλλά μόνο για την περίπτωση crossfire. Σε τέτοια περίπτωση όμως καλύτερα με 10 ευρώ παραπάνω να πας σε αυτό: Corsair Enthusiast Series TX650 V2 | Skroutz.gr Το τροφοδοτικό αυτό βάζει αέρα έτσι όπως είναι ο ανεμιστήρας του.

οκ, αλλά δεν θα μπουκώνει στο case μου; δεν θά εχει μεγάλη απόσταση από το πάνω μέρος του case και δεν θα πέρνει αέρα!

Η μητρική που διάλεξες δεν έχει usb3 και δεν κάνει για crossfire (δες αυτήν της υπογραφής μου)

έκανα λάθος! αυτό της υπογραφής σου εννοώ! :)

Η ενσωματωμένη του επεξεργαστή θα μπορεί να παιξει κάποια ελαφριά παιχνίδια σε μικρή ανάλυση και low settings (μέχρι να αλλάξεις μονιτορ) αλλά τίποτα παραπάνω. Αν θες παιχνίδια, παίρνεις το γρηγορότερο κάρτα.

Δες και άλλα καταστήματα.

όταν λες ελαφρία;; πχ;;

Δες και άλλα καταστήματα. Το πλαίσιο είναι γενικά ακριβό.

δεν θα τα πάρω από εκεί! απλά έχει μπόλικα και κοιτάω :p

άσχετο αλλά λεώ να παω σε κάτι μικρά μαγαζιά εδώ στην γειτονιά μου! θα έχει καλύτερες τιμές ε;

Υ.Γ. το case οκ;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.