Jump to content



..The Animus Project..


Doc1355

Recommended Posts

Update time!

Παραλάβαμε σήμερα ευτυχώς γιατί είχα την υποψία ότι θα πήγαιναν για τρίτη με τις αργίες :p

Να ευχαριστήσω για ακόμα μία φορά τον Γιάννη [MENTION=26272]eWorld[/MENTION].com.gr για την άμεση εξυπηρέτηση :D :D

SAM_0300.jpg

SAM_0311.jpg

SAM_0304.jpg

SAM_0309.jpg

Παραλαμβάνω κάποιες βιδούλες που θα χρειαστώ ώστε να πιάσω μαζί waterblock-pcb-backplate και επανέρχομαι με φωτογραφίες της loopας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply
Πολύ όμορφο του "κουστουμάκι"!

Καλή συνέχεια και καλή χρονιά!!!!:T:

Είναι όντως κουκλί το Clear!!!

Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο,καλή χρονιά και σε εσένα με υγεία φίλε μου :)

Θα ήθελα να πω σε όσους έχουν τις ίδιες κάρτες με τα backplates όπως τα έδινε η εταιρία,ότι αν έχουν σκοπό να βάλουν water blocks θα πρέπει να ξέρουν πως για να πιάσεις block-pcb-backplate όλα μαζί οι βίδες που παρέχονται από την ΕΚ ΔΕΝ κάνουν! Θα χρειαστείτε 8mm μήκος καθώς η εταιρία δεν υπολογίζει το αν έχεις backplate από την EVGA..δεν ξέρω αν στο backplate της ASUS κάνει ας πούμε,αλλά στις EVGA δεν κάνουν..

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τον χρόνο σήμερα και τελείωσα με τις κάρτες!

~10 βαθμούς κάτω σε idle (από 37-38 παίζουν 27-28)

~40 βαθμούς κάτω σε load (χτυπούσαν 80+ κάποιες φορές και τώρα έχω max 44)

Διαφορά μεταξύ καρτών 1 βαθμός :p

Ακόμα η εξαέρωση δεν έχει τελειώσει..το κουνάω :whistling

Σόρρυ για τις πρόχειρες φώτος αλλά δεν προλάβαινα να κάνω παραπάνω πράγματα..επιφυλάσσομαι όμως για αργότερα :)

SAM_0359.jpg

SAM_0364.jpg

SAM_0367.jpg

SAM_0368.jpg

SAM_0371.jpg

SAM_0372.jpg

SAM_0374.jpg

SAM_03777.jpg

Θα επανέλθω με ανεβάσματα :neo:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος... :worship:

Μπράβο σου....

Μπορείς να μου πεις μου πείς απο πήρες τις μπλέ βίδες που έχεις πάνω στα pci slots?

Λογικά υπάρχουν και σε άλλα χρωματα έτσι?

Sorry αν έχεις απαντήσει ξάνα στην ίδια ερωτηση, έκανα ενα γρήγορο πέρασμα στο thread αλλά δεν βρήκα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος... :worship:

Μπράβο σου....

Μπορείς να μου πεις μου πείς απο πήρες τις μπλέ βίδες που έχεις πάνω στα pci slots?

Λογικά υπάρχουν και σε άλλα χρωματα έτσι?

Sorry αν έχεις απαντήσει ξάνα στην ίδια ερωτηση, έκανα ενα γρήγορο πέρασμα στο thread αλλά δεν βρήκα κάτι...

Καλησπέρα φίλε και σε ευχαριστώ!

Τις βίδες τις έχω πάρει από eworld.com.gr :)

http://eworld.com.gr/products/index/148/0/Thumbscrews---%CE%92%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82---Nuts

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραίο Doc, μας έχεις καταντήσει ηδονοβλεψίες ;) η EK πέτυχε πολύ ωραίο clean look, δώσε κάνα μπεντσακι να πάρουμε μάτι.

Μάνο την D5 στο 3 την έχεις; Η εξαέρωση μου διήρκεσε μια εβδομάδα (κάθε μέρα έβλεπα και ελάχιστη διαφορά στο res.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραίο Doc, μας έχεις καταντήσει ηδονοβλεψίες ;) η EK πέτυχε πολύ ωραίο clean look, δώσε κάνα μπεντσακι να πάρουμε μάτι.

Μάνο την D5 στο 3 την έχεις; Η εξαέρωση μου διήρκεσε μια εβδομάδα (κάθε μέρα έβλεπα και ελάχιστη διαφορά στο res.

Nαι Γιάννη στο 3 και ήδη από εχθές έχει ελάχιστο υπόλοιπο αέρα!

Και δεν έκατσα να κουνάω το κουτί συνέχεια,το έβαλα να δουλεύει και εξαέρωσε μόνο του..

Link to comment
Share on other sites

Μάνο καλοδούλευτο!!!!

Όμορφη δουλειά, αλλά με βάζεις σε πειρασμό!

...............

Τέλος πάντων, εγώ την διαολιά μου θα την πω και εσύ ... ξα σου ! :)

Λοιπόν, το plexi που έχουν οι κάρτες μου έδωσε μια ιδέα για φωτισμό του.

Εντάξει άμα το ψάξεις μπορείς να βρεις διάφορα να κάνεις, αλλά να η δική μου -διακριτική ελπίζω- ιδέα:

fotismos-plexi-01-2014-01-11-19h33m18s-10826.png

και από πιο κοντά

ashampoo-snap-2014-01-11-19h57m30s-002-10827.png

Το λαχανί που έμεινε αβάφτιστο είναι το καλώδιο του LED.

Η διαμόρφωση του λοξού πλευρού του πλέξι μπορεί να μην είναι επίπεδη , αλλά και καμπυλωτή, έτσι θα διαχέει αν είναι κυρτή ας πούμε τις ακτίνες περισσότερο.

και καλού κακού του κολλάμε πάνω και τον ανακλαστήρα, ο οποίος δεν είναι αναγκη να είναι λείος /τζάμι, είναι πολύ πιθανό να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αν είναι περασμένος με ένα ψιλο γυαλόχαρτο, έτσι θα ανακλά το φως σε "τυχαίες" κατευθύνσεις και θα δώσει ένα πιο διάχυτο φως.

Επίσης μπορείς να πειραματιστείς με το να αγριέψεις λίγο και την επιφάνεια του "τριγώνου" που θα ακουμπά πάνω στο πλεξι της κάρτας, αυτό θα κάνει αυτή την επιφάνεια να διαθλά το φώς που περνάει από μέσα της σε "τυχαίες" κατευθύνσεις , με αποτέλεσμα να "σαρώνει " περισσότερο χώρο και μάλιστα πιο διακριτικά!

Το πλακάκι ακουμπά πάνω στο πλεξι της κάρτας και πιάνεται με λίγη κόλλα στις άκρες !

Τελικά το φως διαχεόμενο μέσα στο "σώμα" του πλεξι θα φωτίσει το ορατό σόκορο του προς την πλευρά το παραθύρου του κουτιού!

Τώρα όλα αυτά ειναι άσκηση επί χάρτου, αλλά όμορφο θα είναι , πάρε ένα λεντάκι , παρέμβαλε ένα κομματάκι γαλακτερό / θολο πλέξι και στρέψε το προς την πλαϊνή κόχη του πλεξι της κάρτας και δες τι λέει!

Και τώρα εγώ ....:whistling

:hehe::hehe::hehe:

:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο καλοδούλευτο!!!!

Όμορφη δουλειά, αλλά με βάζεις σε πειρασμό!

...............

Τέλος πάντων, εγώ την διαολιά μου θα την πω και εσύ ... ξα σου ! :)

Λοιπόν, το plexi που έχουν οι κάρτες μου έδωσε μια ιδέα για φωτισμό του.

Εντάξει άμα το ψάξεις μπορείς να βρεις διάφορα να κάνεις, αλλά να η δική μου -διακριτική ελπίζω- ιδέα:

fotismos-plexi-01-2014-01-11-19h33m18s-10826.png

και από πιο κοντά

ashampoo-snap-2014-01-11-19h57m30s-002-10827.png

Το λαχανί που έμεινε αβάφτιστο είναι το καλώδιο του LED.

Η διαμόρφωση του λοξού πλευρού του πλέξι μπορεί να μην είναι επίπεδη , αλλά και καμπυλωτή, έτσι θα διαχέει αν είναι κυρτή ας πούμε τις ακτίνες περισσότερο.

και καλού κακού του κολλάμε πάνω και τον ανακλαστήρα, ο οποίος δεν είναι αναγκη να είναι λείος /τζάμι, είναι πολύ πιθανό να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αν είναι περασμένος με ένα ψιλο γυαλόχαρτο, έτσι θα ανακλά το φως σε "τυχαίες" κατευθύνσεις και θα δώσει ένα πιο διάχυτο φως.

Επίσης μπορείς να πειραματιστείς με το να αγριέψεις λίγο και την επιφάνεια του "τριγώνου" που θα ακουμπά πάνω στο πλεξι της κάρτας, αυτό θα κάνει αυτή την επιφάνεια να διαθλά το φώς που περνάει από μέσα της σε "τυχαίες" κατευθύνσεις , με αποτέλεσμα να "σαρώνει " περισσότερο χώρο και μάλιστα πιο διακριτικά!

Το πλακάκι ακουμπά πάνω στο πλεξι της κάρτας και πιάνεται με λίγη κόλλα στις άκρες !

Τελικά το φως διαχεόμενο μέσα στο "σώμα" του πλεξι θα φωτίσει το ορατό σόκορο του προς την πλευρά το παραθύρου του κουτιού!

Τώρα όλα αυτά ειναι άσκηση επί χάρτου, αλλά όμορφο θα είναι , πάρε ένα λεντάκι , παρέμβαλε ένα κομματάκι γαλακτερό / θολο πλέξι και στρέψε το προς την πλαϊνή κόχη του πλεξι της κάρτας και δες τι λέει!

Και τώρα εγώ ....:whistling

:hehe::hehe::hehe:

:T: :T:

Στέλιο υπάρχουν ήδη 2 υποδοχές για led στο κάτω μέρος αν παρατηρήσεις :)

Δεν ξέρω βέβαια πόσο διαφορετικό φωτισμό μπορεί να δώσει αυτό που λες!

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο υπάρχουν ήδη 2 υποδοχές για led στο κάτω μέρος αν παρατηρήσεις :)

Εμ !! Δε λες και συ τίποτε !!! :o

Τώρα τα είδα !

Αν και εκεί που είναι, παίζει να έχει πολύ έντονο αποτέλεσμα η τοποθέτηση των LED,

ενώ στο πλάι θα είναι πιο διακριτικά! (λέω εγώ τώρα...αν δε παινέψεις το "σπίτι" σου .....:p)

Δε θα το πειραματιστείς?

Η το έκανες ήδη;

Link to comment
Share on other sites

Εμ !! Δε λες και συ τίποτε !!! :o

Τώρα τα είδα !

Αν και εκεί που είναι, παίζει να έχει πολύ έντονο αποτέλεσμα η τοποθέτηση των LED,

ενώ στο πλάι θα είναι πιο διακριτικά! (λέω εγώ τώρα...αν δε παινέψεις το "σπίτι" σου .....:p)

Δε θα το πειραματιστείς?

Η το έκανες ήδη;

Είναι όντως πολύ δυνατό το φως και δεν μου έκανε κλικ..θα κάνω και το δικό σου version (ή κάτι τέτοιο) και θα ανεβάσω φώτο για να πάρω γνώμες :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχει μπει το "σκουλήκι" βαθειά!!...................:whistling :p

Μάνο, με την πατέντα αυτή μπορείς να αδυνατίσεις και να διασπείρεις το φως, όσο θες, απλά παρεμβάλεις ένα κομματάκι κατάλληλο από πλέξι σαν defuser !

Άντε καλή συνέχεια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το σύστημα,μπράβο! :worship:

Είναι όντως πολύ δυνατό το φως και δεν μου έκανε κλικ..θα κάνω και το δικό σου version (ή κάτι τέτοιο) και θα ανεβάσω φώτο για να πάρω γνώμες :)

Δεν νομίζω ότι θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αν βάλεις τα led σε άλλη θέση.Ιδικά από μπροστά ή πίσω είναι αρκετά μεγάλη η απόσταση και εκεί που θα είναι τα led θα φωτίζει κανονικά

και όσο προχωράει το φως στην άλλη άκρη της κάρτας θα εξασθενεί.Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ.

Αν είναι δυνατό το φως βάλε led που να μπορείς να τους βάλεις ένα dimmer επάνω και κανονίζεις εσύ την ένταση τους μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το σύστημα,μπράβο! :worship:

Δεν νομίζω ότι θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αν βάλεις τα led σε άλλη θέση.Ιδικά από μπροστά ή πίσω είναι αρκετά μεγάλη η απόσταση και εκεί που θα είναι τα led θα φωτίζει κανονικά

και όσο προχωράει το φως στην άλλη άκρη της κάρτας θα εξασθενεί.Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ.

Αν είναι δυνατό το φως βάλε led που να μπορείς να τους βάλεις ένα dimmer επάνω και κανονίζεις εσύ την ένταση τους μετά.

Σε ευχαριστω φιλε μου!

Θα το ψαξω το θεμα του φωτισμου γενικοτερα γιατι με την ευκαιρια του λυση δεσε εβγαλα τις ledοταινιες απο το κουτι ωστε να περαστουν νεες σε καλυτερα σημεια ωστε να φωτιστουν και οι καλυπτρες εξ ολοκληρου!!!

Οποτε υπαρχει και ενδεχομενο να περασω μια τριαδα led στο κατω μερος του block και να ρυθμιζω την φωτεινοτητα απο το χειριστηριο της ledοταινιας :)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.