Jump to content



Recommended Posts

Αρχική απάντηση από alex_000

Vsync σημαινει συγχρονισμός frames με τον ρυθμο ανανέωσης της οθόνης (refresh rate). Αυτο γινεται γιατι οταν τα fps ειναι περισσότερα απο τα herz γινεται tearing στην οθόνη. Αν το εχεις στο ον λοιπον τα fps θα εχουν μεγιστο το refresh της οθόνης σου (85 ή 100 συνήθως) και δεν θα πανε παραπάνω. Η αυξηση που βλέπεις δεν εχει κανένα νόημα. Οποιαδήποτε αυξηση πανω απο 60 δεν κανει καμία διαφορα σε ενα παιχνίδι.

TFT εχω σε DVi αρα για αυτο θα ηταν κολλημενο στο 60...χμ k!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από X-kyramas

Εγώ το βρίσκο διασκεδαστικό και ευτυχώς που τα γραφικά δεν είναι πολύ βαριά και παίζει μια χαρά στο ταπεινό συστηματάκι μου !

:)

Δεν διαφωνω οτι παιζει στο ταπεινο συστηματακι σου αλλα πες μου λιγο κατι....ποσο αγορασες συνολικα την μητρικη, τον επεξεργαστη, την καρτα γραφικων σου και τις μνημες σου και αισθανεσαι υποχρεος στην εταιρια που το εφτιαξε ωστε να την ευχαριστεις και απο πανω επειδη το "ταπεινο σου " συστημα παιζει καλα το παιχνιδι?? Και δεν μιλαω για την συγκεκριμενη εταιρια μονο, μιλαω για ΟΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

Με αυτή την λογική τα μισά FPS , racing και strategy games δεν θα επρεπε να ειχαν βγει ποτέ.

Ειλικρινα μιλωντας, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο τα μισα ΔΕΝ θα επρεπε να εχουν βγει ΠΟΤΕ.

Να σου πω επισης, οτι γουσταρα ΤΡΕΛ’ τα FPS παιχνιδια αλλα απο ενα σημειο και μετα, τα ιδια Παντελακι μου, τα ιδια Παντελη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγώ ότι δεν θα επρεπε να ειχαν βγει πολλά αλλα χι το ΗΛ2 και δο δοομ3.

Ενταξει ολα ειναι θεμα γουστου π.χ. εσυ λες αυτά και απο την αλλή οτι το NFSU2 ειναι κολλημα.

Εγω με το πρωτο NFSU ειχα καραγουσταρει αλλα το 2ο το το κάνανε ΟΛΟΙΔΙΟ, το σιχαθηκα μετα απο 5 λεπτα.. παρολα αυτα εσενα σου αρεσε, αρα ισως το οτι τα παιχνιδια δεν εχουν τιποτα καινουριο δεν ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Και απαντω. Για ποιο παιχνιδι μιλας?

Αν μιλας για το HL2(προσωπικες αποψεις ειναι τα παρακατω) το παιχνιδι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα το πρωτοτυπο. Τζαμπα τα 4+ Γιγα που εποιασε στον δισκο μου. Φυσικα και διαγραφτηκε αμεσα μολις ειδα λιγο το 1ο Stage. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι το καταπληκτικο το τελειο το ανεπαναληπτο ειδατε. Τα γραφικα? για τις σημερινες καρτες ειναι κοινα, η κινηση νορμαλ, το Intelligence του παιχνιδιου οπως ολα.... Για αλλη μια φορα ΤΖΑΜΠΑ ο ΝΤΟΡΟΣ οπως ακριβως και με το ΠΑΝΑΘΛΙΟ DOOM3.

Μας εχουνε κανει(εχουμε φτασει δηλαδη) σε σημειο μολις δουμε λιγο κατι το διαφορετικο απ'οτι κυκλοφορει στην αγορα να ενθουσιαζομαστε. Και τρεξτε να το παρετε, και ΚΟΡΥΦΗ και αψογο...και π@π@ριες λεω εγω. Πανε οι εποχες που αν μη τι αλλο, ΚΟΛΟΥΣΕΣ πραγματικα στα παιχνιδια οχι για τα γραφικα τους ή για τον ηχο τους, αλλα για την πλοκη, για την γκ@βλα του να δεις τι θα γινει παρακατω.

Ρε συ Jax, γούστα είναι αυτά... Για μένα ειναι απο τα πιο ωραία παιχνίδια που έχω παίξει... Εχει πολύ καλα γραφικά και κίνηση, και η ιστορία ειναι πολύ καλή. Οπως και το πρώτο. Το Doom όντως δε βγήκε τόσο καλό, γιατί απλούστατα ήταν σαν το 1 μόνο που είχε καινούρια μηχανή και ωραία γραφικά. Αλλα ο κόσμος το βαρέθηκε αμέσως γιατι οποιος το έπαιξε, το τελείωσε (αν) και τελος μετά. Παντως η μηχανή του Doom με εντυπωσίασε, δείχνει πιο στιβαρή απο του HL2 αλλά και πολύ πιο βαριά...

Εγώ το μόνο παιχνίδι που παίζω ακόμα και ειναι το μόνο που έχει βγάλει τα λεφτα του και με το παραπάνω ειναι το Warcraft 3.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

TFT εχω σε DVi αρα για αυτο θα ηταν κολλημενο στο 60...χμ k!

Ακριβώς , αν παίζεις με vsync σε TFT, το FPS counter θα ειναι κολημένο στο 60. Αλλα υπάρχει και ενα προβληματάκι... Αν δε μπορεί να βγάλει 60 fps, θα στο ρίχνει στα μισά, δηλαδή 30, πράγμα που σημαίνει οτι θα παρατηρείς μια πτώση της ταχύτητας... Εγω το έβλεπα πολύ στο doom, οπου πχ οταν υπήρχαν φωτιές και καθόμουν και τις κοίταζα, το frame rate κολαγε στο 30... Αλλά χωρίς vsync δε μπορώ να παίξω, το tearing με εκνευρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Δεν διαφωνω οτι παιζει στο ταπεινο συστηματακι σου αλλα πες μου λιγο κατι....ποσο αγορασες συνολικα την μητρικη, τον επεξεργαστη, την καρτα γραφικων σου και τις μνημες σου και αισθανεσαι υποχρεος στην εταιρια που το εφτιαξε ωστε να την ευχαριστεις και απο πανω επειδη το "ταπεινο σου " συστημα παιζει καλα το παιχνιδι?? Και δεν μιλαω για την συγκεκριμενη εταιρια μονο, μιλαω για ΟΛΕΣ.

Εχεις δίκιο αλλά το να χώνω λεφτά στον υπολογιστή μου είναι σαν τον μοντελιστή, ή τον συλέκτη, ή οποιοδήποτε χομπίστα που κάνει το κέφι του.

Ναι, ο κύριως λόγος αναβάθμισης είναι τα παιχνίδια αλλά και η "τρέλα" όλων μας με το αντικείμενο.

Επίσης δεν αισθάνομαι υπόχρεος σε καμία εταιρία αφού έχω ξεχάσει πότε αγόρασα το τελευταίο παιχνίδι μου από κανονικό μαγαζί.

Και πάντα βλέπω τις εταιρίες με κριτικό μάτι αφού πχ το D3 είχε πολύ κατώτερη απόδοση από το ΗL2 χωρίς να προσφέρει τίποτα παραπάνω.

Οι 20+ ώρες που πέρασα με το HL2 αυτή τη βδομάδα ήταν διασκεδαστικές και το ευχαριστήθηκα. Και χαλάλι τα λεφτά που έχω χώσει κατά καιρούς στο σύστημά μου.

Ιδίως η σεκάνς της μεταφοράς στο τελευταίο κεφάλαιο ήταν κορυφαία από κάθε άποψη.

Κάτι ανάμεσα σε Μάτριξ, Μετρόπολις, και Μπραζίλ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από X-kyramas

Και πάντα βλέπω τις εταιρίες με κριτικό μάτι αφού πχ το D3 είχε πολύ κατώτερη απόδοση από το ΗL2 χωρίς να προσφέρει τίποτα παραπάνω.

Νομίζω ότι έχει γίνει παρεξήγηση μεταξύ αυτόν τον 2

Το hl2 δεν έχει λεπτομερής δουλειά , αυτό το κρίνω από το πάρα πολύ καλό marketing που έκανε η συγκεκριμένη εταιρία , για παράδειγμα στα πρόσωπα και κυρίως στους πρωταγωνιστές είναι καθαρά από real πρόσωπα που τα επεξεργαστήκανε σε 3d non skins , επίσης προσέξτε τους μη πρωταγωνιστές και πείτε μου αν έχουν γραφικαρες οι χαρακτήρες , για τα κτίσματα και αντικείμενα έκαναν καλή δουλειά που αυτά δεν είναι παρά screens άρα πώς να χρειάζεται απαιτήσεις .

Για το doom 3 είναι τελείως αντίθετο στο θέμα 3d και skins μιας και σε πάρα πολλούς τομείς είναι εξαρχής build in οι χαρακτήρες

Για το θέμα ότι το doom3 δεν είναι μουφα όσο λέγετε παρά μονό γιατί υποσχέθηκαν παπάδες και είδαμε ένα σύγχρονο παιχνίδι που αυτό έχει συνεπεία να μην έχουμε την δικιά μας κρίση αλλά κρίνοντας από διάφορα news , reviews , screenshots που φισικο είναι ένα τέτοιο παιχνίδι (και το hl2) να έχουν μεγάλη υποστήριξη μιας και οι τίτλοι δεν είναι τυχαίοι ούτε οι εταιρίες

Γενικότερα άμα δεν αρέσανε ένα από τα παιχνίδια οι και τα 2 τότε πρωσικά οι λόγοι είναι ότι επειδή έχουμε βαρεθεί τα πάρα πολλά παιχνίδια με μέσο το internet και αντιγραφές και δεν ξέρουμε τι μας εκφράζει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

Παιδιά κόλλησα

Προσπαθώ να κάνω το άλμα και δεν μπορώ , μήπως ξέρει κανείς ?

Πατα το sprint ή καπως ετσι - δεν θυμαμαι πιο πληκτρο ειναι ομως.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα.

Το παιχνιδι θεωρω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα που εχω παιξει

ποτε μου:flower:

Αν και δεν ασχολουμαι ιδιααιτερα με fps με τουτο το ρημαδι εχω κολλησει πολυ ασχημα.

Εχε χαρη που αυτες τις μερες πηζω στη δουλεια,αλλιως....:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την "έκδοση" emporio με το ισο που το κάνεις extract στον δίσκο. Καλά μέχρι εδώ, βάζω και ένα hl2fix.exe στον dir και τρέχω το Launcher αλλά το άθλιο μου λέει programm too big to fit in memory. Είναι δυνατόν; Έχω 512 και 128 ΜΒ στην κάρτα γραφικών :TD:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.