Jump to content



Recommended Posts

Ρε παιδιά είναι αναγκαίο να κάνουμε authenticate? Είχα πάρει πριν λίγο καιρό 2 120αρηδες απλους, εκανα και update και στους 2, όλα καλά, αλλά δεν εκανα authenticate....

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Όχι δε νομίζω πως είναι αναγκαίο και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει σε τι χρησιμευέι αυτή η επιλογή , όμως εφόσον την έχουν δε θα έπρεπε να δουλεύει σωστά και χωρίς προβλήματα??? Τούλαχιστο ας γράφανε Don't press the f@cking button!!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε νομίζω πως είναι αναγκαίο και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει σε τι χρησιμευέι αυτή η επιλογή , όμως εφόσον την έχουν δε θα έπρεπε να δουλεύει σωστά και χωρίς προβλήματα??? Τούλαχιστο ας γράφανε Don't press the f@cking button!!!:hehe:

Γιατί, τι προβλήματα σου βγάζει όταν πατάς το κουμπί; Η επιλογή αυτή υπάρχει για να αποφεύγεις "μαϊμούδες", εξακριβώνει αν ο SSD σου είναι αυθεντικό προϊόν της Samsung.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με το authenticity σε 3 drive που πηρα απο τη προσφορα και στους 3 αφου το πατησα μου εβγαλε το μυνημα "Connected Drive is a genuine Samsung SSD"

Ενα θεμα που ειχα ηταν θεμα τον driver που περασα αρα δεν νομιζω οτι φταει η samsung

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με το authenticity σε 3 drive που πηρα απο τη προσφορα και στους 3 αφου το πατησα μου εβγαλε το μυνημα "Connected Drive is a genuine Samsung SSD"

Ενα θεμα που ειχα ηταν θεμα τον driver που περασα αρα δεν νομιζω οτι φταει η samsung

Σε ποιον driver αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είναι πιο γρήγορος από το αντίστοιχο της ms και θα έπρεπε να σου παίζει απροβλημάτιστα... Εγώ με τον vertex 3 αυτόν έχω.

To Ξερω αλλα δεν βρηκα καποιο τροπο να το επαναφερω θα το κοιταξω οταν κανω format γιατι τωρα περασα με close το λειτουργικο που ειχα στον agility 3

Link to comment
Share on other sites

attachment.php?attachmentid=56227&stc=1&d=1367590538

Αναγκαστικά σε IDE, γιατί έχω RAID. Αν τον βάλω και αυτόν σε RAID, κάτι παθαίνει στα 4Κ και πάει χάλια, βαριέμαι και σταματάω το τέστ.

ποσο πιο χαλια εννοεις? εχεις κανα screenshot?

Link to comment
Share on other sites

ποσο πιο χαλια εννοεις? εχεις κανα screenshot?

Όχι γιατί βαρέθηκα να περιμένω. Το έλυσα όμως, ήταν απενεργοποιημένο το NCQ. Το ενεργοποίησα και είχα νούμερα κανονικά, πάντα με τον περιορισμό του SATAII. Απλά σαν RAID δεν έχω TRIM και είμαι πάλι σε IDE.

Ελπίζω να βγάλει κάποιον driver η AMD που να δίνει TRIM όταν ο SSD είναι μόνος του αλλά πάνω στον RAID Controller.

Ποτέ ξανα για μένα AMD. 130€ την είχα πάρει τη μητρική και το 790 Chipset. Τι κατάλαβα; Ας έπαιρνα μια albatron με το χειρότερο chipset της AMD. Αν θέλεις κάτι καλό, μόνο Intel.

Και δεν κατάλαβα γιατί το τιμημένο το NCQ ήταν απενεργοποιημένο; Δηλαδή, άντε εγώ το έψαξα και κατάλαβα τι έφταιγε, ο κόσμος είναι υποχρεωμένος να ασχολείται με το μηχανάκι του; Τόσο δύσκολο είναι να βάζει αυτόματα ο controller τις βέλτιστες ρυθμίσεις από μόνος του;

Υποτίθεται ότι το μηχάνημα το είχα φτιάξει για δουλειά και δεν ήθελα να ασχοληθώ μαζί του, απλά να δουλεύει. Για μένα απο δω και πέρα ή έτοιμο Workstation επώνυμο ή MAC.

Πληρώνεις και διασφαλίζεις την ψυχική σου ηρεμία.

Δεν κατάλαβα γιατί τα Windows 8 να βγάζουν BSOD στην εγκατάσταση με τον Controller σε RAID και τον Samsung πάνω. Να πάει στον αγύριστο και η AMD και τα Windows 8. Να χρεωκοπήσουν και να εξαφανιστούν από τον παγκόσμιο χάρτη.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί βαρέθηκα να περιμένω. Το έλυσα όμως, ήταν απενεργοποιημένο το NCQ. Το ενεργοποίησα και είχα νούμερα κανονικά, πάντα με τον περιορισμό του SATAII. Απλά σαν RAID δεν έχω TRIM και είμαι πάλι σε IDE.

Ελπίζω να βγάλει κάποιον driver η AMD που να δίνει TRIM όταν ο SSD είναι μόνος του αλλά πάνω στον RAID Controller.

Ποτέ ξανα για μένα AMD. 130€ την είχα πάρει τη μητρική και το 790 Chipset. Τι κατάλαβα; Ας έπαιρνα μια albatron με το χειρότερο chipset της AMD. Αν θέλεις κάτι καλό, μόνο Intel.

Και δεν κατάλαβα γιατί το τιμημένο το NCQ ήταν απενεργοποιημένο; Δηλαδή, άντε εγώ το έψαξα και κατάλαβα τι έφταιγε, ο κόσμος είναι υποχρεωμένος να ασχολείται με το μηχανάκι του; Τόσο δύσκολο είναι να βάζει αυτόματα ο controller τις βέλτιστες ρυθμίσεις από μόνος του;

Υποτίθεται ότι το μηχάνημα το είχα φτιάξει για δουλειά και δεν ήθελα να ασχοληθώ μαζί του, απλά να δουλεύει. Για μένα απο δω και πέρα ή έτοιμο Workstation επώνυμο ή MAC.

Πληρώνεις και διασφαλίζεις την ψυχική σου ηρεμία.

Δεν κατάλαβα γιατί τα Windows 8 να βγάζουν BSOD στην εγκατάσταση με τον Controller σε RAID και τον Samsung πάνω. Να πάει στον αγύριστο και η AMD και τα Windows 8. Να χρεωκοπήσουν και να εξαφανιστούν από τον παγκόσμιο χάρτη.

Με 790 κι εγω και ας ειναι και Sata 2.

Παρολα αυτα δεν εχω αντιμετωπισει αντιστοιχα προβληματα και το συστημα μου ειναι αξιοπρεπως γρηγορο.

Σαφως αν δεν εχεις την ορεξη ή υπομονη παιρνεις κατι ετοιμο,αλλα σε διαβεβαιω πως οι περιπετειες δεν τελειωνουν με κατι ετοιμο,ισως κι εκει να υπαρξουν θεματα ισως και οχι.

Καθε συστημα εχει τα κουμπια του, το ποσο γρηγορα θα το στησεις στο μαξιμουμ ειναι σχετικο του ψαξιματος, των γνωσεων και του ποσο τυχερος θα εισαι να πετυχεις καποιον που να εχει επιλυσει το οποιο προβλημα εχεις.

Ο SSD μια χαρα θα λειτουργουσε και χωρις trim,στηριζομενος και μονο στο garbage collection του.Αν και σχετικα με το αν λειτουργει η οχι το trim στο SB750/710 σε Raid αλλα σε single drive, νομιζω οτι απο τον driver 1.2.1.296 κιολας υποστηριζεται, αν δε με απατα η μνημη μου.

Link to comment
Share on other sites

Με 790 κι εγω και ας ειναι και Sata 2.

Παρολα αυτα δεν εχω αντιμετωπισει αντιστοιχα προβληματα και το συστημα μου ειναι αξιοπρεπως γρηγορο.

Σαφως αν δεν εχεις την ορεξη ή υπομονη παιρνεις κατι ετοιμο,αλλα σε διαβεβαιω πως οι περιπετειες δεν τελειωνουν με κατι ετοιμο,ισως κι εκει να υπαρξουν θεματα ισως και οχι.

Καθε συστημα εχει τα κουμπια του, το ποσο γρηγορα θα το στησεις στο μαξιμουμ ειναι σχετικο του ψαξιματος, των γνωσεων και του ποσο τυχερος θα εισαι να πετυχεις καποιον που να εχει επιλυσει το οποιο προβλημα εχεις.

Ο SSD μια χαρα θα λειτουργουσε και χωρις trim,στηριζομενος και μονο στο garbage collection του.Αν και σχετικα με το αν λειτουργει η οχι το trim στο SB750/710 σε Raid αλλα σε single drive, νομιζω οτι απο τον driver 1.2.1.296 κιολας υποστηριζεται, αν δε με απατα η μνημη μου.

Ποιος είναι αυτός ο 1,2,1296 driver? Μήπως είναι ο AHCI? Ο τελευταίος που κατέβασα για RAID Πάντα είναι ο 3.1.1540.151 και είναι και του 2009, δηλαδή απο τότε που πήρα το σύστημα είναι ο ίδιος! :upside:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λάθος μου, σκεφτομουνα τα ονοματα των αντιστοιχων γενιων σε ahci....ο τελευταίος που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ειναι ο 3.2.1540.92 αν και αυτός με τις καλύτερες επιδόσεις ειναι ο 3.2.1540.75, τελευταία φορά που χρησιμοποίησα raid αυτόν είχα.ο .151 ειναι τρισάθλιος και το drop του NCQ γινόταν και σε μένα με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Για ποιο λογο, σε καθε διαφορετικη επανεκινηση, το προγραμμα της Samsung οταν του κανω Benchmark δειχνει + - 30 ΜΒ/'' Read - Write αντοιστοιχα? Τοσο μουφα ειναι?

Ακομα στο δικο μου μηχανημα, τον εχω MH AHCI. Και φορτωνει μεσα σε 19'' ολο το μηχανημα, με πληθωρα προγραμματων!! Τρομερη εντυπωση πως ανοιγει ο Firefox με καμια 20αρα παραθυρα, Photoshop, Lightroom, Word. Ο Ραπτορας εκει, πραγματικα ειναι παναργος.

Και επαθα μεγαλη πλακα, στο πως κανει μεσα στο Lightroom , Preview & Open , ενα πακετακι RAW....

Εν τελη, ο 840 Προ, ειναι ολα τα λεφτα.

Καμια ρυθμιση, καπου? προτεινομενη ?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Για ποιο λογο, σε καθε διαφορετικη επανεκινηση, το προγραμμα της Samsung οταν του κανω Benchmark δειχνει + - 30 ΜΒ/'' Read - Write αντοιστοιχα? Τοσο μουφα ειναι?

Απαντηση : 3-Core MDX Controller ;) προσαρμοζεται αναλογα την χρηση και τις απαιτησεις της εκαστοτε "στιγμης"....... Δεν θα βρεις "σχεδον" ποτε το απολυτο score απο τα bench παρα μοναχα στην καθημερινη χρηση του ;)

Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε σε λειτουργεια AHCI.κανονικα. Μονο που τα νουμερα, στο τεστ, παραμειναν ιδια. Χωρις να εχω ενα ματσακι προγραμματων σε Background/Running, και με 40 Γιγα αδειο στον SSD. Ξανατρεξα το τεστ, 2,3 φορες, τα ιδια βγαζει....

Και δεν ειδα καποια διαφορα, σε ανοιγμα προγραμματων, η εκκινησης.

Τι στην ευχη???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.