Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

@UltraB αν βρίσκεις opo στα 130€, αξίζει με χίλια! Αρκεί να κρατάει η μπαταρία του γιατί κάποιοι το έχουν "ξεσκίσει" κι επειδή βαριούνται να το στείλουν στην oneplus για την αλλαγή μπαταρίας, το πουλάνε.. μόνο η ίδια η εταιρεία αλλάζει την μπαταρία και ξέρω πως όσες κυκλοφορούν, είναι μούφα.

Εμένα προσωπικά, με custom rom (sultan 6.0.1) μου κρατάει άνετα πάνω από 4 ώρες.. το πάω και 5, αλλά μιλάμε για υπερβολική χρήση μέσα σε μια μέρα (συνεχόμενη χρήση). 

Τόσο από Κινενομάγαζο, όχι μεταχειρισμένο.

 

Σκέφτομαι αυτό ή το Redmi Note 3 Pro στα 165€ μετά, αλλά με δώρο θήκες, screen protector, διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Τόσο από Κινενομάγαζο, όχι μεταχειρισμένο.

 

Σκέφτομαι αυτό ή το Redmi Note 3 Pro στα 165€ μετά, αλλά με δώρο θήκες, screen protector, διάφορα.

151€ λέει στο Kimovil οτι το έχει το Geekbuying, την έκδοση 3/32 και σου μένουν και 14€ για ότι άλλο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος maddoctor έγραψε:

151€ λέει στο Kimovil οτι το έχει το Geekbuying, την έκδοση 3/32 και σου μένουν και 14€ για ότι άλλο.... ;)

Σίγουρα θα παίζει και φθηνότερα σε πολλά καταστήματα απ τα 165€ αλλά πρέπει να το ψάξω - αξιοπιστία τους.

Τα 165€ ήταν από Vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Σίγουρα θα παίζει και φθηνότερα σε πολλά καταστήματα απ τα 165€ αλλά πρέπει να το ψάξω - αξιοπιστία τους.

Τα 165€ ήταν από Vickmall.

Και το Geekbuying αξιόπιστο είναι. Το είχαμε στο φόρουμ της MIUI και περιμένω την 4η μου παραγγελία από εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να επεξεργαστώ το προηγούμενο μήνυμά μου....μου ήρθε στο email ότι έχουν εβδομάδα προσφορών στο Geekbuying για κινητά και προϊόντα της Xiaomi, οπότε υποθέτω μπορεί να το έχει αυτή την εβδομάδα ακόμα πιο χαμηλά, για κοίτα το.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@UltraB αν βρίσκεις opo στα 130€, αξίζει με χίλια! Αρκεί να κρατάει η μπαταρία του γιατί κάποιοι το έχουν "ξεσκίσει" κι επειδή βαριούνται να το στείλουν στην oneplus για την αλλαγή μπαταρίας, το πουλάνε.. μόνο η ίδια η εταιρεία αλλάζει την μπαταρία και ξέρω πως όσες κυκλοφορούν, είναι μούφα.

Εμένα προσωπικά, με custom rom (sultan 6.0.1) μου κρατάει άνετα πάνω από 4 ώρες.. το πάω και 5, αλλά μιλάμε για υπερβολική χρήση μέσα σε μια μέρα (συνεχόμενη χρήση). 

Δωρεάν είναι η αντικατάσταση; Υπάρχει κάποια χρέωση; πάντως υπερβολική χρήση και άνετα πάνω από 4 μου φαίνεται υπερβολικό σενάριο

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κι όχι, γιατί να είναι δωρεάν; Παλιά κόστιζε γύρω στο 50άρικο, τώρα δεν γνωρίζω. Βλέπω όμως πως υπάρχουν αρκετές μπαταρίες πλέον στο εμπόριο που λένε πως είναι "μαμά" και κοστίζουν γύρω στα 10€. Για καινούριο, το opo στα 130€ είναι διαμάντι. Ποιος άλλος δίνει στα 130€ τέτοια κάμερα; Μπαταρία οκ, υπάρχει και το redmi 3s με 4100mah.

 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα για το SOT. Αν φορτίσω στα 100% και μετά μιλάω με μια φίλη στο viber για 5 ώρες, μπορώ να πετύχω άνετα 5 ώρες SOT και να'χω ακόμα και 20% μπαταρία.. που λέει ο λόγος.. 

Από την άλλη, αν φορτίσω στο 100% και αφήσω το κινητό απείραχτο ως το βράδυ κι είναι στο 70% π.χ., την επόμενη θα ξυπνήσω με 65% και μπορεί να μου βγάλει ένα 2.5ωρο SOT μόνο. Είναι σαν να υπάρχει ένα fade over time, σε σχέση με την σκληρή χρήση από την αρχή. Π.χ. έχω φορτίσει και στα καπάκια είχα skype κλήση με wifi για ώωωωωρες... δεν κατάλαβε τίποτα.. αν ξεκινήσω κλήση με μπαταρία κάτω από το 50%, δύσκολα θα μιλήσω πάνω από 1-1,5 ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, νομίζω παθαίνω και εγώ κάτι αντίστοιχο με το Zenfone. Παρόλο που έχει 3000mah μπαταρία δε μου βγάζει πάνω από 3.5 ώρες SOT στην καλύτερη.

 

Και όταν το χρησιμοποιώ (πχ σε παιχνίδι, browsing etc) βλέπω ότι η μπαταρία του πέφτει φυσιολογικά, δε την κατεβάζει νερό. Για παράδειγμα προχθές είχα ανοιχτά τα δεδομένα και το GPS γιατί χρησιμοποιούσα το Google Maps και δεν έπεφτε γρήγορα η μπαταρία.

 

Όμως σε γενικά πλαίσια του κάνω ελάχιστη χρήση καθημερινά και βλέπω ότι αν το ζορίσω η μπαταρία δε με φτάνει, θα με αφήσει δλδ ή θα βγάλει τσίμα τσίμα τη μέρα. Και ζόρισμα εννοώ λίγο παιχνίδια, browsing, social media κλπ αλλά στο μισό, μη πω και λιγότερο σε σχέση με όταν είχα το LG G2.

 

Το G2 ποτέ μα ποτέ δε με είχε αφήσει από μπαταρία (ή τουλάχιστον δε θυμάμαι). Μπορεί να έμενε με 5-10% αλλά δεν θα έκλεινε πριν το τέλος της ημέρας και με βαριά χρήση. Θυμάμαι ότι το άφηνα το βράδυ στο 100% πριν κοιμηθώ, πήγαινα σχολή, έπαιζα κανένα παιχνιδάκι ή έκανα μια βόλτα από social media / sites για τουλάχιστον ένα 10 λεπτό και ήταν ακόμα στο 100%!!

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έπεσε το μάτι μου σήμερα κοιτώντας για νέα πάνω και στο crash test του Leagoo M5. Για σφυρί πολύ καλό! Και βλέπω και στο kimovil, από τα φθηνά έμπιστα είναι το Geekbuying με μόλις 53€! Not bad.....!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ντάξει, και για το oppo find 5 έλεγαν 2500mah, αλλά πρωί ως βράδυ με δυσκολία, από την αρχή :p

ριβιού με διάρκεια μπαταρίας σε πραγματική χρήση αναρωτιέμαι αν υπάρχει

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Μια και το google λέει ότι είναι το note 7 :p, υποθέτω ότι πήρες το s7. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.. δεν είναι τυχαίο ότι δεν έχει αντίπαλο φέτος.. ειδικά το edge που'χει μεγαλύτερη μπαταρία (sot 6ωρα για πλάκα), πέρα από την κάμερα.. καλά νέα να παίρνει από αυτό κ να ζήσετε.. αν μπορείς, ανέβασε καμιά φωτό του κινητό (όχι από το κινητό) :p

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μαλλον λαθος φωτο εβαλα εγω. Το S7 αγοραστηκε σε pink gold. Ομορφο τηλεφωνο, περασε WAF με τη πρωτη ματια χωρις να γινει θεμα το μεγεθος. Η Σαμμυ το θεμα μεταφορας των δεδομενων το εχει παει σε αλλο επιπεδο μιας και δινει ανταπτορα για τη μεταφορα απο το παλιο στο νεο με το καλωδιο της συσκευασιας. Φυσικα οχι για iphone (who cares). Ακομα και τα ακουστικα ειναι σαν κοσμημα με μια σκουρο μωβ ματ αποχρωση (μια γυναίκα θα το περιεγραφε καλυτερα). Λιγο που ασχοληθηκα με το τηλέφωνο δειχνει και μαλλον ειναι αρκετα πιο σβελτο απο το δικο μου S6 Edge+. Οι φωτο που βγαζει ειναι κορυφη αν και δεν μπορεσα να βρω διαφορες με το δικο μου. Οι σελφις φαινονται οντως καλυτερες. Αυτο που με εκαιγε κυριως ηταν να αρεσει στη γυναικα κατι που το καταφερε και με το παραπανω. Παραγγελθηκε και θηκη και η γυναικα δεν βγαζει τις ζελατινες μεχρι να φτασει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.