Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Οπότε τώρα που παρουσιάστηκαν και επίσημα τα νέα Nexus, που καταλήγουμε; Ποιο είναι το καλύτερο VFM Future Proof Smartphone αυτή τη στιγμή; Με ποιο θα αντικαταστήσω το Note II μου που με έχει πιάσει φαγούρα;

Για να είναι VFM υποθέτω πρέπει να είναι και σε καλή τιμή, αλλά εάν ισχύει αυτό που διάβασα εδώ, δεν τα θεωρώ και τόσο VFM, τουλάχιστον στην Ευρώπη -> Απαράδεκτο: 40% αυξημένες οι τιμές των νέων Nexus στην Ευρώπη!

Link to comment
Share on other sites

@lgalkis, θέλω ένα smartphone για το οποίο δεν θα δώσω 700€ και σε 6 μήνες να έχει πέσει στα 400€, που τα δύο χρόνια που θα κρατάει η εγγύηση του δε θα νιώθω ότι πρέπει να το πετάξω και να πάρω άλλο. Από το οποίο δε θα μου λείψουν τεχνολογίες και δε θα ζηλέψω κάποιο χαρακτηριστικό που μου λείπει. Αν αυτά μπορώ να τα κάνω και με 400€ ακόμα καλύτερα. Για παράδειγμα, το Note II 6 μήνες μετά που κυκλοφόρησε στα 450€ ήταν VFM. Το LG G2 πριν ένα χρόνο ήταν ακόμα VFM. Το Moto G είναι τρελό VFM αλλά το νιώθεις λίγο λειψό. Γενικά μάλλον ζητάω πολλά. Ένα μαμημένο καλό Note 5 ήθελα να νιώθω ότι αξίζει τα 700€...

 

@maddoctor, τα νέα Nexus αν ερχόντουσαν έστω με 1$ = 1€ μπορεί να το σκεφτόμουν, με αυτές τις τιμές θα πάνε άπατα.

 

Το ιδανικό Smartphone για εμένα αυτή τη στιγμή θα είχε:

  • Καθαρό Android με αναβαθμίσεις στους χρόνους των Nexus
  • Κάμερα και οθόνη Note 5
  • Μπαταρία 3300mAh +
  • NFC
  • Wireless Charging
  • USB-C
  • Σε τιμή μικρότερη των 600€

:p

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν έχω βρει τηλέφωνο που να ικανοποιεί 100% όλες μου τις προτιμήσεις. Με βάση τις περισσότερες από τις δικές σου (και το δικό μου bias) θα κοίταζα τα νέα Nexus και το LG G4 - αλλά αυτά κοιτάω ούτως ή άλλως :).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το G4 πχ λένε οτι είναι χειρότερο σαν μπαταρία από το 3. Τέλειο κινητό δεν υπάρχει και ετσι όπως προχωράει η τεχνολογία, ολα χάνουν σε τιμή. Ή θα πάρεις κάτι πολύ δυνατό που θα σου κρατήσει καιρό ή εάν δεν έχεις απαιτήσεις κάτι μετριο που δεν θα σε νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ναυαρχίδα.... Από κινέζικα θα σου πρότεινα το Xiaomi Mi5 που αναμένεται να βγει τον άλλο μήνα με snap 820. Αλλα ακόμα και το δικό μου, Xiaomi Note Pro, το βρίσκεις στα 430€ πια και σίγουρα θα σου κρατήσει καιρό.

Link to comment
Share on other sites

ας μου εξηγήσει κάποιος, τι σας εξυπηρετεί το wireless charging;; 

Χωρίς να έχω εμπειρία, θεωρώ θετικό να ακουμπάς απλά το κινητό σου σε ένα dock από το να συνδέεις το καλώδιο. Άσε που στο Note II μου τώρα με τον καιρό έχει φθαρεί η υποδοχή και το καλώδιο βγαίνει εύκολα. Όπως και να έχει όμως είναι μια τεχνολογία που θέλω να δοκιμάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα clrear system cache partition στο Moto G2 μου. Άλλο κινητό.

Αλλά δε καταλαβαίνω, οταν κανείς reset δε σβηνεται; Γιατί έκανα ένα σωρό φορες αλλά και πάλι κολλούσε.

Με το reset κάνεις απλώς επαναφορά ρυθμίσεων. Με το clear cache έχεις καινούργιο κινητό.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα την λανθασμενη εντύπωση πως κάνει wipe στα πάντα όλα. Πάντως πάει τάπα τώρα.

Λογικά στην μετάβαση από 4.4 σε 5 κάτι δεν έκατσε καλά και τοσο καιρό μου εσπαγε τα νεύρα.

Πάντως εξαφανίστηκε και το πρόβλημα με το drain της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

@lgalkis, θέλω ένα smartphone για το οποίο δεν θα δώσω 700€ και σε 6 μήνες να έχει πέσει στα 400€, που τα δύο χρόνια που θα κρατάει η εγγύηση του δε θα νιώθω ότι πρέπει να το πετάξω και να πάρω άλλο. Από το οποίο δε θα μου λείψουν τεχνολογίες και δε θα ζηλέψω κάποιο χαρακτηριστικό που μου λείπει. Αν αυτά μπορώ να τα κάνω και με 400€ ακόμα καλύτερα. Για παράδειγμα, το Note II 6 μήνες μετά που κυκλοφόρησε στα 450€ ήταν VFM. Το LG G2 πριν ένα χρόνο ήταν ακόμα VFM. Το Moto G είναι τρελό VFM αλλά το νιώθεις λίγο λειψό. Γενικά μάλλον ζητάω πολλά. Ένα μαμημένο καλό Note 5 ήθελα να νιώθω ότι αξίζει τα 700€...

 

@maddoctor, τα νέα Nexus αν ερχόντουσαν έστω με 1$ = 1€ μπορεί να το σκεφτόμουν, με αυτές τις τιμές θα πάνε άπατα.

 

Το ιδανικό Smartphone για εμένα αυτή τη στιγμή θα είχε:

  • Καθαρό Android με αναβαθμίσεις στους χρόνους των Nexus
  • Κάμερα και οθόνη Note 5
  • Μπαταρία 3300mAh +
  • NFC
  • Wireless Charging
  • USB-C
  • Σε τιμή μικρότερη των 600€

:p

 

 

Καταρχας,πρεπει να ξεκαθαρισουμε για ποιες τιμες μιλαμε.

Δεν νομιζω οτι 6 μηνες μετα τη κυκλοφορια του Note2 να ειχε 400 στην επισημη εισαγωγη του τηλεφωνου.

Μπορει ακομα και τωρα που λεει ο λογος να μην εχει 400 ευρω.

Οποτε ξεκαθαριζουμε τι εννοουμε vfm και ποιες τιμες κοιταμε.

Αν θες ενα τηλεφωνο το οποιο να κραταει την τιμη του σαν μεταχειρισμενο αλλα και καινουργιο στο σκρουτζ,περνεις iPhone,τελος.

Αν θες ενα τηλεφωνο να περνει updates για καιρο,παιρνεις ή Nexus ή iPhone.

Ολα τα Android σε 6 μηνες θα χασουν το 1/3 της αξιας τους,στο σκρουτζ,αρα και στα μεταχειρισμενα.

Οποτε ή παιρνεις απλα ενα τηλεφωνο που σου αρεσει με σκοπο να το κρατησεις 2 χρονια και να το αλλαξεις μετα

αλλιως οτι και να παιρνεις,χαμενος βγαινεις.

Εχω ενα Nexus5,το ειχα παρει Δεκεμβρη του 13,400 ευρω παραεισαγωγης.

Τωρα το δινω σχεδον οσο το εδινα πριν απο 6 μηνες,ενω πιο πριν εχανα 200 ευρω τουλαχιστον απο την αρχικη τιμη του.

Επισης ,αν και κατοχος Nexus 5 με marshmallow και γενικα flashαρω συνεχεια roms,δεν ειμαι της αποψης πως αμα ενα τηλεφωνο

δεν παιρνει αμεσως τη τελευταια εκδοση, ειναι για τα μπαζα.Αμα δουλευει καλα,εμενα μου αρκει.

Επισης θεωρω πως λογο bloatware απο ολες τις εταιριες,το μονο που κερδιζεις ειναι να αλλαζει η εκδοση στο About.

Ολες οι system εφαρμογες της google αναβαθμιζονται ακομα και αν τρεχεις gingerbread,που λεει ο λογος.

Οποτε το να περνεις,μη nexus συσκευη και να τρελενεσαι με τα updates το θεωρω λαθος.

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πχ το πρόβλημα του να μην ανάβει το flash πάντα όπως στο Nexus 4. Το να αναβαθμίσεις και να κολλάει. Το να βγαίνει marshmallow και εσύ ακόμα να είσαι με gingerbread κλπ είναι λίγο χαζό.

 

Συμφωνώ και εγώ ότι πρέπει να έχω ένα τηλέφωνο και να λειτουργεί 99%.

Προσωπικά πάνω από 300€ δεν ξαναδίνω για κινητό με τίποτα. Κάθε 1 χρόνο πρέπει να το αλλάζεις έτσι όπως πάει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και στη 5.1.1, στο δικο μου αν ανοιγες το φλασ και μετα απο καποια ωρα εσβηνε μονο του,ηθελε restart.

Προσωπικα αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ δεν εχω κανει ποτε,ομως δεν ειναι λυση και τα factory images,ουτε μπορεις καθε τρεις και λιγο να τα σβηνεις ολα,προφανως.

Απλα δεν δεχομαι να πληρωνω ενα κινητο 600 ευρω, και επειδη θελει να διαφερει, να το εχουν φορτωσει ενα καρο αηδιες και να πηγαινει σαν διπυρινο.

Χανεις ισως καποια χρησιμα για καποιους feature με ενα Nexus,ομως το τηλεφωνο πηγαινει αερα.

Εγω ακομα δεν εχω κατασταλαξει αν θελω ενα τηλεφωνο που να μπορω να το σκαλιζω και να το κανω οτι θελω

ή να εχω κατι που να δουλευει σωστα απο την αρχη, αλλα να μην μπορω να του κανω τιποτα...

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πχ το πρόβλημα του να μην ανάβει το flash πάντα όπως στο Nexus 4. Το να αναβαθμίσεις και να κολλάει. Το να βγαίνει marshmallow και εσύ ακόμα να είσαι με gingerbread κλπ είναι λίγο χαζό.

Συμφωνώ και εγώ ότι πρέπει να έχω ένα τηλέφωνο και να λειτουργεί 99%.

Προσωπικά πάνω από 300€ δεν ξαναδίνω για κινητό με τίποτα. Κάθε 1 χρόνο πρέπει να το αλλάζεις έτσι όπως πάει το θέμα.

Εξαρτάται πόσο θέλεις να το ψάξεις και τι σε καλύπτει, βέβαια. Πριν δυόμισι χρόνια αγόρασα το galaxy s3 περίπου 300€ (ναυαρχίδα τότε το s4). Το δούλεψα 2 χρόνια με stock μέχρι που έγινε ανυπόφορα αργό. Λίγο πριν το πετάξω από το παράθυρο, αποφάσισα να ψαχτώ και τώρα πλέον τρέχω CyanogenMod με lollipop 5.1 και το τηλέφωνο πάει σφαίρα.

Συμπέρασμα : τηλ. μέχρι 200€ από Κίνα ή μέχρι 300€ από Ελλάδα, βγάζει άνετα 3-4 χρόνια απο την αγορά του, αρκεί να υπάρχει community να το υποστηρίξει. Εκεί ακριβώς πρέπει να δίνει βάση ο αγοραστής.

Link to comment
Share on other sites

@lgalkis, το Note II μου το είχα πάρει Μάρτη νομίζω άρα γύρω στους 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του στα 450€ από birdphone τότε πιθανότατα παραεισαγωγής. Δε με ενδιαφέρει το κόστος της συσκευής αρκεί να αξίζει τα λεφτά της, αυτό βρίσκω εγώ VFM. Αν το Note 5 μπορούσες να το βρεις 500€ θα ήταν τρελό VFM. Το LG G2 που πριν ένα χρόνο μπορούσες να το πάρεις στα 300€ ήταν τρελό VFM, ακόμα και τώρα είναι ανταγωνιστικό με μοναδικό ελάττωμα το ότι δεν θα πάρει άλλο update. Όσον αφορά το να παίρνεις τις τελευταίες αναβαθμίσεις προφανώς για τον απλό χρήστη δεν έχουν νόημα. Πόσοι εδώ μέσα είμαστε απλοί χρήστες όμως; Είναι μια μορφή "ανανέωσης", να νιώσεις ότι έχεις κάτι καινούριο και συγχρόνως χρήσιμο. Όταν βγήκε το Note 3 βγήκε custom ROM που έφερνε τα καλούδια του στο Note II και κάναμε χαρές. Πλέον και λόγω ενασχόλησης με Android Development θα ήθελα να έχω το τελευταίο Android κάθε φορά έστω και με καθυστέρηση λίγων μηνών.

 

Και όσον αφορά την υποστήριξη της community που λέει ο @gdp77 απ' ότι φαίνεται η community υποστηρίζει περισσότερο smartphones με περισσότερο κοινό που συνήθως είναι τα VFM.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσο θέλεις να το ψάξεις και τι σε καλύπτει, βέβαια. Πριν δυόμισι χρόνια αγόρασα το galaxy s3 περίπου 300€ (ναυαρχίδα τότε το s4). Το δούλεψα 2 χρόνια με stock μέχρι που έγινε ανυπόφορα αργό. Λίγο πριν το πετάξω από το παράθυρο, αποφάσισα να ψαχτώ και τώρα πλέον τρέχω CyanogenMod με lollipop 5.1 και το τηλέφωνο πάει σφαίρα.

Συμπέρασμα : τηλ. μέχρι 200€ από Κίνα ή μέχρι 300€ από Ελλάδα, βγάζει άνετα 3-4 χρόνια απο την αγορά του, αρκεί να υπάρχει community να το υποστηρίξει. Εκεί ακριβώς πρέπει να δίνει βάση ο αγοραστής.

 

 Το community ειναι λυση για το 1 % των κατοχων smartphone.

Επισης, τη δουλεια που κανει το community ,θα επρεπε εξαρχης να την κανουν οι εταιρεις (υποστηριξη)

Δεν θεωρω πως γενικα καποιος που θελει τηλεφωνο που να δουλευει,οτι θα πρεπει να ψαχτει στο xda πρωτα

 

 

@lgalkis, το Note II μου το είχα πάρει Μάρτη νομίζω άρα γύρω στους 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του στα 450€ από birdphone τότε πιθανότατα παραεισαγωγής. Δε με ενδιαφέρει το κόστος της συσκευής αρκεί να αξίζει τα λεφτά της, αυτό βρίσκω εγώ VFM. Αν το Note 5 μπορούσες να το βρεις 500€ θα ήταν τρελό VFM. Το LG G2 που πριν ένα χρόνο μπορούσες να το πάρεις στα 300€ ήταν τρελό VFM, ακόμα και τώρα είναι ανταγωνιστικό με μοναδικό ελάττωμα το ότι δεν θα πάρει άλλο update. Όσον αφορά το να παίρνεις τις τελευταίες αναβαθμίσεις προφανώς για τον απλό χρήστη δεν έχουν νόημα. Πόσοι εδώ μέσα είμαστε απλοί χρήστες όμως; Είναι μια μορφή "ανανέωσης", να νιώσεις ότι έχεις κάτι καινούριο και συγχρόνως χρήσιμο. Όταν βγήκε το Note 3 βγήκε custom ROM που έφερνε τα καλούδια του στο Note II και κάναμε χαρές. Πλέον και λόγω ενασχόλησης με Android Development θα ήθελα να έχω το τελευταίο Android κάθε φορά έστω και με καθυστέρηση λίγων μηνών.

 

Και όσον αφορά την υποστήριξη της community που λέει ο @gdp77 απ' ότι φαίνεται η community υποστηρίζει περισσότερο smartphones με περισσότερο κοινό που συνήθως είναι τα VFM.

 

Εγω εχω δει πως το καλυτερο ειναι να αγοραζεις μετα απο ενα 6μηνο.

Λογικα σε κανενα 6 μηνο μπορει το Note5 να εχει οντως 500 ευρω.

Οπως και να εχει, η τιμη θα εχει πεσει και θα συνεχιζει να ειναι καινουργιο το τηλεφωνο.

Εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα κανενα Samsung ,οποτε ΕΓΩ ,δεν τα θεωρω vfm

Tο g2 sιγουρα ηταν vfm και συνεχιζει να ειναι ακομα και τωρα.

Γενικα θεωρω πως τα τηλεφωνα απο G2 γενιας και μπροστα,εχουν μικρες διαφορες.

Δεν θεωρω πως ενα τηλεφωνο καινουργιο ειναι σημαντικα πιο γρηγορο απο το δικο μου,μπορει και να μην ειναι καθολου μαλιστα.

Επισης,αλλα το official update,και αλλο οι custom roms ή τα ports απο αλλες συσκευες.

Συνηθως το official δεν θα σου δωσει τιποτα καινουργιο.Ειναι λιγο placebo νομιζω το θεμα με τα updates.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι χοντρικα παιζει 50mAh/gr http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=403964&page=3τοτε μια μπαταρια 5300 πρεπει να ζυγιζει 106γρμ, και μια 6050 121γρ.

To bluboo σαν συσκευη ζυγιζει 194 γρ http://www.devicespecifications.com/en/model/25ea33bfκαιμ το vkworld 184ηρ.

Οποτε μας μενουν 90γρ στη πρωτη και μολις 60κατι γρ στη δευτερη για την υπολοιπη συσκευη. Εκτος και εαν εχουν καταφερει να φταιηουν τα παντα απο νημα αρχανης δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο αυτες οι χωρητικοτες να ειναι αληθηνες. Πιο κοντα καπου στο μισο τους ειναι.

Λοιπόν ήρθε το Bluboo X550 και το cpuz μου βγάζει ότι έχει 4370mAh μπαταρία

post-33290-0-00826600-1444203005_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.