Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=14033]KostasNK[/MENTION]

Έχεις Daemon tools ή κάποιο άλλο Software που δημιουργεί Virtual Drive ?

Αν ναι, απεγκατέστησέ το και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου.

Με αυτό που γράφει πλέον το controller μπροστά, θυμήθηκα αντίστοιχο case με εναπονείνοντα στοιχεία από Daemon Tools που έβγαζαν μια Virtual συσκευή και έσπαγα το κεφάλι μου να βρώ τί είναι.

Στην πρώτη εικόνα που ανέβασες φαινόταν σαν ένα κανονικό controller και μάλιστα με την υπογραφή του πραγματικού Marvell που έχεις, οπότε γιαυτό μάλλον και η σύγχιση.

To IRST που εγκαθιστάς μέχρι στιγμής, το βάζεις πάνω από το παλιό?

P.S> Τα screenshots δεν είναι ευκρινή, οπότε παίζει μαντεψιά στο τί γραφει, απομόνωνε την εικόνα που ενδιαφέρει και ανέβαζέ την λίγο μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14033]KostasNK[/MENTION]

Έχεις Daemon tools ή κάποιο άλλο Software που δημιουργεί Virtual Drive ?

Αν ναι, απεγκατέστησέ το και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου.

Με αυτό που γράφει πλέον το controller μπροστά, θυμήθηκα αντίστοιχο case με εναπονείνοντα στοιχεία από Daemon Tools που έβγαζαν μια Virtual συσκευή και έσπαγα το κεφάλι μου να βρώ τί είναι.

Στην πρώτη εικόνα που ανέβασες φαινόταν σαν ένα κανονικό controller και μάλιστα με την υπογραφή του πραγματικού Marvell που έχεις, οπότε γιαυτό μάλλον και η σύγχιση.

To IRST που εγκαθιστάς μέχρι στιγμής, το βάζεις πάνω από το παλιό?

P.S> Τα screenshots δεν είναι ευκρινή, οπότε παίζει μαντεψιά στο τί γραφει, απομόνωνε την εικόνα που ενδιαφέρει και ανέβαζέ την λίγο μεγαλύτερη.

Ναι εχω daemon tools. Το σκεφτηκα και εγω αυτο αλλα δεν εχω ενεργο drive. Ενεργοποιησα ενα και μου εβαλε εναν virtual controller το αφαιρεσα και αφαιρεσε και τον controller. Θα δοκιμασω απο Δευτερα επειδη λειπω για π/σ/κ να τα απεγκαταστησω να δω αν θα φτιαξει. Το irst το αφαιρω απο το programs and features κανω restart και μετα τρεχω το exe τους και ξανα restart.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω daemon tools. Το σκεφτηκα και εγω αυτο αλλα δεν εχω ενεργο drive. Ενεργοποιησα ενα και μου εβαλε εναν virtual controller το αφαιρεσα και αφαιρεσε και τον controller. Θα δοκιμασω απο Δευτερα επειδη λειπω για π/σ/κ να τα απεγκαταστησω να δω αν θα φτιαξει. Το irst το αφαιρω απο το programs and features κανω restart και μετα τρεχω το exe τους και ξανα restart.

 

@felix

Έκανα απεγκατάσταση το daemon tools και έφτιαξε το πρόβλημα στο device manager. Το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι δεν ξεκινάει το service του rst...

Πώς μπορώ να το φτιάξω αυτό, αν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δές στα Services, είναι Scheduled να ανοίγει αυτόματα ( ενδέχεται Delayed), είναι Stopped, τί ακριβώς ρυθμίσεις έχει το Service Intel Rapid Storage ?

 

Delayed είναι. Το έκανα automatic και πάλι δεν ανοίγει. Sta 8.1 pro 64bit ανοίγει κανονικά.

Στα 7 ultimate 64bit για κάποιο λόγο δεν ανοίγει...

Όταν πατάω να ξεκινήσει βγάζει μήνυμα λαθους:

Windows could not start intel rapid storage technology service on local computer. Error 1067.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τότε απεγκατέστησέ το και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποια άλλη έκδοση, νεότερη/παλαιότερη να δείς αν το κάνει και εκεί.

 

Δεν ξέρω αν και τί υπολείμματα αφήνει κατά την απεγκατάσταση, ίσως να δοκίμαζα κατόπιν της απεγκατάστασης και ένα CCleaner για τα απομεινάρια στη registry ( at your own risk).

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τότε απεγκατέστησέ το και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποια άλλη έκδοση, νεότερη/παλαιότερη να δείς αν το κάνει και εκεί.

 

Δεν ξέρω αν και τί υπολείμματα αφήνει κατά την απεγκατάσταση, ίσως να δοκίμαζα κατόπιν της απεγκατάστασης και ένα CCleaner για τα απομεινάρια στη registry ( at your own risk).

 

Τους εγκαθιστώ με το iata_enu.exe που κατέβασα από εδώ:

 

https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=22194〈=eng&ProdId=2101

 

Την επόμενη έκδοση που έχει εδώ (https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=22675〈=eng&ProdId=2101) : SetupRST.exe

δεν την δέχεται (δεν ξεκινάει καν η εγκατάσταση) και βγάζει ένα μήνυμα λάθους που δεν θυμάμαι τι ακριβώς λέει αλλό μπρορώ να το δω το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως μετά από επικοινωνία μου με το service της Samsung στην Ευρώπη, μου είπανε ότι αρχές Δεκέμβρη θα κυκλοφορήσει η έκδοση Magician 4.5 που θα λύσει όλα τα θέματα με το registry που υπάρχουν.

 

Εγω πχ είχα θέμα με το rapid mode που δεν με άφηνε να το ενεργοποιήσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έτρεξα μέσα από το magician το Performance Optimization και τα Writes καταποντίστηκαν. Σε όλα  τα πεδία του AS SSD έχω γύρω στο 100.. Πώς το φτιάχνω; :(

 

 

Έχει κανείς καμμία ιδέα; Έχω αφήσει το Pc standby μπας και τριμάρει μόνο του κ στρώσει αλλά τίποτα. Προσπάθησα να βάλω και τους IRST 13 αλλά παίρνω σφάλμα. Τι το πάτησα το αναθεματισμένο;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα το νέο magician 4,5 καθώς ήρθε μήνυμα για update.

 

Τώρα αφού πάρθηκε backup ξεκίνησα και τη διαδικασία του Patch (Restoration of Preformance)

 

Update: Ολοκληρώθηκε η διαδικασία του Restoration, χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να κολλήσει καθόλου.

(Διότι είχα διαβάσει ότι ίσως κολλάει μετά το 80%).

 

Έχοντας τρέξει Crystalmark σε έναν single EVO 250 (65% occupied) πριν και μετά τα αποτελέσμα έχουν ως εξής:

ΠΡΙΝ: Seq Read ~420mb/s Write 4100mb/s

ΜΕΤΑ: Seq Read ~4230mb/s Write 5133ms/s

 

Στο raid του Desktop δουλειάς δεν έτρεξα benches.

Έγινε επεξεργασία από Νίκος
Link to comment
Share on other sites

το magician 4.5 σας δουλεύει κανονικά?
σε εμενα κάνει install κανονικά και δουλεύει αλλα όταν ενεργοποιώ το rapid mode αρχίζουν τα όργανα

κάνω ακριβώς ότι περιγράφω παρακάτω το δοκίμασα 3 φορες και τις 3 το ίδιο πρόβλημα

 

απενεργοποιώ το rapid mode στο 4.4 -> reboot -> απεγκατάσταση 4.4 -> reboot -> install 4.5 -> reboot, μέχρι εδώ όλα καλά

όταν στο 4.5 κάνω enable το rapid mode και reboot το pc μετά δεν ανοίγει μπαίνει σε boot loop, αν επιλέξω system repair ζητάει system restore μόλις το κάνει επιστρέφει στην 4.4 και δουλεύει κανονικά...

 

win 7 64

ssd 840 evo 250

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

" EVO "  sorry παίδες δεν έβρισκα το άλλο θέμα , αν το βρει κανένας να μεταφερθούμε εκεί !

 

Huston we have problem again !!!
SAME BUG  !

http://www.eteknix.com/samsung-evo-840-slow-bug-revisted

http://www.overclock.net/t/1512915/read-speeds-dropping-dramatically-on-older-files-benchmarks-needed-to-confirm-affected-ssds/260

 

μόλις το δοκίμασα πάλη και εγώ και τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά

 

 

post-45212-0-01694600-1422367744_thumb.j

 

από ότι φένεται διορθώσανε το hdtach με κάποια παγαποντιά !!!

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

" EVO "  sorry παίδες δεν έβρισκα το άλλο θέμα , αν το βρει κανένας να μεταφερθούμε εκεί !

 

Huston we have problem again !!!

SAME BUG  !

http://www.eteknix.com/samsung-evo-840-slow-bug-revisted

http://www.overclock.net/t/1512915/read-speeds-dropping-dramatically-on-older-files-benchmarks-needed-to-confirm-affected-ssds/260

 

μόλις το δοκίμασα πάλη και εγώ και τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά

 

 

attachicon.gifHarddisss evo 500.jpg

 

από ότι φένεται διορθώσανε το hdtach με κάποια παγαποντιά !!!

δε βλεπω καποιο προβλημα, περα του οτι τερματιζεις στα 400MB/s που μαλλον ειναι λογω πλατφορμας.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα δεν είναι στο HD Tach αλλά στο SSD read speed tester

 

πχ από το link που έβαλα http://www.eteknix.com/samsung-evo-840-slow-bug-revisted

 

στην παρακάτω φωτογραφία (η οποία είναι από το παραπάνω link) βλέπουμε αυτό που λέω (όπου υπάρχει κόκκινη παβλήτσα είναι η ταχύτητα του αρχείου που διαβάστηκε )

στον χ άξονα είναι ο χρόνος (εβδομάδες του αρχείου) και στον ψ άξονα avg speed read του αρχείου (κόκκινες παβλίτσες)

SSD-Speed-test-slowest.jpg

 

το ίδιο φαινόμενο παρουσιάζετε και σε μένα !!!
 

το hdtach δείχνει μια χαρά (λες και το κάνανε τεχνιτά από την samsung να δουλεύει σωστά) !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.