Jump to content



Bulldozer FX Amd for games ??


ProHarris

Recommended Posts

Καλος ειναι ο 8350. Απλα ολοι μας κανουμε το λαθος να τον συγκρινουμε με τον 3770Κ ενω τιμολογιακα θα πρεπε να συγκριθει με κατωτερο μοντελο της Intel.

Μας ενοχλει που η AMD εχει ως ναυαρχιδα τον 8350 τη στιγμη που η Intel προσφερει επεξεργαστες με σχεδον διπλασιες επιδοσεις τη ιδια χρονικη περιοδο.

Ον τοπικ:

Αν μπορεις να παρεις 3770Κ πηγαινε σε αυτον. Ειναι καλυτερος στα παιχνιδια. Τωρα.

Ο AMD ισως να χει περισσοτερο χρονο ζωης σε συνδυασμο με το αν θα αξιοποιηθουν οι επιπλεον πυρηνες στα παιχνιδια.

Αλλα γενικα κοιτα προιοντα value for money. Ο AMD ειναι ενα απο αυτα.

Ο 3770k στα παιχνίδια κιόλας δεν διαφέρει απο τον 3570k!!

Μάγκες όλα κρίνονται από τα λεφτά!!

Γνώμη μου?

8320 και ότι περισεψει σε ενα καλο cooler σε ενα καλο κουτι σε μεγαλύτερο ssd και κυρίως καλύτερη κάρτα γραφικών!

Με ένα γομάρι πάνω για κάρτα το cpu περνάει σε δεύτερη μοίρα πλέον!!Διαφορές δεν έχουν!!!

Σύγκρινα 6300 με 2500k σε 6850 και οι διαφορές με το μάτι δεν γινόντουσαν αντιληπτές,με το fraps ανοιχτά είδα μέσο όρο 8-10 fps διαφορά!!

Οπότε απο μένα (intelakias) πήγαινε σε 8320 μια μητρικη των 100ευρώ και ότι μείνει χώστα για ψύχτρες και καλούδια έτσι θα το ευχαριστηθείς περισσότερο!!!

[MENTION=29071]ProHarris[/MENTION] Ποιο κουτί έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply
GMC H-80 BLACK - - CASES - E-SHOP.GR αυτο ειναι το κουτακι μου παιδια με 4 ψυχτρες.. 2 η γραφικων και 1 ο επεξεργαστης δλδ 7 ψυχτρες.. :)

Το χεις αγοράσει αυτό??

Όταν λες ψύχτρες να φανταστώ λες τα ανεμιστηράκια έτσι?

Ποιος θα το στήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ο 3770k στα παιχνίδια κιόλας δεν διαφέρει απο τον 3570k!!

Μάγκες όλα κρίνονται από τα λεφτά!!

Γνώμη μου?

8320 και ότι περισεψει σε ενα καλο cooler σε ενα καλο κουτι σε μεγαλύτερο ssd και κυρίως καλύτερη κάρτα γραφικών!

Με ένα γομάρι πάνω για κάρτα το cpu περνάει σε δεύτερη μοίρα πλέον!!Διαφορές δεν έχουν!!!

Σύγκρινα 6300 με 2500k σε 6850 και οι διαφορές με το μάτι δεν γινόντουσαν αντιληπτές,με το fraps ανοιχτά είδα μέσο όρο 8-10 fps διαφορά!!

Οπότε απο μένα (intelakias) πήγαινε σε 8320 μια μητρικη των 100ευρώ και ότι μείνει χώστα για ψύχτρες και καλούδια έτσι θα το ευχαριστηθείς περισσότερο!!!

[MENTION=29071]ProHarris[/MENTION] Ποιο κουτί έχεις?

Συμφωνω σε ολα να και μια mother Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: ASRock 990FX Extreme3 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών μου κλινει το ματι εδω και καιρο αλλα κανω υπομονη μπας και βγουν νεες Motherboard!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο μεριά AMD πραγματικά δεν έχω ιδεά τι chipset χρειάζεται,οπότε γνώμη δεν μπορώ να εκφέρω για το συγκεκριμένο!

Ελπίζω να μην έχει το συγκεκριμένο κουτί και να πάρει ένα ποιοτικότερο ώστε να το ευχαριστηθεί κιόλας!!

Και όπως είπα παραπάνω καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω στα μπιχλιμπίδια παρά σε "ανώτερο" cpu όπου οι διαφορές δεν θα γίνουν αντιληπτές!!

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο είσαι άδικος με το Χ, δεν θέλω να έχουμε κόντρα amd - intel αλλά εγώ το βλέπω διαφορετικά ένας 8350 έχει το 60% της τιμής του 3770 και παίζει μια χαρά και θα παίζει μια χαρά.

Far Cry 3 im Test: Grafikkarten- und CPU-Benchmarks [Artikel des Monats November 2012]

FC3-Test-CPUs.png

Μην ανατρέξεις σε άλλα review, είναι εντελώς άκυρα. Έχω τον 920 και ξέρω ότι σε ultra και 1280*720 πέφτω στην περιοχή των 30 καρέ καθαρά λόγω της cpu(σε στοκ ρολόγια).

Συνήθως τα games ζητάνε ένα μέτριο 4πύρηνο. Τί γίνεται όμως στην περίπτωση unoptimized console ports σαν το FC3 ή το hitman absolution. Εδώ το 20%+ που θα σου δώσει ένας ίντελ καθορίζει το αν θα έχεις playable frame rate ή όχι. Όπως βλέπεις o 920 είναι σχεδόν το ίδιο με τον 8350 αν και τους χωρίζει 1,4GHz!!! και τέσσερα χρόνια προόδου Και μιλάμε για AMD optimized game. Καθαρά θέμα αρχιτεκτονικής.

Δες και άλλες συντριπτικές διαφορές υπέρ των ίντελ σε ιδιόμορφα games. Με AMD το παίζεις κορόνα-γράμματα.

AMD FX-8350 - Gaming Performance | bit-tech.net

Όσο για τους πυρήνες το hyperthreading δίνει 20% ή και παραπάνω επιδόσεις σε πολυνηματικές εφαρμογές. Είναι σαν να έχεις 5πύρηνο 3570Κ. Τέλος, για το value for money. Με αγορά ίντελ στα 300€ είσαι καλύτερα από AMD στα 200€ ενός έτους μετά. Δεν σε νοιάζει καν το πλεονέκτημα της διατήρησης σόκετ που σου προσφέρει η AMD γιατί με oc είσαι οκ για τρία χρόνια στη χειρότερη.

[MENTION=29071]ProHarris[/MENTION]

-Δώσε σίγουρα λεφτά σε μνήμες. 16Gb θα είναι το στάνταρ στα νέα games. Μπορείς όμως και να περιμένεις λίγο.

-Δώσε σίγουρα λεφτά για μια 7970 ή 680 που να κλοκάρει καλά ή μια κατώτερη κάρτα που να τις φτάνει με κλοκάρισμα. Τα frames δεν βγαίνουν από τους ssd. ;)

-Δώσε λεφτά για επεξεργαστή. Δεν είμαστε πια στη δεκαετία του 90. Καλή cpu τώρα σημαίνει 5χρόνια χωρίς αναβάθμιση. Μέτρια cpu σημαίνει αναβάθμιση σε τρία χρόνια και άρα διπλάσια λεφτά στην πενταετία.

-Αν περισσέψουν λεφτά αγοράζεις και έναν ssd στα 250GB για ταχύτερα windows.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τον petro^2 από πάνω, εκτός από τις μνήμες. Νταξ, 16 είναι λίγο τραβηγμένα, ιδιαίτερα άμα σκεφτείς ότι 30% τουλάχιστον παίζει ακόμα με 32bit σύστημα. :p

'Όχι πώς είναι κακό να βάλεις 16 τώρα που είναι τσάμπα, ίσα-ίσα. Απλά και με 8 για τουλάχιστον 2-3 χρόνια ακόμα θα είσαι απόλυτα καλυμένος στα παιχνίδια.

Επίσης να επιφέρω την προσοχή στην "νέα" 7870 (7930 έπρεπε να την λένε, tahiti LE), που είναι καλό value/απόδοση. Λίγο στην κατανάλωση μας τα χαλάει, αλλά είναι μια χαρά κάρτα για 220ευράκια.

Link to comment
Share on other sites

Οι νέες κονσόλες θα έχουν 8Gb. Υπολόγισε μέχρι και 32Gb για το pc. Εντελώς νέες μηχανές γραφικών. Και θα υποχρεωθούν κάποια στιγμή όλοι να στραφούν σε 64bit.

Επίσης να επιφέρω την προσοχή στην "νέα" 7870 (7930 έπρεπε να την λένε, tahiti LE), που είναι καλό value/απόδοση. Λίγο στην κατανάλωση μας τα χαλάει, αλλά είναι μια χαρά κάρτα για 220ευράκια.

0000ffpg

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΑΜD δεν παιρνεις τον 8350 αλλα τον 6300 με 140 Ε και τα αλλα στην καρτα γραφικων εφοσον μιλαμε για παιχνδια. Και δεν εχει μεγαλη καταναλωση και εξι νηματα αν χρειαστουν.

Του χρονου θα ερθει ο SR με 10 πυρηνες που θα ειναι σαφως ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ και θα μπορει να κανει την αναβαθμιση του και να χαρει αν θελει.

Απλα πας τον 6300 στα 4.2 GHZ και εισαι καλα. Βεβεια μιλαμε για καρτες μεχρι 7870 7950

ΑΜΑ θες 7950 με OC ή 7970 με OC κτλ ναι πας σε ΙΝΤΕΛ.

Ολα τα reviews γινονται για την 7970 και την 680. Το 5% παιρνει τετοιες καρτες.

Εγω τωρα εχω PH II αν παρω μια 7870 θα εχω θεμα; Τι να λεμε.

Τις ΝΕΕΣ κονσολες τις εχει η AMD kai h INTEL to xbox. Τι να λεμε.

Καρτα παιρνεις του ΠΛΑΙΣΙΟΥ την gigabyte 7950 με 315 Ε.

http://www.plaisio.gr/Gifts-Gadgets/Bundles/Gigabyte-Radeon-HD-7950-3GB-GV-R795WF3-3GD.htm

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και ο FX για gaming.Στις αναλυσεις που παιζουμε οι περισσοτεροι σχεδον ολος ο φορτος πεφτει στη καρτα.

AMD FX-8350, -8320, -6300 'Vishera' review: finally good enough? - Benchmarks (CPU): Dirt 3 | Hardware.Info United Kingdom

AMD FX-8350 "Vishera" - Test / Recension - Processorer - SweClockers.com

Εναν συγχρονο 4x και πανω απλα χρειαζεσαι να τη τροφοδοτει.

Link to comment
Share on other sites

AMD FX-8350 Box | Skroutz.gr

Asus M5A97 R2.0 | Skroutz.gr

Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-1866MHz Dual Kit (XMP) | Skroutz.gr

Intel 330 Series 180GB 2.5" Sata III | Skroutz.gr

Hitachi HDS721010DLE630 Deskstar 7K1000.D 1TB | Skroutz.gr (τρία χρόνια εγγύηση)

Gigabyte Radeon HD 7970 3GB (R797OC-3GD) | Skroutz.gr ή Asus Radeon HD7970 3GB | Skroutz.gr

Samsung SH-222BB | Skroutz.gr

http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=60246&category_id=920&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr

Zalman Z11 Plus - BestPrice.gr

----------------------------------------

1000€ - 1020€ ( Ο συνδυασμός ξεκλείδωτου 8-πύρηνου, αναβαθμίσιμης πλατφόρμας, μεγάλου SSD 180GB και πολύ δυνατής κάρτας 7970, σου εγγυάται για το αποτέλεσμα, ενώ και ολα τα υπόλοιπα parts είναι ποιοτικότατα )

zalman-z-11-plus-pc-haz-3-b.jpg

zalman-z-11-plus-pc-haz-4-b.jpg

zalman-z-11-plus-pc-haz-6-b.jpg

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έβαζα τον 8320 και μια aftermarket ψήκτρα και θα ανέβαζα τον 8320 στα 4.4Ghz από την πρώτη στιγμή χωρίς πολλά πολλά... !

Πχ.

AMD FX-8320 | Skroutz.gr

Scythe Mugen 3 Rev. B | Skroutz.gr ή Scythe Mine 2 | Skroutz.gr

xtc-albums-review-scythe-mugen-3-im-pcghx-check-4465-picture427561-img-9553.JPG

8013072-6780.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα να και μια mother Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μητρικές Κάρτες :: ASRock 990FX Extreme3 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών μου κλινει το ματι εδω και καιρο αλλα κανω υπομονη μπας και βγουν νεες Motherboard!!!

Αντί για αυτή πας σε GIGABYTE 970A-UD3 με 10-ΦΑΣΙΚΗ τροφοδοσία που είναι καλύτερη σε κλόκια !:dirol:

Link to comment
Share on other sites

AMD FX-8350 Box | Skroutz.gr

Asus M5A97 R2.0 | Skroutz.gr

Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-1866MHz Dual Kit (XMP) | Skroutz.gr

Intel 330 Series 180GB 2.5" Sata III | Skroutz.gr

Hitachi HDS721010DLE630 Deskstar 7K1000.D 1TB | Skroutz.gr (τρία χρόνια εγγύηση)

Gigabyte Radeon HD 7970 3GB (R797OC-3GD) | Skroutz.gr ή Asus Radeon HD7970 3GB | Skroutz.gr

Samsung SH-222BB | Skroutz.gr

http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=60246&category_id=920&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr

Zalman Z11 Plus - BestPrice.gr

----------------------------------------

1000€ - 1020€ ( Ο συνδυασμός ξεκλείδωτου 8-πύρηνου, αναβαθμίσιμης πλατφόρμας, μεγάλου SSD 180GB και πολύ δυνατής κάρτας 7970, σου εγγυάται για το αποτέλεσμα, ενώ και ολα τα υπόλοιπα parts είναι ποιοτικότατα )

zalman-z-11-plus-pc-haz-3-b.jpg

zalman-z-11-plus-pc-haz-4-b.jpg

zalman-z-11-plus-pc-haz-6-b.jpg

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έβαζα τον 8320 και μια aftermarket ψήκτρα και θα ανέβαζα τον 8320 στα 4.4Ghz από την πρώτη στιγμή χωρίς πολλά πολλά... !

Πχ.

AMD FX-8320 | Skroutz.gr

Scythe Mugen 3 Rev. B | Skroutz.gr ή Scythe Mine 2 | Skroutz.gr

xtc-albums-review-scythe-mugen-3-im-pcghx-check-4465-picture427561-img-9553.JPG

8013072-6780.jpg

Μαζί σου σε όλα,απλά όπως είπες και εσύ καλύτερα σε 8320+μια καλή ψύχτρα!!

Το κουτί θα έλεγα να περιμένουμε να δούμε τι θα πει και αυτός γιατί κάτι πόσταρε για ένα κουτί!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην είναι; Έχουν διαφορετική αρχιτεκτονική.

AnandTech - The Vishera Review: AMD FX-8350, FX-8320, FX-6300 and FX-4300 Tested

*Ένα κακό παράδειγμα, ποιό αυτοκίνητο είναι ταχύτερο; Αυτό με τα 340 άλογα ή αυτό με τα 420;

Για Laptop τις κάνει τις συγκρίσεις το Anandtech και τρέχει στα 1680 ?:baby::baby:

Είναι γνωστό και μάλλον λόγω cache πως σε χαμηλές αναλύσεις οι I5 μαζεύουν τα μπόσικα . Όσο ανεβάζεις αναλύσεις και φίλτρα γονατίζουν.

Από την άλλη οι Fx είναι ποιο γαϊδούρια ! Είτε υψηλή ανάλυση τους βάλεις είτε χαμηλή, είτε πλακωθείς στα φίλτρα δεν χαμπαριάζουν τόσο , αυτό που είναι να δώσουν θα σου το δώσουν με πολύ μικρότερες διαφορές από την μια κατάσταση στην άλλη.

Ενα SYSTEM MONITOR μπορεί να σου δείξει το παραπάνω που λέω !

gaming+snapshot.png

Δεν τερματίζει ο πυρήνας για να πεις πως δεν μπορεί να δώσει άλλο... και ότι το cpu δεν έχει την δύναμη να τραβήξει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] Μου θυμίζει την 2900XT που ήταν στα specs τούμπανο αλλά στα games δεν.

Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή την στιγμή ο 3570 είναι καλύτερος από τον 8350, τώρα εάν και όταν και αφού δεν μπορώ να τα λάβω υπόψιν μου. Αυτά τα games υπάρχουν, αυτούς τους επεξεργαστές έχουμε, αυτά κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κρίνεις κάτι να το κρίνεις μέσα σε όλες τις συνθήκες λειτουργίας που μπορούν να υπάρξουν και περισσότερο στην κοινός χρησιμοποιούμενη συνθήκη και όχι σε ένα περιβάλλον μόνο και ένα σενάριο !

Αυτό λέω.

Θα εκπλαγείς αν δεις διαφορές ακόμα και ανάμεσα σε πίστες των ίδιων παιχνιδιών, ανάμεσα σε settings κ.λ.π.

Εγώ έκανα μια πρόταση που νομίζω πως αξίζει βάση συντελεστή απόδοσης τιμής, αναβαθμισιμότητας, πληρότητας και γενικής δύναμης συστήματος και έχω κάνει τέτοια συμπίεση κόστους ώστε να μπει μια 7970 για κάρτα γραφικών χωρίς το σύστημα να χάσει σε ποιότητα και πληρότητα! Από εκεί και πέρα ο ενδιαφερόμενος μπορεί να επιλέξει.

Εξάλου δεν βλέπω και μεγάλες αποκλίσεις τουλάχιστον σε σύγχρονα games .

http://pctuning.tyden.cz/hardware/graficke-karty/25994-vliv-procesoru-na-vykon-ve-hrach-od-phenomu-po-core-i7?start=10

Link to comment
Share on other sites

Για Laptop τις κάνει τις συγκρίσεις το Anandtech και τρέχει στα 1680 ?:baby::baby:

Review των επεξεργαστών ήταν, τι νόημα θα είχε να μετέφεραν το bottleneck στις gpu κάνοντας benches σε υψηλές αναλύσεις. Το λέει κι'όλας:

We're focused on looking at differences between CPUs here so most of the numbers you see are CPU bound rather than pushing the GPU to the limits
Είναι γνωστό και μάλλον λόγω cache πως σε χαμηλές αναλύσεις οι I5 μαζεύουν τα μπόσικα . Όσο ανεβάζεις αναλύσεις και φίλτρα γονατίζουν.

Από την άλλη οι Fx είναι ποιο γαϊδούρια ! Είτε υψηλή ανάλυση τους βάλεις είτε χαμηλή, είτε πλακωθείς στα φίλτρα δεν χαμπαριάζουν τόσο , αυτό που είναι να δώσουν θα σου το δώσουν με πολύ μικρότερες διαφορές από την μια κατάσταση στην άλλη.

Πού το άκουσες αυτό; Ρε συ, μην ακούω χαζομάρες τώρα από άνθρωπο που ξέρει...Δε βγάζει ΚΑΝΕΝΑ νόημα αυτό που λες...Ίσα ίσα, όσο ανεβάζεις τα γραφικά, τόσο περισσότερο τα ξύνει ο επεξεργαστής και μεταφέρεις το bottleneck στην GPU...Τσίμπα και απόδειξη:

Hitman Absolution - CPU USAGE

cpu-usage-8161.jpg

κόκκινο 800x600 όλα LOW

πράσινο 1920x1200 όλα σχετικά ψηλά.

Και θα ήταν μεγαλύτερη η διαφορά, αν δε κράσαρε το παιχνίδι για κάποιο λόγο όταν τα έβαζα όλα full.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι έχουν μικρότερες διαφορές από το ένα state στο άλλο στους fx, αλλά επειδή είναι ΨΟΦΙΟΙ γίνεται αυτό...όχι επειδή είναι πιο "γαϊδούρια". Γιατί στα low graphics, με 0 bottleneck οι sandy/ivy πάνε στον Θεό, και μετά σταθεροποιούνται στο GPU bottleneck. Στους fx, είναι μικρότερη η διαφορά γιατί δε σηκώνουν πολλά fps στις CPU bound περιοχές συγκριτικά με τους προαναφερθέν intel. Και αυτό γίνεται γιατί έχουν κακό IPC-core, και τα περισσότερα παίγνια δεν υποστηρίζουν πάνω από 4 πυρήνες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.