Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Παρε ενα backup τα αρχεια σου. Πηγαινε στις ρυθμισεις και κανε φορματ την εσωτερικη μνημη του κινητου. Μετα κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Οταν θα ανοιξει παλι το κινητο, κατεβαζεις το SEUS. Θα σου πει οτι εχεις την τελευταια εκδοση και αν θελεις να κανεις επανεγκατασταση. Θα διαλεξεις επανεγκατασταση (θα κατεβασει ενα μεγαλο αρχειο, πανω απο 300ΜΒ). Αν σε ρωτησει αν θελεις να κρατησεις παλιες ρυθμισεις, θα διαλεξεις οχι.

Με αυτο τον τροπο θα περασεις καθαρα την ICS (και οχι απλα update οπως εκανες με το PC Companion). Lags-resets κτλ θα μειωθουν σε μεγαλο βαθμο. Αν δεν σε καλυψει, το επομενο βημα ειναι root και ξυλωμα εφαρμογων.

Σ'ωραίος, θα το δοκιμάσω :)

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2035127%C2%A0">http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2035127

Αν δεν την εχει κανεις ειναι leaked official no root εκδοση για το note. Εμενα μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα.

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2035127%C2%A0">[TEST FIRMWARE][ODIN REPACK] JB 4.1.2 GT-N7000XXLSC clear stock and rooted deodex - xda-developers

Αν δεν την εχει κανεις ειναι leaked official no root εκδοση για το note. Εμενα μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα.

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

premium suite έχει ; :p

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να αφαιρέσεις το STK.apk (sim toolkit app), εφόσον είσαι ρουτ. Εγώ χρησιμοποιώ το Titanium backup για να αφαιρέσω εφαρμογές του συστήματος που μου είναι περιττές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και ενα προβλημα με το πληκτρολογιο. Καταρχην για αλλαξω απο swype σε samsung keyboard πρεπει να παω στις ρυθμισεις του κινητου ενω πριν πατουσα το πληκτρο για τις ρυθμισεις και το εβγαζε. Υπαρχει τροπος αλλαγης ενω γραφω μηνυμα?<br>

Και οταν θελω να στειλω sms τα ελληνικα ειναι ολα κεφαλαια και οχι μονο το 1ο γραμμα. Απο οτι βλεπετε τετοιο προβλημα οταν γραφω στο ιντερνετ δεν εχω. Προσπαθησα να βαλω αλλα πληκτρολογια αλλα σε παλια κινητα δεν βγαζει το μηνυμα και ετσι το εβγαλα.

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

1) Παρατεταμένο πάτημα στο κουτάκι εισαγωγής κειμένου (εκεί που θέλεις να γράψεις δηλαδή) θα σου ανοίξει παράθυρο επιλογής πληκτρολογίου.

2) Κεφαλαία ελληνικά χωρίς τόνους = 160 χαρακτήρες/sms. Οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση σε ρίχνει στους 70 χαρακτήρες/sms. Ποια ρύθμιση προτιμάς λοιπόν; Μόνο στα αγγλικά (μάλλον γενικά σε γλώσσες που χρησιμοποιούν λατινικούς χαρακτήρες χωρίς περίεργους τονισμούς - βλέπε το ούμλαουτ των Γερμανών) μπορείς να έχεις μικρούς χαρακτήρες και 160 χαρακτήρες/sms.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση για SE Sola/Sole? Έχω κάνει update στην μαμά ICS και έχω συνέχεια lags, randoms resets και κολλήματα που κρατάνε αρκετά δευτερόλεπτα.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι κινητό με τέτοια specs πάει χειρότερα με την μαμά ICS απ'ότι το Miro της γυναίκας μου..

Αν το έχει κανείς και το έχει "στρώσει" ας βοηθήσει :)

έχουμε το ιδιο κινητό

ξανά πέρνα το update και στην επιλογή του se update

επέλεξε να κάνει επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και ας λέει οτι προτείνετε στο να μην γίνει

P:S. δεν θα δούμε jelly εμείς...

Link to comment
Share on other sites

έχουμε το ιδιο κινητό

ξανά πέρνα το update και στην επιλογή του se update

επέλεξε να κάνει επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και ας λέει οτι προτείνετε στο να μην γίνει

P:S. δεν θα δούμε jelly εμείς...

Από XDA δεν έχει βγει τίποτα;

Sent from my Xperia Neo V

Link to comment
Share on other sites

Από XDA δεν έχει βγει τίποτα;

Sent from my Xperia Neo V

εδώ και 1 μήνα περίπου υποτίθεται ότι το κάνουν port για το sola

υπομονή

επίσης πριν ξέχασα να πω, πως για λιγότερο lag και γενικά καλύτερες αποδόσεις

1ον καλά είναι τα apps να είναι εγκατεστημένα στην εσωτερική μνήμη και εξωτερική μόνο loading αρχεία, mp3, photos, pdf files, videos, .apk files κλπ

2ον το facebook και το xperia facebook addon να είναι disable/log out (για τους μη κολλημένους)

3ον στις ρυθμίσεις "επιλογές για προγραμματιστές" να επιλεχθεί η επιλογή "αναγκαστική απόδοση gpu" βοηθάει αρκετά σε γενικές γραμμές αλλά δεν βοηθά στην μπαταρία...

4ον προγράμματα που κάνουν αυτόματη ενημέρωση(facebook.twitter,mails, instagram κλπ) να πάτε στις επιλογές που έχουν (τα περισσότερα έχουν αυτή την επιλογή) να είναι απενεργοποιημένα(δηλ manual, όταν θα τρέχετε το πρόγραμμα εσείς) , έτσι ώστε όταν ανοίγει το wifi/3g να μην σέρνεται στην αρχή το κινητό και κουράζει την μπαταρία

5ον τα περιττά widget καλά είναι να τα βγάζετε αν δεν τα χρησιμοποιείται

και τέλος στο διαχείριση ενέργειας το "εξοικονόμηση ενέργειας" να είναι πάντα ενεργό σε όποιους δεν επηρεάζει σε εφαρμογές η λειτουργικότητα

κάτι άλλο, για αυτούς που χρησιμοποιούν το internet του κινητού μόνο με wifi, για καλύτερη μπαταρία σε όλα τα κινητά που υποστηρίζουν 3g/4g(και έχουν μέτρια η κακή μπαταρία) να είναι επιλεγμένο το μόνο "GSM" και όχι το "wcdma/gsm" και ειδικά το "μόνο wcdma"

και αυτό γιατί όταν είναι αδύναμο το σήμα για wcdma και μπαίνει βγαίνει σε wcdma καταναλώνει πάρα πολύ την μπαταρία

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα backup τα αρχεια σου. Πηγαινε στις ρυθμισεις και κανε φορματ την εσωτερικη μνημη του κινητου. Μετα κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Οταν θα ανοιξει παλι το κινητο, κατεβαζεις το SEUS. Θα σου πει οτι εχεις την τελευταια εκδοση και αν θελεις να κανεις επανεγκατασταση. Θα διαλεξεις επανεγκατασταση (θα κατεβασει ενα μεγαλο αρχειο, πανω απο 300ΜΒ). Αν σε ρωτησει αν θελεις να κρατησεις παλιες ρυθμισεις, θα διαλεξεις οχι.

Με αυτο τον τροπο θα περασεις καθαρα την ICS (και οχι απλα update οπως εκανες με το PC Companion). Lags-resets κτλ θα μειωθουν σε μεγαλο βαθμο. Αν δεν σε καλυψει, το επομενο βημα ειναι root και ξυλωμα εφαρμογων.

έχουμε το ιδιο κινητό

ξανά πέρνα το update και στην επιλογή του se update

επέλεξε να κάνει επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και ας λέει οτι προτείνετε στο να μην γίνει

P:S. δεν θα δούμε jelly εμείς...

Το έκανα σήμερα γιατί τα πήρα κρανίο, πήγα να μεταφέρω ένα shortcut από τη μία screen στη διπλανή και freezαρε το κινητό.

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται να βελτιώθηκε κατά πολύ και πάει σφαίρα. Στο anTuTu δε, από 3900 έβγαλε 7163, με τρελή διαφορά στη CPU.

Θα δούμε τις επόμενες μέρες πως θα πάει :)

Σας ευχαριστώ και τους 2 :clap:

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές η ταχύτητα αυξήθηκε, αλλά παραμένουν τα random freezes. Χθες κόλλησε εντελώς την ώρα που πάτησα Exit στον Dolphin και επανήλθε μόνο με hard reset (power key + volume up).

Θα το στείλω αντιπροσωπεία για αλλαγή και ελπίζω να βγάλω άκρη :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.