Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Θεωρώ πως υπάρχει και ο παράγοντας της φθοράς των flash cells, και ίσως με την επαναφορά ο mmc controller να βάζει δεδομένα σε λιγότερο φθαρμένα κελιά.

 

Απ'την άλλη, έχω ακομα το S3 εδώ και 4 χρόνια, έχω περάσει 5.1.1 με custom rom, και παρότι μπορεί να μην πετάει, η συμπεριφορά του είναι άψογη και η ανταπόκριση κομπλέ. Αντε να αργήσει 2-3 δεύτερα να ανοίξει μια λίγο πιο βαριά εφαρμογή, αλλά μετά τσουλάει. Αναμένο CM13 αν και μάλλον θα πάρω κάτι καινούριο το ερχόμενο καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

@Shadow KnighT Μπορεί να ισχύει και αυτό που λες, δε το γνωρίζω. Αλλά και τα PC μας flash cells δεν έχουν στη RAM, γιατί αυτά δε παθαίνουν κάτι;

 

Δεν έχω ιδέα όσο αφορά τα "σωθικά" τους και πως λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω πως με την παροδο του χρονου υπαρχει φθορα , ομως εως ενως σημειου . Ειναι πολυ υποπτο ενα κινητο να χανει την βασικη λειτουργια του - δηλαδη να παρει τηλεφωνο - οσος χρονος περασει και οποια τιμη ειχε οταν πρωτοβγηκε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, UltraB said:

Αλλά και τα PC μας flash cells δεν έχουν στη RAM

Όχι. Οι SSD έχουν flash cells και γι αυτό χρειάζονται περίπλοκους ελεγκτές με μπόλικη μνήμη και σύνθετους αλγορίθμους για wear-levelling, block-picking, mapping, garbage collection. SD Cards και Flash Drives, που επίσης έχουν flash cells χωρίς όλη αυτήν την παραπάνω πολυπλοκότητα, είναι χαρακτηριστικά πιο αναξιόπιστα μέσα αποθήκευσης, με μεγαλύτερες διακυμάνσεις στην ταχύτητα.

 

Δεν είναι απίθανο μέρος του προβλήματος να είναι και η διαχείριση του αποθηκευτικού χώρου. Ίσως όχι το σημαντικότερο, αλλά όλα μετρούν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν αλλαζει κατι ομως , απλα με την δικη σου προταση καταληγουμε πως την πουστ*α , την κανουν οι εταιριες και οχι το android . 

Γιατι και το κινητο , οπως τον ssd και την καρτα μνημη , τα εχεις πληρωσει .... δεν τα εκλεψες . 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή μου είχε να κάνει μόνο με το απόσπασμα περί flash που παρέθεσα. Δεν μπήκα στην ουσία της διαφωνίας σας, γιατί δε συμμερίζομαι τη λογική να βρούμε τον φταίχτη.

 

Μια φορητή συσκευή, όπως το κινητό τηλέφωνο, αναγκαστικά θα υστερεί σε κάποιους τομείς. Ειδικά ως προς το λειτουργικό σύστημα, οι τρεις κυριότερες επιλογές έχουν κομβικές διαφορές φιλοσοφίας, οι οποίες έχουν αντίκτυπο και στην εμπειρία χρήσης.

 

Όντως το Android υστερεί σε ταχύτητα σε κάποιες συσκευές σε σχέση με το iOS. Το κέρδος του είναι η ανοιχτότητα και η συμβατότητα με πολύ μεγαλύτερη γκάμα κινητών (παλιών και νέων).

 

Από την άλλη, τα Windows Phones θεωρώ ότι είναι τα πιο απολαυστικά στις βασικές τηλεφωνικές λειτουργίες.

 

Ο καθένας κάνει την επιλογή του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα το Nexus 4 και μετά το 5 ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ταχύτητας.

Ακόμα και όταν το 5 πήρε την Marshmallow πήγαινε σφαίρα.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μετά από 2 χρόνια πέφτουν οι μπαταρίες. Αντί να την  αλλάξω θα πάρω το Χ που έχει τιμή χώμα.

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, acct said:

Η απάντησή μου είχε να κάνει μόνο με το απόσπασμα περί flash που παρέθεσα. Δεν μπήκα στην ουσία της διαφωνίας σας, γιατί δε συμμερίζομαι τη λογική να βρούμε τον φταίχτη.

 

Μια φορητή συσκευή, όπως το κινητό τηλέφωνο, αναγκαστικά θα υστερεί σε κάποιους τομείς. Ειδικά ως προς το λειτουργικό σύστημα, οι τρεις κυριότερες επιλογές έχουν κομβικές διαφορές φιλοσοφίας, οι οποίες έχουν αντίκτυπο και στην εμπειρία χρήσης.

 

Όντως το Android υστερεί σε ταχύτητα σε κάποιες συσκευές σε σχέση με το iOS. Το κέρδος του είναι η ανοιχτότητα και η συμβατότητα με πολύ μεγαλύτερη γκάμα κινητών (παλιών και νέων).

 

Από την άλλη, τα Windows Phones θεωρώ ότι είναι τα πιο απολαυστικά στις βασικές τηλεφωνικές λειτουργίες.

 

Ο καθένας κάνει την επιλογή του.

Ναι απλά γιατί να συμβαίνει αυτό που αναφέρω; Αυτό με απασχολεί μιας και δε το βλέπω μόνο στις δικές μου συσκευές αλλά και στις συσκευές συγγενικών προσώπων, φίλων κλπ.

 

Για παράδειγμα φίλος έχει LG G2 και δεν είναι άσχετος από τεχνολογία ώστε να του μαζεύει σαβούρα και όλα τα συναφή και μου έκανε παράπονα πριν αρκετούς μήνες ότι το κινητό του έκανε κάτι άκυρα κολλήματα. Και τον πιστεύω καθώς γι αυτό το λόγο άλλαξα και εγώ το G2 με το Zenfone 2 (4GB) και το έδωσα στον αδερφό με custom ROM.

 

Θέλω να πω ότι αν ήταν θέμα hardware δε θα σέρνονταν πάντα αν πχ είχαν χαλάσει τα flash cells; Πως όμως μόλις τους κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση πάνε σφαίρα και μετά τα παίρνει ο κατήφορος; 

 

Ανάλογα τα χαρακτηριστικά του βέβαια, τόσο πιο σύντομα ή πιο αργότερα θα γίνει (να το πάρει ο κατήφορος).

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Για παράδειγμα φίλος έχει LG G2 και δεν είναι άσχετος από τεχνολογία ώστε να του μαζεύει σαβούρα και όλα τα συναφή και μου έκανε παράπονα πριν αρκετούς μήνες ότι το κινητό του έκανε κάτι άκυρα κολλήματα.

Η κοπέλα μου έχει το LG G2, και είναι άσχετη από κινητά κλπ. Δεν έχει παραπονεθεί ποτέ για κολλήματα. Η μόνη πατάτα που έκανε η LG , είναι ότι με την αναβάθμιση σε 5.0.2 είχε κάνει αρκετά πιο αργό το software της κάμερας και χάλασε κάπως την αυτονομία της συσκευής.

Όμως παράπονα (και έντονα)  έκανε όταν είχε το xperia SP. Είναι και πως έχει στηθεί η rom από την εκάστοτε εταιρεία σχετικό με το πόσο θα αντέξει στο χρόνο και όλα αυτά σε συνδιασμό με το hardware. Αυτό έχω καταλάβει εγώ , και έχω αλλάξει κάποιες συσκευές από το 2011 και μετά, όταν όντως μετά από 2-3 μήνες χρήσης , τα κινητά ήταν για πολύ υπομονετικούς...

 

Αν είχα τώρα 2 συσκευές του 2013 πχ ίδιες , δίπλα-δίπλα, θα προσπαθούσα να έχω τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές ενημερωμένες στη μία , και ανενημέρωτες στην άλλη , να βλέπαμε αν η μία από τις 2 στο πέρασμα του χρόνου, άρχιζε να χωλαίνει. Αν το έκαναν και οι δύο , αυτό σίγουρα θα μας έλεγε αρκετά (το ίδιο και αν δεν το έκαναν και οι δύο )

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι αυτό που αναφέρεις με τις εφαρμογές θα γίνει κατά 80%, λογικό είναι.

 

Από την αρχή όμως αναφέρομαι σε άλλο πράγμα όμως. Αν τύχει κάποια στιγμή να τα πούμε (όχι γραπτώς), θα σου εξηγήσω τι λέω - εννοώ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω κρατήσει τα δύο τελευταία android τηλέφωνά μου για > 2 χρόνια το καθένα και με εξαίρεση τις αναβαθμίσεις στο software έτρεχαν πρακτικά όπως την πρώτη μέρα. Επιπλέον, συστηματικά έχουν uptime > 1 μήνα μεταξύ reboot. Το ίδιο βεβαίως συμβαίνει και με τους υπολογιστές μου, ενώ βλέπω κόσμο να προτείνει "προληπτικά" format κάθε χρόνο/εξάμηνο κλπ.

Δεν θεωρώ ότι είμαι η εξαίρεση, τουλάχιστον εδώ μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 1,5 χρόνο τα κρατάω αλλά είμαι ακριβώς έτσι και εγώ. Reboot κάνω μόνο άμα βάλω xposed η χρειαστεί να φλασάρω. Χθες επιασα ένα iPhone 5 κολλούσε όσο δεν πάει. Θεωρώ ότι CLEAR cache και task manager Δεν χρειάζονται και κακό κάνουν. Το ότι ένα κινητό τρέχει άψογα μόλις φλασάρεις είναι το μόνο λογικό.. Άλλο να κάνεις login σε email, Facebook, Skype, viberκλπ να τρέχεις και προγράμματα ταυτόχρονα και άλλο μόλις έχεις βάλει τις εφαρμογές. Επίσης το τελευταίο iPhone έχει κορυφαιο Hardware που δεν συγκρίνεται κανένα Android οπότε δεν υπάρχει καν σύγκριση σε ος

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηνιαίο καθαρισμό στην system cache χρειάζεται σε όλα τα ανδροειδή πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Σε αυτές είναι σίγουρα όσα νεξους έχω δει γιατί μάλλον κάποιος έχει κάτσει και έχει κάνει beta test στις ρομ τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' όταν πήρα το G4, είχα θέμα με την SD. Τραβούσα φώτο πχ και όταν την έγραφε, η SD γινόταν eject. Φυσικά έχω χάσει πολλές φώτο έτσι. Γενικά νομίζω το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κάνω access αρχεία αλλά η κάμερα είναι το πιο σίγουρο που θα το προκαλέσει. Επίσης κάθε πρωί που ξυπνάω βλέπω ότι το βράδυ έχει γίνει η κάρτα ejected. Δοκίμασα format της κάρτας από το κινητό αλλά το πρόβλημα παραμένει. Φταίει το κιν. ή η κάρτα τα έχει παίξει; Έτρεξα ένα CDM αλλά μάλλον normal είναι τα νούμερα, η κάρτα είναι μια SanDisk Ultra 32άρα.

 sand.JPG 

Link to comment
Share on other sites

 

@racer Φταει η υλοποιηση της LG για την Marshmallow. Αφηνω μικρη πιθανοτητα να ειναι το κινητο,δε το αποκλειω...

Οπως κατα πασα πιθανοτητα το ιδιο (software) φταιει και για τα bootloop που εμφανιζονται σε ασχετες στιγμες σε αρκετους κατοχους. Προχτες, εβαζα album art σε μουσικη. Εχω τον jetaudio για player, οποτε εκανα συνεχομενο access στη μουσικη μου. Κανενα προβλημα γενικως, ωσπου καποια στιγμη εφαγε ενα κρεμασμα αλλο πραγμα. Ξαφνικα ειδα κατι να γραφει σχετικο με την SD , ουσιαστικα πρεπει να την εκανε eject και να επανηλθε. Το βλεπω σε αρκετο κοσμο. Στην 5.1 δεν το εμφανιζε και οσοι θυμαμαι να το αναφερουν ηταν στην 6.0.

 

Και εμενα μια sandisk ultra 16ρα ειναι. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.