Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

13η εργάσιμη....

Επειδή σε απόσταση 200μ. από το σπίτι μου έχω 4 καμπίνες -και σε αυτό γκαντέμης, ως προς την τελική μου ταχύτητα όταν με συνδέσουν-, μάλλον δυσκολεύονται να αποφασίσουν σε ποια θα με συνδέσουν, διότι ισαπέχω και από τις 4 (είμαι ακριβώς στο κέντρο του νοητού τετράπλευρου που σχηματίζεται) :p

Link to comment
Share on other sites

1. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με μtorrent με το modem VDSL ZTE 931 που δίνει ο ΟΤΕ; Υπάρχει γενικά πρόβλημα με torrents?

2. Γνωρίζει κανείς αν στις ρυθμίσεις του ZTE 931 υπάρχει επιλογή για να καταχωρηθεί κάποια εταιρεία από αυτές που παρέχουν υπηρεσίες DNS (π.χ. dyndns πρώην tzo.com);

Θα είμαι υπόχρεος για την όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

1. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με μtorrent με το modem VDSL ZTE 931 που δίνει ο ΟΤΕ; Υπάρχει γενικά πρόβλημα με torrents?

2. Γνωρίζει κανείς αν στις ρυθμίσεις του ZTE 931 υπάρχει επιλογή για να καταχωρηθεί κάποια εταιρεία από αυτές που παρέχουν υπηρεσίες DNS (π.χ. dyndns πρώην tzo.com);

Θα είμαι υπόχρεος για την όποια απάντηση.

Με το μοντεμ που δινει ο οτε εγω εχω προβλημα με τα τορεντ, αμα βω πολλα μετα απο καποιες ωρες το μοντεμ σερνεται. Με λιγα δεν εχει προβλημα δουλευει οκ.

Ειχα βαλει το dyndns στο μοντεμ αλλα καποιες φορες χωρις λογο δε μου το εκανε update οποτε το εβαλα σε αλλη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Με το μοντεμ που δινει ο οτε εγω εχω προβλημα με τα τορεντ, αμα βω πολλα μετα απο καποιες ωρες το μοντεμ σερνεται. Με λιγα δεν εχει προβλημα δουλευει οκ.

Ειχα βαλει το dyndns στο μοντεμ αλλα καποιες φορες χωρις λογο δε μου το εκανε update οποτε το εβαλα σε αλλη συσκευη.

Trooper, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Για τα torrents έχω διαβάσει άλλα 2 posts στο Internet ότι υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο modem.

Ξέρει κανείς αν είναι συμβατά τα dsl modems με vdsl?

Αν διπλασιάζεται έστω η ταχύτητα (8 download - 0.7 upload έχω τώρα) και γίνουν 16 και 1.4, θα προτιμήσω να κρατήσω αυτό που έχω ήδη.

Έγινε επεξεργασία από georgep
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν είναι συμβατά τα dsl modems με vdsl?

Αν διπλασιάζεται έστω η ταχύτητα (8 download - 0.7 upload έχω τώρα) και γίνουν 16 και 1.4, θα προτιμήσω να κρατήσω αυτό που έχω ήδη.

Έκανε 10 μέρες να μας έρθει το VDSL modem ενώ είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή VDSL. Αποτέλεσμα να είμαστε 10 μέρες με ADSL modem πάνω στην VDSL. Οι ταχύτητες που είχαμε πριν την VDSL γραμμή ήταν 5.5/0.5 ΜΒits, με το adsl modem πάνω στην VDSL ήταν 18/1Mbits ενώ με το που κουμπώσαμε επάνω το VDSL modem πήραμε 30/2.5 MBits/sec (ότι είχαμε αγοράσει δηλαδή).

Συνεπώς κάπου εκεί 18-24 up και 1MBit down θα παίζεις.

Με ΟΤΕ ολα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε 10 μέρες να μας έρθει το VDSL modem ενώ είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή VDSL. Αποτέλεσμα να είμαστε 10 μέρες με ADSL modem πάνω στην VDSL. Οι ταχύτητες που είχαμε πριν την VDSL γραμμή ήταν 5.5/0.5 ΜΒits, με το adsl modem πάνω στην VDSL ήταν 18/1Mbits ενώ με το που κουμπώσαμε επάνω το VDSL modem πήραμε 30/2.5 MBits/sec (ότι είχαμε αγοράσει δηλαδή).

Συνεπώς κάπου εκεί 18-24 up και 1MBit down θα παίζεις.

Με ΟΤΕ ολα αυτά.

TifoziF1 σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!

Εσύ και ο Trooper με βοηθήσατε στην τελική μου απόφαση να αναβαθμίσω σε VDSL.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΝΑΙ!!!!! Το θαύμα έγινε!!!!

Πρωί Σαββάτου και ενώ χθες (Παρασκευή) είχαν παρέλθει οι 15 εργάσιμες και ήμουν σίγουρος ότι θα περνούσα άλλο ένα ΣΚ @ 2mbps ...

Ξαφνικά (και ενώ ήμουν στον λάμπη), βλέπω μήνυμα "connection reset". Ελέγχω το router και το βλέπω να κάνει reset. Δεν παραξενεύτηκα, γιατί οι αποσυγχρονισμοί είναι στην καθημερινότητά μου τα τελευταία 3 χρόνια με την άθλια γραμμή που είχα (atten>56).

Αυτό όμως που ήταν περίεργο ήταν ότι μόλις επανήλθαν τα λαμπάκια είδα το WLAN αναμμένο... "Αυτό δεν ήταν συνηθισμένο reboot"... Το WLAN ήταν απενεργοποιημένο και δεν ενεργοποιείται μετά το reboot... Αμέσως το μυαλό μου πήγε στην πιθανότητα να με γύρισαν σε VDSL. Μπαίνω 192.168.2.1 και η σκέψη μου επαληθεύτηκε!!! Και τα συμπτώματα ήταν αυτά που είχα διαβάσει: Έμπαινα μόνο στο hol.gr και πουθενά αλλού. Έβαλα το user και pass που είχα για το myhol, αλλά τζίφος (μάλλον γιατί το user είχε τελεία μέσα και κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι αυτό πιθανόν δημιουργεί πρόβλημα). Παίρνω το support, αλλάζουμε user, μου έρχεται στο κινητό το pass, τα περνάω και ιδού το αποτέλεσμα: :jump1::happy2::jump1::clap::jump1::T::jump1::crazy_pilot::jump1::victory::jump1::jump1::jump1:

attachment.php?attachmentid=57387&stc=1&d=1374308945

2848391717.png

post-1066-1416077563,3285_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από gdp77
typo
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια @ 2mbps με τη γραμμή που είχα και τα άπειρα support calls και λύση να μην υπάρχει (ήλπιζα σε κανά mini dslam στην περιοχή μου) και τα άπειρα resets στο router, τα 50mbps δεν είναι απλά ικανοποίηση. Είναι ηδονή :clap:

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις όρεξη checkαρε τον συγχρονισμό σου στον κατανεμητή/box έξω από το σπίτι, γιατί δεν νομίζω το attainable να είναι μόνο 74mbps...

1) Πώς θα το κάνω αυτό;

2) Είμαι 200+ μέτρα από την καμπίνα, οπότε το βλέπω λογικό το νούμερο. Να σου πω ούτε 50mbps περίμενα να συγχρονίζω

γιατί δεν νομίζω το attainable να είναι μόνο 74mbps...

Καταλαβαίνεις ότι από τα 2 πήγα στα 50 έτσι; Δε με νοιάζει τίποτα λέμε :p

ΒΤW, το max rate τι δείχνει; Μήπως ότι αν είχα vdsl 100mbps (η επόμενη τεχνολογία αν δεν κάνω λάθος), θα συγχρόνιζα στα 75;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και εγώ στην παρέα του VDSL.

Μετά από χρόνια ταλαιπωρίας στα 2 mbps, πλέον είμαι με 30άρα γραμμή ΟΤΕ.

Το φοβερό είναι το πόσο γρήγορα με συνδέσανε.

Την Δευτέρα το βράδυ τους παρήγγειλα τη γραμμή,

Την Τετάρτη με συνδέσανε στο νέο DSLAM (ακόμα με την παλαιό router, το οποίο btw από τα 2 πήγε στα 7...)

την Πέμπτη είχα το VDSL router στα χέρια μου και μόλις το έβαλα πάνω συγχρόνισε με 30.

Από τότε τέρμα οι αποσυχνρονισμοί και τα περίμενε μέχρι να κατέβει η χαμηλή έκδοση του video στο youtube...

Έγινε επεξεργασία από mpapad
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.