Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Το root δεν ειναι μονο για overclock ουτε για τις σπασμενες εφαρμογες,αυτες παιζουν και χωρις root, απλα με εγκατασταση.το root το εχεις για adblock εφαρμογη,για custom kernel για αυτονομια και για επιδοσεις,για αλλες rom ,για complete backup του κινητου ή των εφαρμογων και αλλα πολλα.ειναι ανεξαρτητο ισχυος του κινητου.

 

Δεν ξέρω τί κινητό έχεις αυτήν την στιγμή αλλά backup εφαρμογών κ.λπ. μπορείς να πάρεις και από το πρόγραμμα της εταιρείας στον υπολογιστή. Βέβαια δεν είναι όλες οι εταιρείες ίδιες κι εννοώ ότι δεν δίνουν όλες αυτήν την δυνατότητα. Όσον αφορά το adblocking αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς root (Adblock plus - δεν υπάρχει στο store). Αναφορικά με την αυτονομία το συγκεκριμένο (Ζ3) έχει και stamina mode οπότε... Το μόνο που μένει είναι οι επιδόσεις αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει νόημα όταν με το καλό πάρει το Lollipop (το οποίο σύμφωνα με την Google τρέχει ανετότατα σε διπύρηνο επεξεργαστή και 1GB RAM). 

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/snapdragon_810_issues_may_delay_next_generation_flagships-news-10394.php

 

 

δημιουργεί ερωτηματικά για τα επόμενα high-end , αναφορές για το HTC M9 πως θα έχει τον 805 ίσως να ευσταθούν, αλλά φήμες για το Ζ4 λένε πως θα έχει τον 810

Έγινε επεξεργασία από psygreg
Link to comment
Share on other sites

Δεν "χρειάζεται" rooting, αλλά έχει μερικές χαζόεφαρμογές που δε βγαίνουν έτσι απλά.

 

Μπορείς να τις απενεργοποιήσεις από τον διαχειριστή εφαρμογών. Οκ, δεν είναι το ίδιο με την πλήρη απεγκατάσταση αλλά τρώνε λιγότερο χώρο στην εσωτερική και 0 RAM. Επίσης μπορείς μέσω adb shell να αλλάξεις το default install location σε external sdcard ώστε να περάσεις και άλλες από τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα (όπως π.χ. Facebook το οποίο δεν σε αφήνει κανονικά να το βγάλεις από την εσωτερική). Η διαδικασία είναι:

>adb shell pm get-install-location <- κανονικά θα πρέπει να βγάλει 0 το οποίο αντιστοιχεί στην εσωτερική)

>adb shell pm set-install-location 2 <- η επιλογή για την εξωτερική κάρτα, μετά από αυτό μπορείς να πας στον διαχειριστή εφαρμογών και να περάσεις τις περισσότερες third party apps στην εξωτερική κάρτα. Δυστυχώς δεν μετακινούνται εφαρμογές της google και της sony. Επίσης δεν μπορείς να μετακινήσεις εφαρμογές οι οποίες έχουν ενεργά widget στην οθόνη.

Αφού τελειώσει η μετακίνηση:

>adb shell pm set-install-location 0 <- εάν θέλεις οι νέες εφαρμογές να εγκαθίστανται στον εσωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Στo παλιό μου htc one x κοίταξα τώρα κι είδα πως είναι πιασμένα 620-650/979mb.. 

Εσύ usable λες το 979mb ή το πόσο μπορείς ΕΣΥ να χρησιμοποιήσεις με προγράμματα, πέρα από αυτά που τρέχουν; Γιατί για το 2ο παίζει ρόλο κι η εκάστοτε rom.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπες ηθελα να μαθω.Γιατι ειχα ενα huawei me 1gb ram αλλα μονιμως usable ηταν 768mb και τα 68 ηταν συνηθως αδεια.

 

απο αυτα τα 2 σε ποιο θα πηγαινατε

http://www.devicespecifications.com/en/comparison/0e386108

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω κινητό από την Κίνα, αλλά δεν ξέρω ποιο δίκτυο υποστηρίζεται στην Ελλάδα.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

 

Στις ιστοσελίδες πώλησης δεν επιλέγεις δίκτυο βάσει της συχνότητας, αλλά του τύπου, και δεν ξέρω τι να κάνω.


Ναι, μάλλον πρέπει να πάω σε οφθαλμίατρο,γιατί η δεύτερη στήλη αναφέρει την υπηρεσία. Και πάλι, ποια από όλες υποστηρίζεται ΠΑΝΤΟΥ και από όλα τα δίκτυα (εταιρείες) στην Ελλάδα; Ποια μού προτείνετε;

post-37620-0-81986400-1418240631_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οσοι δοκίμασαν QHD + Snap801-805 πανε για να μαζεψουν ραδικια. Δεν φτάνει το θηρίο να αντέξει τοσα πιξελ.

 

Note 4 w/Snapdragon 810 @Geekbench. Αν και παει αποκλειστικα για τους 3 πάροχους της Κορέας (LG U+, SKT, Olleh KT) αποκλειστικα πριν την παρουσίαση του S6, απλα αποδικνύει οτι η περσινη σοδεία των τελευταιων 32bit SoC δεν ειναι για μεγάλα πράγματα (βλ. QHD+ αναλυσεις)

 

KgVzw5X.png

http://browser.primatelabs.com/geekbench3/1466744

 

Το μονο που μένει να δουμε ειναι αν θα ειναι καυτος (κυριολεκτικα) ο επεξεργαστης

 

FinFET @14nm FTW @Q42015

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα για λογαριασμό φίλου το Meizu ΜΧ4 . Λίγο που το δοκιμάσαμε , δειχνει να πετάει. Είναι και  ’‘μούρικο‘‘ (υποκειμενικό) και σαν ποιότητα κατασκευής δειχνει αρκετά στιβαρό.

Από κινεζομάγαζο  (Gearbest) στα $389 ,γκρι χρώμα , international έκδοση και 32GB.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα για λογαριασμό φίλου το Meizu ΜΧ4 . Λίγο που το δοκιμάσαμε , δειχνει να πετάει. Είναι και  ’‘μούρικο‘‘ (υποκειμενικό) και σαν ποιότητα κατασκευής δειχνει αρκετά στιβαρό.

Από κινεζομάγαζο  (Gearbest) στα $389 ,γκρι χρώμα , international έκδοση και 32GB.

 

Να το χαρει ο φιλος! 

 

Αλλα γιατι Meizu σε αυτα τα λεφτα και οχι Oneplus;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έστειλαν από το GearBest ένα κουπονάκι για το Meizu MX4 32Gb στα 355$ για το γκρι χρωματάκι και αφού δεν θα το χρησιμοποιήσω ας το χαρεί και κανένας άλλος. Ο κωδικός είναι MX4GREYHF 

 

@metalergr, Εσένα σου άρεσε? Αξίζει τα λεφτά του?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έστειλαν από το GearBest ένα κουπονάκι για το Meizu MX4 32Gb στα 355$ για το γκρι χρωματάκι και αφού δεν θα το χρησιμοποιήσω ας το χαρεί και κανένας άλλος. Ο κωδικός είναι MX4GREYHF 

 

@metalergr, Εσένα σου άρεσε? Αξίζει τα λεφτά του?

 

Δεν έμεινε στα χέρια μου για πολύ ώρα. Ήταν παραγγελία για άλλον. Όπως έγραψα και προηγουμένως μου άρεσε εμφανισιακά ,ήταν γρήγορο και έδειχνε στιβαρή κατασκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.