Jump to content


Cyberpunk 2077: An Open World Sci-Fi Epic


Shaman

Recommended Posts

πριν 12 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Παρολο το κακο launch(νομιζω ειναι και το μονο single player game στη λιστα)

1364210778_Screenshot2021-01-09125530.jpg.61a79f7f91e53dde32d68a89869492d7.jpg

Ένα ξερό ss βλέπουμε εδώ. Δεν μας αναφέρει το γεγονός ότι είχε ήδη profit από τις ΠΡΟ-παραγγελίες και είχε ήδη βγάλει το budget του.

Ένα παιχνίδι που αναμενόταν τόσα χρόνια δεν έπρεπε να είναι στο νούμερο 8 μιας λίστας τέτοιας, ακόμη και από παιχνίδια που βγήκαν τον Γενάρη.

Παιχνίδια που - ανεξαρτήτως πλατφόρμας (gog,steam,rstar,epic) - πέφτουν κάτω από 30€ σε 1 μήνα, σε μαγαζάκια κλειδιών, δείχνουν την ζήτηση που έχουν αυτά. Συνήθως ο χρόνος που παίρνει για να πέσουν τόσο είναι πάνω από ένα έτος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Συγγνώμη να ρωτήσω πότε πρόλαβε να γίνει τοπ σε ένα μήνα (τελευταίο) του 20?

 

Το hype το έβαλε στη 10δα ρε συ. Το είχαν προ-παραγγείλει ένα κάρο κόσμος από ΠΕΡΥΣΙ. Λογικό είναι. Και επαναλαμβάνω, θα έπρεπε να είναι ακόμη πιο ψηλά , βάσει της προσμονής για το game. Το πήραν και όσοι το πήραν στο launch, και μετά το παιχνίδι άρχισε να πέφτει δραματικά σε πωλήσεις, αφού ο κόσμος επηρεάζεται ιδιαίτερα από τις εξελίξεις (αφαιρέθηκε 17 Δεκέμβρη αν θυμάμαι καλά από το ηλ.κατάστημα της Sony γιατί στο PS4 είχε απίστευτα τραγικές επιδόσεις - game breaking bugs κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen αναλυτικα στο 

SUPERDATARESEARCH.NET

 

 

Αν και δεν εχω μετοχες στην εταιρια ? συνεχιζω να πιστευω οτι τα πηγε πολυ καλα, δεδομενου και του οτι βγηκε εκτος απο το PS store

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen. Ειναι λαθος το συμπερασμα σου. Ακομα και μετα το launch το παιχνιδι πουλησε 13m κομματια μεσα σε μια εβδομαδα και εκτος pstore και ειναι Νο2 σε πωλησεις στο steam. 
Ειναι λογικο να πεσει και ο αριθμος των παιχτων, οι περισσοτεροι το εχουν τελειωσει δυο και τρεις φορες και υπαρχουν και τα μεγαλα update τπυ ιανουαριου που πολλοι περιμενουν.


Εγω βλεπω ενα αδικαιολογητο hate απο κακομαθημενα ατομα (δεν μιλαω για σας) που παιζουν σε κονσολες και μεταφερθηκε παντου. Στο pc τραβαμε τα ιδια σε καθε πορτ απο κονσολα και δεν ανοιγει ρουθουνι. 
Το παιχνιδι γαμει, νιωστε το χωρις να ακουτε κανενα αλλο και θα θελετε απλα και αλλο.

Οσοι σας αρεσει φυσικα το σετινγκ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Fatalara, δεν μπορείς απλά να δεχτείς ότι το παιχνίδι είναι mediocre για μένα (στην καλύτερη), όπως δέχομαι εγώ το γεγονός ότι όντως σου αρέσει.

 Άσε που δεν είμαι μόνος (για χρήστες "κοινούς θνητούς" μιλώ, όχι youtubers). Αδικαιολόγητο hate?

5 χρόνια ανάπτυξης, 8 χρόνια ανακοίνωσης, 5 καθυστερήσεις και αδικαιολόγητο hate? Επέτρεψε μου αλλά όχι και αδικαιολόγητο. Επειδή είναι η CDPR που έβγαλε τον τρομερό αριθμό του ΕΝΟΣ επιτυχημένου παιχνιδιού (με άλλα 2 καλά από κοντά), θα κάνουμε τουμπεκί; Δεν το καταλαβαίνω από που προκύπτει το αδικαιολόγητο. Αλλά και η λέξη hate για μένα είναι υπερβολή. Αυτοί που το μισούν χωρίς να το δουν, ας πάνε να κάνουν κάνα μπανάκι.Μιλώ για όσους πήραν γεύση έστω

 

Ποιον να ακούσουμε δηλαδή, τα IGN, κλπ που το βάλανε 9 και 10; Για τι πράγμα μιλάς;

 

Αν νομίζεις ότι είμαστε στο ίδιο τσουβάλι όλοι, θα σε πληροφορήσω πως κάνεις λάθος. Για να μπω στο παιχνίδι, δεν είδα ούτε gameplay video, παρά μόνο τα "teaser" με τον keanu πέρσι που με ανέβασαν στο hype train, ομολογώ.

 Ποτέ δεν βλέπω gameplay videos από παιχνίδια που περιμένω. Περιμένω demos ή "φτιάχνω" demos για να έχω την δική μου άποψη. Η άποψη είναι 100% δική μου. Αν δεν μου άρεσε τo setting δεν θα είχα αναφέρει το Deus Ex σε προηγούμενο post μου το οποίο έχει παρόμοια λογική. Το να μου αρέσει ένα setting από μόνο του, δεν κάνει ένα παιχνίδι αριστούργημα. Πόσο μάλλον όταν τα προβλήματα του παιχνιδιού καθιστούν το setting ενοχλητικό, μετά από μερικές ώρες. Μην πω αδιάφορο και γίνω υπερβολικός.

150 ώρες gameplay ο ένας, 90 ο άλλος, χαίρομαι για σας παιδιά, αλλά κατανοήστε πως υπάρχουν παράγοντες για να αγαπήσεις ή να μην αγαπήσεις (δεν θα πω μισήσεις , είναι βαριά κουβέντα) ένα game, για τον κάθε ένα ξεχωριστά.. ΒΑΣΙΚΟΣ για μένα είναι οι προσδοκίες που δημιουργούνται (από την ίδια την εταιρεία, αρχικά) και ο σεβασμός προς τον καταναλωτή (στην πορεία μέχρι το launch η cdpr είπε πολύ ψέμα... Δεν την καθιστά καθόλου αγία αυτό). Στην συνέχεια, στο δια ταύτα που λέμε, το τελικό προϊόν να είναι σε ένα καλό στάδιο από όλες τις απόψεις. Αν αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσαν σε 5 χρόνια ανάπτυξης, είμαι απογοητευμένος. Εσείς μπορείτε να το απολαύσετε, είμαστε entitled στην άποψη μας. 

 

Κάποια νουμεράκια, λένε αλήθεια για την προσφορά/ζήτηση. Το cdkeys (και κάθε cdkeys), αν το παιχνίδι το ζητούσαν πολλοί, θα κρατούσε την τιμή ψηλότερα (~40€). Λογικό για ένα game sp αλλά , όχι σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, με δεδομένο το ποιο game είνα αυτό πάντα.

Τέλος, τα 13Μ έχει αναφερθεί ρητά ότι είναι από προπαραγγελίες και όχι post-launch καθώς και δεν περιλαμβάνουν τα refunded κομμάτια (με αυτά ήταν πολλά παραπάνω). Τα 13Μ απλά βγήκαν μετά την πρώτη βδομάδα επίσημα στην φόρα, γιατί σε αυτή τη βδομάδα τα refund ήταν άπειρα και μετά από αυτή την ανακοίνωση, έφυγε από το ps store. Καθιστά επίσης λογικό να είναι 2ο σε πωλήσεις στο steam καθώς ήταν το πιο αναμενόμενο παιχνίδι ever.

 Get the facts straight. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Fatalara, δεν μπορείς απλά να δεχτείς ότι το παιχνίδι είναι mediocre για μένα (στην καλύτερη), όπως δέχομαι εγώ το γεγονός ότι όντως σου αρέσει.

 Άσε που δεν είμαι μόνος (για χρήστες "κοινούς θνητούς" μιλώ, όχι youtubers). Αδικαιολόγητο hate?

5 χρόνια ανάπτυξης, 8 χρόνια ανακοίνωσης, 5 καθυστερήσεις και αδικαιολόγητο hate? Επέτρεψε μου αλλά όχι και αδικαιολόγητο. Επειδή είναι η CDPR που έβγαλε τον τρομερό αριθμό του ΕΝΟΣ επιτυχημένου παιχνιδιού (με άλλα 2 καλά από κοντά), θα κάνουμε τουμπεκί; Δεν το καταλαβαίνω από που προκύπτει το αδικαιολόγητο. Αλλά και η λέξη hate για μένα είναι υπερβολή. Αυτοί που το μισούν χωρίς να το δουν, ας πάνε να κάνουν κάνα μπανάκι.Μιλώ για όσους πήραν γεύση έστω

 

Ποιον να ακούσουμε δηλαδή, τα IGN, κλπ που το βάλανε 9 και 10; Για τι πράγμα μιλάς;

 

Αν νομίζεις ότι είμαστε στο ίδιο τσουβάλι όλοι, θα σε πληροφορήσω πως κάνεις λάθος. Για να μπω στο παιχνίδι, δεν είδα ούτε gameplay video, παρά μόνο τα "teaser" με τον keanu πέρσι που με ανέβασαν στο hype train, ομολογώ.

 Ποτέ δεν βλέπω gameplay videos από παιχνίδια που περιμένω. Περιμένω demos ή "φτιάχνω" demos για να έχω την δική μου άποψη. Η άποψη είναι 100% δική μου. Αν δεν μου άρεσε τo setting δεν θα είχα αναφέρει το Deus Ex σε προηγούμενο post μου το οποίο έχει παρόμοια λογική. Το να μου αρέσει ένα setting από μόνο του, δεν κάνει ένα παιχνίδι αριστούργημα. Πόσο μάλλον όταν τα προβλήματα του παιχνιδιού καθιστούν το setting ενοχλητικό, μετά από μερικές ώρες. Μην πω αδιάφορο και γίνω υπερβολικός.

150 ώρες gameplay ο ένας, 90 ο άλλος, χαίρομαι για σας παιδιά, αλλά κατανοήστε πως υπάρχουν παράγοντες για να αγαπήσεις ή να μην αγαπήσεις (δεν θα πω μισήσεις , είναι βαριά κουβέντα) ένα game, για τον κάθε ένα ξεχωριστά.. ΒΑΣΙΚΟΣ για μένα είναι οι προσδοκίες που δημιουργούνται (από την ίδια την εταιρεία, αρχικά) και ο σεβασμός προς τον καταναλωτή (στην πορεία μέχρι το launch η cdpr είπε πολύ ψέμα... Δεν την καθιστά καθόλου αγία αυτό). Στην συνέχεια, στο δια ταύτα που λέμε, το τελικό προϊόν να είναι σε ένα καλό στάδιο από όλες τις απόψεις. Αν αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσαν σε 5 χρόνια ανάπτυξης, είμαι απογοητευμένος. Εσείς μπορείτε να το απολαύσετε, είμαστε entitled στην άποψη μας. 

 

Κάποια νουμεράκια, λένε αλήθεια για την προσφορά/ζήτηση. Το cdkeys (και κάθε cdkeys), αν το παιχνίδι το ζητούσαν πολλοί, θα κρατούσε την τιμή ψηλότερα (~40€). Λογικό για ένα game sp αλλά , όχι σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, με δεδομένο το ποιο game είνα αυτό πάντα.

Τέλος, τα 13Μ έχει αναφερθεί ρητά ότι είναι από προπαραγγελίες και όχι post-launch καθώς και δεν περιλαμβάνουν τα refunded κομμάτια (με αυτά ήταν πολλά παραπάνω). Τα 13Μ απλά βγήκαν μετά την πρώτη βδομάδα επίσημα στην φόρα, γιατί σε αυτή τη βδομάδα τα refund ήταν άπειρα και μετά από αυτή την ανακοίνωση, έφυγε από το ps store. Καθιστά επίσης λογικό να είναι 2ο σε πωλήσεις στο steam καθώς ήταν το πιο αναμενόμενο παιχνίδι ever.

 Get the facts straight. 

Μην κουραζεσαι. Σου ειπα στην αρχη να μας πεις τι και πως και το ειπες. Απο αυτα που ειπες εγω δεν μπορω να σε παρω στα σοβαρα. Συγνωμη, δεν εχω κατι εναντιον σου, αλλα τα κριτηρια σου δεν μου κανουν. Στα τεχνικα θεματα του συμφωνουμε.

Το ''τα εχω δει και αλλου'' δεν μου λεει κατι. Εδω φτιαχνονται ολοκληρα παιχνιδια με αυτον τον τροπο, τα κανει κακα παιχνιδια? Δεν νομιζω.

Λες δεν σου δουλευει το stealth δεν σου αρεσουν τα οπλα δεν σου αρεσουν τα hacks, με λιγα λογια δεν σου αρεσει το παιχνιδι. Και εμενα δεν μου αρεσε το spiderman της sony αλλα δεν το κανουν κακο παιχνιδι. Ειναι προσωπικοι λογοι.

 

 

Οσο για το get your facts straight.

Cyberpunk2077_Always_bring_a_gun_to_a_kn
WWW.THEVERGE.COM

That includes more than 8 million preorders and also accounts for some refunds.

 

Cyberpunk 2077 has already sold more than 13 million copies since its launch two weeks ago.

The sales milestone, revealed in an investor note from CD Projekt S.A. on Tuesday, is a remarkable one considering it accounts for some digital and physical refunds resulting from the game’s messy launch. That metric is counting sales between the game’s release on December 10th through December 20th, the note says

 

Πιο κατω γραφει. The game had 8m pre-orders prior to launch.

8m prior launch

13m since launch

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Αυτο που λεει ο Τομμυ πως η τιμη στα κλειδαδικα ακολουθει τη ζητηση, ισχυει. Κ οντως πεφτει η τιμη του σταδιακα, ομως οχι ωστε να δειχνει κοπωση. Εγω το αγορασα ~35€ (απο GAMIVO) πριν τα Χριστουγεννα καπου κ τωρα εχει 29€. Δατς οκεη.

 

-Το παιχνιδι ειναι τερμα unpolished κ σε πολλους δεν αρεσει. Τους χαλαει το feeling. Ισως να περιμεναν κατι αντιστοιχο της ποιοτητας του RDR2, δεδομενου της ποσοτητας του marketing. (δικαιολογημενα εν μερη αν σκεφτει κανεις πως βαλανε ολοκληρο Baba Yaga στο promotion κ στο παιχνιδι)

Αγνοωντας ομως πως η CDPR εχει εμπειρια ενος κ κατι παιχνιδιων, ολο κ ολο. Για μενα αυτο μετραει κ τους δινω τα ευσημα.

Οι ''σκληροι'' καταναλωτες μπορουν να ζητησουν refund - τα δικα μου € τα αξιζουν.

 

-Αν κ δεν ειμαι φαν του κονσεπτ κ γενικα Sci Fi ταρζανιες κ φωτακια, μου αρεσει. Χθες το δοκιμασα στις ~22:30 για να δω λιγο γραφικο κλπ κ κατεληξα να κυνηγω αυτοκινητα ΑΙ στις 2:30. (με 0rpm ανεμιστηρες κουτιου κ 30% στους Noctua του ψυγειου κ τη γυναικα να κοιμαται στον καναπε)

Η εικονα του παιχνιδιου ειναι επικη. Δυστυχως οι στατικες εικονες παρακατω δε μπορουν να δειξουν την ποιοτητα του περιβαλλοντος.

Spoiler


1651828350_Screenshot2021-01-0900_45_35.thumb.png.d8385b589646b95cd3fc59ba55f65856.png254808431_Screenshot2021-01-0900_43_59.thumb.png.2edd27a3bf471f6285c45795adda8777.png424271249_Screenshot2021-01-0823_07_44.thumb.png.cb282df431f13a57820d569885718f74.png

 

 

-Το παιχνιδι ειναι SP για οσους δε το ξερουν. Ειναι τραγικο να συζηταμε για player count στο Cyberpunk.

Εκτος αν θεωρειτε πως εδω κ 2+ χρονια, ολοι παιζουν με Arthur Morgan κυγηγωντας αρκουδες.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εκφέρω άποψη για το εάν είναι καλό παιχνίδι, μέχρι να το παίξω.

Είναι όμως κατά τεκμήριο επιτυχημένο παιχνίδι. Επιδέχεται τεράστια βελτίωση, και αναμένω τον επόμενο χρόνο να δέχεται συνεχείς διορθώσεις και προσθήκες.

Ειδικά για όσους απασχολεί το player count, κάθε που κυκλοφορεί νέο DLC, θα βλέπουμε ξανά δεκάδες χιλιάδες παίχτες να το ξαναπιάνουν.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι ένα νέο προϊόν, που δεν ήταν καθόλου φτηνό και δεν δικαιολογείται να έχει τις ελλείψεις και τα προβλήματα που είδαμε τις πρώτες μέρες. Ας μην ξεχnάμε όμως και τα πολλά προβλήματα στο ξεκίνημα του ομόσταυλου Witcher 3, που τώρα θεωρείται ένα από τα καλύτερα και πιο επιτυχημένα παιχνίδια του είδους.

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν κάνω preorder, αλλά ούτε θα το συγκρίνω ακόμα με το RDR2, που κυκλοφορούσε τόσο καιρό σε κονσόλες μέχρι να μας κάνει την τιμή να έρθει και στο PC.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@minast και πως μας ηρθε στο pc. 
Δεν ξεκινουσε καν για πολλους και σε αλλους κρασαρε random. Εξου και οι μετριες κριτικες.

Μετα απο μηνα εγινε playable και ειχαν παρει και εναμιση χρονο για να το φτιαξουν. 
Και μιλαμε για την rockstar που φτιαχνει το ιδιο παιχνιδι απο το 2004.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλία

 

Παράθεση

The Management Board of CD PROJEKT S.A. with a registered office in Warsaw (hereinafter referred to as “the Company”) hereby announces that, based on reports obtained from digital distribution platforms and data collected from physical distributors, it estimates that by 20 December inclusive gamers have purchased over 13 million copies of Cyberpunk 2077. This figure represents the estimated volume of retail sales across all hardware platforms (factoring in returns submitted by retail clients in brick-and-mortar as well as digital storefronts), i.e. the “sell-through” figure, less all refund requests e-mailed directly to the Company by the publication date of this report in the framework of the “Help Me Refund” campaign.

Αυτό είναι η επίσημη ανακοίνωση πωλήσεων από την CDPR,  μας λέει πως μέχρι τις 20 Δεκέμβρη το παιχνίδι είχε πουλήσει 13Μ. Δεν βλέπω κάπου να λέει 13 ακόμη από την ημερομηνία κυκλοφορίας, άρα υποθέτω είναι 8 preorders και 5 μετά, τα οποία λανθασμένα είπα ως 13Μ preorders (που δεδομένων των refund και το πόσο υπολογίζονταν οι κονσόλες για τις πωλήσεις, είναι καλό νούμερο)

 

Για τα άλλα δεν θα τα ξαναπώ γιατί θα αρχίσω να επαναλαμβάνομαι. 

1-4 Φλεβάρη έχω άδεια λογικά. Ίσως βρω χρόνο και δώσω μια ακόμη ευκαιρία στο παιχνίδι, καθώς θα κάνω και ένα sneak peak τιμών τότε. 

Καλό κάψιμο :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τέλος απο μένα προς το παρών θα περιμένω τα dlc μπας και κανενα τέλος προχωράει παρακάτω

 

τώρα πως θα ξεκλειδώσεις τα διάφορα τέλη !

πρέπει να κάνεις όλες τις αποστολές side jobs  στο μενού κλπ

και σε πάει σε μια φάση χωρίς επιστροφή και εκεί επιλέγεις πιο κάτω

 

τα έκανα σχεδόν όλα τα endings αν έχω ξεχάσει και κανένα σιγά ....

το καλύτερο ending είναι με την Panam για εμένα

επίσης μπορείτε εφόσον παίξατε ένα ending να πάτε ξανά να μιλήσετε πάλ,ι και να παίξετε άλλο ending ώστε να τα δείτε όλα αυτό μου άρεσε αλλά πρέπει να το καταλάβεις μόνος σου δεν στο εξηγεί πουθενά το παιχνίδι

 

 

image.png.804185e420e13bfe42eb856c5408ede0.png

 

το αφήνω εδώ και ίσως το ξαναπιάσω σε κανένα χρόνο

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.