Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

Ωραια δουλειά!

Μια πρόταση και από εμένα... Μαύρος ανεξίτιλος μαρκαδόρος στο πλαϊνό του PCB των καρτών γραφικών... Κάνει θάυματα.

Πολυ ωραια ιδεα,σε ευχαριστω πολυ!

Σε περιπτωση rma,λεμε τωρα..θα εχω θεμα ομως;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Για σίγουρα δε μπορώ να σου πω... Θεωρητικά πρέπει να σβήνει με οινόπνευμα.

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή σε κάποια παλιά κάρτα, αλλά και πάλι ίσως με τον καιρό να μη σβήνει τόσο εύκολα. Όλα αυτά ΑΝ το παρατηρήσει κανείς, σε περίπτωση RMA.

Εγώ πάντως το έχω κάνει και ελπίζω αν χαλάσει και άν δε βγαίνει ο μαρκαδόρος να μην το παρατηρήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Για σίγουρα δε μπορώ να σου πω... Θεωρητικά πρέπει να σβήνει με οινόπνευμα.

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή σε κάποια παλιά κάρτα, αλλά και πάλι ίσως με τον καιρό να μη σβήνει τόσο εύκολα. Όλα αυτά ΑΝ το παρατηρήσει κανείς, σε περίπτωση RMA.

Εγώ πάντως το έχω κάνει και ελπίζω αν χαλάσει και άν δε βγαίνει ο μαρκαδόρος να μην το παρατηρήσουν...

Ειναι οντως πολυ καλη λυση να φυγει η κιτρινιλα του pcb!!!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Για σίγουρα δε μπορώ να σου πω... Θεωρητικά πρέπει να σβήνει με οινόπνευμα.

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή σε κάποια παλιά κάρτα, αλλά και πάλι ίσως με τον καιρό να μη σβήνει τόσο εύκολα. Όλα αυτά ΑΝ το παρατηρήσει κανείς, σε περίπτωση RMA.

Εγώ πάντως το έχω κάνει και ελπίζω αν χαλάσει και άν δε βγαίνει ο μαρκαδόρος να μην το παρατηρήσουν...

Ωραία ιδέα!

Βγαίνει με ισοπροπυλική αλκοόλη ο μαρκαδόρος από το pcb.Θα την βρεις στα φαρμακεία εύκολα.

Το μελάνι βγαίνει με το διαλυτικό που λέτε, αλλά μην ξεχνάτε μια σημαντική λεπτομέρεια!

Το (σορόκο Lol ! αχ άλλα πράματα έχω στο μυαλό ! ! ! :) )

Το σόκορο της πλακέτας -λοιπόν!- δεν είναι λείο και στεγανό, αποτελείται από μικροσκοπικές ίνες οι οποίες μολονότι έχουν συγκολληθεί υπό πίεση και εν θερμώ με εποξειδικές ρητίνες, στην περιοχή της κοπής και σε μικροσκοπικό επίπεδο έχει καταστραφεί η δομή τους .

Αποτέλεσμα αυτού είναι στην περιοχή αυτή να υπάρχει μια μικρή απορροφητικότητα λόγω του τριχοειδούς φαινομένου .

Αν λοιπόν βάψουμε το σόκορο με το μαρκαδόρο το μελάνι θα εισχωρήσει σε κάποιο βάθος, όποτε θα "αντισταθεί" σε μεταγενέστερη προσπάθεια απομάκρυνσής του.

Οπότε μάλλον χλωμό το βλέπω να καθαρίσει μετά!

Πάντως Μάνο αν δεν μπορείς να αντισταθείς στην ιδέα, μπορείς να δοκιμάσεις να στεγανοποιήσεις το σόκορο με κάποιο βερνίκι και μετά να το βάψεις!

(Η δοκιμή σε άχρηστη πλακέτα είναι σοφή κίνηση :) )

Άλλη ιδέα για να το μαυρίσεις είναι να του κολλήσεις μαύρη ταινία που χρησιμοποιούν οι γραφίστες και οι σχεδιαστές τυπωμένων κυκλωμάτων , υπάρχει (τουλάχιστον παλιότερα έβρισκα ) σε πολλές διαστάσεις (πλάτος π.χ. 1mm , 1,5 mm κλπ)

Καλή συνέχεια! ! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.