Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=24834]Andrewk[/MENTION]

Ίσως να έβαζες και τους drivers για τον SATA controller σου. Θα ανέβουν κάμποσο τα νούμερα.

Για να είναι πιο τακτοποιημένα, βάζω κι εδώ τα νούμερα του 840 Pro σε AMD πλατφόρμες :

ΑSRock A780GMH (780G/SB710 ) με Phenom II X4 940 Default, AMD AHCI ROM 3.1.2.0, 1.2.1.331 Drivers, Win7 x64

Samsung840Pro128GBA780GMHAHCI3120121331-CnQenabledbios-thelab-th_zps7f9ac553.png

ASUS M4A79 DLX (790FX/SB750) με Phenom II X6 1090T 4.0/2.8, AMD AHCI ROM 3.1.2.0, 1.2.1.331 Drivers , Win7 x64

Samsung840Pro128GB-SB750-121331AHCIROM3120-Fresh-Win7-thelab-th_zps3c4cd1fd.png

ASUS M4A79 DLX (790FX/SB750) με Phenom II X6 1090T 4.0/2.8, AMD AHCI ROM 3.1.2.0, 1.2.1.321 Drivers , WinXP x64

Samsung840Pro128GB-SB750-121321AHCIROM3120-Fresh-XP-thelab-th_zps90e85b94.png

Με τα 7άρια στην ΑSUS κάτι τρέχει εδώ και κάμποσο καιρό, πριν 1-2 μήνες ήταν ίδια με τα XP, τώρα έχω εμφανώς χαμηλότερα 4K.

Mε τους M4 τα 4Κ writes 80άριζαν πρώτα, τώρα λίγο πιο κάτω από τον Samsung 62-64...

Link to comment
Share on other sites

Να και με τοn τελευταιο Intel® Rapid Storage Technology Driver

Το msahci εγινε iaStorA...Τωρα εδω θα χρειαστω λιγο βοηθεια για να καταλαβω τι σημαινουν..

Παντως στα νουμερα φαινεται καλυτερα..

post-24834-1416077297,0099_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

msahci είναι ο ΑΗCI driver της MS (Microsoft) που περιλαμβάνεται στα Windows

IAStorA είναι ο ΑHCI driver της Ιntel για τον controller σου ( ή την οικογένειά του) που τον εγκατέστησες μόλις. Για να βρείς την έκδοσή του, Device Manager και Properties στον Intel SATA AHCI Controller κλπ, καρτέλα Driver.

Aν θες να δείς περισσότερα για το τί σημαίνουν τα νούμερα στο AS-SSD, μπορείς να μπείς στο site του developer, www.alex-is.de

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά στο άθλημα με τον 840 πάνω σε Gigabyte F2A75M-D3H.

AHCI στο BIOS. Εγκατάσταση κανονικά.

Βάζω το Magician software και όταν ελέγχει την έκδοση του firmware ή κάνει validate το σκληρό (δε θυμάμαι τι πάτησα πρώτο, σχεδόν μαζί τα πάτησα) σκάει το σύστημα.

Δε μπαίνω στα windows με τίποτα. Ούτε με repair από το cd, και στο cmd δε μπορεί να διαβάσει/μπει στο partition.

Καμία ιδέα;

ΥΓ Έχει νόημα να κάνω κανένα tweak ή να το παρατήσω έτσι;

ΥΓ Τα νούμερα αυτά είναι λογικά;

ssd.png

Έγινε επεξεργασία από aposporis
Link to comment
Share on other sites

post-13234-1416077312,5689_thumb.jpg

Καλημέρα και απο εμενα στο forum. Έχω ενα mobo της Asus το P5K premium και έβαλα εχτές και εγώ τον 840 (όχι το Pro). Τα αποτελέσματα που εχω τα βλέπετε επάνω. Η ερώτηση μου ειναι αν μπορω να τα καλυτερέψω τις τιμές στο read γιατι είμαι χαμηλα. Το mobo ειναι sata ii και οι τιμές στην registry που ειδα ειναι 0 σε ahci. Επίσης ειδα και το TRIM απο CMD ότι ειναι ενεργοποιημενο. Καμια ιδέα τι μπορω να κάνω? Ένας φίλος μου που έχει τον 830 μου ειπε κατι για Drivers της ΑΤΙ. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]56060[/ATTACH]

Καλημέρα και απο εμενα στο forum. Έχω ενα mobo της Asus το P5K premium και έβαλα εχτές και εγώ τον 840 (όχι το Pro). Τα αποτελέσματα που εχω τα βλέπετε επάνω. Η ερώτηση μου ειναι αν μπορω να τα καλυτερέψω τις τιμές στο read γιατι είμαι χαμηλα. Το mobo ειναι sata ii και οι τιμές στην registry που ειδα ειναι 0 σε ahci. Επίσης ειδα και το TRIM απο CMD ότι ειναι ενεργοποιημενο. Καμια ιδέα τι μπορω να κάνω? Ένας φίλος μου που έχει τον 830 μου ειπε κατι για Drivers της ΑΤΙ. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Drivers της Intel θέλεις με την P5K Premium.

Πάτα εδώ στο Ι accept κτλ και κατέβασε τον driver και κάνε εγκατάσταση:

https://downloadcenter.intel.com/confirm.aspx?httpDown=http://downloadmirror.intel.com/22194/a08/iata_cd.exe〈=eng&Dwnldid=22194

Γενικά μεγάλες διαφορές δεν θα δεις λόγω SATA2 (για την αλλαγή του driver μιλάω). Το drive απ'όσο βλέπω από τα νούμερα, δουλεύει αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13234]creye[/MENTION] Όπως στα λέει ο φίλος είναι..

Με sata2 δε θα δεις μεγάλες διαφορές!Λίγο το read να σου ανέβει!Παθών κι εγώ με Asus P5QC...

Πάμε για αναβάθμιση! :giveup:

Πάντως οι διαφορές με τον WD που 'χα πριν πχ, είναι μεγάλες!Και θα το χεις παρατηρήσει ήδη φαντάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

post-13234-1416077316,3382_thumb.jpg

Λοιπόν κατεβασα απο Asus ενα update για την Sata και μου ειδε τον δισκο σαν iastore. Τα συγκεκριμενα αποτελεσματα ειναι λιγο χειροτερα απο τα προηγουμενα. Το file απο το link που μου δωσατε οταν παω να κανω εγατασταση μου βγαζει οτι το συστημα δεν πληρει τις ελαχιστες προυποθεσεις. Υπαρχει κατι αλλο να κανω. Λεω να κανω και ενα bios update αλλα δεν δουλευει το asus update στα 7 Χ 64 bit που εχω (την τυχη μου.)

Link to comment
Share on other sites

Εχει το plaisio προσφορα τον 840 120GB στα 75 ευρω αξιζει να τον τσιμπισω?Τωρα εχω ενα agility 3 60GB αλλα τα 60GB ειναι υπερβολικα λιγα και παλευω να κραταω ελευιθερο χωρο

http://newsletter.plaisio.gr/c/mv

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Πηρα τον 840 Pro / 120 GB και εγω

Maximus Formula 2 μητρικη, εβγαλα 242 αναγνωση και 232 εγγραφη.

Δεν ηξερα ομως, οτι ενω τον θελω για βασικο δισκο εκκινησης, η καρτα PCI-E που πηρα, δεν μπορει να κανει BOOT :rant::rant::rant::rant:

Καμια συμβουλη τωρα, να βοηθησω την κατασταση?? Εχω τον ραπτορα στην ακρη.

Σημειωση, οτι οταν βαζω στο Bios ACHI λειτουργεια ΟΝ, το μηχανημα κανει διαρκως επανεκινησεις, και ας μην εχω αλλο δισκο πανω :rant:

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι απλη

¨"πετάς" την pci καρτα και τον κουμπώνεις στο σατα 2 βυσμα

έχοντας επιλεγμένο απο το βιος να ειναι σε achi

κανε το φορματ σου σαν κύριος και τελιωσες απόλαυσε τον ssd σου

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι απλη

¨"πετάς" την pci καρτα και τον κουμπώνεις στο σατα 2 βυσμα

έχοντας επιλεγμένο απο το βιος να ειναι σε achi

κανε το φορματ σου σαν κύριος και τελιωσες απόλαυσε τον ssd σου

DELOCK 89299 2 X EXTERNAL USB 3.0 + 2 X INTERNAL SATA 6 GB/S - CONTROLLER CARD -

Αυτη ειναι η καρτα. Κυριως, με βολεψε επειδη εχω και 2 εξωτερικους USB 3.

Αν βαλω ACHI λειτουργεια, και εχω αλλους απλους Sata 2 στη μητρικη, δεν θα εχει καποιο θεμα???

Link to comment
Share on other sites

Restart εννοεις τα windows ή πιο πριν; αν τα είχες ηδη περασμένα χωρίς ενεργοποιημένο ahci πρεπει να κανεις μια αλλαγή στη registry και να περάσεις drivers. Ψάξε Google για enable ahci without reinstalling windows η κάπως έτσι..

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από jimmy81
Link to comment
Share on other sites

Drivers ειναι περασμενοι οι πιο τελευταιοι. Restart, οταν παει να φορτωσει τα 7αρια...!!!

http://www.sevenforums.com/hardware-devices/17876-enable-ahci-windows-7-a.html

Τα ιδια και εδω.........

Έγινε επεξεργασία από lazarosleon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μονο 1 φορά είχα θέμα (απο ~5 PC που έχω δοκιμασει) και έπρεπε να κάνω upgrade bios της μητρικής. Όλες τις υπόλοιπες φορές δούλεψε με την πρωτη.

Δηλαδή μέσα στα win, edit registry σε 0, restart, κατευθείαν bios, ahci on, save , restart και τέλος. Άντε να σου κανει άλλο 1 restart μετα φυσιολογικό.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από jimmy81
Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω Samsung magician να κάνω αυτό που λέει authenticate disk...BSOD και δεν ξαναμπουτάρει...πάω για δεύτερο σερι format...Όλα αυτά με τελευταίο firm, drivers κουλουπου-κουλουπου.

Έγινε επεξεργασία από chrkon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.