Jump to content



Recommended Posts

Kαι εγω αν το φορτισω και το παρατησω στην ακρη, κραταει 15 μερες (χωρις πλακα)

Το θεμα ειναι η real time χρηση.

μιλάει και μπαίνει WiFi

Ξέρεις υπάρχουν άνθρωποι που το κινητό το έχουν για αυτό το οποίο φτιάχτηκε: για να κάνουν τηλέφωνα. Και στο τσακιρ κέφι μπαίνουν και κανά internet. Real life (και όχι time) χρήση είναι και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις υπάρχουν άνθρωποι που το κινητό το έχουν για αυτό το οποίο φτιάχτηκε: για να κάνουν τηλέφωνα. Και στο τσακιρ κέφι μπαίνουν και κανά internet. Real life (και όχι time) χρήση είναι και αυτή.

Δεν διαφωνω με τη λογικη σου, αλλα διαφωνω σφοδρα με το υφος σου.

Τα smartphones δεν φτιαχτηκαν για τηλεφωνα και SMS. Κανουν πολλα περισσοτερα.

Εχει και dumphones με browser.

Ο καθενας φυσικα κανει τη χρηση που θελει, αλλα οχι και να μιλαμε για 6 μερες χρησης οταν το 98% του χρονου το κινητο ειναι ακουμπισμενο στο ραφι σαν μπιμπελο.

Link to comment
Share on other sites

Reductio ad absurdum - Wikipedia, the free encyclopedia

Δεν μίλησε κανείς για 98% ακουμπησμένο στο ράφι. Για πολύ ομιλία και wifi μίλησε...

Αν έχει πάνω από μια ώρα οθόνη σφύρα μου.....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αντίληψης ή απλά λαμβάνεις τα πράγματα όπως θες εσύ. Και εξηγούμαι. Ο [MENTION=2160]nickstamat[/MENTION] μίλησε για:

Τώρα μόλις μου είπε ένας φίλος μου το πιο πρόσφατο ρεκόρ του με το Nexus 4: 6 μέρες και 19 ώρες :p

Conditions:

1) Stock KitKat 4.4.2 (root-ed) με franco.kernel r203

2) Greenify στις άτακτες εφαρμογές

3) Δεν παίζει παιχνίδια, έχει κλειστό το αυτόματο sync και δεν έχει facebook messenger ( ;) ), αλλά μιλάει και μπαίνει WiFi

Τι από όλα αυτά εσυ το λαμβάνεις ως

το 98% του χρονου το κινητο ειναι ακουμπισμενο στο ραφι σαν μπιμπελο.
;
Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ μπαταρία τραβάει ρε παίδες το facebook messenger?

Όχι, εντάξει, δεν είναι τόσο τραγικό. :)

Γενικά, όμως, οτιδήποτε τρέχει ως service και ξυπνάει πολύ συχνά τη cpu από το deep sleep state, αυξάνει την κατανάλωση ενέργειας. Φυσικά, υπάρχουν πολύ καλογραμμένες και optimized εφαρμογές που τρέχουν στο background με ελάχιστη επίπτωση.

Προσωπικά, φροντίζω να βρίσκω τις άτακτες εφαρμογές που κάνουν συνέχεια wake-ups και να τις στέλνω στο Greenify. Όσο κοιμάται η cpu, η κατανάλωση είναι εντυπωσιακά μικρή και αξίζει τον κόπο για όποιον είναι συνέχεια έξω και έχει ανάγκη να μεγιστοποιήσει την αυτονομία ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχετε να προτείνετε κάποια μεμβράνη για την οθόνη κατά προτίμηση από ελληνικό μαγαζί; Η είναι όλες πάνω κάτω ίδιες και να πάρω όποια βρω;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δυστυχώς χθες μου έσπασε το πίσω τζάμι και έγινε ρωγμή μπροστά από τον φακό της κάμερας.έχει κάνεις ιδέα που μπορώ να βρω γνήσιο καπάκι με nfc και qi πέρα απ'την αντιπροσωπεία; κοίταξα στο ebay αλλά δεν διευκρινίζουν αν είναι γνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το nexus 4 καθε 3 μερες χοντρικα το φορτιζω παντως.

Σπανια το βαζω μετα στην δευτερη.

Κάνοντας τι χρήση το φορτίζεις ανά τρεις μέρες και τι Ρομ φοράς.? Kernel? Πόση οθόνη σου βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τι χρήση το φορτίζεις ανά τρεις μέρες και τι Ρομ φοράς.? Kernel? Πόση οθόνη σου βγάζει

Μαμα 4.4.4 κλειστα 3G και WiFi οπου τα ανοιγω μοναχα οταν τα χρειαζομαι (εχω φοιτητικο πακετο οποτε καταναλωνω συχνα 1200' σε ολους και ~1G νετ). Δεν παιζω παιχνιδια και προσεξα απο την αρχη ωστε να χρησιμοποιω τον μαμα φορτιστη και τους κυκλους φορτισης επιπλεον ρυθμιζω την φωτεινοτητα αναλογα με το αν ειμαι σε εσωτερικο ή εξωτερικο χωρο. Οθονη μου βγαζει 24% πχ τωρα ειμαι 3 μερες και 8 ωρες με μπαταρια και ειμαι στο 23% της μπαταριας. Το βραδυ θα το βαλω να φορτιστει.

Επιπλεον χρησιμοποιω και το Juicedefender για να κλεινει οτι ενεργοβορο ξεχναω ανοιχτο μερικες φορες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει αγοράσει κανείς άλλη μπαταρία για το κινητό; Σκέφτομαι να την αλλάξω αλλά δεν ξέρω από που να αγοράσω και πως θα ξέρω αν είναι αυθεντική. Από ότι βλέπω εδώ

http://m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=nexus+4+battery&isNewKw=1&_pgn=1&epp=24&itemId=&isRefine=true&mfs=GOCLK&acimp=0&sqp=nexus+4+battery&trksid=p2056088.m2428.l1313.TR0.TRC0.Xnexus+4+battery

παίζουν μπαταρίες με 15 ευρώ Αλλά φοβάμαι μην κάνουν καμία ζημιά στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς άλλη μπαταρία για το κινητό; Σκέφτομαι να την αλλάξω αλλά δεν ξέρω από που να αγοράσω και πως θα ξέρω αν είναι αυθεντική. Από ότι βλέπω εδώ

http://m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=nexus+4+battery&isNewKw=1&_pgn=1&epp=24&itemId=&isRefine=true&mfs=GOCLK&acimp=0&sqp=nexus+4+battery&trksid=p2056088.m2428.l1313.TR0.TRC0.Xnexus+4+battery

παίζουν μπαταρίες με 15 ευρώ Αλλά φοβάμαι μην κάνουν καμία ζημιά στο κινητό

Για πάρε και την procordia να δεις ποσο έχουν την γνήσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.