Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Μου βάζετε ιδέες παίδες :p 

 

Το Zenfone 2 (4GB) παρόλο που έχει 3000mAh μπαταρία, τη τρώει στο λεπτό. Έχει σίγουρο πρόβλημα το λογισμικό του. Πχ σήμερα είχα 150% κατανάλωση Android!

Και το θέμα είναι ότι έχω περάσει custom rom, έχω ξαναπεράσει τη μαμά, χωρίς καμία απολύτως διαφορά. Κατά τα άλλα, είναι πραγματικά άψογο!

Link to comment
Share on other sites

To πήρε το Χiaomi redmi Note 3 ο αδερφός μου τελικά. Από skroutz γιατί δεν μπορούσε να περιμένει, γύρω στα 220€.

Πήρε την έκδοση με snapdragon και 2gb ram/ 16gb rom. Αρκετά κομψό από κοντά, δεν έχω προλάβει ακόμα να το σκαλίσω.

 

Ένα πράγμα μόνο ήθελα να τονίσω:

Η πρώτη του φόρτιση έγινε Σαββάτο πρωί, και κράτησε μέχρι Τρίτη μεσημέρι (4050 mAh). Εντυπωσιακό.

 

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

ηρθε απο προχθες... περιμενω να μου φερουν μικρη sim απο τη δουλεια να το δουλεψω...

αφου κατεβασα το cpu z ειδα οτι η οθονη ειναι τελικα 4.59' αντι για 5' (τοσο μεγαλο bezel... για καποιους αρνητικο)

το gps δουλεψε γρηγορα με μια πρωτη ματια (βασικο για την δουλεια)

 

μερος ντεφτερο...

χωρις καρτα και ανοιχτες εφαρμογες η ram ειναι στο 25% not bad!!!

Έγινε επεξεργασία από bassplayer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3000mah μπαταρία;; Σοβαρά μωρή Oneplus;;; Δε μπορούσες να το γεμίσεις λίγο πίσω μέχρι να μην πετάει κι η κάμερα;; Καραγκιόζηδες... 

309 λίρες για ποιο λόγο;

Για την υπερτέλεια κάμερα;; χλωμό..

Για το ταβάνι στα 64gb μνήμη; <_<

Για τα 6gb ram που δεν τα χρειάζομαι;  :rolleyes:

Για το nfc που έχω και στο One;

Ή για την amoled;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

3000mah μπαταρία;; Σοβαρά μωρή Oneplus;;; Δε μπορούσες να το γεμίσεις λίγο πίσω μέχρι να μην πετάει κι η κάμερα;; Καραγκιόζηδες... 

309 λίρες για ποιο λόγο;

Για την υπερτέλεια κάμερα;; χλωμό..

Για το ταβάνι στα 64gb μνήμη; <_<

Για τα 6gb ram που δεν τα χρειάζομαι;  :rolleyes:

Για το nfc που έχω και στο One;

Ή για την amoled;

Ξέφυγε και αυτή, δυστυχώς. Και με τα Κινέζικα δεν βλέπω άσπρη μέρα και τι εννοώ...

Ότι δε λένε να ασχοληθούν και να βγάλουν μια International ROM της προκοπής μόνο είναι γεμάτα Κινέζικα τα οποία δε μπορείς να διώξεις με τίποτα.

 

Θέλω να αλλάξω το Zenfone λόγο μπαταρίας και δε ξέρω τι να επιλέξω. Κινέζικο, με ότι αυτό συνεπάγεται ή να τα σκάσω για ένα μετάχειρο S6, G4 / Oneplus, 

Link to comment
Share on other sites

Ξέφυγε και αυτή, δυστυχώς. Και με τα Κινέζικα δεν βλέπω άσπρη μέρα και τι εννοώ...

Ότι δε λένε να ασχοληθούν και να βγάλουν μια International ROM της προκοπής μόνο είναι γεμάτα Κινέζικα τα οποία δε μπορείς να διώξεις με τίποτα.

 

Θέλω να αλλάξω το Zenfone λόγο μπαταρίας και δε ξέρω τι να επιλέξω. Κινέζικο, με ότι αυτό συνεπάγεται ή να τα σκάσω για ένα μετάχειρο S6, G4 / Oneplus, 

Υπάρχουν κινέζικα και κινέζικα. Αν θες κινέζικο εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις ΖΤΕ και Huawei. Η σειρά ΖΤΕ axon έχει πολύ καλές συσκευές με official international Rom. Το ίδιο και με τα Huawei, αξιόπιστο λογισμικό και άριστη ποιότητα υλικών με international Rom, εξαρτάται πόσα λεφτά διαθέτεις υπάρχουν πολλές επιλογές. Το g4 εγώ με αυτά που εχω διαβάσει περί bootloops δεν θα το ακουμπούσα. Το one plus επίσης καλή επιλογή με βάση τα χαρακτηριστικα του, αν και νομίζω το έχει καβαλήσει το καλάμι, ενω σε αυτά τα χρήματα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το g4 είναι κινητάρα πάντως. Το άμα σου κάτσει bootloop δεν είναι σίγουρο και δεν είναι και τόσο πολλές οι περιπτώσεις. Επίσης έχει άριστο service και θα σου αλλάξουν την πλακέτα χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει ντορος στο διπλανο forum σε σημειο να περιμενω το bootloop απο μερα σε μερα :p Αν το παθω, το'παθα :p Σκεφτομουν να πουλησω το G4 για το V10 , αλλα τελικα κραταω G4 μεχρι να παθει bootloop :hehe: 

Κατα τ'αλλα , πιστευω αρκετα πως ειναι θεμα λογισμικου, ΕΛΠΙΖΩ να δωσουν γρηγορα update και να μη χρησιμοποιω LG UP και βλακειες για να βαλω την τελευταια Ευρωπαικη.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mer said:

Το g4 είναι κινητάρα πάντως. Το άμα σου κάτσει bootloop δεν είναι σίγουρο και δεν είναι και τόσο πολλές οι περιπτώσεις. Επίσης έχει άριστο service και θα σου αλλάξουν την πλακέτα χωρίς πολλά πολλά.

Πάνε μια βόλτα από το myphone να δεις το άριστο service τι τους κάνει με τα bootloops

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το g4 είναι κινητάρα πάντως. Το άμα σου κάτσει bootloop δεν είναι σίγουρο και δεν είναι και τόσο πολλές οι περιπτώσεις. Επίσης έχει άριστο service και θα σου αλλάξουν την πλακέτα χωρίς πολλά πολλά.

Δεν αντιλέγω ότι δεν είναι καλό κινητό, άλλωστε η κάμερα είναι από άλλο πλανήτη. Αλλά μόνο και μόνο στην ιδέα ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει το μοιραίο και να παίρνω συνέχεια back up, προσωπικά με αγχώνει. Θα προτιμούσα το v10 ή το G5 έστω και μεταχειρισμένα.

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος FrOsT έγραψε:

Πάνε μια βόλτα από το myphone να δεις το άριστο service τι τους κάνει με τα bootloops

Αν και ειναι αρκετα της υπερβολης εκει, υπηρχαν 3 περιπτωσεις οπου τους ειπαν πως εχουν κανει ρουτ τα κινητα τους (απαραδεκτο ). Δε τα ειχαν κανει τα παιδια και ψαχνανε να βρουν ακρη, με τον ΣτΚ καποιοι. Υστερα , το αλλο το κουλο ειναι οτι τους λενε πως δεν εχουν αποθεματα υλικων αντικαταστασης, σε μια συσκευη μεχρι πριν 2 μηνες εν ενεργεια ναυαρχιδα της εταιρειας στη σειρα G (εξαιρειται το V10). Και νομιζω οτι το κραξιμο που ριξαμε μαζικα στο Fb (απο τις λιγες φορες που μπορει να φερει και αποτελεσμα), παιζει να τους θορυβησε, εστω και λιγο, λιγοστεψαν τα κρουσματα περι ρουταρισμενων κινητων. Αλλα πραγματικα ενω ηταν το καλυτερο service , αρχισε να αρβατιζει επικινδυνα. 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος zananiro έγραψε:

Δεν αντιλέγω ότι δεν είναι καλό κινητό, άλλωστε η κάμερα είναι από άλλο πλανήτη. Αλλά μόνο και μόνο στην ιδέα ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει το μοιραίο και να παίρνω συνέχεια back up, προσωπικά με αγχώνει. Θα προτιμούσα το v10 ή το G5 έστω και μεταχειρισμένα.

 

Απολαυσε το κινητο σου, μεχρι να σβησ....παθει bootloop :p 

Link to comment
Share on other sites

Πάνε μια βόλτα από το myphone να δεις το άριστο service τι τους κάνει με τα bootloops

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι αλλά δεν μπορεί έτσι ξαφνικά να πάρουν 2-3 τυχαία κινητά και να τα βγάλουν εκτός εγγύησης. Δηλαδή δεν τους άρεσε η φάτσα των ιδιοκτητών και τα έβγαλαν εκτός εγγύησης; πολύ περίεργο μου ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος mer έγραψε:

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι αλλά δεν μπορεί έτσι ξαφνικά να πάρουν 2-3 τυχαία κινητά και να τα βγάλουν εκτός εγγύησης. Δηλαδή δεν τους άρεσε η φάτσα των ιδιοκτητών και τα έβγαλαν εκτός εγγύησης; πολύ περίεργο μου ακούγεται.

Φιλε @mer , εχει γινει ομως. Καλο θα ηταν να το πιστεψεις. Σε 3 ατομα τουλαχιστον. (δε λεω παραπανω γιατι υπηρξαν και 2 που εξαφανιστηκαν απο το φορουμ).

Ο ενας μαλιστα ηξερε ΠΑΡΑ πολυ καλα τι εστι ρουτ. Ρουτ στην 6.0 του G4 δε γινεται χωρις ξεκλειδωτο bootloader. Πραγμα που δεν ειχε κανει το παιδι, ακριβως επειδη ηταν με φοβο bootloop. Και μαλιστα του ειπανε το εξης κορυφαιο: " μπορει μια εφαρμογη απο το play store να σας εκανε root τη συσκευη" (κλαιω με μαυρο δακρυ) .

 

Ζητησε να δει πως ανακαλυψαν οτι ειναι ρουτ και αρνηθηκαν να του δωσουν εξηγησεις και ο τεχνικος δεν εβγαινε να μιλησει μαζι του. Εγω δε νομιζω οτι το βγαζουν απο το μυαλο τους τα παιδια, και εχω την εντυπωση οτι εκει στο σερβις τους, κατεβαζουν το unlock.bin απο της LG τους server για να βγαλουν αυτοματα εκτος εγγυησης το κινητο (ξερεις , κανουν developer account στο αντιστοιχο site απο το οποιο παιρνεις το αρχειο για να φλασαρεις και να ξεκλειδωσεις- δε χρειαζεται ομως να το φλασαρεις, με το που το κατεβασεις, εισαι εκτος εγγυησης). Makes real sense, right? Αν βαλεις στην εξισωση την "ελλειψη" ανταλλακτικων (ακους εκει ελλειψη, ειναι δυνατον;),τοτε καταλαβαινεις οτι μπορει να το κανουν για να αποφυγουν τις επισκευες, να ειναι εντολη απο την ιδια την LG ή δε ξερω εγω τι αλλο. Σε επικοινωνια με την LG Hellas , το ιδιο το παλικαρι , ελαβε αλλη μια κορυφαια απαντηση. " Αφου το λεει το service , δεν εχουμε λογο να το αμφισβητησουμε". 

 Τα ιδια λεγανε και για το G3 , σε μικροτερο βαθμο, οσον αφορα τα ανταλλακτικα.

 

Ξερω οτι κανω εικασιες, αλλα πως στην ευχη τους λενε οτι ειναι root το κινητο με τοσο φτηνες (αστειοτατες ) δικαιολογιες, λες και ειναι ολοι τερμα ασχετοι οι χρηστες; Ασε τις μαρτυριες ατομων που πηγαν στο σερβις και ειχε ουρες απο ατομα με G4... Σιγουρα βγαζει πολλα θεματα, σε εμενα δεν εχει βγαλει , αλλα μιλαμε για μεγαλο fail απο πλευρας LG... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι αλλά δεν μπορεί έτσι ξαφνικά να πάρουν 2-3 τυχαία κινητά και να τα βγάλουν εκτός εγγύησης. Δηλαδή δεν τους άρεσε η φάτσα των ιδιοκτητών και τα έβγαλαν εκτός εγγύησης; πολύ περίεργο μου ακούγεται.

Ότι είπε το παλικάρι πριν, το θέμα υπάρχει στο my phone αν θέλεις λεπτομέριες, όπως επίσης θα διαβάσεις και για αρκετούς που τους ξαναέπαθαν bootloop ακόμα και μετά από αλλαγή της πλακέτας.

Για μένα είναι καθαρά φταίξιμο της lg δεν γίνεται από μόνοι τους οι υπάλληλοι να κάνουν τέτοιες χοντράδες, παίρνουν εντολές...

Όπως και φταίξιμο της lg είναι γενικά ή κατάσταση που δεν υπάρχει μία ξεκάθαρη λύση. Δεν με ενδιαφέρει που είναι το πρόβλημα, hw/sw, δεν είναι δουλειά μου να το βρω εγώ ούτε να το φτιαξω, αυτό πρέπει να το κάνουν αυτοί...

Και όσο υπάρχει κάτι τέτοιο δεν θα προτείνω ποτέ σε κανέναν να πάρει οποιαδήποτε συσκευή της εταιρίας.

Ξέφυγε και αυτή, δυστυχώς. Και με τα Κινέζικα δεν βλέπω άσπρη μέρα και τι εννοώ...

Ότι δε λένε να ασχοληθούν και να βγάλουν μια International ROM της προκοπής μόνο είναι γεμάτα Κινέζικα τα οποία δε μπορείς να διώξεις με τίποτα.

 

Θέλω να αλλάξω το Zenfone λόγο μπαταρίας και δε ξέρω τι να επιλέξω. Κινέζικο, με ότι αυτό συνεπάγεται ή να τα σκάσω για ένα μετάχειρο S6, G4 / Oneplus, 

Αν θες να αλλάξεις λόγο μπαταρίας μην κοιτάς s6 και g4... δεν ξέρω τι ανάγκες έχεις αλλά δεν φημίζονται για την μπαταρία τους.

Ανάλογα τον κινέζο, πχ η official global ROM του Redmi note 3 pro δεν έχει τίποτα κινέζικο και έχει από την μάνα του play store αλλά όχι ελληνικά.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος FrOsT έγραψε:

Αν θες να αλλάξεις λόγο μπαταρίας μην κοιτάς s6 και g4... δεν ξέρω τι ανάγκες έχεις αλλά δεν φημίζονται για την μπαταρία τους.

 

Ανάλογα τον κινέζο, πχ η official global ROM του Redmi note 3 pro δεν έχει τίποτα κινέζικο και έχει από την μάνα του play store αλλά όχι ελληνικά.

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Ναι, το γνωρίζω, αλλά σίγουρα θα μου βγάζουν περισσότερες ώρες. Απλά σκέφτηκα και τα S6/G4 γιατί είναι ολοκληρωμένες λύσεις.

 

Για το Redmi Note 3 Pro λέω να πάω, στα σίγουρα δηλαδή όσο αφορά τη μπαταρία αλλά γλυκοκοιτάζω και το Le2 Pro.

Για το δεύτερο όμως δεν έχω ενδείξεις του πόσο κρατάει η μπαταρία. Λογικά κάπου στις 4 ώρες SOT βγάζει.

Αν είναι όντως έτσι, με καλύπτει εφόσον έχει και fast charging που όντως κάνει δουλειά.

 

Πχ. Και το Zenfone έχει fast charging αλλά θέλει ~2 ώρες να φορτίσει πλήρως σε fast charger. Αμ δε το βάλεις σε απλό το βράδυ, καλημέρα...

Ψηλοάχρηστο δηλαδή όταν άλλα τηλέφωνα φορτίζουν στον ίδιο χρόνο και κρατάνε περισσότερο οι μπαταρίες τους.

Link to comment
Share on other sites

@FrOsT@tommybertsenΕπειδή ο καθένας μπαίνει και γράφει ότι θέλει στο φόρουμ άμα υπάρχουν αποδείξεις οκ άμα δεν δω αποδείξεις δεν πιστεύω τίποτα σρυ.. Δεν πιστεύω κανέναν όσον αφορά αυτό το πράγμα. Άμα δω βιντεάκι ότι δεν είναι ρουτ και χαρτί ότι το έχουν βγάλει εκτός τότε θα το πιστέψω.. Πες μου γιατί το βγάλαν εκτός εγγύησης; Τι δεν τους άρεσε δηλαδή;

@frost Από εκεί και πέρα συμφωνώ 100% απαράδεκτο αυτό από τη μαμά εταιρεία και το ότι δεν έχει βρει μια μόνιμη λύση. Επίσης δεν ξέρω για το σ6 αλλά για το g4 η μπαταρία είναι τραγική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.