Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Αν κρινω απο το ραμφος δεν πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο σε ηλικια.

Επισης τα ρουθουνια και τα ματακια του φαινεται να ειναι κομπλε.

Επισης τα ποδαρακια του φαινονται μια χαρα.

Ειναι αρκετα ευαισθητα ψυχολογικα τα παπαγαλακια.

Αν του φυγει το σοκ π εχει περασει, τοτε απεκτησες εναν ομορφο συγκατοικο! :T:

Και μιλο να του δωσεις και τροφη οπως ειπε ο απο πανω.

Μη το αφησεις εξω για κανεναν μα κανεναν λογο.

Σε λιγο η θα πεθανει απο ελλειψη τροφης η θα το φανε τα περιστερια.

Ειναι αποκλειστικα εσ. χωρου

Το μαδημενο κεφαλι μπορει να δηλωνει οτι ειναι θηλυκο κ ο ανδρας της υποθεσης ηταν αγριος :hehe:

Έγινε επεξεργασία από o polonos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δικέ μου το έφερες στα ίσα το παπαγαλάκι! Ωραίος!

Μη ξεχάσεις να του αμπαρώσεις καλά την πόρτα με σύρμα, γιατί τα παπαγαλάκια είναι ιδιαίτερα ευφυή και υπάρχει περίπτωση να σου φύγει.

Αν έχει ρωγμές το ραμφάκι του, μπορείς να του βάλεις βαζελίνη, και θα γίνει εργοστασιακό και πάλι!

Επίσης βλέπω δεν έχει ψώρα στις φολίδες των ποδιών του. Τροφή μη του δώσεις ποτέ χρωματιστή, κάνει κακό στο συκώτι.

Τέλος αν μπορείς να το πιάσεις και να το βάλεις κοντά στο αυτί σου για να ακροαστείς την εκπνοή και αναπνοή για τυχόν ακάραια, θα ήταν το καλύτερο.

Πως σου φαίνεται; Ζωηρό; Κράζει καθόλου; Κινείται; Ασχολείται με το περιβάλλον;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξύ, τις προάλλες ήταν ένας πράσινος παπαγάλος [μεγαλύτερος από κοκατίλ, μικρότερος από εκείνα τα θηρία που μιλάνε κιόλας] στο κάγκελο του μπαλκονιού μου [έχουμε φυστικιές και αμυγδαλιές μπροστά στο σπίτι, οπότε έρχονται συχνά παπαγάλοι] :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ρωγμές το ραμφάκι του, μπορείς να του βάλεις βαζελίνη, και θα γίνει εργοστασιακό και πάλι!

Πρέπει να έχει μία μικρή, θα το ξανατσεκάρω και θα του βάλω άν είναι.

Επίσης βλέπω δεν έχει ψώρα στις φολίδες των ποδιών του. Τροφή μη του δώσεις ποτέ χρωματιστή, κάνει κακό στο συκώτι. Τα πόδια του είναι πεντακάθαρα! Τροφή έχω πάρει σωστή.

Τέλος αν μπορείς να το πιάσεις και να το βάλεις κοντά στο αυτί σου για να ακροαστείς την εκπνοή και αναπνοή για τυχόν ακάραια, θα ήταν το καλύτερο. Θα το κάνω, ευχαριστώ για την επισήμανση!:T:

Πως σου φαίνεται; Ζωηρό; Κράζει καθόλου; Κινείται; Ασχολείται με το περιβάλλον;

Δέν είναι ζωηρός ούτε κράζει και ούτε πολυασχολείται γενικά. Μάλλον δέν μας έχει συνηθίσει ακόμα, ή μας το παίζει βαρύ αντράκι...:p

Όνομα θα του δώσει μάλλον ο ανιψιός μου όταν τον δεί...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για μερικους ενα μικρο μειον απο τη σπουδαια τους ζωη και την ανωτερη οντοτητα τους,για μερικους αλλους μια μεγαλη απωλεια απο τη ζωη που ηταν γεματη απο την αγαπη και τη συντροφια του. :/

Εφυγε και ο αγαπημενος μου. (απο φολα -.- )

19467_1246784462423_1613763686_639601_7488644_n.jpg

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=j8ar_uZYHvk]YouTube - P.O.D. - Tell Me Why[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που ειναι λιγο "gay" ο τροπος που το εγραψα το βαζω εδω οπως το βαλα στο facebook μπας και βρεθει σπιτι για αυτα τα νιαου!

Λιγους μηνες πριν μετακομισω βρηκα 2 πανεμορφα γατακια (αδελφακια) και προκειμενου να μην σκοτωθουν στο δρομο τα πηρα προσωρινα στο διαμερισμα που θα αφηνα και τα κρατησα για 3 μηνες. Τωρα οι πανεμορφες αυτες ψυχες ειναι 5 μηνων και ψαχνουν ενα καινουργιο σπιτι που θα συνεχισει να τους "κακομαθαινει" με αγαπη. Θα ηθελα πολυ να τα κρατησω αλλα επειδη φευγω για εξωτερικο συντομα και δεν θα εχω μονιμη κατοικια στην αρχη, ειναι αδυνατον να τα παρω μαζι μου

Pics :

Grown Cats pictures by Daytime_Dreamer - Photobucket

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eτσι μου ειπαν και εμενα οταν εφερα μια γατουλα απο τον δρομο, αλλα βάσει του νόμου 3170/2003 , άρθρο 6 , επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία,ενός σκύλου και μιας γάτας η δυο σκύλων η δυο γατών.

Ακόμη και αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας το απαγορεύει,με την προυπόθεση,οτι τα ζώα θα μένουν μέσα στο σπίτι και οχι μονίμως στις βεράντες και τα μπαλκόνια !

Aν θες να το τραβηξεις κιολας οπως εκανα κ εγω, πηγαινε σε αυτην την σελιδα, εκτυπωσε ολο τον σχετικο νομο και βαλε το στον κ*** τους..εεεεε στις πορτες τους.

Νομοθεσία για κατοικίδια ζώα

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα..Και το έμαθα καθυστερημενα, καθως την αλλη βδομάδα μετακομίζουμε σε δικό μας αγορασμένο σπίτι..αλλα και πάλι δεν θέλουμε να τον πάρουμε,γιατί δεν θέλουμε να τον έχουμε κλεισμένο μέσα σε 4 τοίχους,μιας και αυτά τα 6 χρόνια που τον έχουμε ζεί σε χωριό...και άντε να τον μαζέψεις.. :p

Link to comment
Share on other sites

Eτσι μου ειπαν και εμενα οταν εφερα μια γατουλα απο τον δρομο, αλλα βάσει του νόμου 3170/2003 , άρθρο 6 , επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία,ενός σκύλου και μιας γάτας η δυο σκύλων η δυο γατών.

Ακόμη και αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας το απαγορεύει,με την προυπόθεση,οτι τα ζώα θα μένουν μέσα στο σπίτι και οχι μονίμως στις βεράντες και τα μπαλκόνια !

Aν θες να το τραβηξεις κιολας οπως εκανα κ εγω, πηγαινε σε αυτην την σελιδα, εκτυπωσε ολο τον σχετικο νομο και βαλε το στον κ*** τους..εεεεε στις πορτες τους.

Νομοθεσία για κατοικίδια ζώα

Nέο νομοσχέδιο για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.