Jump to content



Το powerline του φτωχού: D-Link DHP-307AV kit


Recommended Posts

Δύσκολοι καιροί για έξοδα και όμως χρειάζεσαι να επεκτείνεις το δίκτυο σου, χωρίς να μπλέκεις με wifi. Μία από τις budget λύσεις που υπάρχουν είναι το powerline kit της D-Link, το DHP-307AV με τιμή μόλις 34€ για το σετ των 2.

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Standards

• IEEE 802.3

• IEEE 802.3u

• HomePlug AV

Ethernet Interface

• 10/100BASE-TX Ethernet Port with

auto MDI/ MDIX

• RJ-45 Connector

PowerLine Modulation Scheme

• OFDM Symbol Modulation

PowerLine Frequency Band

• 2MHz to 30MHz

Data Rate

• PowerLine: 200Mbps (PHY rate)

• Ethernet: 10/100Mbps (autonegotiation)

QoS

• Integrated QoS prioritizes media and

data

Security

• 128-bit AES Data Encryption

Minimum System Requirements

(For PC Utility Software)

• PC with 200 MHz processor

• 64MB memory

• Windows 7, Vista, XP SP2 or 2000 SP4

• Ethernet interface (100Mbps)

LEDs

• Power

• PowerLine

• Ethernet

Power Input

• 100 to 240 VAC, 50/60Hz

Power Saving

• Power saving mode supported

• Compliant with European Energy

Using Product Directive

Dimensions

• 100 x 70 x 34 mm

Weight

• 126 g

Operating Temperature

• 0Ί to 40Ί C

Operating Humidity

• 10% to 95% non-condensing

EMC Certification

• FCC Part 15 Class B

• CE EMC Class B

Safety Certification

• UL

• CE LVD

Συσκευασία

Συμπαγής η συσκευασία, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο αλλά ούτε υπάρχει και κάποιο παράπονο.

dlink1-7901.jpg

dlink2-7902.jpg

dlink3-7903.jpg

dlink4-7904.jpg

Περιεχόμενο

Τελείως λυτό το περιεχόμενο, αλλά δε χρειάζεται και κάτι παραπάνω. Θετική η ύπαρξη των UTP καλωδίων, αν και είναι σχετικά μικρού μεγέθους (1.5m)

dlink5-7905.jpg

Το powerline

Έχει 3 ενδείξεις με πράσινα - όχι ιδιαίτερα έντονα - led. Power, σύνδεση με utp, σύνδεση με άλλο powerline. Αρκετά ευχάριστη εμφάνιση, δεν δείχνει καθόλου τον budget χαρακτήρα του.

dlink6-7906.jpg

dlink7-7907.jpg

Το τεστ:

Η σύνδεση έγινε σε σπίτι, με μέτριας ποιότητας ηλεκτρικές εγκαταστάσεις (10 χρονών). Το ένα powerline ήταν μόνο του σε μπρίζα, το άλλο ήταν στην ίδια μπρίζα με ένα router. Οι υπολογιστές ήταν με gigabit nic, και ο "χειρότερος" έιχε q6600 με win 7 σε 7200rpm δίσκο.

Απόδοση:

Το powerline kit αναφέρει μέχρι 200Mbps σύνδεση, το οποίο όμως είναι τελείως άστοχο, αφού το ethernet port του είναι max 100Mbps (10/100).

1GB συνολικού μεγέθους αρχείων, με το μέγεθος να κυμένεται από 800MB εώς 250KB.

Ίδιο δωμάτιο (~3m απόσταση ευθείας, μπρίζα με μπρίζα)*: 7,2MB/s (57.6Mbps), 3-4ms latency.

Διπλανό δωμάτιο (~7m απόσταση ευθείας μπρίζα με μπρίζα)*: 5.1MB/s (40.8Mbps), 5-6ms latency.

Να προσθέσω ότι δεν υπάρχει ίχνος θορύβου (κάποια powerline κάνουν θόρυβο), και ότι η εγκατάσταση είναι παν-απλή. Απλά βάζεις τα powerlines στην μπρίζα και αυτό ήταν.

Άμα σας καλύπτει η απόδοση του kit** και είστε σε σφηκτό budget, δε βλέπω λόγο να μην προχωρήσετε στην αγορά του.

*Οι αποστάσεις είναι από την μία μπρίζα στην άλλη. Προφανώς οι αποστάσεις που διανύει το κύκλωμα είναι πολύ μεγαλύτερες.

**έχετε στα υπ'όψιν σας ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων/απόσταση

EDIT: Έκανα και 3ο τέστ, 2 οροφοι διαφορά (ισόγειο με 2ρο), ξεχωριστοί πίνακες (διαφορά 3 πίνακες ουσιαστικά): 1,4ΜΒ/s (11Mbps), 7-8ms latency. Απόρησα πώς συνδέθηκε βασικά. :)

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παρουσίαση, εγώ έχω ένα κιτάκι της Devolo που το πήρα όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει η τεχνολογία (5-6 χρόνια πριν). Θυμάμαι που είχα δώσει κανένα 200άρι ευρώ.

Θυμάμαι ότι είχε πολύ μικρότερες ονομαστικές επιδόσεις, αλλά στην πράξη αποδίδει το ίδιο με αυτά που γράφεις για το Dlink.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον μου είχε προκαλέσει το software της Devolo το οποίο το χρησιμοποιούσες μόνο μια φορά στην αρχή για να ζευγαρώσεις τις 2 συσκευές με ένα κωδικό μακρυνάρι (μέσω της MAC address των), με το σκεπτικό ότι αν κάποιος άλλος στον όροφο/οικοδομή σου αγόραζε το ίδιο κιτάκι και το δίκτυο του ρεύματος στο κτίριο είναι πολύ καλό, υπήρχε περίπτωση να κάρφωνε ο άλλος το powerline του στο διαμέρισμά του και να έμπαινε στο δίκτυό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παρουσίαση, εγώ έχω ένα κιτάκι της Devolo που το πήρα όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει η τεχνολογία (5-6 χρόνια πριν). Θυμάμαι που είχα δώσει κανένα 200άρι ευρώ.

Θυμάμαι ότι είχε πολύ μικρότερες ονομαστικές επιδόσεις, αλλά στην πράξη αποδίδει το ίδιο με αυτά που γράφεις για το Dlink.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον μου είχε προκαλέσει το software της Devolo το οποίο το χρησιμοποιούσες μόνο μια φορά στην αρχή για να ζευγαρώσεις τις 2 συσκευές με ένα κωδικό μακρυνάρι (μέσω της MAC address των), με το σκεπτικό ότι αν κάποιος άλλος στον όροφο/οικοδομή σου αγόραζε το ίδιο κιτάκι και το δίκτυο του ρεύματος στο κτίριο είναι πολύ καλό, υπήρχε περίπτωση να κάρφωνε ο άλλος το powerline του στο διαμέρισμά του και να έμπαινε στο δίκτυό σου.

Έχει και αυτό σύστημα για να κλειδώνεις τα powerlines. Ένα "αυτόματο", απλά πατάς το κουμπάκι που έχουν πάνω με το που τα βάλεις, και άλλο μέσω ένος προγράμματος - σαν το web UI των router.

Μπορει να συνδεθει και 3ο-4ο powerline ταυτοχρονα ;

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

Όπως είπε και ο Tamtakos ναι, απλά να προσθέσω ότι μειώνεται το bandwidth της σύνδεσης. Πρέπει να κοιτάξεις όμως να είναι συμβατά. Τα παραπάνω αναφέρουν στη συσκευασία ότι δεν είναι συμβατά με άλλα κάποια της ίδιας εταιρίας.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Η παρουσιαση σου ερχεται στο καταλληλο σημειο για μενα.Σκεφτομαι να παω σε ενα απλο και ενα που βγαζει wifi γτ τα κινητα/laptop/tablet δεν βρισκουν με τπτ δικτυο..

Ελπιζω μονο να αντεχουν με τις αυξομειωσεις της τασης του ρευματος και να μην μας μεινουν στο χερι....

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσιαση σου ερχεται στο καταλληλο σημειο για μενα.Σκεφτομαι να παω σε ενα απλο και ενα που βγαζει wifi γτ τα κινητα/laptop/tablet δεν βρισκουν με τπτ δικτυο..

Ελπιζω μονο να αντεχουν με τις αυξομειωσεις της τασης του ρευματος και να μην μας μεινουν στο χερι....

Άμα έχεις κάνα παλιό wifi modem/router και δε σε πειράζει να έχεις την παραπάνω χασουρα μπορείς να την βγάλεις και με το απλό κιτ πάντως (κάνοντας bridge). Εγώ έτσι την έβγαλα - τα τσουρέκια με 1 wifi ήταν αρκετά πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα της tplink στα 66Ε δεν με κάλυψαν σταθερο download και το ping στα games.

Αλλα το upload απαράδεκτο!!

Ειναι αυτο που είπε ο φίλος [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] παίζει μεγάλο ρόλο η ηλεκτρολογικη εγκατάσταση του σπιτιού..

Εμας ειναι λιγο παλιο το σπίτι και ισως γι αυτο να ειχα θεμα.

PS μπράβο για το review

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε πολύ πολυμπριζο λειτουργεί?

Στάλθηκε από το Carl μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Σε πολύμπριζο ναι (όχι σε σταθεροποιητή τάσης όμως, μπορεί να μη δουλεύει καθόλου). Απλά να έχεις υπ'όψιν σου ότι κάποιες συσκευές δημιουργούν προβλήματα σε τέτοια περίπτωση. Π.χ. πιστολάκι για τα μαλλιά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το έχω και γω αυτό το κιτ αλλά μάπα, τελείως. Χίλιες φορές καλύτερα που τραβάω κάθε μέρα το καλώδιο από το σαλόνι που είναι το router μέχρι το δωμάτιό μου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαμηλή ταχύτητα και αδιάκοπα disconnect ακόμα και μετά το update!

Εγώ το έχω σχεδόν 1 μήνα τώρα. Δεν έχω κάνει κανένα update. Μου έχει κάνει στο σύνολο..χμ..4 disconnects; Το μόνο εκνευριστικό είναι ότι πρέπει να τα μπαζοβγάζω όταν τρώει το dc. Στην περίπτωση μου, το άφησα τελικά να δίνει νετ σε 2 όροφους απο πάνω, όπως ανέφερα χαμηλές -σχετικά- ταχύτητες αλλά μεγάλη απόσταση και 3φασικό και διαφορετικοί πίνακες κτλ κτλ. Νταξ για 17€ το κομμάτι όταν τα πήρα ευχαριστημένος είμαι.

Κάποιος ίσως που να θέλει πιο σκληρή/σοβαρή χρήση, να θέλει να δώσει περισσότερα φράγκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα boys.Εγω εχω της tp-link εδω και 4-5 μηνες και δεν εχω κανεναν προβλημα!Ουτε disconect ουτε τπτ! Μονο που στην αρχη τα ειχα πανω σε πολυπριζο και απο 12mbit μου ερχοταν στο κατω σπιτι 1mbit.Οταν τα εβαλα σε καθαρες πριζες ηταν και ειναι ολα οκ! Για παροχη εχω TL-PA511 - Welcome to TP-LINK και για να τραβαω εγω και η αδερφη μου TL-PA211KIT - Welcome to TP-LINK , μου δουλευουν στο 70-80%!

Με εναν ηλεκτρολογο που συζηταγαμε μου ειπε οτι μπορει να καταστρεψουν τα καλοδια του σπιτιου αυτα τα διαολακια!Εχετε τπτ κατα νου?

Έγινε επεξεργασία από Μοκου
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχει κανεις εμπειρια απο AV powerline ? Ειδικα με αυτα που λενε 500mbps ?

Βασικα αναρωτιέμαι πριν πεταξω χρήμα (μελλοντικα) αν μπορουν να δωσουν dvdiso,briso σε media player απο NAS.

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] ωραία παρουσίαση και ειδικά τα τεστ με τους ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μία ενημέρωση για το powerline. Είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ευαίσθητο στον τρόπο σύνδεσης. Στα τεστ που είχα κάνει παραπάνω, ήταν πάντα συνδεδεμένη η αρχική άκρη σε Τ παρέα με ένα ζευγαράκι ηχεία - τα οποία ήταν κλειστά. Υπέθεσα ότι δε θα δημιουργούσε διαφορά στην απόδοση. Έκανα λάθος!

Παρακάτω είναι η σύνδεση που έχω τώρα, με το powerline μόνο του στη μπρίζα, σύνδεση ισογείου με 2ο όροφο:

powerline-8342.jpg

Πριν ήταν στα ~11Μbps. ΤΡΕΛΗ διαφορά, και δε καταλαβαίνω γιατί...Απλά να το έχετε στα υπ'όψιν σας, άμα το powerline σας είναι σε Τ/πολύμπριζο, υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να κόβεται τελείως η απόδοση.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.