Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος mer έγραψε:

@FrOsT@tommybertsenΕπειδή ο καθένας μπαίνει και γράφει ότι θέλει στο φόρουμ άμα υπάρχουν αποδείξεις οκ άμα δεν δω αποδείξεις δεν πιστεύω τίποτα σρυ.. Δεν πιστεύω κανέναν όσον αφορά αυτό το πράγμα. Άμα δω βιντεάκι ότι δεν είναι ρουτ και χαρτί ότι το έχουν βγάλει εκτός τότε θα το πιστέψω.. Πες μου γιατί το βγάλαν εκτός εγγύησης; Τι δεν τους άρεσε δηλαδή;

@frost Από εκεί και πέρα συμφωνώ 100% απαράδεκτο αυτό από τη μαμά εταιρεία και το ότι δεν έχει βρει μια μόνιμη λύση. Επίσης δεν ξέρω για το σ6 αλλά για το g4 η μπαταρία είναι τραγική.

Πες μας εσύ όμως ένα λόγο του γιατί δε το έκαναν οι εταιρίες. Δεν είναι πρώτη φορά που ακούμε τέτοια περιστατικά. Έχουμε ακούσει και για υγρασίες και άλλα συναφή...

 

Δε νομίζω ότι κάποιος που θα έχει τη συσκευή είχε λόγο να μπει να γράψει τέτοια πράγματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πώς ισχυρίζονται ότι αποδεικνύεις πως δεν έχεις ρουτάρει το τηλέφωνο. Κανονικά αυτός που οφείλει να αποδείξει ότι κάποια επέμβαση το θέτει εκτός εγγύησης είναι εκείνος που αρνείται να τηρήσει τους όρους της. Σε ένα bootlooped κινητό τι ακριβώς ζητάνε να τους αποδείξεις; Συν τοις άλλοις, υπάρχει αυτό (έμφαση δική μου):

Quote

LG Electronics has been made aware of a booting issue with the LG G4 smartphone that has now been identified as resulting from a loose contact between components. Customers who are experiencing booting issues with their LG G4s should contact their local carrier from where the G4 was purchased or a nearby LG Service Center (www.lg.com/common) for repair under full warranty.

Customers who purchased their G4 devices from non-carrier retailers should contact an LG Service Center with the understanding that warranty conditions will differ. LG Electronics is committed to providing the highest standards of product quality and customer service and apologizes for the inconvenience caused to some of our customers who initially received incorrect diagnoses.

Δεν μπορώ να φανταστώ οι καταστάσεις που περιγράφονται παραπάνω οφείλονται επίσημη πολιτική μιας εταιρείας που έχει βγάλει τέτοια ανακοίνωση. Κρατάω κι εγώ μια μικρή επιφύλαξη και ελπίζω ότι τα όποια προβλήματα είναι σποραδικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη,
 
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το παρόν θέμα έχει ήδη κλείσει τον κύκλο του πολλαπλώς. 
 
Η λογική ενός "all-around" thread δεν βοηθά τους νεότερους χρήστες. Θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να δημιουργείτε ξεχωριστά θέματα για κάθε απορία που έχετε για τα κινητά Android.
 
Το παρόν δεν θα κλειδώσει ακόμη για να είναι η μετάβαση ομαλή, αλλά παρακαλώ, για κάθε νέο θέμα που έχετε, πατάτε το "Νέο θέμα"
 
Θα γίνει μία απόπειρα διαμοιρασμού θεμάτων από το γενικό σε δεύτερο χρόνο.
 
Ευχαριστούμε για την κατανόηση και ξέρουμε ότι τα νέα θέματα θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερους χρήστες. :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό είναι τραγικό. Είχα πάρει να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που υπάρχει ρουτ και πέσει σε bootloop. Λέει δεν το καλύπτει η εγγύηση. Λέω μα καλά αφού είναι κατασκευαστικο λάθος το οποίο το έχετε αναγνωρίσει και μου λέτε ότι παρόλα αυτά με επέμβαση στο Software δεν το αναγνωριζετε; Λέει ακριβώς..

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jpavly έγραψε:

Αγαπητά μέλη,
 
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το παρόν θέμα έχει ήδη κλείσει τον κύκλο του πολλαπλώς. 
 
Η λογική ενός "all-around" thread δεν βοηθά τους νεότερους χρήστες. Θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να δημιουργείτε ξεχωριστά θέματα για κάθε απορία που έχετε για τα κινητά Android.
 
Το παρόν δεν θα κλειδώσει ακόμη για να είναι η μετάβαση ομαλή, αλλά παρακαλώ, για κάθε νέο θέμα που έχετε, πατάτε το "Νέο θέμα"
 
Θα γίνει μία απόπειρα διαμοιρασμού θεμάτων από το γενικό σε δεύτερο χρόνο.
 
Ευχαριστούμε για την κατανόηση και ξέρουμε ότι τα νέα θέματα θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερους χρήστες. :T:

Ειχα ρωτησει καποιες σελιδες πισω , για ποιο λογο το LG G4 δεν εχει αυτονομο θεμα. Ημουν ετοιμος να κανω , αλλα δεν συνεβη γιατι ουσιαστικα μου ειπαν να κανω πισω... Συντομα θα προσπαθησω να συλλεξω οτι μπορω για το G4 και να ανοιξω αυτονομο θεμα, συμφωνω απολυτα με το statement :) Ολα αυτα που λεμε εδω , θα χαθουν αργα η γρηγορα. Στο σποιλερ ειναι το τελευταιο που θα πω σε αυτο το θεμα, οσον αφορα το G4. :) 

 

Spoiler

Δυστυχως δεν ειναι ενας αλλα 3 στο θεμα που αναφερω, θελει λιγο ψαξιμο στο σχετικο θρεντ του myphone , εχουν γραφτει πολλα απο τοτε ομως. Δεν εχω λογο να μη τους πιστεψω. Σκεφτειτε μονο οτι ειναι 3 σε ενα φορουμ , και ποσοι ακομη που δεν εχουν ιδεα απο φορουμ , και δεν εχουμε ιδεα τι τους λενε στο service της LG . Σιγουρα τα περιστατικα ειναι μεμονωμενα (εικαζω λογω ελλειψης ανταλλακτικων και πολλων κρουσματων bootloop, τους ειπαν οτι τους κατεβηκε ή οτι συνεννοηθηκαν με την LG ). Οσον αφορα το ρουταρισμα, εγω ας πουμε γνωριζω οτι το κινητο μου δε θα ρουταριστει στα κοντα (δεν υπαρχει κανενα low effort root στην marshmallow). Αν μου πουνε κατι τετοιο σε περιπτωση bootloop , πως θα το αποδειξω εδω μεσα; @mer εσενα ρωταω φιλε μου. Να ηχογραφησω την συνομιλια μου μαζι τους και να την ανεβασω; Νομιζω ειναι παρανομο. Να βαλω τα στοιχεια του κινητου μου; Επιφοβο. Θα πρεπει να αρκεστειτε στα λεγομενα μου (δε θα εχω λογο να πω ψεματα). Ετσι πιστευω για τους 2-3 που επαθαν το προβλημα αυτο , και ειχαν τετοια αντιμετωπιση.

 

@acct Τα παιδια δε ρουταραν (ο ενας ηξερε πολυ καλα τι ειναι ρουτ και οτι θελει ξεκλειδωμα για να ρουταρει). Να πανε ρουταρισμενο κινητο στο service , θα ηταν χαζο in the first place - ξερουμε οτι χανεις εγγυηση, ποσο μαλλον οταν ξεκλειδωνεις bootloader (απαιτειται για android 6.0 στο G4). Ενας ειχε ανεβασει βιντεο και το κατεβασε γιατι φαινοταν το ΙΜΕΙ του. Ζητησε λοιπον να του πουνε, με ποιο τροπο "ανακαλυψαν" οτι εγινε root το κινητο του, και του ειπαν το εκπληκτικο , οτι "μπορει να εγινε απο εφαρμογη του playstore". Really Now ? Αυτο το εχουν πει σε ολους που δηθεν ρουταραν τα κινητα τους. Ποια εφαρμογη ειναι αυτη που ρουταρει και ξεκλειδωνει και το bootloader?

Ποιο λογο εχω να μη πιστεψω τα παιδια αυτα; Η αμφιβολια θα υπαρχει παντα, αλλα οπως γραφουμε πολλοι τα προβληματα μας στα φορουμ , ετσι εκαναν και αυτα τα παιδια. Αν ειναι 3 μαζεμενοι για να κανουν την LG και το σερβις της να φαινονται τραγικα, δε το ξερω και αμφιβαλλω παρα πολυ οτι θα μπαινανε στον κοπο. Ο ενας ειχε νομιζω στειλει και την απαντηση που του εστειλαν απο τον ΣτΚ, αλλα θα σε γελασω. Σιγουρα ειχε στειλει γραπτη συνομιλια απο LG Hellas που του ελεγαν οτι "εμεις πιστευουμε το σερβις" ουσιαστικα.

 

Αυτα και συγγνωμη αν εγινα κουραστικος. Αν θελει mod, ας τα μεταφερει σε νεο θεμα :) Αλλιως θα κανω καποια στιγμη εγω για το G4. 

Καλησπερα σε ολους!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

Αν θελει mod, ας τα μεταφερει σε νεο θεμα :) Αλλιως θα κανω καποια στιγμη εγω για το G4. 

Είπα να ξεκινήσω νωρίτερα και πριν το τελευταίο μήνυμά σου, αλλά αδειάζουμε τον ωκεανό με το κουτάλι. Καλύτερα φρέσκο θέμα. Αν έχεις κέφι, κάνε καλή εισαγωγή με 2-3 συνδέσμους που θεωρείς ενδιαφέροντες για το κινητό, να αρχίσει με μαγιά. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, acct said:

Είπα να ξεκινήσω νωρίτερα και πριν το τελευταίο μήνυμά σου, αλλά αδειάζουμε τον ωκεανό με το κουτάλι. Καλύτερα φρέσκο θέμα. Αν έχεις κέφι, κάνε καλή εισαγωγή με 2-3 συνδέσμους που θεωρείς ενδιαφέροντες για το κινητό, να αρχίσει με μαγιά. ;)

Γιατί, τι θα φτιάξουμε βρε, ψωμί; 

:p

Έγινε επεξεργασία από acct
Ο φούρναρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2016 at 6:33 ΜΜ, το μέλος jpavly έγραψε:

Αγαπητά μέλη,
 
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το παρόν θέμα έχει ήδη κλείσει τον κύκλο του πολλαπλώς. 
 
Η λογική ενός "all-around" thread δεν βοηθά τους νεότερους χρήστες. Θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να δημιουργείτε ξεχωριστά θέματα για κάθε απορία που έχετε για τα κινητά Android.
 
Το παρόν δεν θα κλειδώσει ακόμη για να είναι η μετάβαση ομαλή, αλλά παρακαλώ, για κάθε νέο θέμα που έχετε, πατάτε το "Νέο θέμα"
 
Θα γίνει μία απόπειρα διαμοιρασμού θεμάτων από το γενικό σε δεύτερο χρόνο.
 
Ευχαριστούμε για την κατανόηση και ξέρουμε ότι τα νέα θέματα θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερους χρήστες. :T:

Οπότε θα ξεκινήσω δύο θέματα...ένα για Xiaomi κινητά, αφού έχω, και είμαι και διαχειριστής στο φόρουμ της MIUI και για MiBand - Xiaomi gadgets, αφού τις εφαρμογές των εν λόγο αξεσουάρ τις μεταφράζω εγώ και υπάρχουν στις ελληνικές ρομ....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, maddoctor said:

Οπότε θα ξεκινήσω δύο θέματα...ένα για Xiaomi κινητά, αφού έχω, και είμαι και διαχειριστής στο φόρουμ της MIUI και για MiBand - Xiaomi gadgets, αφού τις εφαρμογές των εν λόγο αξεσουάρ τις μεταφράζω εγώ και υπάρχουν στις ελληνικές ρομ....

Θα ήμουνα ευγνώμων να ενημερωθεί το συγκεκριμένο τοπικό με τα νέα θέματα.

Απλά για να μην χαθούν μέσα στα άλλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος akilleas έγραψε:

Θα ήμουνα ευγνώμων να ενημερωθεί το συγκεκριμένο τοπικό με τα νέα θέματα.

Απλά για να μην χαθούν μέσα στα άλλα...

Εγώ πάντως εκεί θα γράφω ότι νέο βγαίνει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος jpavly έγραψε:

νομίζω αυτό που λέει ο akilleas είναι να βάλεις ένα link εδώ για τα νέα θέματα.

Α, συγνώμη....δεν το κατάλαβα

Xiaomi κινητά - ότι υπάρχει....

Έγινε επεξεργασία από maddoctor
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ, μιας και είναι γενικώς.... (αλήθεια υπάρχει κάπου θέμα στο φόρουμ να μπορούμε να γράφουμε giveaway ή προσφορές μαγαζιών!?)

Μόλις βγάλανε στην ελληνική σελίδα του Coolicool στο Facebook, giveaway με δώρο ένα Apollo Lite (5.5 Inch 2.5D Corning Gorilla Glass 3 Sharp IGZO Screen, Helio X20 MTK6797 2.3GHz Deca Core, 4GB RAM + 32GB ROM, Support 128GB TF Card Expansion, 16 MP PDAF Back Camera + 5 MP Front Camera, Android 6.0 System, 3180mAh Battery). Στα χαρτιά πάντως φαίνεται πολύ καλό.

Έγινε επεξεργασία από maddoctor
Link to comment
Share on other sites

LG Spirit 4G (H440n) εδώ, μόλις πήρε αναβάθμιση σε Marshmallow :):D:D! Μέχρι και πριν κάνα μήνα που το είχα ελένξει έλεγε ότι μάλλον δεν θα το έπαιρνε (είναι κινητό 1 χρόνου αξίας 140-180 ευρώ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Delijohn Μπορείς να μου πεις πόσες ώρες SOT σου βγάζει το Oneplus One;

 

Σκέφτομαι να το τσιμπήσω τώρα για αντικαταστάτη ενός Zenfone 2 (πολύ καλό αλλά χάλια μπαταρία (τουλάχιστον το δικό μου)), αξίζει στα 130€;

 

 

Link to comment
Share on other sites

@UltraB αν βρίσκεις opo στα 130€, αξίζει με χίλια! Αρκεί να κρατάει η μπαταρία του γιατί κάποιοι το έχουν "ξεσκίσει" κι επειδή βαριούνται να το στείλουν στην oneplus για την αλλαγή μπαταρίας, το πουλάνε.. μόνο η ίδια η εταιρεία αλλάζει την μπαταρία και ξέρω πως όσες κυκλοφορούν, είναι μούφα.

Εμένα προσωπικά, με custom rom (sultan 6.0.1) μου κρατάει άνετα πάνω από 4 ώρες.. το πάω και 5, αλλά μιλάμε για υπερβολική χρήση μέσα σε μια μέρα (συνεχόμενη χρήση). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.